Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej

historia
Bellona
2023-11-22
2023-11-22

Europa Środkowa, cóż to za kraina? Pierwsze skojarzenie to: ziemie polskie, niemieckie, rumuńskie węgierskie, czeskie, słowackie itp. Jednak kiedy przypatrzymy się dziejom okazuje, że nie tylko kryterium geograficzne określa ten region., Zresztą nawet to nie jest precyzyjne, bo w wyniku różnych perturbacji granice państw się zmieniały. Jak wykazuje Martyn Rady w książce „Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej” na tej części kontynentu doszło do pewnych zjawisk, procesów zależności, które połączyły zamieszkujące ją narody. I o tym jest jego książka. O tym, oraz o wpływie Europy Środkowej na dzieje świata.

Martyn Rady jest profesorem School of Slavonic and East European Studies w Londynie. Jeśli miałabym kierować się publikacją „Wspaniałe królestwa” to rzuciłabym wszystko i pojechała na jego wykłady. Jak on potrafi balansować w swoim wywodzie pomiędzy tzw. suchymi faktami (nazwiska, daty, miejsca),a ciekawostkami. Rozpoczyna zaskakująco, aby przejść do „teorii”. Chociażby we wstępie do „Wspaniałych królestw” czytamy o ludziach psach. Kim oni są? Dlaczego Europejczycy tak się ich bali? Od tego autor wychodzi i przystępuje do uporządkowania terminologii, przedstawienia problematyki publikacji itp. W podobny sposób skonstruowane są kolejne rozdziały. Anegdoty, ciekawostki maja nam obrazować pewne tendencje, niejako dokumentować kolejne wydarzenia.

Ta książka nie jest historią poszczególnych państw. Martyn Rady traktuje opisywany region całościowo i stara się w szerokim kontekście zaprezentować dzieje jego mieszkańców. Przykładowo, nie musimy przypatrzeć się każdemu polskiemu królowi. Martyn Rady wybiera tych, którzy pomogą mu przedstawić pewne trendy istotne dla tej części kontynentu. Dzięki temu udaje mu się zawrzeć kawał historii (bo opisuje czas od średniowiecza, aż po czasy współczesne) w jednym skondensowanym tomie.

Już po przeczytaniu pierwszych stron książki „Wspaniałe królestwa” wiedziałam, że ją pokocham. Martyn Rady niewątpliwie potrafi opowiadać o historii. Ma świadomość tego, że czytelnik nie zapamięta długiej listy nazwisk i dat. Za to zapamięta anegdoty oraz ciekawe analogie i to nimi należy wypełnić swój wywód. Tacy ludzie udowadniają, że historia jest ciekawa i warto sięgać po książki historyczne.

