Stars Among Us

HarperCollins Polska
2023-10-11
2023-10-11
young adult Nowy Jork szkoła artystyczna pierwsza miłość

Bardzo przyjemna książka. Szybko mnie wciągnęła i nie mogłam się od niej oderwać. Zresztą mam tak z każdą książką Agnieszki Kareckiej :)

Już dawno nie czytałam książki, która kręci się wokół muzyki. Ostatnio z tego co pamiętam, była to „Nate plus one”. Teraz miałam okazję zapoznać się ze „Stars among us” polskiej autorki – Agnieszki Kareckiej.

Świat Hayley rozpada się na kawałki wraz z ciężką chorobą babci. Jako że była jej prawną opiekunką, dziewczynie grozi zamieszkanie w rodzinie zastępczej. Jednak nieoczekiwanie w jej życiu pojawia się siostra zmarłej matki, która umieszcza ją w szkole dla artystów.

Od razu powiem Wam, że playlista do tej powieści zawiera większość moich ulubionych piosenek, przez co wzmianki o nich w treści lektury powodowały u mnie wielki uśmiech. Hayley nie była bohaterką irytującą, w zasadzie nie pamiętam żadnej takiej sytuacji, przez którą uznałabym ją za infantylną. Miała za to dobre serce. Niestety niekiedy pakowało ją ono w tarapaty.

W książce znajdziemy trochę tajemnic, kilka postaci z interesującą historią oraz przybliżenie tego, jak żyje się w szkole z internatem, gdzie położony został nacisk na zajęcia artystyczne, takie jak taniec czy śpiewanie.
Spędziłam z tą książką naprawdę przyjemne chwile. „Stars among us” to idealna powieść na spokojny wieczór. Bardzo ją polecam.

Hayley Anderson straciła rodziców jako dwunastolatka. Od tej pory wychowywała ją babcia. Dziewczyna koncentruje się na nauce i pomocy starszej pani, która zaczyna chorować. Babcia nie chce, żeby wnuczka rezygnowała z prywatnego życia. Postanawia przenieść się do domu starości, żeby nie być ciężarem. Opiekę nad siedemnastolatką przejmuje jej ciotka, Gianna. Dotąd rzadko się widywały a teraz Hayley ma uczęszczać do szkoły, w której pracuje Gianna. To szkoła talentów, gdzie poza normalnymi przedmiotami uczniowie rozwijają zdolności artystyczne. Szkoła jest skupiona na biznesie muzycznym, więc jest to taniec, śpiew i gra na instrumentach. Nauczyciele są bardzo wymagający a ich podopieczni pracują nie raz do późnej nocy. To prestiżowa placówka, która zawiera kontrakty ze znanymi wytwórniami. Przyszli gwiazdorzy wyłaniani są na przesłuchaniach.

Hayley kiedyś kochała muzykę, ale po śmierci rodziców zmieniła zainteresowania i teraz chce zostać lekarzem. Zmiana szkoły jest jej nie na rękę, ale jako nieletnia nie ma prawa do decyzji. Próbuje się dostosować, w czym nieustannie przeszkadza jej wredna współlokatorka, Aria.

Hayley ma opracować duet muzyczny z Leo, w którym kochają się wszystkie uczennice, w tym wredna Aria.

Opiekunem jej grupy jest Caden, który sam kiedyś marzył o karierze muzycznej...

