Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody

Okładka książki Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody Daniel Boduszek, Żaneta Gotowalska -Wróblewska
Okładka książki Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody
Daniel BoduszekŻaneta Gotowalska -Wróblewska Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2023-10-17
2023-10-17

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

"Jesteś psychopatą. - >>Wolę określenie człowiek z wyobraźnią<<". - Becca Fitzpatrick "Crescendo".

Twój szef, koleżanka z pracy, kasjerka w pobliskim sklepie, partner lub partnerka... a może to właśnie Ty!?

Od dawna interesują mnie tematy związane z psychopatologią i kiedy zobaczyłam w miejskiej bibliotece ten tytuł od razu powędrował ze mną do domu. Prawie wszystkim psychopata kojarzy się z przestępcą, seryjnym mordercą, osobą niepoczytalną... Autorzy książki przekonują nas, że to wcale nieprawda! ONI są wśród nas! Zajmują odpowiedzialne stanowiska, patrzą na nas ze szklanego ekranu, obiecują "złote góry", a czasami mieszkają z nami pod jednym dachem. Są pewnymi siebie ludźmi i sprawnymi manipulatorami, którym brakuje empatii. Po czym jeszcze poznać, że masz doczynienia z psychopatą i jak się przed nim chronić?

Książka "Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody" to zwięźle przeprowadzony wywiad, który odkryje przed nami tajemnice ludzkiego umysłu i nakreśli obraz psychopaty - jego cechy i motywy działania. Autorzy książki - socjolożka Żaneta Gotowalska-Wróblewska oraz psycholog kryminalny Daniel Boduszek starają się również przybliżyć czytelnikowi przyczyny psychopatii oraz jak postępować w sytuacji, kiedy to my jesteśmy ofiarami. Znajdziemy tu także kilka przykładów z życia wziętych, co niestety utwierdza nas w przekonaniu, że psychopaci są wśród nas.

Znakomita i bardzo ważna lektura, którą powinien przeczytać każdy! Wystarczy jeden wieczór... a być może odmieni Wasze życie lub życie Waszych bliskich.

"Jesteś psychopatą. - Wolę określenie człowiek z wyobraźnią". - Becca Fitzpatrick "Crescendo".

"JAK SIĘ NIE DAĆ PSYCHOPACIE. POZNAJ JEGO METODY" ŻANETA GOTOWALSKA-WRÓBLEWSKA, DANIEL BODUSZEK

Temat ciekawy i bardzo ważny.
Uważam, że jest to potrzebna lektura, mająca formę wnikliwej i intrygującej rozmowy dwóch osób.
Napisana została prostym i zrozumiałym językiem. Wiele tu pytań i odpowiedzi na nie. Ważnych informacji, przytaczanych przykładów popartych badaniami.
Całość podzielona jest na 13 rozdziałów.
Po kolei mamy więc : Kim jest psychopata; Kim nie jest psychopata: Przychodzi psychopata do specjalisty; Przychodzi psychopata do lekarza; Przyczyny psychopatii, Psychopaci w związkach, Psychopaci a seks: Rozstać się z psychopatą; Ofiara szuka pomocy; Dziecko-narzędzie w rękach psychopatycznego rodzica; Psychopata w pracy; psychopaci są wśród nas; Żebyś właśnie tak o nich myślał. Oczywiście jest wstęp i zakończenie.
Każdy rozdział daje nam solidną dawkę wiedzy o psychopatach.

Świetna lektura pomagająca rozpoznać wśród otaczających nas ludzi psychopatę.
Jacy są, czym się kierują i jak się zachowują.
Pewnie wielu z nas ma go całkiem blisko, nie zdając sobie z tego sprawy.
To oczywiście może być nasz szef, kolega z pracy, przyjaciółka ale również matka, ojciec czy mąż.
Lektura absolutnie warta przeczytania.
Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak ja będzie zaskoczonych jej treścią.