Historia Europy Środkowej z całą pewnością zasługuje na uwagę. To właśnie w tej części kontynentu nader często rozgrywały się wydarzenia, które miały wpływ nie tylko na dzieje całej Europy, ale i świata. Wystarczy choćby popatrzeć na genezę obu światowych wojen. Z drugiej strony ta część Europy bardzo często bywała słabo rozumiana. Z perspektywy Londynu czy Paryża środkowa Europa (zwłaszcza niektóre jej kraje) jawiła się jako peryferia, którymi nie warto sobie zaprzątać zbytnio głowy. Zamieszkiwana „przez ludzi, o których mało wiadomo” zbyt często nie miała geopolitycznego szczęścia.
Czy jednak można napisać jeszcze coś nowego o historii Europy Środkowej? Zadania tego podjął się Martyn Rady, znany brytyjski profesor. Czytelnikom dał się poznać jako autor znakomitej książki „Habsburgowie”. Tym razem nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się jego najnowsza publikacja pod tytułem „Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej”. Już na wstępie autor zauważa, rzecz zdawałoby się oczywistą, że historia tej części Europy i jej doświadczenia znacząco różnią się od historii Europy Zachodniej.
Jednak biorąc recenzowaną pozycję do ręki byłem nieco sceptyczny. Czy bowiem na nieco ponad pięciuset stronach można przedstawić historię Europy Środkowej od czasów upadku Cesarstwa Rzymskiego do tych nam współczesnych? Martyn Rady udowadnia, że tak choć jego narracja pozostaje nader oryginalna. Przede wszystkim – moim zdaniem – nie jest to zdecydowanie podręcznik akademicki. Jest to książka skierowana do kogoś, kto choć trochę zna historię tej części naszego kontynentu. Zdarza się bowiem, że autor „skacze” po różnych wydarzeniach, z niezrozumiałych powodów zaburza chronologię, a co gorsza popełnia zupełnie podstawowe błędy. Niestety ma to również miejsce w partiach tekstu odnoszących się do Polski. Żeby nie być gołosłownym , to wskażę na jedną taką rzecz – księcia Bolesława Krzywoustego nazywa Rady królem, co jest zupełnie podstawowym błędem.
„Wspaniałe królestwa” to raczej pewna specyficznie snuta opowieść, mająca dać zwięzły i przystępny obraz tej części Europy, nakierowana raczej do zachodnich czytelników. Autor wplata w narrację liczne ciekawostki i porównania, mające uczynić lekturę jeszcze atrakcyjniejszą.
Recenzowana książka składa się z trzydziestu czterech krótkich rozdziałów. Martyn Rady starał się uchwycić pełną panoramę dziejów. Swój wykład zaczyna więc od Hunów, Awarów i Słowian. Pisze o imperium Karola Wielkiego, które dało podwaliny późniejszym wielkim europejskim krajom. Święte Cesarstwo Rzymskie zestawia z Dzikim Wschodem Europy Środkowej. Trafnie wskazuje, że jedną z najbardziej brzemiennych w skutkach decyzji był obrządek, w którym poszczególni władcy przyjmowali chrzest. Chrzest w obrządku łacińskim sprawiał, że dane państwo ciążyło ku zachodowi. Chrzest w obrządku wschodnim oznaczał pozostawanie w kręgu innej kultury, co miało swoje dalekosiężne skutki. Wyobraźmy sobie historię Polski, gdyby Mieszko nie przyjął chrztu z Rzymu tylko z Bizancjum. Dzieje naszej Ojczyzny potoczyłyby się zupełnie inaczej.
Oczywiście nie jest to miejsce, aby streszczać całą historię Europy Środkowej. Jednak niektóre wydarzenia miały ogromny wpływ na jej geopolityczny kształt, jak chociażby układy Habsburgów z potężnymi wówczas Jagiellonami. Los chciał, że śmierć przedstawicieli tej drugie dynastii przyniosła Habsburgom ogromne zdobycze terytorialne i zapoczątkowała prawdziwą potęgę tej dynastii. Jagiellonowie zaś musieli zadowolić się Polską i Litwą.
Martyn Rady swoją nową książką nieraz prowokuje czytelnika i skłania go do myślenia. Oczywiście nie musimy zgadzać się ze wszystkimi tezami autora, czasem jednak nowe spojrzenie jest konieczne, aby na nowo odkryć bogactwo Europy Środkowej, w której to leży także i Polska.

