Rodzina Obrabków i urodzinowy skok

Okładka książki Rodzina Obrabków i urodzinowy skok Per Gustavsson, Anders Sparring
Okładka książki Rodzina Obrabków i urodzinowy skok
Per GustavssonAnders Sparring Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Rodzina Obrabków (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Rodzina Obrabków (tom 1)
Familjen Knyckertz och födelsedagskuppen
Zakamarki
2021-09-30
2021-09-30
9788377761991

Okładka książki Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota Per Gustavsson, Anders Sparring
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...
Okładka książki Rodzina Obrabków i psia sprawa Per Gustavsson, Anders Sparring
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...

Okładka książki O fretce, która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska, Marta Kurczewska
O fretce, któr... Marta Guśniowska, M...
Okładka książki Prawo drapieżcy Marie Muravski, Anna Starobiniec
Prawo drapieżcy Marie Muravski, Ann...
Okładka książki Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...

Książki od wydawnictwa Zakamarki znamy i lubimy od dawna. Nasza wspólna przygoda rozpoczęła się kilka lat temu, od Alberta Albertsona, który tak bardzo skradł nasze serca, że uzbieraliśmy całą serię. Później przyszła kolej na Lassego i Maję, a teraz nadeszła pora na bardziej niegrzeczną serię, czyli przestępczą rodzinę Obrabków. Trzeba przyznać, że już sam pomysł na taką rodzinkę jest naprawdę chwytliwy i interesujący, widać, że Anders Sparring postawił na oryginalność. Rodzina Obrabków i urodzinowy skok to pierwszy tom serii o nietuzinkowej i barwnej rodzinie, której daleko do tych typowych, porządnickich i grzecznych, które wszyscy znamy. To barwne ptaki w świecie literatury dziecięcej!
Rodzina Obrabków i urodzinowy skok to pełna humoru, może trochę absurdalna, ale z pewnością oryginalna historia, która sprawi sporo frajdy młodym czytelnikom. Nasza rodzinka bawiła się świetnie podczas czytania i gwarantuję, że dzieciaczki pokochają głównych bohaterów, ponieważ są naprawdę zabawni i może trochę karykaturalni. Książkę czyta się jednym tchem, rozdziały nie są długie, a przedurodzinowe perypetie nie nudzą czytelnika. Krótko mówiąc, jest to książka, która zachęci dzieci do czytania, zabawna, lekka i wyróżniająca się na tle innych. Takie książki aż chce się czytać i po prostu dobrze się bawić. Duża czcionka ułatwi samodzielne czytanie, a barwne i dynamiczne ilustracje, autorstwa Pera Gustavssona, zaciekawią młodego czytelnika i pobudzą jego wyobraźnię. Podsumowując: jeśli szukacie książki ze sporą dawką parodii, w której zabawa słowem to podstawa i od której wręcz nie można się oderwać, to koniecznie sięgnijcie po rodzinę Obrabków. Mimo całej tej „niegrzeczności” płynącej z profesji naszych głównych bohaterów znajdziecie w niej sporo ciepła i rodzinnej więzi.

Obrabkowie to prawie całkiem normalna rodzina. W garażu trzymają kilka rowerów (bez przednich kół🙈),kilkanaście telewizorów i parę obrazów w złotych ramach... Na podwórku można zobaczyć delikatnie przerażającego pieska, wabiącego się Glina. Członkowie rodziny mają całkowicie zwyczajne imiona: Mama Cela, Tata Zbirosław (p. Zbiro),córka Kryminelka, na którą wszyscy mówią po prostu Elka. Ta rodzinka ma w zwyczaju kraść co popadnie, tak to z nimi już jest.
Ale zaraz, zaraz... Zapomnieliśmy jeszcze o jednym członku rodziny. No, tak... Ture, to brat małej Elki. Ture jednak nie jest taki, jak reszta rodzinki. Chłopiec jest miły, przykładny, robi tylko to co dozwolone i płaci za wszystko co chce mieć. Rodzice rwą sobie włosy z głowy, zamartwiają o biedaczka, ciągle się zastanawiają co z niego wyrośnie. Chłopiec jest miły nawet dla ich sąsiada Paula Incjanta, który jest przecież najgorszym szpiegusem, stróżem prawa i porządku. Jak tak można?!
Zbliżają się urodziny Turego, najważniejszy dzień w roku dla tego chłopca. Ma jedno urodzinowe marzenie - chciałby dostać największego w mieście lizaka, którego widział na wystawie w sklepie ze słodyczami, należącym do Pani Dziulki Wzembie.
Czy Ture otrzyma wymarzonego lizaka?
Jaką rolę w tej historii odegra sąsiad Obrabków, Paul Incjant?