Autorzy obalają mit psychopaty jako mordercy.
Czy dzięki tej lekturze w pełni zrozumiemy, jak myślą i działają psychopaci ?
Sądzę, że łatwiej będzie nam ich zauważyć, rozpoznać i wiedzieć, jak z nimi postępować.
Przyznam, że przerażającym dla mnie jest fakt, że tylko te osoby, które zostały wystawione na działania psychopatów, poznają ich prawdziwe oblicze.
Reszta społeczeństwa uważa, że nigdy ich nie spotkała.
Zaskakujące jest również to, że wszystkie działania psychopaty są w pełni świadome i są wynikiem wolnego wyboru.
Są oni bowiem świetnie zorientowani, mają kontakt z rzeczywistością, nie mają żadnych urojeń czy halucynacji.
Jest to osoba psychicznie zdrowa. Jednak zupełnie pozbawiona empatii, dlatego nie potrafią czuć tego co inni. Nie mają życia emocjonalnego, nie mają poczucia winy i wyrzutów sumienia. Są genialnymi manipulatorami i dobrze wiedzą jak udawać, to co w danym momencie powinno być widoczne.
Nie reagują na śmierć kogoś, nie obrażają się, nie maja traumy. Nie wiedzą co to uczucie miłości, przyjaźni, bliskości.
Są bardzo inteligentni i są dobrymi obserwatorami.

Książka niesie ważne przesłanie - będąc psychopatą, będzie się nim do końca swoich dni. Nie da się tego wyleczyć.
Dlatego żyjąc w związku z psychopatą, czy pracując z nim jedynym wyjściem z sytuacji jest rozstanie prywatne i zawodowe.
Tylko tak zadbamy o siebie i wyleczymy się z chorych relacji i poczucia winy, którym byliśmy karmieni.
Im dłuższa relacja, tym trudniej będzie później wydostać się ze szponów psychopaty.
Na szczęście tego się nie dziedziczy.
Psychopata traktuje dziecko tak, jakby było przedłużeniem jego ego. Jest narzędziem do uzyskiwania tego co chce.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak psychopata zachowuje w pracy i w domu, to polecam przeczytać tę książkę.
W zasadzie każdy powinien ją przeczytać - moim skromnym zdaniem.

Cytaty :
"To zdumiewające, jak wysokich stanowisk mogą dosłużyć się psychopaci i jak niewielu bliskich podejrzewa, że coś jest z nimi nie w porządku".

"Tak właśnie działają psychopaci. Grają i manipulują. Wzbudzają w tobie poczucie winy i wmawiają ci, ze to wszystko przez ciebie. A ty dajesz się na to nabrać".

Temat ciekawy i bardzo ważny.

to jedna z tych książek, do których przeczytania gorąco Was zachęcam już na samym wstępie 😊

interesująca i cenna 🔥

bardzo cieszy mnie fakt, że takowa pozycja powstała, ponieważ obala ona mnóstwo utartych przez lata mitów dotyczących zjawiska psychopatii.
dodatkowo wszystkie poruszane kwestie objaśnia w sposób skondensowany i prosty → tym samym zrozumiały dla każdego czytelnika.

warto podkreślić, że autorzy fokusują się na psychopatii w codziennym i prozaicznym życiu. kryminologia zostaje tu odsunięta.

to lektura idealnie skrojona pod moje prywatne zainteresowania 😀
jestem nią szczerze zachwycona 🥰

pst... gwarantuje, że po przeczytaniu tej książki będziecie chcieli bardziej zgłębić temat 😉

interesująca i cenna 🔥

czytajcie tę książkę wszyscy!

czytajcie tę książkę wszyscy!