Pełna recenzja na blogu Międzyczas: https://m-czas.blogspot.com/2024/01/agnieszka-karecka-stars-among-us.html

W dość młodym wieku Hayley Anderson traci rodziców. Jej wychowaniem zajmuje się babcia. Pewnego dnia życie siedmnastoletniej dziewczyny wywróca się do górami gdy babcia wtrafia do szpiatala, a nią ma się zająć ciotka Gianna. Ciotka nie ma zamiaru pozostawać w rodzinnym mieście więc zabiara dziewczynę do siebie do Nowego Jorku. Hayley nie dość, że czeka przeprowadzka jak również zmiana szkoły. W Nowym Jorku trafia do szkoły Idoli, gdzie dziewczyna nie jest tym faktem zachwycona, ponieważ jej celem było zostać lekarką, a w szkole nauka nie była tak ważna jak zostać gwiazdą. Dziewczyna nie mając wyboru stara w szkole wypaść jak najlepiej. Nie zamierzała rezygnować z nauki, a podczas zajęć tanecznych, śpiewu, intrumenalnych starała jak najlepiej potrafiła. W pewnym momencie Hayley zaczyna mieć wątpliwości czy naprawdę marzyła zostać lekarką. Czy Anderson pójdzie w swoim wcześniejszym celem, a może go zmieni i pójdzie w kierunku, któremu czuje się szczęśliwa ? O tym się przekonacie czytając książkę.

Czasami można mieć wielkie, wspaniałe marzenia… Jednak głos rozsądku niekiedy je zabija i każe robić to, co jest bardziej „poważne”, lepiej opłacalne i przede wszystkim pewniejsze w realizacji (choć niekoniecznie łatwiejsze). Myślę, że historia Hayley Anderson, głównej bohaterki powieści Agnieszki Kareckiej „Stars Among Us” trochę podpowiada czytelnikom, że czasem jednak warto słuchać serca – choć nie jest ono tak mądre jak rozum.

Hayley w wieku dwunastu lat straciła rodziców – zginęli w wypadku samochodowym, śpiesząc na jej wstęp konkursowy, podczas którego miała wykonać piosenkę „True Colors” Cyndi Lauper. Hayley od tego momentu przestała interesować się muzyką, przestała śpiewać, a zamiast tego wzięła się poważnie za naukę, żeby móc dostać się na medycynę i w przyszłości jako lekarz pomagać ludziom.

Od śmierci rodziców wychowywała ją babcia, której stan zdrowia niespodziewanie się pogarsza i trafia do szpitala. Okazuje się, że opiekę prawną nad Hayley musi przejąć ktoś inny z jej rodziny… A dokładnie jej ciotka, siostra jej zmarłej mamy. Hayley oprócz nowego opiekuna prawnego musi także zmienić szkołę… i tak trafia do Szkoły dla Idoli, czyli szkoły dla uzdolnionej muzycznie młodzieży; młodzieży, która dzięki nauce w tej szkole – ale zwłaszcza dzięki swojej ciężkiej pracy – ma szansę w przyszłości podpisać kontrakt z wytwórnią muzyczną i odnieść muzyczny sukces. Jak Hayley odnajdzie się w nowym miejscu, wśród nowych znajomych i jak poradzi sobie w szkole, która przyniesie jej wiele wyzwań?

Do książki „Stars Among Us” podeszłam z jednej strony z dużą ciekawości, ale z drugiej – właściwie nie wiedziałam, czego mogę się w niej spodziewać. Gdzieniegdzie przewijały mi się pozytywne opinie na temat tej książki, jednak musiałam sama przekonać się, o czym właściwie ona jest i czy warto ją polecać.

Teraz mogę powiedzieć, że warto i że polecam. „Stars Among Us” Agnieszki Kareckiej to książka, która opowiada historię niezwykle wrażliwej dziewczyny, która od śmierci rodziców chyba trochę przestała dbać o siebie, o swoje potrzeby i przede wszystkim o to, co tak naprawdę w życiu sprawia jej radość. Przypadek (może przeznaczenie) sprawia, że dostaje od życia wielką szansę, aby spełnić swoje marzenie. Czy ją wykorzysta? Żeby się dowiedzieć, musicie sami przeczytać tę książkę, do czego gorąco zachęcam. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że książka ta jest bardzo nieprzewidywalna i wielokrotnie mnie ona zaskakiwała. Nieustanie jednak kibicowałam głównej bohaterce, aby podejmowała właściwe wybory :)

Bonusem w książce jest playlista, która jeszcze bardziej pomaga „poczuć” życie i zmagania siedemnastoletniej Hayley Anderon.