Nie pamiętam kiedy ostatnio książka sprawiła, że śmiałam się praktycznie co kilka zdań.
To historia pełna humoru, lekko zakrapiana absurdem z zaskakującym zakończeniem. Uśmiech na twarzy wywołują już same imiona bohaterów oraz nazwy poszczególnych miejsc.
Bardzo jestem ciekawa kolejnych losów rodziny Obrabków, a w szczególności Turego.
Choć pełno tu lekkich absurdów i humorystyczch sytuacji, to książka nie jest pozbawiona pozytywnego morału, który udowadnia, że kradzież jednak nie popłaca. Książka będzie idealna do samodzielnego czytania, ale również do czytania na głos.

Autor: Anders Sparring
Ilustracje: Per Gustavsson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Czy znacie rodzinę Obrabków?
Mieszkają w niebieskim domu z zielonymi drzwiami, a zamieszkują go mama Cela, tata Zbioro, mała Ela i mały Ture. I jeszcze pies, który zwie się Glina.
Ta rodzina przechowuję mnóstwo rzeczy, ale nie swoje tylko cudze. Oni nie pytają się, czy mogą, oni biorą, i już. Jedynie Ture trzyma się zasad i nigdy nic nie rusza bez pozwolenia.
Małymi kroczkami zbliżają się urodziny Tura! Marzy o ogromnym lizaku w paski, takim samym jak na wystawie w sklepie ze słodyczami. Czy rodzina Obrabków spełnił marzenie chłopca? Czy może stanie im ktoś lub coś na przeszkodzie? Ale dlaczego Paul Icjant krąży wokół ich domu?!

Książka dla dzieci z dużą dawką humoru? O tak, rodzina Obrabków dostarczy i w sporej dawce. Ależ też nie braknie im pomysłów kreatywnych na zdobycie lizaka. Sama jako rodzic dobrze bawiłam się czytając tę lekturę.
Do tego niemal na każdej stronie mamy ilustrację, które pobudzają wyobraźnię młodego czytelnika podczas czytania lektury. Są również śmieszne co sam tekst.

W książce pojawia się tekst „Morda, Glino” z początkiem uznałam, że takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Jednak potem zdałam sobie sprawę, że jako rodzić nie mogę brać tak wszystkiego do siebie, a dziecko zupełnie inaczej odbierze taki tekst bądź w ogóle nie zwrócić na niego uwagi.

Uwielbiam wartościowe książeczki dla dzieciaków. Ta wygląda nie pozornie, ale kryje w sobie świetny przekaz. Masz prawo być zupełnie inny niż twoja rodzina, mieć własne zdanie, ale rodzina to rodzina zawsze powinno trzymać się razem ze względu na wszystko.

Razem z moimi chłopcami bardzo polecamy. Jesteśmy ogromnie ciekawi dalszych przygód rodziny Obrabków.

Autor: Anders Sparring
Ilustracje: Per Gustavsson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Czy znacie rodzinę Obrabków?

Po pierwszym rozdziale nie byłam pozytywnie nastawiona do lektury tej książki moim dzieciom, a to ze względu na "wulgarne" słowa bohaterów, np. do psa "Morda, Glino". Zaciekawiła nas jednak historia, więc dalej po prostu zmieniałam takie wyrazy na łagodniejsze ;-) Całość dość komiczna, opatrzona dobrymi ilustracjami. Świetne imiona i nazwiska postaci, plus za krótkie rozdziały.
Ogólnie to coś innego, ale nie jestem do końca przekonana jak taka lektura wpływa na dzieci... ;-)

Bardzo przyjemna, zabawna, dobrze napisana i przetłumaczona! Imiona bohaterów dodają jej uroku. Wiek 5+

Nie każda książka dla dzieci musi mieć jakiś morał i być pouczająca. Ustalmy jedno: książki dla dzieci muszą być przede wszystkim … interesujące dla młodych czytelników! A taka, mam nadzieję, jest „Rodzina Obrabków”, której pierwszy tom prezentuje nam Wydawnictwo Zakamarki. Ja bawiłam się przy niej rewelacyjnie!...

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Genialna i bardzo pomysłowa, niestandardowa książka. Niesamowicie dobrane nazwy głównych bohaterów: Tata Zbiro, mama Cela, sasiad Paul Icjant, pies Glina (Morda! Glino),Dziulka Wzembie. Książka opowiada o przygodach ciekawej rodziny obrabiającej innych. Wśród nich jest także młody wywrotowiec Turę, który nie podziela pasji grabieży rodziny. Ture ma urodziny i marzenie m.in o największym lizaku w mieście. To czy go dostanie i potencjalnie od kogo dowiecie się z lektury. Książka wciąga, jest śmieszna. Młoda nie chciała zasnąć, aby usłyszeć o dalszych przygodach.

W przygotowaniu drugi tom. Czekamy!

O co warto zadbać, gdy nasze dzieci zaczynają przygodę z czytaniem? O lektury, które zwyczajnie chce się czytać. Takie, które mają wyraźny walor rozrywkowy i pokażą młodym czytelnikom, że czytanie to ogromna frajda. Takie, których nie chce się odkładać. I myślę, że tu świetnie sprawdzić się może książka Andersa Sparringa i Pera Gustavssonona pt. "Rodzina Obrabków i urodzinowy prezent" od wydawnictwa Zakamarki.