[Reklama] Bellona

Zainteresowaniem historią zaraziłam się od mojego męża, który uwielbiał ten przedmiot w szkole. Do tej pory jest to jedyny gatunek literacki, jaki czyta. A ja uwielbiam słuchać, jak opowiada o tym co przeczytał, nie raz racząc mnie ciekawymi smaczkami.
Książka Martyna Radyna to niezwykle ciekawy podręcznik. Zawiera wiele powszechnie znanych informacji ale nie tylko. Znajdziemy tam także wiele ciekawostek, o których osobiście nie miałam zielonego pojęcia.
Autor pisze w naprawdę przystępnym języku z każdym kolejnym rozdziałem ciekawiąc coraz bardziej. Podczas lektury fascynacja wzrasta a apetyt na wiedzę sukcesywnie rośnie.
Miałam wrażenie, że razem z autorem wyruszyłam w podróż. W podróż, która dostarcza wiedzy i pobudza wyobraźnię. Ale także odkrywa wiele wątków, o których nie jest głośno ale powinno.
Jestem fanką takich opowieści. Lekkości stylu, gdzie przemycając fakty mamy wrażenie, jakbyśmy oglądali film. Film niezwykle interesujący i pasjonujący.
Autor poparł swoje dzieło wieloma przypisami i odnośnikami. Czy chociażby indeks osób, jeśli zainteresuje nas dana postać. To jeszcze bardziej może pomóc poszerzyć naszą wiedzę. A także może być pożądaną pozycją dla uczniów czy studentów do pisania chociażby prac zaliczeniowych. Naprawdę bardzo wartościowa pozycja. Warto na nią zwrócić uwagę, szczególnie że dołączone ilustracje również stanowią nie lada gratkę. Twarda oprawa jest kropką nad "i". Kropką nad historią opowiedzianą z ogromną pasją.

Polecam

[Reklama] Bellona

Kilka kardynalnych błędów (szczególnie historia Polski),ale książka godna polecenia.

Wspaniale Królestwa
Dzieje Europy Środkowej

Dziś przybywam do Was z recenzją, która jest troszkę inna niż zwykle.
"Wspaniałe Królestwa. Dzieje Europy Środkowej" nie tylko przeniosło mnie w podróż przez czas, ale także skłoniło do głębszych refleksji nad historią.
Będzie to recenzję, która wychwyci nie tylko fabularne niuanse, ale także zanurzy się w emocjonalny krajobraz.
Zapraszam Was do świata, w którym historia staje się czymś więcej niż tylko suchym faktem.

Znajdziemy w niej opisana ziemię Niemiecka, Szwajcarska, a nawet Ukraińską. Od wieków nasza Europa jest pełna niepokoju, agresywności i brutalności.
Książka zawiera dużo dat, nazwisk i różne ciekawe grafiki.
Przeniosła mnie ona w podróż przez burzliwe dzieje Europy Środkowej, o których nie miałam pojęcia.
Autor wciąga czytelnika w wir wydarzeń, prezentując zarówno chwile chwały, jak i trudne okresy tej niezwykle zróżnicowanej części kontynentu.

Dlaczego zdecydowałam się na tą książkę? 🤔
Dlatego, że lubię poznawać historie związaną, że światem. Z tych książek można się dużo dowiedzieć.
W tym wykonaniu znajdziemy w środku piękne grafiki krajobrazów się i nie tylko taka. Ta książka ma też pięknie wykonaną okładkę, a w środku znajduje się także mapę świata.

Polecam tę pozycję 📙

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz ❤️

Współpraca reklamowa, barterowa 🙂

Wspaniale Królestwa
Dzieje Europy Środkowej

Dziś przybywam do Was z recenzją, która jest troszkę inna niż zwykle.

Wiecie już zapewne, że u mnie znajdziecie wszystkie gatunki książek. Nie ma czego czego nie czytam. Mogę lubić bardziej czy mniej. Ale interesujące jest wszystko.

Całkiem niedawno w moje ręce trafiła książka historyczna.
#wspaniałekrólestwa to historia Europy Środkowej. To opowieść spisana na ponad 500 stronach i to większego formatu niż zawsze czytam. Było przez co przebrnąć. Początkowo byłam przerażona. Myślałam, że objętość mnie pokona. Nic bardziej mylnego. Tak jak w opisie, na pewno stwierdzam, że nie są to suche fakty, ale jest ich bardzo dużo. Zapewne nie jest to praca naukowa ale jak najbardziej praca historyczna. Dla miłośników raj, dla zwykłych człowieczków jak ja, interesująca, ciekawa i na pewno wciągającą.
Jesteśmy mieszkańcami Europy i moim zdaniem powinniśmy o niej wiedzieć dużo. A ciekawostki, które serwuje autor, tyko podkręcają atmosferę.

