„Autoterapia. Napraw sobie życie”

Okładka książki „Autoterapia. Napraw sobie życie” Jarosław Gibas
Okładka książki „Autoterapia. Napraw sobie życie”
Jarosław Gibas Wydawnictwo: Fundacja HINC SAPIENTIA nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fundacja HINC SAPIENTIA
2022-03-01
2022-03-01

Okładka książki Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa Monika Szubrycht, Monika Wasilewska
Jak być szczęś... Monika Szubrycht, M...
Okładka książki Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT Patrick Fanning, Michael Greenberg, Matthew McKay
Wybrakowani, b... Patrick Fanning, Mi...
Okładka książki Ogarnij stres i żyj na luzie Martha Davis, Elizabeth Robbins Eshelman, Matthew McKay
Ogarnij stres ... Martha Davis, Eliza...

Super książka, bo autor pisze o trudnych rzeczach w bardzo przystępny sposób a co najważniejsze to podaje najróżniejsze rozwiązania, metodę do pracy nad sobą. Jest odpowiedź nie tylko na pytanie: Co jest grane? Ale również na: Co z tym zrobić? Fajna, polecam.

J. Gibas “Autoterapia. Napraw swoje życie”
Książka Jarosława Gibasa pt. “Autoterapia” z podtytułem “Napraw swoje życie” została wydana w poprzednim roku (2022) nakładem wydawnictwa Hinc Sapientia. Autor jest socjologiem i autorem wielu publikacji z zakresu rozwoju osobistego. Prowadzi również kanał na popularnym serwisie - Youtube.
Jak sam Gibas twierdzi publikacja powstała, aby przeprowadzić w nas zmianę, która służy przeprogramowaniu w nas tych kwestii, które utrudniają satysfakcjonujące życie. Najważniejszą kwestią, aby zmiana mogła zostać dokonana jest zrozumienie tego w jaki sposób przeszłe zdarzenia (i możliwe wypracowane wtedy mechanizmy obronne) z naszego życia determinują postrzeganie świata i jakość przeżywanych chwil. Jak wiadomo - dla każdej zmiany kluczowe jest wykonanie pierwszego kroku. W tym przypadku to uświadomienie sobie tego, że funkcjonujemy w świecie mechanizmów, których nie jesteśmy autorami! Dostaliśmy je np. od ludzi z otoczenia, w którym funkcjonujemy, z zewnątrz i zaadaptowaliśmy dla siebie.
Od pierwszych stron można zauważyć, że autor wie o czym piszę i ma odpowiednie kompetencje i dar przekazywania nieraz skomplikowanych kwestii w sposób bardziej przyjazny dla czytelnika. Do tego posługuje się licznymi przykładami z własnej praktyki oraz metaforami, które powodują, że czytanie - mimo wszystko - nie jest męczące, a przy okazji są to bardzo trafne sytuacje “z życia wzięte”. Nic przecież nie działa lepiej na wyobraźnie niż takie realne przykłady, zamiast wyimaginowanych i trudnych do wyobrażenia sobie. Za to ogromny plus dla autora.
Warto nadmienić i wiedzieć, że mózg, aby nie zużywać co chwilę dużej ilości energii posługuje się uproszczeniami, iluzjami, które niekoniecznie pasują do danej sytuacji - za to z perspektywy mózgu - pozwalają szybko ocenić, reagować i działać. Dlatego też, po pewnym czasie, mimowolnie powstają całe sekwencje i strategie postępowania, które mogą dawać zaburzony obraz jak mamy postępować. Jest to wynik właśnie tych uproszczeń, tych zaburzonych ciągów przyczynowo - skutkowych, których jesteśmy więźniami. W dalszej konsekwencji postępujemy i reagujemy w niewłaściwy sposób, często krzywdząc przy tym siebie i osoby z bliskiego nam otoczenia.
Podsumowując publikacja Jarosława Gibasa “Autoterapia” nie jest prostą pozycją do przeczytania w krótki czas. Czytanie wymaga pełnego skupienia na tym co się czyta, najlepiej w ciszy. Za to na pewno mogę potwierdzić, że książka pozwala zmienić sposób myślenia. Podczas czytania zanotowałem mnóstwo ciekawych fragmentów i miejsc, wartych aby się dłużej nad nimi pochylić. Jest to książka błyskotliwa i pełna ogromnej ale to ogromnej ilości wiedzy o tajnikach działania naszego mózgu i mechanizmów, a nawet całego “oprogramowania”, które decydują o tym, jak przeżywamy własne życie. Co ciekawe autor podaje, że przy pomocy odpowiednio zadanego pytania, możemy zaprogramować nie tylko osąd sytuacji, ale też to w jaki sposób ją zapamiętamy. Uwielbiam takie lektury i bardzo się cieszę, że trafiłem na “Autoterapię” Jarosława Gibasa! Na pewno wrócę do tej książki za jakiś czas, aby zobaczyć jak zmieniła mi się perspektywa i może odkryje również inne niuanse, które Gibas zawarł na stronach książki. Jest to lektura bardzo ważna w dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej osób nie potrafi odnaleźć się w otaczającej i coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. W której co chwilę jesteśmy bombardowani zatrważającymi i przykrymi informacjami. Te wiadomości powodują w nas uczucie lęku, niepokoju czy bezsilności. Jednak to my decydujemy co zrobimy dalej z tymi informacjami. W tym miejscu chciałbym bardzo polecić książkę “Autoterapia” Jarosława Gibasa. Myślę, że nikt nie będzie zawiedziony!
“Świat jest pełen ludzi, którzy z różnych względów nie przystają do naszych wyobrażeń”.
Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

J. Gibas “Autoterapia. Napraw swoje życie”
Jak sam Gibas twierdzi publikacja...

Jesli nie jestes eremita, ta ksiazka pomoze Ci zrozumiec mechanizmy jakimi rzadza sie wszelakie realcje w Twoim zyciu. Nie tylko lepiej poznasz swoje programy i ich zrodla ale takze zrozumiesz, ze w 80% nie spotykasz innych ludzi tylko ich wlasne programy. Wspaniala wiedza w pigulce! Jaka ulga, ze powstaja takie ksiazki. Dzieki panie Jarku <3

Każda kolejna książka tego autora jest coraz lepsza. Autoterapia jest świetną pozycją z punktu widzenia terapeuty. Polecam.

Pan Jarek i jego książki zrobili bardzo dużo dobrego dla wielu ludzi.Bardzo przystępnie przekazana wiedza i szerokie wrota wiedzy otwarte i pozwalające zobaczyć co to jest samoświadomość. Podziwiam i trzymam kciuki za Pana Jarka .Na przestrzeni 2 lat Pan Jarek rozwinął skrzydła i pozwolił innym rozwinąć skrzydełka.Polecam wszystkim tę książkę oraz inne tego autora.
Pozdrawiam Autora i życzę wszystkiego dobrego i wielu wspaniały przedsięwzięć.

Bardzo dobra książka. Wiele daje do myślenia, zmienila zupełnie mój światopogląd na wiele osób i na mnie samą. Sprawiła że pojawiła się we mnie świadomość emocji, uczuć i zachowań o których nie miałam pojęcia lub zupełnie negowalam. Polecam.

• Najlepsze
  • Psychologia
  • Psychologia/Nauki społeczne
  • Socjologia
  • [Pb]

Dodaj cytat z książki „Autoterapia. Napraw sobie życie”