Zatrzymać samobójstwo. Poradnik dla rodzin i bliskich

Okładka książki Zatrzymać samobójstwo. Poradnik dla rodzin i bliskich Tytus Koweszko
Okładka książki Zatrzymać samobójstwo. Poradnik dla rodzin i bliskich
Tytus Koweszko Wydawnictwo: Wydawnictwo Medyk Sp. z o. o. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Medyk Sp. z o. o.
2019-01-01
2019-01-01
samobójstwo suicydologia depresja

Okładka książki Samobójstwo Piotr Gałecki, Tytus Koweszko, Agata Szulc
Samobójstwo Piotr Gałecki, Tytu...

Mam dość mieszane uczucia co do tej książki, bo nawet jak na książkę dla szerokiego kręgu odbiorców jest dość powierzchowna, no i w niektórych miejscach (np. tam gdzie autor podaje, że 22% populacji przeżyło samobójczą śmierć w bliskim otoczeniu) trochę brakuje jednak źródeł. Z drugiej strony, jest prosta i przystępna i daje nadzieję na to, że każdy z nas może pomóc drugiej osobie, przez samo wsparcie społeczne, nie trzeba być do tego psychologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą. Szczególnie spodobał mi się fragment obalający mit o tym, że jak ktoś mówi o samobójstwie, to tak naprawdę nie chce go popełnić - no otóż jak najbardziej może chcieć je popełnić, tyle, że, jak bardzo celnie podkreśla autor, skoro mówi o tym, to najpewniej ma w sobie jakąś ambiwalencję dotyczącą tego, czy chce żyć, czy nie, i wtedy właśnie pojawia się szansa na udzielenie pomocy. Dla osób zaczynających obcowanie z tematyką samobójstw książka może być dobrym wprowadzeniem.

• Psychopatologia, psychologia kliniczna, diagnoza psychologiczna, pomoc psychologiczna
  • Psychologia sądowa, kryminologia, wiktymologia, kryminalistyka, suicydologia

Dodaj cytat z książki Zatrzymać samobójstwo. Poradnik dla rodzin i bliskich