Książka składa się aż z 34 ciekawych rozdziałów. Na zakończeniu każdego są przypisy. Możemy dowiedzieć się czym autorzy się inspirował, podpierał.

Polecam 💪💪💪

Całkiem niedawno w moje ręce trafiła książka historyczna.

Ostatnio rzadko kiedy mam głowę do czytania książek historycznych, jednak cieszę się, że zaciekawiłam się "Wspaniałymi Królestwami" Martyna Rady'ego. Bo chociaż czas miałam ciężki i zdarzało mi się zasypiać po 3 stronach, to sposób napisania "Wspaniałych królestw" daje możliwość dawkowania sobie przyjmowanych rewelacji ;)
Na przestrzeni niemal dwóch tysiącleci, rozpoczynając od czasów Cesarstwa Rzymskiego, a skończywszy na współczesności, pokazane fakty o krajach szeroko pojętej Europy Środkowej są ujęte w krótkie i bardzo naładowane informacjami rozdziały. Nie ma tutaj wielkiego rozpisywania się, za to w pigułce dostajemy przekrój faktów i ciekawostek. Wszystko zaś prezentuje się w pięknie wydanej formie - mapy, pojawiające się co kilkadziesiąt stron sety ze zdjęciami. Powiem Wam, że jest to świetna forma przypomnienia sobie najważniejszych momentów historii Europy Środkowej, bądź bazy do rozpoczęcia dalszych poszukiwań - dzięki zawartej na końcu każdego rozdziału bibliografii i dodatkowi zatytułowanemu "Dalsza lektura" 😊
Myślę, że fani historii będą usatysfakcjonowani z takiego kompendium. Mnie zaskoczyły początkowo te krótkie rozdziały na dany temat, ale jest to dzięki temu bardziej przystępne, dzięki temu przypasuje zapewne większej ilości osób.

Na przestrzeni niemal dwóch tysiącleci,...

Co wiecie o dziejach Europy Środkowej? Jakie kraje określą ten termin? Autor tej ksiazki pochyla się nad losami tego kawałka świata w sposób bardzo skrupulatny, ale robi to z rozmachem i wyjątkowo interesujaco. Książki do historii, które przerabialiśmy/ przerabiacie w szkołach bywały nudne, data - fakt, fakt - data, w przypadku Rady'ego mamy do czynienia nie tylko z wiedzą stricte historyczna, dostajemy również anegdoty oraz ciekawostki, które w doskonaly sposób podbijają przyjemność lektury.

Mimo tego, że autor jest wykładowcą na londyńskim Uniwersytecie daleko w tej książce do nudnych wykładów jakie pamiętam ze studiów. Mam wrażenie, że bliżej mu do Indiany Johnsa niż do stereotypowego belfra. "Wspaniałe królestwa" są napisane prostym, przyjemnym językiem, co jest kolejnym plusem. Ciężko mi jest znaleźć minusy tej pozycji.

Zbliżają się święta i spotkania z rodziną ta książka może się przydać w dwóch przypadkach: po pierwsze dla fanów historii i nie tylko będzie stanowiła przepiękny prezent. Jest ładnie wydana, w twardej oprawie i z ilustracjami w środku. Po drugie cóż, po lekturze tej pozycji, będziecie mogli błysnąć przy stole swoją wiedzą opowiadając np o tym kim byli ludzie z głową psa czy wspomnieć o "pieśni o Nibelungach". Brzmi nieźle?