Opinia

"Stars among US"

Czytaliście książkę jeśli tak dajcie znać jakie wrażenia?

Autorka
@agnieszka.karecka

Wydawnictwo
@harpercollinspolska

"Stars among US"to książka o marzeń .
Haley to dziewczyna która trafia do szkoły muzycznej w której nastolatki uczą się śpiewu
Ale dziewczyna ma inny cel być lekarką tak jak chcieli jej rodzice których nie dawno straciła i mieszka z babcią .Lecz i babcia zachorowała trafia do szpitala Haley zostaje sama .Za namową Babci dziewczyna zostaje pod opieką ciotki Gianny ,co więcej, czeka ją nie tylko przeprowadzka do Nowego Jorku, lecz także zmiana szkoły.
Hayley trafia do elitarnej placówki z internatem, szkoły dla
artystów, o której marzy większość nastolatków, ale nie ona – muzyka nie zajmuje najmniejszego nawet miejsca w jej życiu, tak przynajmniej twierdzi. Próbuje połączyć naukę do egzaminów na studia z obowiązkowymi zajęciami muzycznymi, ale staje się to coraz trudniejsze.

Książka jest świetna
To moje kolejne spotkanie z książką autorki i bardzo pozytywne .
Zaskoczyła mnie lekkością napisania .
Czytało mi się z przyjemnością . Historia o spełnianiu marzeń,przyjaźni , miłości.
Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani.
Jest to książka z gatunku joung adult .
Dla fanów muzyki.
Bardzo emocjonująca,
Autorka pokazuje co jest ważne w życiu i że marzenia trzeba pielęgnować.
Gorąco polecam książkę 😉.

Dziękuję autorce @agnieszka.karecka
za możliwość zrecenzowania książki ❤️❤️ i wydawnictwu @harpercollinspolska za egzemplarz do recenzji 😍😍

#starsamongus#harpercollins#agnieszkakarecka#marzenia#miłość#przyjaźń#lubieczytać#

Opinia

"Stars among US"

Czytaliście książkę jeśli tak dajcie znać jakie wrażenia?

Autorka
@agnieszka.karecka

Wydawnictwo
@harpercollinspolska

"Stars among US"to książka o marzeń .

Niektóre historie powinny mieć na okładce wydrukowane ostrzeżenie “UWAGA! CZYTANIE GROZI ZŁAMANIEM SERCA”

Połączenie muzyki, romansu i young adult sprawiło, że ta historia okazuje się cudowna.

Hayley Anderson to bardzo ambitna siedemnastolatka, która za życiowy cel obrała sobie zostanie lekarzem. Wszystko idzie w dobrym kierunku do pewnego momentu. Gdy babcia dziewczyny, czyli jej prawna opiekunka trafia do szpitala. Plan Hayley staje pod znakiem zapytania. Albo dziewczyna trafi do rodziny zastępczej, albo przygarnie ją ciotka Gianna. Kobieta dziwna, zimna, wymagająca i w gruncie rzeczy obca.
Ciotka zabiera dziewczynę do Nowego Jorku, tam czeka Hayley wiele zmian, a jedną z największych jest pójście do szkoły dla przyszłych gwiazd muzyki. Dziewczyna jest tym przerażona, w końcu muzyka odeszła od niej wraz z rodzicami. Jak potoczą się losy Hayley? Czy odnajdzie się w szkole dla idoli?