Muszę powiedzieć, że od dłuższego czasu lubię sięgnąć po dobrą książkę psychologiczną. Interesują mnie kwestie relacji międzyludzkich i wzajemnego oddziaływania na siebie. Od pewnego momentu jednak sięgam po książki dotyczące toksycznych relacji i zaburzeń. Niestety spotkałam się z tym w prawdziwym życiu, a lektura na takie tematy pozwala spojrzeć na takie doświadczenie obiektywnie i z dystansu. Kiedy więc usłyszałam o wrześniowej premierze książki pt. „Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody” wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Książka wydana nakładem wydawnictwa Znak jest w części rozmową socjolożki i dziennikarki Żanety Gotowalskiej-Wróblewskiej z profesorem Danielem Boduszkiem, polsko-brytyjskim psychologiem kryminalnym, profesorem nauk społecznych. Publikacja ta powstała z potrzeby obalenia mitu na temat psychopatii. Chce pokazać czym jest ona naprawdę, byśmy potrafili takich ludzi rozpoznać, a tym samym się przed nimi bronić.
„Chcieliśmy w przystępny sposób, nieoderwany jednak od wiedzy naukowej, przedstawić rzeczywistość w jakiej żyjemy, i udowodnić, że nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu, że psychopaci naprawdę są wśród nas. I wcale nie czyhają za ścianą z siekierą, lecz siedzą tuż obok w korporacyjnym open spasie albo głoszą swoje poglądy jako politycy.”
Cytat ten doskonale pokazuje czym ta książka jest. Są to bowiem elementy wiedzy naukowej przedstawionej w ciekawy sposób, okraszone przykładami i refleksjami, które pozwalają tą wiedzę teoretyczną przenieść na naszą rzeczywistość. Książkę mimo trudnego tematu czytało mi się szybko i mocno mnie zainteresowała. Za jej powstaniem, jak już napisałam i jak we wprowadzeniu sama autorka, stoi konieczność obaleniu mitu o psychopacie. W zbiorowej świadomości termin psychopata rozumiany jest jako seryjny morderca z siekierą w ręce, obdzierający ludzi ze skóry jak Haniball Lecter czy inni filmowi bohaterowie. Tymczasem autorzy podkreślają, że w więzieniu nie spotkamy więcej psychopatów niż na ulicy. Możemy ich spotkać w sąsiedztwie, w pracy, w miejscu publicznym, w domu i nie mają przyklejonej na czole naklejki z napisem psychopata, wręcz przeciwnie bardzo dobrze się maskują i często są to ludzie urokiem osobistym, robiący dobre wrażenie. Autorzy rozpoczynają więc od określenia kim jest, a kim nie jest psychopata oraz od odpowiedzi na pytanie czy terapia i leczenie w ich przypadku może przynieść pozytywne efekty.
„Brak empatii jest jedną z kluczowych cech w rozpoznaniu psychopatii. (…) Psychopaci nie czują tego, co odczuwają inni. Nie mają życia emocjonalnego, charakteryzują się brakiem poczucia winy i wyrzutów sumienia. Potrafią udawać, że dręczy ich sumienie, ale tylko wtedy, kiedy służy to ich egocentrycznym celom.”
Książka próbuje też odpowiedzieć na pytanie o przyczyny psychopatii oraz ułatwić rozpoznanie psychopaty w określonych obszarach życia. Bardzo często niestety możemy spotkać psychopatę w pracy. Są zawody, w których psychopaci sprawdzają się doskonale, a ich cechy mogą być użyteczne. Bardzo często zajmują on stanowiska kierownicze, prezesów, dyrektorów. Często również pełnia funkcję zaufania publicznego, jak polityk, sędzia, lekarz, wykładowca. Oprócz określenia jak funkcjonuje psychopata na gruncie zawodowym książka ukazuje go także na gruncie prywatnym, jak funkcjonuje w związkach, jakie ma podejście do seksu, jakim jest rodzicem. Podstawową bronią psychopaty jest bowiem manipulacja, gra w białych rękawiczkach, kiedy trudno rozpoznać kto jest ofiarą, a kto sprawcą przemocy. O ile bowiem trudno rozpoznać psychopatę w pracy i w strefie społecznej, o tyle jest to jeszcze trudniejsze na gruncie prywatnym. Psychopata bowiem podkopuje poczucie wartości bliskiej sobie osobie, manipulując nią w sposób sugerujący, że to z nią jest coś nie tak.
„Psychopata chce sprawić, by jego ofiara-partnerka poczuła, że to z nią jest problem. Że to ona jest tym niewłaściwym, złym elementem, że to jej winą jest, że dobrze funkcjonujący związek zaczyna się sypać.”
Bardzo trudno zrozumieć ten mechanizm osoba, które tego nie doświadczyły. Z boku bowiem często wydaje się, że ja bym na to nie pozwoliła, ja bym się na to nie zgadzała. Trzeba jednak pamiętać, że psychopata doskonale i od samego początku manipuluje swoją ofiarą, przybierając maski osoby troskliwej, kochającej, działającej w dobrej wierze. Jak piszą autorzy „nawet najsilniejsze, najbłyskotliwsze osoby mogą być ofiarami takiego związku.” Dalsza część książki pokazuje czytelnikowi jak rozstać się z psychopatą, czego można się po nim spodziewać (a można spodziewać się wszystkiego) oraz jak się przed nim bronić. Jedynym sposobem na obronę siebie jest świadomość, izolacja i obojętność. W rozgrywkach bowiem i dyskusji nie pokonamy psychopaty nigdy.
Bardzo się cieszę, że takie książki powstają. Pomagają one zmienić myślenie osobom, które jeszcze nie miały z tym zjawiskiem do czynienia, albo nie potrafiły go rozpoznać. A osobom, które mają w swoim otoczeniu psychopatę pozwalają zrozumieć co zaszło oraz dają motywację do walki o siebie. Lektura tej książki, choć nie łatwa, była bardzo cenna i wartościowa i gorąco Wam ją polecam.

