Słona wanilia. Tom 1

17-letni Tomek uczeń liceum w Gdyni podczas testu psychologicznego 📝 robi sobie jaja (normalne w jego wieku) w konsekwencji czego za karę (nie, nie idzie siedzieć do kozy) zostaje przydzielony do Klubu Pomocników prowadzony przez najpopularniejsze dziewczyny w szkole Annę i Amandę. Ich pierwszym wspólnym zadaniem jest zorganizowanie imprezy walentynkowej. Tomek jest wkurzony bo nienawidzi 14 lutego. Tego dnia ma urodziny 🥳 a jego rodzina co roku daje mu w prezencie pluszowe misie 🐻🐻 co jeszcze bardziej go podburza. Nie pomaga też fakt, że główny bohater izoluje się, zatracając się całkowicie w swoim własnym świecie komiksów i anime (lubi nawet ,,Czarodziejkę z Księżyca” 🧝🏼‍♀️ tak jak ja, do teraz!). Może nie jest to niepokojące że lubi samotność, jednak po czasie siłą rzeczy Tomek zaczyna powoli się socjalizować i wszystko się zmienia...
,,- Dlaczego nazwałaś to operacją ,,Słona wanilia”? - spytała nagle Anna, głaszcząc Toadiego po brzuszku, podczas gdy kociak 🐈‍⬛ delikatnie drapał ją swoimi ostrymi pazurkami. - Jakoś tak nie miałam pomysłu, a akurat jadłam to - odparła Ami, wskazując na słone paluszki oblane białą czekoladą o smaku wanilii. - Brzmi i tak lepiej niż ,,Nakopać dupkowi”. Dobrze się bawiłam próbując rozgryźć która z koleżanek złamie niewidzialny mur którym otacza się Tomek i zdobędzie jego ♥️... W historii są nie tylko problemy miłosne licealistów (zauważamy z czym jeszcze mierzą się poszczególni bohaterowie) ale i starszych. Widzimy jak po kolejnym zawodzie miłosnym nauczycielka Iwona 👩🏼‍💼 skazuje swoich uczniów na niespodziewaną kartkówkę i cztery otwarte pytania które im dyktuje w gniewie i smutku, jasno pokazują jak bardzo cierpi z powodu braku właściwego partnera i romantycznej miłości u swego boku. ,,Słona Wanilia” to wciągająca opowieść o dorastaniu i wszystkim z czym to się wiąże, pełna humoru, różnorodnych postaci, dobrej fabuły tak że przez sentyment do tej książki, samemu chciałoby się wrócić do szkolnych 🏫 czasów… 10/10 💫

" Słona Wanilia" to ciekawie napisana powieść obyczajowo - młodzieżowa.
Wszystko dzieje się wokół młodzieńca imieniem Tomek. Nastolatek boleśnie doświadczony uczuciowo izoluje się, stroni od wszelkich bliższych relacji mogących wiązać go z innymi osobami. Ubrany w zimny pancerz odrzuca od siebie każdą możliwość zależności i przynależności do kogoś.
Historia licealisty jest podobna do wielu historii współczesnych nastolatków, którzy burzliwie przeżywają swoje pierwsze doświadczenia miłosne, doświadczenia które niejednokrotnie zamykają na budowanie nowych relacji, nowych znajomości.
Tomek przesiąknięty codziennością, która mu ciąży, nie potrafiąc uwolnić się od przeszłości, staje się nagle obiektem rywalizacji dwóch dziewcząt.
Niewątpliwie atutem powieści są szeroko rozbudowane dialogi i mocny, czasem wręcz wulgarny charakter słów, które lekko zakorzeniają się w całość.
Książka ciekawa, od początku do końca wciągająca, sprawia, że miło się ją czyta.
Gorąco polecam!

" Słona Wanilia" to ciekawie napisana powieść obyczajowo - młodzieżowa.
Historia licealisty jest...

"Słona wanilia" jest książką, którą zaliczam do tzw. gatunku "miłych" lektur. Przy takich powieściach czytelnikowi jest po prostu miło. I nic więcej nie potrzebuje do szczęścia.

Tutaj tak się czułam. Miło, przyjemnie. Jakbym znalazła się wśród swoich. Polubiłam Tomka, Amandę, Anię, Marcina i Wojtka. Zuzię zresztą też. Uśmiechałam się podczas lektury. W sumie od pierwszej do ostatniej strony. Czułam się cudownie podczas czytania i chciałam więcej, więc praktycznie od razu po tej lekturze wzięłam się za tom drugi.

"Słona wanilia" to historia Tomka, który trafił do Klubu Pomocników. Tam poznaje Ami — modelkę i Anię — prymuskę. We trójkę zaczynają odkrywać swoje emocje, siebie nawzajem i się zmieniać, otwierać na otoczenie.