Ależ naśmialiśmy się przy tej lekturze! Ogromnie przypadł nam do gustu oryginalny pomysł na bohaterów, którzy są zupełnym przeciwieństwem młodych detektywów pojawiających się w najróżniejszych powieściach dla dzieci. No i - choć nie postępują tak, jak chcielibyśmy, by postępowały nasze dzieci - są po prostu sympatyczni.

Atutem tej książki jest właśnie pewne odwrócenie typowych dla dziecięcych książek ról - to poprawnie postępujące dziecko jest kimś w rodzaju odmieńca w rodzinie i przysparza zmartwień rodzicom. Ten paradoks jest bardzo zabawny i prowadzi do wielu śmiesznych sytuacji. Bo to książka oparta przede wszystkim na humorze sytuacyjnym, ale wprowadzająca też humor językowy, przejawiający się przede wszystkim w imionach i nazwiskach bohaterów. Nie wiem, jak brzmiały one w oryginale, ale chylę czoło przed tłumaczką i redakcją, ponieważ w języku polskim te imiona zyskały swój wymowny i znaczący kształt. Weźmy chociaż imiona - Zbirosław, Kryminelka, Cela... Ale moimi faworytami są stróż prawa Paul Icjant (przeczytajcie to głośno, serio!) i właścicielka sklepu ze słodyczami Dziulka Wzembie. Językowy majstersztyk jeśli chodzi o personalia.

Obrabkowie kojarzą mi się trochę - ze względu na profesję - z braćmi Dalton z komiksów o Luckym Lucke'u (choć są zdecydowanie bardziej sympatyczni),a trochę - ze względu na komediowy aspekt odwrócenia ról - z rodziną Addamsów (myślę, że po lekturze moglibyście się ze mną zgodzić),ale prawda jest taka, że nie ma w literaturze dziecięcej takiej jak ta rodziny. I myślę, że pokochają ich zarówno dzieci, jak i dorośli.

To świetna, oryginalna, emocjonująca, a przede wszystkim bardzo zabawna historia, która opowiada o przygodach nietuzinkowych bohaterów, ale pokazuje też rodzinną miłość i jest w niej sporo ciepła. Doskonale nadaje się do głośnego wspólnego czytania lub jako wprawka dla dzieci, które już zaczęły samodzielnie czytać. Otwiera zresztą nową Zakamarkową serię dla początkujących czytelników i zapowiada się, że będzie ona fantastyczna. No i chętnie spotkam się z Obrabkami jak najprędzej.

Cóż za (nie)zwykła rodzina z tych Obrabków! Tata Zbirosław, mama Cela, córka Elka, syn Ture i pies Glina. A między nimi bliskość i przywiązanie tak silne, jak między dwiema obręczami kajdanek. Troskliwi, dumni z siebie nawzajem (porządny łupniak w plecy od taty jest tego najlepszym wyrazem),a przede wszystkim współpracujący. I nie mam tu na myśli trywialnego podziału obowiązków domowych, czy czegoś w tym stylu. O nie! Chodzi o rodzinne rozrywki, takie jak kopanie tunelu pod połową miasta, zakradanie się nocą do sąsiadów czy próba kradzieży lizaka w sklepie. Oczywiście największego lizaka, jakiego kiedykolwiek widzieliście.

Jeśli jeszcze się nie domyśliliście, to rodzina Obrabków po prostu lubi zabierać innym różne rzeczy. I nie dlatego, że nie mają pieniędzy (worek wypchany banknotami leży zakopany pod ziemią),a jest to po prostu ich pasja. Jedynie Ture zdaje się odstawać od reszty rodziny. Co wyrośnie z chłopaka, który robi tylko to, co wolno i z przyganą patrzy na wszelkie łamanie zakazów? Ma za to jedno wielkie marzenie – na urodziny chce dostać ogromnego lizaka z cukierni „Słodka Dziulka”. Dla reszty rodziny to idealna okazja do przeprowadzenia złodziejskiej misji. Czy zakończy się powodzeniem?

Charakterne postaci z „Rodziny Obrabków” mają swój niepowtarzalny urok, a na ich pomysły patrzy się przez palce. Nieco gapowaci, impulsywni i działający po omacku, prawo łamią regularnie, ale za to z jakim wdziękiem! Jednego tej zwariowanej rodzince nie można odmówić, skoczą za sobą w ogień i zrobią dla siebie wszystko.

W tej książce humor jest na opak, parodia i zabawa słowem (Paul Icjant, Dziulka Wzembie) dominują, a żartobliwe ilustracje puszczają oko do czytelnika. „Rodzina Obrabków” rozbawi, rozczuli i w sobie rozkocha! Czekam na kolejne części tej serii!

Tutaj możesz zobaczyć zdjęcia ze środka :) https://mamabasiczyta.pl/rodzina-obrabkow-i-urodzinowy-skok-anders-sparring-per-gustavsson/

• Dla dzieci
  • Biblioteka