"Pamiętajmy, że prawdziwi psychopaci nie chcą być badani. Nie zgłaszają się do psychologów, nie trafiają do więzień. Są obecni wśród nas, piastują wysokie stanowiska. Nie jesteśmy też w stanie w pełni zdiagnozować kogoś jako psychopaty, dopóki nie poznamy jego ofiar"
Na hasło "psychopata" zazwyczaj pojawia nam się w głowie obraz mordercy, degenerata, zbrodniarza. Ale... co powiecie na to, że tak naprawdę w codziennym życiu, wśród zwyczajnych zdawałoby się osób, mamy mniej więcej taką samą szansę na spotkanie psychopaty, jak w więzieniu? Socjolożka i dziennikarka Żaneta Gotowalska-Wróblewska oraz psycholog kryminalny, profesor nauk społecznych Daniel Boduszek przedstawiają w swojej książce naprawdę niepokojący obraz: psychopaci są wśród nas. I doskonale się maskują.
W serii rozmów podzielonych na rozdziały i przeplatanych cytatami z literatury autorzy krok po kroku demaskują takie osoby, opisując ich najważniejsze cechy oraz sposoby zachowania. Skupiają się przy tym nie na kryminalistach, ale na zwykłych (z pozoru) ludziach. Podobało mi się, że dużą część rozważań poświęcono ofiarom psychopatów, zwykle ich partnerkom. Prof. Boduszek na co dzień pracuje z takimi właśnie osobami, dzięki czemu doskonale potrafi przedstawić mechanizm działania psychopaty w związku, a także zwrócić uwagę na to, jak pomóc konkretnej osobie w wyrwaniu się z toksycznej relacji.
Była to dla mnie interesująca książka, tak inna od skupiających się zazwyczaj tylko i wyłącznie na zbrodniarzach pozycji dotyczących psychopatów. Napisana przystępnym językiem, oferująca skondensowaną wiedzę. Całość czyta się błyskawicznie (choć niemała w tym zasługa bardzo dużej czcionki;) Po tej lekturze z pewnością nabierzecie ochoty na zgłębienie tematu. A także zaczniecie się zastanawiać, czy ktoś z waszego otoczenia może być psychopatą...