Opowieść jest o licealistach, więc przede wszystkim o życiu licealistów jest tu mowa. Ale nie brakuje też trudniejszych tematów jak problemy rodzinne, z relacjami, braku zrozumienia ze strony dorosłych, pogodzenie nauki z pracą, czy działania charytatywne.

Książkę się szybko czyta. Można wręcz ją pochłonąć. Zaś z Tomkiem, Amandą i Anią można się zżyć.

To jedna z przyjemniejszych lektur, które mogłam w tym roku przeczytać.
Polecam.

IG: zajaczekczyta
Opinia powstała w ramach współpracy z autorem.

"Słona wanilia" to nie jest debiut Artura Tojzy ale jest to pierwsza powieść tego autora, którą miałam przyjemność przeczytać. Tak, przyjemność moi drodzy chociaż jest to książka dla dużo młodszych czytelników. W zasadzie nawet dla nastolatków i o nastolatkach. Serio jestem pod ogromnym wrażeniem, nie sądziłam że historia licealnych znajomości, zauroczeń i pierwszych miłości tak mnie wciągnie. To już dawno za mną a czytając przeżywałam jakbym sama znowu była tą siedemnastolatką z głową pełną marzeń.
Przygoda zaczyna się w okolicach Walentynek, Ami i Anna zajmują się przygotowaniami do szkolnych obchodów tego święta. Tomek za karę musi pomagać dziewczynom. Oj będzie się działo, będzie gorąco i lodowato na zmianę ale wszystko skończy się dość nieprzewidywalnie. W każdym razie po tej imprezie Tomek będzie wspierał dziewczynki już nie za karę.
Z przyjemnością sięgnę po drugi tom i myślę, że z niecierpliwością będę oczekiwać trzeciego. Muszę tylko zainwestować w czytnik bo Artur Tojza wydaje tylko elektronicznie.
No cóż kochani, polecam szczególnie młodszym czytelnikom, bo powieść jest naprawdę wartościowa.

Właśnie skończyłam czytać kolejną książkę Artura. Tym razem to cykl trzytomowy, a ja mam burze emocjonalną po pierwszym. Z takich szybkich spostrzeżeń jest to, że książka idealnie wpasuje w gust młodzieży. Bohaterowie są uczniami liceum i trakcie kilku zdarzeń są na siebie "skazani".

Książka jest lekką młodzieżówką, którą przyjemnie się czyta. Bohaterowie są fajnie wykreowani ale nie przerysowani. Co sprawia, że miło się poznaje ich i spędza z nimi czas. Zaczyna się od wygłupów Tomka u psychologa. Przez co wpada w serie niefortunnych zdarzeń, a jego styl bycia wcale mu nie ułatwia.

Po akcji u psychologa trafia za sprawą wychowawczyni do Klubu pomocników, gdzie poznaje Anne - spokojną, cichą i trochę nieśmiałą prymuskę oraz Amandę- charyzmatyczną, wyróżniającą się modelkę o zadziornym charakterze. Jak się później okazuje Tomek nie jest, aż takim bucem za jakiego uważały go dziewczyny. Okazał się bardzo pomocny, a czasem nawet uroczy.

Przez sparzenie się w przeszłości i jakieś swoje chore zasady postanawia być sam i odtrąca dziewczyny. Bardziej lub mniej świadomie. Gdy Anka już odpuszcza Tomkowi na rzecz Wojtka, z którym lepiej się dogaduje i coraz więcej czasu spędza. To Ami coraz mocniej się w nim zadurza i nie chce odpuścić.

Jest wiele zabawnych sytuacji, nie brakuje również postawy godnej rycerza czego się po Tomku ciężko było spodziewać. Czytając książkę wielokrotnie dusiłam chłopaka w myślach za jego ignorancję i brak spostrzegawczości. Były też momenty kiedy zabawnie się czytało o rywalizacji Tomka z Amandą i ich wspólne przekomarzania się.

Coraz bardziej zaczynam lubić styl autora. Nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejne tomy i dowiem cię czy nasz kochany nerd już zmądrzał i przejrzał.

"Każdy może wszystko, każdy może być każdym i nie ma barier. Tymczasem one istnieją, a my uczymy się je pokonywać. Jedne przekraczamy łatwiej, inne okazują się większym wyzwaniem. Dotyczy to także, a przede wszystkim uczuć. Gniewu, zawiści, wiary w drugą osobę... Miłości. Ta ostatnia jest trudna, wymagająca, ale potrafi znieść naprawdę wiele sztormów."