Twórczość autorki i lekki styl poznałam przy innej jej powieści, teraz się tylko upewniłam, że książki Agnieszki są niesamowite, przepełnione emocjami, świetnymi bohaterami, akcją i intrygami. Świat w jaki wkroczyłam czytając “Stars Among Us” wciągnął mnie i sprawił, że nie mogłam z niego wyjść. Bardzo polubiłam wielobarwne postaci, tak żywe i ambitne. Nastolatki, które zrobią wiele by osiągnąć cel, nawet czarny charakter okazał się bardzo dobrze skonstruowaną osobowością, a dylematy głównej bohaterki, choć chwilami trochę trywialne, były tak prawdziwe. Każdy z nas w pewnej chwili swojego życia, chce by rodzice byli z niego dumni, ważne jest to by spełniając ich wymagania, nie odrzucać siebie i swoich marzeń.
Moment zakończenia był dla mnie wielkim zaskoczeniem i w głowie pojawiło mi się od razu pytanie “ale jak to?”

Wzruszająca historia o tęsknocie, nauce życia po stracie, spełnianiu marzeń i miłości, która nie raz wywoływała ciarki na moim ciele. Naprawdę trudno oddać w książce namiętność i prawdziwą chemię, nie powiązane z cielesnością. Agnieszce Kareckiej się to udało.

Nawet jeśli książek nie ocenia się po okładce, to jednak ciężko obok niektórych przejść obojętnie. Tak samo było ze Stars Among Us. Błyszcząca z kwiatowymi ozdobami skusiła mnie do zapoznania się z opisem, a przede mną otworzył się świat Hayley - dziewczyny z Dallas, która pragnie zostać lekarzem. Żyjąc z babcią dostaje szansę, aby zmienić otoczenie i szkołę, które załatwia jej ciotka Gianna. Dziewczyna wpada do świata, którego zupełnie nie rozumie. Jedno jest jednak pewne - jest to świat fascynujący, pełen muzyki, który zaczyna coraz bardziej ją pociągać. Czy odkryje w sobie coś, co zmieni jej życiową perspektywę?

Hayley jest bohaterką, której trudno nie dopingować. Autorka zrobiła z niej kogoś, z kim sami możemy się utożsamić - czasem czujący się obco, nie radzący sobie z rzeczami, które dla innych są łatwe, zagubieni w życiu, nie wiedzący dokąd iść. Nie jest to ani typ protagonistki popularnej, kochanej przez wszystkich, czy wstawionej do samych centrum wydarzeń. Raczej jest jedną z wielu zwykłych uczniów.

Bohaterowie poboczni nie są na tyle rozwinięci, żeby cokolwiek móc o nich powiedzieć. Są po prostu papierowi. Bardziej skupiamy się na samej Hayley, choć nie zgłębiamy jej psychiki na tyle, żeby się z nią zżyć. Śledzimy jej dni, przeskakujemy z jednych wydarzeń na drugie, przy jednoczesnym braku zapoznawania się z jej wnętrzem. Jedyne co dostajemy, to szczątki jej przemyśleń. Szkoda, że autorka bardziej postawiła na rozwój akcji, a nie na samych bohaterów, bo są zwyczajnie nijacy.

Wątek miłosny, który w literaturze młodzieżowej jest praktycznie nie do uniknięcia, nie zaskakuje. Mamy popularnego chłopaka w którym podkochuje się połowa szkoły i skrytego faceta z mroczną tajemnicą. Prowadzone jest to w przyjemny sposób, jednak pojawia się też zbyt dużo zbiegów okoliczności przez które Hayley ZAWSZE wpada na osoby, które pociągną konkretny wątek dalej. Co prawda nie ma tutaj niepewności ze strony naszej bohaterki, przez co unikamy emocjonalnych zawirowań, które są ostatecznie dość irytujące, jednak wątek w dalszym ciągu jest przewidywalny.

Nie kupuję tego podejścia, że dziewczyna wpada nagle do Szkoły dla Idoli, gdzie każdy ciężko pracuje na swój sukces od lat, a ona robi efekt wow w niecały rok, ale można przymknąć na to oko.
Jedyną rzeczą do której można się bardziej przyczepić jest ten moment wprowadzenia jakichś kłopotów do fabuły. Niektóre reakcje są zwyczajnie przesadzone i bez większych podstaw.

