Requiem dla gospodyni

Okładka książki Requiem dla gospodyni Wiesław Myśliwski
Okładka książki Requiem dla gospodyni
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Muza Seria: sami swoi utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
sami swoi
Muza
2000-01-01
2000-01-01
8372007373
literatura polska

Nie czytałem jeszcze dramatów pana Myśliwskiego ale ten okazał się być świetny. Tematyka śmierci nigdy nie jest łatwa ale dzięki umiejętnościom opisywania pana Myśliwskiego, wszystko wydaje się łatwe. Bardzo polecam :)

Tak jak i DRZEWO polski realizm magiczny.Doskonały dramat, jak wszystko co Myśliwski napisał. WIDNOKRĄG, PAŁAC, TRAKTAT O ŁUSKANIU FASOLI - genialny dialog człowieka z Bogiem u kresu jego życia.

Wiesław Myśliwski – pisarz, który zasługuje wg mnie ze wszech miar na Nobla. To moje drugie spotkanie z Autorem jako dramaturgiem. Kilka lat temu czytałem genialne „Drzewo” teraz zdobyłem „Requiem…”. W mojej subiektywnej opinii utwór jest nieco słabszy od wcześniej wspomnianej pozycji, jednakże nadal reprezentuje poziom, o którym inni autorzy mogą tylko pomarzyć. Akcja toczy się podczas czuwania przy zmarłej wiejskiej Gospodyni. Pojawia nam się cały katalog wyrazistych postaci, które z jednej strony celnie opisują rzeczywistość, a z drugiej wnoszą nieco ironii i magii. Myśliwski jest tu dość oszczędny w słowach, jednak dalej widać kunszt pisarski, dzięki któremu jedno zdanie potrafi przejąć człowieka do szpiku kości. Polecam.

Gdy otwierałem pierwszą stronę, miałem przed oczami pustą scenę teatru. Gdy zacząłem czytać, z każdym kolejnym słowem przybywało na scenie postaci i przedmiotów, a opowieść budowała się w wyobraźni. Jedyne, czego mi było szkoda, to że skończyła się tak szybko, choć tak wiele zostało powiedziane. Dobre teksty, okraszone delikatnym humorem, ciekawe postaci, wszystko zwięzłe, zwarte i kompaktowe. My w pigułce.

Gdybym ja potrafił tak oswajać rzeczywistość słowami jak pan Myśliwski.

Gdybym ja potrafił tak oswajać rzeczywistość słowami jak pan Myśliwski.

• Dramat

Wiesław Myśliwski Requiem dla gospodyni Zobacz więcej