IG: @strazniczka_ksiazekx

Siedemnastoletni Tomek nienawidzi walentynek. 14 lutego obchodzi także swoje urodziny. Przez mały szkolny wybryk w ramach kary zostaje oddelegowany do Klubu Pomocników, aby pomóc w organizacji szkolnej imprezy walentynkowej. Zadziorna Amanda, która pracuje dodatkowo jako modelka, i nieśmiała Anna, matematyczna szkolna prymuska - jako główne organizatorki nie są z tego powodu zadowolone. Jednak z czasem zmieniają zdanie o Tomku i przekonują się, iż pozory bywają mylne.

"Nieraz jest tak, że nie dostrzegamy tego, co mamy przed nosem, ponieważ żyjemy jedynie przeszłością. Tak było z Tomkiem. Nie chciał wyjść ze swojej strefy komfortu. Z muszli, w której schował się wraz z fikcyjnymi światami literatury i filmu, dającymi mu poczucie bezpieczeństwa".

Nasz główny bohater jest typowym nerdem lubiącym mangę, anime, komiksy i horrory. Zamkniętym w sobie szkolnym odludkiem, mocno stroniącym od relacji międzyludzkich i ograniczającym je do minimum. Z charakteru momentami przypominał mi mnie samą z czasów szkolnych, co było ciekawym nostalgicznym doświadczeniem. Tomek kocha zwierzęta i ma niezły temperament. Chłopak jest mocno zdeterminowany, aby zabezpieczyć swoją przyszłość, uczy się dość przeciętnie - skupia się głównie na przedmiotach, które będą kluczowe w dostaniu się na wymarzone studia. Całymi dniami po szkole haruje w klinice weterynaryjnej wuja, aby nabyć doświadczenie i przy okazji zbudować sobie finansowe zaplecze.

Książka jest nie mocno przesadzoną słodko-cukierkową młodzieżówką, którą naprawdę bardzo przyjemnie się czyta. Nie trzyma w napięciu, nie znajdziecie w niej nie wiadomo ile romansu i dramatów, ale jest lekka i dość spokojna, główny wątek rozwija się w swoim tempie, jednak nie mogłam się oderwać chcąc poznać dalsze losy głównych bohaterów. Śmieszne, sarkastyczne dialogi, złośliwe dogryzki ze strony Tomka niejednokrotnie doprowadziły mnie do śmiechu. Narracja trzecioosobowa pozwoliła mi poznać także przemyślenia oraz punkt widzenia pozostałych bohaterów. Autor ma lekkie pióro, pisze prostym, nieskomplikowanym językiem, nie ma w niej zbyt wielu wulgaryzmów etc. co według mnie otwiera drogę także dla młodszych czytelników (imo 13+).

Z pewnością sięgnę także po pozostałe tomy.
Serdecznie polecam!

IG: @strazniczka_ksiazekx

Dzięki tej książce ponownie wróciłam do czasów licealnych. Problemy, które w tedy wydawały się dla mnie nie do pokonania dzisiaj są czymś do przejścia. Jednak ponownie przekroczyłam próg liceum poznając Tomka, Anię i Ami. To z nimi na nowo będę przeżywać rozterki i problemy nastolatków. A jednym, który dotyka każdego jest ? - miłość.
Tomek na pierwszy rzut oka arogancki, cyniczny nastolatek, który uważa, że miłość jest przereklamowana..
Wolny czas woli spędzać pomagając wujkowi w placówce Weterynarii, albo czytać swoje anime.
Jego dość lekkomyślne zachowanie doprowadziło do tego, że musiał pomóc dwóm przyjaciółką w organizacji różnego typu imprez w tym zbliżającym się wielkimi krokami ukochanymi przez niego walentynkami.
Walentynki czas, który dla niego jest czymś o czym by najchętniej szybko zapomniał, a całe to święto przespał.
Od tego momentu wszystko w jego prostym poukładanym życiu zaczyna się zmieniać i komplikować.
Czy można zamknąć się na uczucia??
Z jednym zgodzę się z Tomkiem zakochanego człowieka idzie łatwo zranić o czym przekonał się jeden z jego przyjaciół Wojtas. Czasami nie widzimy w swojej ukochanej osobie tego co widzą inni, którzy chcą nas ochronić przed cierpieniem.
Dobrze napisana książka, lekko i przyjemnie się nią czyta... Idealna pozycja na spędzenie miło wieczoru...
Idealna dla nastolatków, którzy z łatwością mogą utożsamić się z bohaterami fabuły.
Trochę czasu minęło od lat szkolnych więc slogany używany przez młodzież jest mi obcy i czasami zdarzyło, że nie wiedziałam co dane słowo znaczy.
Wiadomo co w moich czasach było na czasie teraz jest czymś przestarzałym.

Tomek na pierwszy rzut oka arogancki,...