Przy tytule bawiłam się całkiem nieźle. Błyskawicznie pochłonęłam kolejne rozdziały. Są tu jak najbardziej rzeczy, które możemy znaleźć w wielu młodzieżowych książkach, można przepowiedzieć jak się całość zakończy już po kilku rozdziałach, jednak nie psuje to przyjemności z czytania. Taki delikatny przerywnik między wykonywaniem obowiązków.

Hayley Anderson mimo swoich siedemnastu lat ma już ściśle sprecyzowane plany na przyszłość. Chce być lekarzem. Każdą chwilę i decyzję dostosowuje do tego marzenia. Uważa, że w ten sposób jej zmarli rodzice byliby z niej bardzo dumni. Ale jak mówi przysłowie "Człowiek planuje, Bóg z tego żartuje". Babcia, która sprawuje nad nią opiekę musi zostać hospitalizowana na długi czas a nad główna bohaterka wisi widmo rodziny zastępczej. Na scenę wkracza jej wiecznie nieobecna ciotka Gianna i zabiera dziewczynę do Nowego Jorku.

Opiekunka mimo głośnych sprzeciwów Hayley zapisuję ja do prestiżowej akademi dla przyszłych idoli. Szkoła z internatem, nowe środowisko i nowe zasady wywołują u bohaterki niepokój ale również wolę walki aby pokazać że nie zrezygnuje ze swoich marzeń na rzecz muzyki z którą obecnie jej nie po drodze. Dziewczynie z czasem co raz trudniej dotrzymać swoich obietnic, szczególnie gdy na horyzoncie pojawia się tajemniczy i przystojny opiekun jej grupy.
Zanim poznałam treść książki urzekła mnie jej przepiękna, niespotykana i robiąca wrażenie okładka. Nie wiem kto był pomysłodawcą i grafikiem ale zdecydowanie zasługuje na premie świąteczną.

To moje kolejne spotkanie z twórczością Agnieszki Kareckiej i mam nadzieję, że nie ostatnie. Mimo że książka jest z kategorii young adult, które dość rzadko czytam to zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Motywy age gap, uczennica-nauczyciel, slow burn, przyjaźni, straty i najlepszy muzyki, zaspokoją nawet najbardziej wybrednych czytelników.

Autorka zachowała idealne tempo akcji po drodze zarzucając nas silnymi emocjami związanymi ze strata bliskich i próba odbudowania życia po takiej tragedii. Historia Hayley i Cadena pokazuje że mimo zamknięcia się na coś co kocha się najbardziej w świecie przy odpowiedniej osobie i warunkach powróci jak fala tsunami. Do tego przyjaciele, którzy są kotwicą utrzymująca nas w rzeczywistości i rodzina, która na pierwszy rzut oka chce nam zniszczyć marzenia, tak naprawdę nakierunkowuje na te zapomniane, prawdziwe marzenia.
Z chęcią przeczytała bym dalsze losy Hayley i Cedena a na ten moment polecam bardzo Stars Among Us

❥♬ 17-letnia Hayley Anderson po śmierci rodziców miała tylko jeden cel – chciała zostać lekarką. Jednak jej plan na przyszłość się diametralnie zmienia. Babcia, która się nią opiekuje trafia do szpitala, a nią ma zająć się znienawidzoną ciotka Gianna z Nowego Jorku. Dziewczynę czeka przeprowadzka i wielkie zmiany. Jak sobie z nimi poradzi?

❥♬ „Dzień, w którym otrzymaliśmy telefon od funkcjonariusza o wypadku złamał mnie tak mocno, że ledwo to przeżyłam. Nie ja nie żyłam. Tylko oddychałam. Trwałam. Chociaż powtarzałam, że to bez sensu, że nic już nie będzie takie same. I nie było.”