„-Jesteś psychopatą? - Wolę określenie „człowiek z wyobraźnią”.
Kim jest psychopata? Czy prawdą jest, że zawsze jest mordercą? Oczywiście, że nie. Psychopata dziś to ktoś, kto w białych rękawiczkach i z uśmiechem na twarzy potrafi nas dręczyć i nami manipulować. Jego piękne oblicze ma rysy, które tylko ktoś bardzo uważny może dostrzec. Na pozór ktoś normalny, żyjący obok nas, nasz sąsiad czy partner, lekarzy czy nauczyciel potrafi być psychopatą. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, uważamy, że jeżeli nikogo nie dręczy fizycznie czy nie bije, nie można mu nic zarzucić. Ale nic bardziej błędnego. Już samo dręczenie psychiczne, manipulowanie i sterowanie, wpływanie na naszą niską samoocenę ma cechy właściwe dla psychopaty. I od nich się trudno uwolnić, tak potrafią nami zawładnąć, że jesteśmy przekonani, że się bardzo o nas troszczą i martwią …
Jak się nie dać psychopacie to wywiad – rzeka, w którym Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka o socjolożka zadaje trudne pytania Danielowi Boduszkowi, polsko-brytyjskiemu psychologowi kryminalnemu. W trakcie tego wywodu tworzą profil współczesnego psychopaty, wnikają w szczeliny ludzkiego umysły i delikatnie go odkrywają. Jakie cechy można przypisać psychopacie? Czym się kieruje w swoim zachowaniu? Co sprawia mu przyjemność? Dlaczego człowiek staje się psychopatą i co ma na to największy wpływ? Czy łatwo jest żyć u boku psychopaty? Jak sobie z nim radzić w życiu codziennym? Rozmówcy próbują odpowiedzieć na mnóstwo pytań, starają się dotrzeć do genezy psychopatii, uzmysławiają, jak żyć z psychopatą i się nie poddawać. Jakie metody stosować na jego manipulacje i jak nie dać się obwiniać o wszystko zło tego świata.
„Tak właśnie postępują psychopaci. Grają i manipulują. Wzbudzają w tobie poczucie winy i wmawiają ci, że to wszystko przez ciebie. A ty dajesz się na to nabrać”.
Lekturę czyta się jednym tchem, forma wywiadu zaciekawia czytelnika i sprawia, że z niecierpliwością oczekujemy dalszych wyjaśnień. Cała wiedza, ważna i istotna, zaprezentowana w bardzo przystępny i czytelny sposób, nie nudzi i jest zrozumiała dla każdego. Już teraz jestem bogatsza o usystematyzowaną wiedzę, bardzo dokładną i potrzebną. Będę wnikliwa wobec swojego otoczenia i bardziej ostrożna. I będę się starała szybko reagować na jakiekolwiek symptomy zachowań psychopatycznych.
„Cieszymy się, płaczemy, kochamy, lubimy, wybaczamy … Po prostu czujemy, że żyjemy. Psychopaci tego nie doświadczają. Najważniejsza różnica jest taka, że my przeżywamy nasze życie z pełnym wachlarzem emocji i uczuć, a psychopaci tylko żyją”.
Autorzy wbili się czasowo z tą pozycją w odpowiednie czasy. Ciągłe życie w biegu, stres, pośpiech, określone nastroje społeczne tylko kumulują zachowania charakterystyczne dla psychopaty u coraz większej części populacji. Trudność życia codziennego często sprawia, że człowiek szuka ujścia swoich nerwów i stanów wzburzenia w otoczeniu, jego ofiarą padają najbliżsi, czy to rodzina, znajomi czy współpracownicy.
Dzięki tej lekturze nie pozwolisz sobą manipulować i sterować, będziesz potrafił świadomie się przeciwstawiać psychopacie, będzie w stanie przewidzieć i uprzedzić jego zachowania. I odniesiesz zwycięstwo, nie padniesz ofiarą jego narcystycznego postępowania.
Polecam, lektura obowiązkowa dla każdego. W niej jest moc i mądrość!