Książka opowiada o rozterkach młodzieży. Dedykowana jest właśnie do tej grupy wiekowej, jednak i starsi zrozumieją motywacje kierujące młodymi ludźmi. Pierwsza część skupia się na aspołecznym Tomku, który interesuje się tylko światem anime oraz mang, a także na Ami - dziewczynie mającej dość zwierzęcego pożądania - uczucia jakim obdarzają ją mężczyźni, Anny - dobrze uczącej się przyjaciółki Ami z brakiem pomysłu na dalsze życie i już później na koledze Tomka - Wojtasa bezndziejnie zakochanego w kobiecie swoim marzeń. Tomek nienawidzi Walentynek - a właśnie w imprezie z okazji tego święta ma pomóc. Wtedy też poznaje dwie dziewczyny - Ami oraz Annę, które na początku nic sobie z niego nie robią. Uczucia rozkwitają dopiero później. Uczucia bohaterów przedstawione są wręcz idealnie - każdy wie, iż w okresie dojrzewania młodzi ludzie przeżywają wszystko o kilka razy mocniej niż dorośli. Nie mają też ochoty zwierzać się z własnych uczuć rodzicom, a nawet czasami nawet przyjaciele nic o nich nie wiedzą. Uwielbiam słowne wojenki Ami oraz Tomka, czytając je, sama poprawiałam sobie humor. To było takie...ludzkie! W trakcie czytania miałam ochotę w pewnych momentach chwycić Tomka za ramiona i solidnie nimi potrząsnąć. Chłopie ogarnij się! Nie wszyscy są tacy jak ta przez którą cierpisz! Książkę oceniam na 8/10 i czekam z niecierpliwością, by móc przeczytać dalsze części.

Słona wanilia to opowieść o młodzieży oraz problemy z jakimi się zmagają. W tym tomie poznajemy Tomka który nienawidzi walentynek dlatego że urodził się właśnie w święto zakochanych przez co rodzina oraz znajomi z tego powodu mu dokuczali. Tomek to typ samotnika który woli czytać komiksy I mangi niż chodzic na imprezy jak jego rówieśnicy. Pracuje w klinice weterynaryjnej swojego wuja. Za karę trafia do klubu Pomocników gdzie poznaję Annę I Amandę. Z czasem ten zamknięty w sobie chlopak otworzy się przed tą dwójką. Czy między Tomkiem a którąś z dziewczyn rozwinie się coś więcej niż tylko przyjaźń tego przekonacie się czytając ten tom. Znajdziecie tu dużą dawkę humoru. Książkę czyta się lekko. Autor stworzył ciekawą I wciągającą opowieść.
Dziękuję Autorowi za egzemplarz do recenzji

Słona wanilia to kilkutomowy romans młodzieżowy, bardzo przyjemne czytadło dla osób, które mają kilkanaście lat. Ale także i dla starszych, którzy owe kilkanaście lat mieli już dawno temu i tęsknią teraz za czasami pierwszych, pozornie beztroskich miłości. Pozornie? Ano cóż, życie nastolatka bywa skomplikowane…

Trójmiejskie liceum. Uczy się tu Tomek, typowy nerd zakochany w japońskich komiksach. Uczy się nieźle (przynajmniej przedmiotów, na których mu zależy),a po godzinach pomaga wujkowi w gabinecie weterynaryjnym. Od dziewczyn trzyma się z daleka. Niezbyt wesołe wydarzenia z przeszłości przekonały go, że miłość może i ma blaski, ale również mroczne cienie. Nie dziwi więc, że na walentynki jest wręcz chronicznie uczulony.

I wtedy na scenie pojawiają się dwie przyjaciółki, Amanda i Anna. Pierwsza z nich jest przebojową modelką, a druga, choć nieśmiała, urodą niewiele jej ustępuje. To prawdziwe szkolne gwiazdy rozczarowane otaczającymi ich niedojrzałymi lub zbyt dojrzałymi chłopakami. Tomka dostają do pomocy przy organizacji jednej z imprez. No i się zaczyna…

Słona wanilia nie podąża na szczęście utartymi drogami. Autor obdarza bohaterów ciętymi językami i sporą inteligencją. Pisze o zauroczeniach i fascynacjach, chorobliwym uporze, młodzieńczych, w sumie dość niewinnych uczuciach, wreszcie emocjach typowych dla młodych ludzi. I bardzo fajnie się to czyta.

A czyta się to fajnie, bo autor ładnie pisze. Co prawda poprawna, elegancka polszczyzna w ustach nastolatków brzmi niekiedy dość sztucznie, ale Słona wanilia nie goni za realizmem. Po prostu opowiada przyjemną, niewydumaną historię z dającymi się lubić bohaterami. Przenosi czytelnika do czasów licealnych i pozwala mu przypomnieć sobie te dawne, niewinne uczucia. A raczej ich zalążek, bo to przecież pierwszy tom. Wstęp do większej opowieści…

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Trójmiejskie liceum. Uczy się tu Tomek, typowy nerd zakochany...

• Współpraca recenzencka
  • Współpraca reklamowa