❥♬ Głównym wątkiem w tej historii jest pasja, odnajdywanie swojej drogi w życiu i swojego ja. Hayley nie miała łatwo, musiała szybciej dorosnąć i stać się podporą dla swojej babci. Kiedy przeprowadza się do Nowego Jorku zostawia wszystko za sobą swoje dawne życie i przyjaciół. W jej życiu nadchodzi wiele zmian, a największą z nich jest zmiana szkoły na szkołę muzyczną, w której uczą się bardzo utalentowane osoby. Hailey przełamuje swoje bariery i zaczyna śpiewać. Droga, którą musi pokonać jest ciężka, nowe miejsce okazuje się miejscem, w którym trzeba bardzo pracować, aby coś osiągnąć dziewczyna do końca też nie wie czy chce tego na 100%, gubi się w swoich myślach, ale stara się też przeciwstawić losowi i pracuje z całych sił.

❥♬ „To nowy start, nowy start, będzie wiele trudnych dni, wiele strat, ale to wciąż nowy start, nowy start, nim obejrzysz się pokochasz ten świat”.

❥♬ W nowej szkole poznaje Cadena, który jest jej opiekunem i dzieli ich spora różnica wieku oraz Leo – to chłopak, z którym dziewczyna będzie śpiewać w duecie. Pomiędzy nią Cadenem jest lekka nić porozumienia, a z Leo dogaduje się całkiem dobrze.

❥♬ W najnowszej książce autorki jest wielu bohaterów każdy z nich z charakterem są też tacy, których możemy nie polubić, czy, z którymi możemy się nie zgadzać- zadbała o miszmasz.

❥♬ „Nikt nie dostaje się tutaj przypadkiem i nikt też przypadkiem nie zostanie gwiazdą”.

❥♬ Agnieszka Karecka po raz kolejny sprawiła, że od razu pokochałam główną bohaterkę, która nie miała w życiu łatwo i nadal nie ma, bo cały czas gdzieś tam ten ciężar śmierci rodziców nad nią spoczywa i wyraźnie można było to odczuć. Podobał mi się cały młodzieżowy klimat tej powieści, była muzyka, był taniec, rozterki młodych osób, które dążą do jakiegoś celu i ta droga nie jest usłana różami tylko jest naprawdę bardzo, bardzo skomplikowana i ciężka, kupiło mnie to w 100%. Zakochałam się w tym klimacie i w tych wszystkich zawirowaniach, które towarzyszyły bohaterom.

❥♬ Byłam ciekawa jak autorka w tej książce uszczypnie może ten wątek romantyczny, bo miałam wrażenie gdzieś tam na początku, że caden zainteresował się Hayley, ale ona jednak była od niego sporo młodsza i był jeszcze Leo ten taki „bad boy”, choć to złe słowo – on był obiektem westchnień wszystkich dziewczyn na uczelni. Nie mogę wam zdradzić jak wątki tych osób się ze sobą połączyły, w jaki sposób, ale podobało mi się to było intrygująco i niespodziewanie. Całkowicie nieszablonowo.

❥♬ Jednak bardziej intrygował mnie Caden skrywał tajemnice ciekawa i też smutną i z zapartym tchem śledziłam to jak Hayley próbuję czegoś się o nim dowiedzieć, jak próbuję go rozgryźć tutaj autorka też mnie pozytywnie zaskoczyła!

❥♬ „Czasem nie trzeba rozmawiać i wyjaśniać czasem nie trzeba rozgrzebywać dawnych ran i wracać do tego, co trudne. Usprawiedliwiać i szukać rozwiązania. Czasem wystarczy po prostu być”.

❥♬ Autorka po raz kolejny oczarowała mnie pomysłem na fabułę wykreowanymi charakterami i sposobie, w jakim przekazała siłę spełniania marzeń i dążenia do własnego celu. Końcówkę książki czytałam na wdechu i jestem pewna, że człowiek może popełniać błędy, bo się na nich potrafi też uczyć. Polecam wam tę historię z całego serduszka - niezapomniany rollercoaster emocji.

❥♬ „Dzień, w którym otrzymaliśmy...

• Kupione
  • Kolejka