Nie daj sobie wejść na głowę. Jak pozostać sobą w kulturze zapier**lu

Okładka książki Nie daj sobie wejść na głowę. Jak pozostać sobą w kulturze zapier**lu Jarosław Gibas
Jarosław Gibas Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2022-09-28
2022-09-28

Audiobook. To druga książka Jarosława Gibasa, której przesłuchałem i znowu mogę śmiało stwierdzić, że niezwykle mi się podobała. Autor wbrew powszechnej opinii nie gloryfikuje ciągłej, wytężonej pracy - tytułowego "zpier...lu", a uwagę czytelnika kieruje w stronę prawdziwego życia. Jeżeli przeanalizować tezy stawiane przez autora - to w sumie się z nimi zgadzam. To prawda, że nie musisz mieć najnowszego telefonu, najlepszego samochodu. Nie musisz być dyrektorem generalnym czy mieć najlepszych wyników w pracy, za które nagrodą będzie Twoje zdjęcie wywieszone w biurze. Kolejną prawdą jest fakt, że wytężona i ciężka praca ponad siły jeszcze nigdy nie przyniosła nikomu na etacie bogactwa i sławy. Przynosi pieniądze szefom, a nie pracownikom. Gibas wskazuje na inną drogę - opartą na prawdzie o sobie, której celem jest bycie sobą i realizacja WŁASNYCH a nie cudzych pragnień. Oczywiście nie namawia czytelnika do olewania pracy, jednak wskazuje na to, że nadmierne zaangażowanie w pracę jest po prostu dla człowieka "niezdrowe" i prowadzi do przegrania życia. Autor stawia też tezę, że wielokrotnie pracownik jest manipulowany np. chęcią spełnienia się, bycia szczęśliwym itd. Zgodzę się z tym. Wyścig o szczęście, które nadejdzie dopiero jutro, to jedna z największych manipulacji tego typu.
Reasumując - szczerze polecam czytelnikom książki tego autora, z tą włącznie. Choć przesłuchałem dopiero 2, to już widzę, że styl Gibasa i analizowane przez niego problemy i stawiane tezy, niezwykle przypadają mi do gustu. Warto takie treści poznawać, by nie dać się zamknąć w bańce, która tak naprawdę nie jest naszym prawdziwym życiem.

Książka absolutnie warta przeczytania. Wymaga jednak otwartego umysłu oraz szczerości wobec samego siebie. Mam wrażenie, że - tak, jak w "matriksie" - większość ludzi nie chce się obudzić. Dla mnie autor nazwał i opisał to, co czułem od dłuższego czasu, a opisy sytuacji są wręcz wyrwane z rzeczywistości, która mnie otacza. Po prostu 10/10.

Dobrnąłem do 10% audiobooka i jeżeli krzywdzę autora nie czytając dalej to wybaczcie i proszę wyprowadźcie mnie z błędu. Ale są setki książek, na które warto wydać 50zł. Do tego momentu książka to jednak stek bardzo błahych farmazonów i obserwacji życia społecznego z pozycji seriali i programów telewizyjnych. Coś, co po tytule miało potencjał na ciekawy manifest okazało się zawierać myśli na zasadzie "bogaci są tylko bardziej bogaci i nie pozwalajmy im więcej kupować tych błyszczących odrzutowców". Na domiar złego cały wstęp można było zamknąć w jednym akapicie. Także szanujcie swój czas i pieniądze.

Książka z pewnością niejednej osobie otworzy oczy i pozwoli dojrzeć zasady rządzące obecnym światem oraz podpowie jak sobie z tym radzić by nie zwariować. Autor przystępnym, bezpośrednim słownictwem konkretnie dociera do odbiorców.
Zdecydowanie warta przeczytania!

Zdecydowanie warta przeczytania!

Warta przeczytania. Polecam

Warta przeczytania. Polecam

Jak ktoś ma problem z dziesiejszym tempem życia, nadgodzinami i oczewaniami społecznymi związanymi z "kulturą zapierdolu", to jest to książka dla niej/niego.

• Psychologiczne
  • Audiobooki
  • Poniżej 300 stron
  • Along with audio
  • Przeczytane 2022
  • Empik audio rozwój

Dodaj cytat z książki Nie daj sobie wejść na głowę. Jak pozostać sobą w kulturze zapier**lu