Co to w zasadzie jest Europa Środkowa? Czy to tylko Niemcy? A może Polska, Czechy , Słowacja i Węgry? Od kiedy posługujemy się takim terminem?
Martyn Rady odsłania przed czytelnikami fascynującą historię tego regionu od starożytności po współczesność. Książka podzielona jest na pięć części, odpowiadających poszczególnym etapom historii Europy Środkowej. W pierwszej części autor omawia początki osadnictwa w tym regionie, a także powstanie pierwszych państw i imperiów. W kolejnych częściach przedstawia rozwój Europy Środkowej w okresie średniowiecza, nowożytności i XIX wieku. W ostatniej części autor skupia się na XX wieku, w którym region ten przeżył wiele dramatycznych wydarzeń, takich jak dwie wojny światowe i zimna wojna.
#martynrady pisze z pasją i zaangażowaniem, a jego narracja jest pełna ciekawostek i anegdot. Autorowi udało się przedstawić złożony i wielobarwny obraz Europy Środkowej, który jest jednocześnie fascynujący i pouczający. Wspaniałe królestwa to nie tylko zbiór faktów i dat, ale przede wszystkim fascynująca podróż po zmieniającej się mapie naszego kontynentu. Autor zabiera nas w rejs leniwą rzeką, pokazując nam bogactwo i różnorodność kultur, narodów i idei, które kształtowały Europę Środkową od starożytności do współczesności.
Poznajcie skąd wzięła się nazwa Germanie?
Kim byli ludzie z głową psa?
Co uwielbiał zbierać Karol Luksemburski?
Z kim mieszkał Tycho Brahe?
Jaki był najdziwniejszy powód wybuchu wojny w Szwajcarii?
Czy Izrael to jedyne miejsce, gdzie istniało Państwo żydowskie?
Co to jest panslawizm?
W tej książce znajdziesz wiele takich ciekawostek, ale też będą poruszane tematy trudne jak wojny, prześladowania, ludobójstwa. Ta pozycja to literatura obowiązkowa dla osób interesujących się historią, dla pozostałych będzie niesamowitą przygodą przez dzieje naszego regionu Europy. Plusem jest przystępny język, sporo ciekawostek i obszerny zakres tematyczny. Minusem może okazać się dla niektórych objętość książki i w niektórych przypadkach trzeba dysponować podstawową wiedzą, żeby zrozumieć o czym pisze autor.

Zacznę od tego, że historia nie jest jakimś moim wielkim zainteresowaniem, a jednocześnie jest koszmarem moich dzieci. Jakoś oboje sobie ani z nią nie radzą, ani za bardzo nie lubią. Nasuwa się więc pytanie „Dlaczego recenzuję taką książkę?”, odpowiedź jest dość prosta. Zaciekawił mnie opis, obietnica, że nie będą to tylko suche fakty i daty. Czy autor ją spełnił? Zdecydowanie tak. Zabrał mnie w podróż do przeszłości, pozwolił ją poznać bliżej, a przede wszystkim zaciekawił nią, a to nie było łatwe.

Książka nie należy do cieniutkich, a wręcz przeciwnie. To pozycja mająca 561 stron. Na jej kartkach znajdziemy dzieje Europy Środkowej i to dość dokładnie. Autor zabiera nas w podróż w czasie, pozwala „zobaczyć”, jak się wszystko zmieniało, pokazując zarówno to, co było piękne, jak i jej brutalne oblicze. Czytamy o polityce, gospodarce, wojnach różnego typu, zmianach gospodarczych, epidemiach i wiele więcej. Są nie tylko fakty i daty, ale również wiele ciekawostek, a nawet mitów i legend.

Napisana jest naprawdę ciekawie i nawet taka osoba jak ja, czyli nieczytająca wielu książek historycznych, będzie zainteresowana. Czytało się ją naprawdę szybko, książka mnie wciągnęła, a moja wiedza znacząco się powiększyła.

W książce znajdziemy mapki, a także piękne zdjęcia. Jej okładka jest twarda i solidna. To wszystko tworzy naprawdę ładną całość.

„Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej” to książka, po którą moim zdaniem zdecydowanie warto sięgnąć i to niezależnie czy uwielbiamy książki historyczne, czy też nie. Ze swojej strony zdecydowanie polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/12/wspanialekrolestwadziejeeuropysrodkowejwydawnictwobellona.html

• Podróżnicze
  • Może