„-Jesteś psychopatą? - Wolę określenie „człowiek z wyobraźnią”.

Książka bardzo wartościowa, polemizująca ze stereotypem psychopaty, który kojarzy nam się z takimi osobami jak Hannibal Lecter, Jeffrey Dahmer czy Ted Bundy.
Otóż seryjni mordercy to osoby mające antyspołeczne zaburzenie osobowości, natomiast w terminologii medyczno-psychologicznej nie ma takiej nazwy jak psychopatia/psychopata. To przyjęte określenie funkcjonujące w świadomości społecznej opisujące osobę niezrównoważoną psychicznie, kojarzące się z kimś kto pod wpływem impulsu i bez żadnego powodu czyni krzywdę drugiej osobie. A prawdziwy psychopata zachowuje się zupełnie inaczej. To osoba, która od pierwszego kontaktu z nią roztacza wokół siebie aurę uroku, wchodzi w związek z drugą osobą w celu manipulowania nią oraz osiągnięcia różnego typu korzyści (majątkowych, społecznych). Ponadto psychopata potrafi oszukać nawet najbardziej doświadczonego psychiatrę czy psychologa.
Ta pozycja daje myślenia. Rozszerza wątki poruszone w książce "Mądrość psychopatów" - także wartą przeczytania.

Utarło się, że psychopata to przestępca, najczęściej seryjny morderca.
Czy tak jest faktycznie? Może to tylko ułamek prawdy? A co jeśli psychopaci są wśród nas?

We wstępie autorzy zaznaczyli, że chcieli napisać wnikliwą, interesującą książkę, jak również przedstawić czytelnikom w krótkiej i przystępnej formie profil psychopaty.

Czy to im się udało?

Faktycznie „Jak się nie dać psychopacie” to zaledwie 200 stron treści. Ale.. bardzo dobrych jakościowo.

Na rynku wydawniczym są dostępne książki o psychopatii, o umyśle takiego osobnika, porady jak sobie z nim radzić.

Co więc takiego jest w nowej książce? Dlaczego warto po nią sięgnąć?

W „Jak się nie dać psychopacie” autorzy oprócz próby odpowiedzi na pytanie: kim jest psychopata, podjęli się trudnego zadania wyjaśnienia kim nie jest i jakie są przyczyny psychopatii. Żaneta Gotowalska-Wróblewska i Daniel Boduszek zwracają uwagę na te elementy profilu psychopaty, które w niektórych książkach są pomijane. Silny nacisk kładą na konkretne wskazówki jak rozpoznać takiego człowieka, ale też precyzyjnie wypunktowują różnice pomiędzy zaburzeniami osobowości a psychopatią.

Omawiają wiele ważnych zagadnień i odpowiadają na pytania, m.in.: Jak się bronić przed psychopatą? Czy taki człowiek bywa agresywny? Jakie formy przemocy najczęściej stosuje? Jak zachowuje się w związku? Jakie jest jego podejście do własnych dzieci? Gdzie najczęściej można spotkać psychopatę? Czy psychopatia jest dziedziczna? Czy można ją wyleczyć? Czy wśród psychopatów jest więcej kobiet czy mężczyzn?

„Jak się nie dać psychopacie” czytałam z rosnącym zainteresowaniem.
Na koniec pozostał niedosyt.
Zdecydowanie chciałabym więcej.

Te przygodę czytelniczą przyrównałabym do bardzo ciekawego wykładu, na którym siedzi się jak na szpilkach, żeby tylko profesor nie zakończył opowieści w najciekawszym momencie.

Dla kogo jest ta książka?

