1984

inne
Bellona
2022-01-01
Inne

Świetnie się zaczyna, bardzo dobry świat przedstawiony, ale jednocześnie fabularnie książka jest straszliwie nudna. Nieważne, co przydarzało się głównemu bohaterowi - absolutnie mnie to nie obchodziło. Na początku myślałam, że to celowe, że ma pokazać, że bohater jest idealna owca w tłumie, nudna i płaską, z wypranym mózgiem, która nabierze życia w trakcie lektury, ale srogo się zawiodłam. Książka trąca mizoginią (typową dla męskich autorów tamtych czasów),niemniej, warto ją przeczytać dla tego antyutopijnego porządku świata, bo w tym aspekcie mrozi i skłania do refleksji.

"Rok 1984" to mrożąca krew w żyłach powieść, która od lat fascynuje i przeraża czytelników na całym świecie. Ta klasyczna powieść, po raz pierwszy opublikowana w 1950 roku, jest ostrzeżeniem przed totalitarnymi reżimami i niebezpieczeństwami związanymi z utratą wolności oraz prywatności.

Autor maluje obraz świata, w którym rządząca Partia sprawuje absolutną kontrolę nad każdym aspektem życia obywateli. Wszechobecny Wielki Brat nie tylko nadzoruje, ale również manipuluje prawdą, przekształcając rzeczywistość według własnych potrzeb. Główny bohater, pracujący w dziale ministerstwa, które fałszuje dokumenty historyczne, aby zgadzały się z aktualną linią Partii. Jego powolne przebudzenie i dążenie do buntu przeciwko opresyjnemu reżimowi stanowią oś fabuły, prowadząc do wstrząsającego i nieuniknionego finału.

Wydanie wyróżnia się starannością i dbałością o detale. Tłumaczenie jest precyzyjne i oddaje grozę oraz napięcie oryginału. Powieść pozostaje niezwykle aktualna, szczególnie w kontekście współczesnych debat na temat prywatności, inwigilacji i wolności słowa. Autor mistrzowsko ukazuje mechanizmy działania psychologii strachu, czyniąc z niej lekturę obowiązkową dla każdego, kto interesuje się polityką i przyszłością społeczeństwa.

"Rok 1984" jest nie tylko ważnym dziełem literackim, ale również przenikliwą analizą ludzkiej natury i zagrożeń związanych z władzą absolutną. Wydawnictwo Zysk z powodzeniem wprowadza polskiego czytelnika w mroczny świat Orwella, zachowując ducha i przesłanie oryginału. To lektura, która z pewnością pozostanie w pamięci na długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Polecam także „Folwark Zwierzęcy” od tego autora!

Jeśli się kogoś kocha, to się go kocha, a gdy nie ma już nic, co można by mu zaoferować, wciąż daje się miłość.

Klasyka literatury wzbudza nie tylko podziw, ale i głęboką refleksję nad ludzkim doświadczeniem oraz uniwersalnymi tematami, które przemawiają do czytelników przez dziesięciolecia. Tego rodzaju dzieła literackie nie tylko odzwierciedlają swoją epokę, ale również stają się punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń, inspirując do analizy, interpretacji oraz kontynuacji dyskusji na temat natury ludzkiej, społeczeństwa i świata.

Jakiś czas temu dużo chętniej sięgałam po klasykę, a przede wszystkim sięgałam po nią z własnej woli, a nie dlatego, że jest ona np. lekturą, którą trzeba przeczytać. Jakiś czas temu dużo bardziej doceniałam ten gatunek, bo czytanie go, nie było przykrym obowiązkiem, a przyjemnością. I choć zdarza się, że ten obowiązek zmienia się w przyjemność, nie dzieje się tak zawsze. Dlatego cieszę się, że książkę “1984”, miałam okazję przeczytać, zanim stała się dla mnie lekturą. Dzięki temu mogę spojrzeć na nią inaczej niż przez pryzmat omawianej lektury, doszukiwania się co autor miał na myśli.

Całość recenzji https://www.czytelnika.pl/2024/06/1984-george-orwell.html

Trochę się zawiodłam, początek genialnie się zapowiadał, ale później poszło coś nie tak

Mega pozycja, warto przeczytać

Mega pozycja, warto przeczytać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam "Rok 1984" jako lekturę w liceum, pamiętam że było to wydanie które było jeszcze przemycane w czasach PRL, kiedy moi rodzice rozpowszechniali właśnie takie treści wśród innych studentów. Zrobiła ta książka na mnie wielkie wrażenie, uważam że Orwell zrobił coś przełomowego pisząc tę książkę.

Podczas lektury, przede wszystkim podobało mi się ukazanie tego jak władza może manipulować społeczeństwem korzystając z języka, tzw. nowomowy.

Podczas lektury, przede wszystkim podobało mi się ukazanie tego jak władza...

Ulubiona książka ever, dosłownie chyba nigdy nic nie przebije Orwella w moich oczach. Obowiązkowa pozycja dla każdego

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na pewno robiła wrażenie 70 lat temu. Dziś, dla mojego pokolenia, które nakarmiło się wcześniej dużo "mocniejszymi" obrazami w innych tekstach kultury, jest mocno przeciętna a czasem nawet wkurzająco mizoginistyczna i przewidywalna. Wielki szacunek za postępowość i nowy język 7 dekad temu, lecz dziś raczej literackie muzeum.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytana kolejny już raz odkrywa nową perspektywę.
Totalne zniewolenia państwa przez władzę państwa totalitarnego. Kontrola nad każdym aspektem życia w wersji napisanej jakieś 75 lat temu. Dlaczego dzisiaj, korzystając z technologii, mam wrażenie, że w całej tej mrocznej wizji jest za dużo prawdy. Do tego władza, która zaciska obrożę nawet nie kontroli tylko jakiejś „nadkontroli”. Do tego jakże dobrze korelująca z „Psychologia tłumu” Le Bon’a. No bo ostatnie wyniki do europarlamentu najpierw mnie zszokowały, a potem pomyślałem akurat o tej książce.
Jednostka która próbuje się przeciwstawić? Przestańcie. Nie potrzeba władzy by ją unicestwić, tłum sam ją wyalienuje i nikt jej nie zrozumie. Więc, cytując Gajosa z Żółtego szalika: „A ja nie chcę być cudowny, ja nie znoszę być cudowny!!! Ja chcę być jako i wy, bracia moi i siostry. Chcę być takim samym zadowolonym z siebie kretynem, jako i wy, bracia moi i siostry moje.”…
Książka, która pięknie się starzeje, stając się ponadpokoleniowa. Przypadek? Pewnie nie, gdyż odnosi się do praw podstawowych, zasadniczych i ponadczasowych. Tym bardziej sugeruje nam to, ze największa kontrola społeczeństwa potrzebna jest akurat nad władzą.

Czytana kolejny już raz odkrywa nową perspektywę.

Samodzielne myślenie i pewność siebie jest mocnym zagrożeniem dla rządzących, którzy chcą za wszelką cenę utrzymać się przy władzy, pragną by ludzie nie potrafili myśleć i żyć tak jak chcą, gdyż stają się poza kontrolą. System doszczętnie niszczył człowieka, jego miłość do drugiej osoby i nakazywał myśleć według przekonań niezagrażających systemowi, a nie według historycznych wydarzeń które obrazowały prawdę. Jest to dobra książka która daje do myślenia i przedstawia władzę w ustroju, gdzie ludzie „stojący na samej górze” mają pełną kontrolę nad wszystkim co się wokół nas dzieje.

• Klasyka
  • Lektury