Dla osób, które planują odświeżyć sobie wiedzę lub ją uzupełnić, dla tych, którzy chcą jak najbardziej realnego, życiowego przedstawienia problemu, albo interesują się zagadnieniami z zakresu psychopatii, ale nie przeczytali jeszcze żadnej książki na ten temat. To również pozycja dla pisarzy, ponieważ jest źródłem cennych wskazówek, niezbędnych do stworzenia wiarygodnej postaci.
Po poradnik szczególnie warto sięgnąć, jeżeli ktoś był kiedyś ofiarą psychopaty, albo podejrzewa, że nią jest.

„Jak się nie dać psychopacie” to książka ważna, potrzebna, która została napisana w sposób bardzo przystępny i wyjątkowo obrazowy.

Poradnik otwiera oczy, uwrażliwia, daje narzędzia do oceny pewnych zachować, które jeśli wzbudzają nasze wątpliwości powinny być sygnałem do natychmiastowej reakcji.

Link do FB:
Zapraszam:)

Utarło się, że psychopata to przestępca, najczęściej seryjny morderca.

Czy to im się udało?

Faktycznie „Jak się...

Jak bardzo istotne jest, podejście do opisywanego głównego tematu spotkaliśmy się pewnie nieraz w określaniu osoby z nazwy dotyczącego jego bezpośredniego zachowania-psychopata.

Nie zawsze możemy natrafić na autorów, którzy mogliby fachowo wyjaśnić, na czym on polega i z czym możemy go porównać, czy nie będziemy mieli problemu w rozróżnieniu go, czy będziemy mogli w stanie rozpoznać stany mu towarzyszące, a co najważniejsze czy będziemy umieć się zachować w towarzystwie osoby, którą nazywamy psychopatą w przenośni lub w naszej podświadomości nie ujawniając, że nią jest z powodu otaczającego nas lęku.

Autorzy książki pt.''Jak się nie dać psychopacie Poznaj jego metody'' Pani Żanety Gotowalskiej -Wróblewskiej, Pana Daniela Boduszka połączyli wspólne zawodowe siły, aby podzielić się z nami czytelnikami wiedzą i doświadczeniem, które może się zawsze przydać, bo nie zawsze wiemy, kto i z której strony właściwie nas otacza.

Zwróciłam na samym początku uwagę na wstęp i wprowadzenie. W ciekawy sposób zostały ujęte przez autorów, bo oboje chcieli przedstawić występujący we współczesnym świecie problem osoby będącej psychopatą, jak go poznać, zdemaskować, kim on jest, jakie stosuje metody dla swojego przeciwnika, który nie jest do końca świadomy tego, że wystawiony próbie przetrwania, którą dla niego przygotował.

Z wielkim zainteresowaniem podjęłam się przeczytania tej książki, bo uważam, że zawiera trafne zadane pytania, odpowiedzi, z których można wiele wywnioskować.

Podoba mi się to, że w książce podkreślona jest znaczna rola autorów i za rozdziały, które oni odpowiadają.

Poruszone zostały w książce zagadnienia zawierające interesujące treści informujące nas, co musimy zrobić, aby nie czuć się bezsilnym i nie czuć się samym w sytuacji zagrożenia, bo nie zasługujemy na to, aby ktoś czerpał korzyści z naszej naiwności, bezsilności i bezgranicznego zaufania, jakim darzymy tę osobę.

Ważne jest, aby przeczytać tę książkę, bo nie wiemy, co nas czeka, żyjąc w świecie pełnym szczęścia, a szkoda jest kiedy, się je traci, nie wiedząc o tym, że czyhało na nas niebezpieczeństwo.

Wydawnictwu Znak dziękuje za egzemplarz książki pt.''Jak się nie dać psychopacie Poznaj jego metody'' Pani Żanety Gotowalskiej -Wróblewskiej, Pana Daniela Boduszka.

• Psychologia
  • Zdrowie
  • Recenzja przedpremierowa
  • Egzemplarz recenzencki
  • Wydawnictwo Znak

Dodaj cytat z książki Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody