Słona wanilia. Tom 2

Okładka książki Słona wanilia. Tom 2 Artur Tojza
Okładka książki Słona wanilia. Tom 2
Artur Tojza Wydawnictwo: Self Publishing Artur Tojza Cykl: Słona wanilia (tom 2) Seria: Klub Pomocników literatura obyczajowa, romans
Słona wanilia (tom 2)
Klub Pomocników
Self Publishing Artur Tojza
2023-12-06
2023-12-06

👗👩 "Słona wanilia" tom 2 kontynuuje słodko-słoną podróż przez młodzieńczą przygodę, gdzie niespodziewane zawirowania uczuciowe splatają się z koniecznością szybkiego dorastania. Autor, niezwykle wrażliwie, ukazuje świat bohaterów, których codzienność naznaczają zarówno typowe problemy nastoletniego życia, jak i trudne wybory wymagające dorosłości.

👗👩 W drugiej części serii Amanda staje w obliczu nie tylko swoich osobistych trosk, ale także stara się wspierać przyjaciół w ich własnych zmaganiach. Jej dojrzewające uczucia wobec Tomka sprawiają, że linia między przyjaźnią a czymś więcej staje się coraz bardziej mglistą. Tymczasem nowe zagrożenie pojawia się na horyzoncie, testując granice lojalności i zaufania w Klubie Pomocników.

👗👩 Jedną z największych zalet tej powieści jest zdolność autora do ukazania różnorodnych emocji i dynamiki relacji między bohaterami. Czytelnik przechodzi przez wir uczuć razem z postaciami, współczując im w ich trudnych wyborach i ciesząc się z ich sukcesów.

👗👩 Co więcej, autor zręcznie wplata w fabułę tematy takie jak dojrzewanie, pierwsze miłości, oraz konieczność podejmowania odpowiedzialności za swoje decyzje. W ten sposób "Słona wanilia" nie tylko bawi czytelnika, ale również prowokuje do refleksji nad własnym życiem i wyborami.

👗👩 W drugiej części serii...

Pierwszy tom Słonej wanilii był miłą niespodzianką. Okazał się bardzo ładnie napisaną historią miłosną rodem z liceum. Chociaż może „historia miłosna” to za dużo powiedziane, bo bohaterowie – ewidentnie mający się ku sobie – ze sobą ostatecznie nie byli.

To ma szansę zmienić w tomie drugim (czy się zmieni, nie zdradzę). W odróżnieniu od tego pierwszego, koncentrującego się na postaci nerdowatego Tomka, nowa Słona wanilia pokazuje perspektywę Amandy. Atrakcyjnej dziewczyny, modelki zresztą, której spokój i opanowanie chłopaka bardzo przypada do gustu. Gorzej z jego rezerwą, niechęcią do wiązania się, wręcz strachem przed jakimikolwiek związkami. Przyczynę takiego zachowania poznamy również i w tym tomie.

Nie będzie łatwo, bo w szkole pojawi się nowa uczennica, Diana. I ona również zainteresuje się zaskakująco niedomyślnym Tomkiem, wywołując u Amandy chorobliwą wręcz zazdrość. Pojawi się też matka dziewczyny, która przed laty ją porzuciła, nową intrygę wymyśli Ryszard (tudzież jego ojciec). Na drugim planie też zacznie się dziać, w końcu Anna i Wojtek raz po raz będą o sobie przypominali. A my im kibicujemy. Wszystkim kibicujemy. Powieść angażuje emocjonalnie i to jej spora zaleta.

Słona wanilia to ponownie bardzo zgrabnie napisana książka, z sympatycznymi postaciami, humorem i kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji. Jasne, język, którym się posługują, jest nieco sztuczny, powieściowy, a nie naturalny, ale dla mnie to zaleta. Owszem, wszyscy są tu zaskakująco inteligentni, dobrzy i serdeczni (pojawia się nawet wątek działalności charytatywnej),ale dzięki temu łatwiej ich polubić. Pojawiające się traumy są życiowe, podobnie jak i fascynacje i lęki bohaterów.

Tom pierwszy przedstawił nam bohaterów i naszkicował sytuację wyjściową. Tom drugi wgryzł się w temat i rozwinął najważniejsze wątki. Ciekawe, co przyniesie tom trzeci, który ukaże się wczesną wiosną 2024 roku. Już za momencik.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Niezwykle pozytywna opowieść o młodych chłopaku lubiącymi mangi i dziewczynie, która jest modelką.

To drugi tom historii Tomka, Ami i Ani. Ami z Tomkiem oficjalnie są parą. I cudownie się czytało o tej zazdrości Amandy. To było takie urocze, gdy czuła zazdrość o nową koleżankę Tomka. A Tomek nie był jej świadomy. Zresztą Daria próbowała go podrywać, a on był ślepy i głuchy...

Największy plus należy się za zakończenie. Autor tom zakończył cliffhangerem, przez który wciąż się zastanawiam, o co chodzi i co będzie dalej...

"Słodka wanilia" to przede wszystkim książki, które sprawiają, że się uśmiechałam od początku do końca czytania. Bardzo pozytywnie. Idealne, gdy pojawia się niefajny dołek. Za ich pomocą można sobie trochę poprawić nastrój, wciągnąć w historię i wrócić wspomnieniami do liceum.

Wiadomo, że bohaterowie mieli problemy, które nam, dorosłym wydają się błahe. Ale przecież będąc w ich wieku też mieliśmy podobne problemy, które wydawały nam się teraz duże.

Podobało mi się też wplatanie ważnych tematów do książki. Choćby gest z pomocą dla małej dziewczynki... siostry jednego z bohaterów... to było piękne.

I na plus wplatanie anime. Dzięki tym książkom mam chęć wrócić do oglądania anime i przeczytania jakiś mang. Czego już dawno nie robiłam. ;)

IG: @strazniczka_ksiazek

Drugi tom "Słonej wanilii" pisany jest z perspektywy Amandy, która powoli realizuje swój plan i pomimo nieugiętości Tomka udaje jej się do niego zbliżyć, a chłopak stopniowo otwiera się na bliższą relację. Dodatkowo zbliża się osiemnastka dziewczyny, a ona bardzo boi się wkraczać w dorosłość i przekraczać tę magiczną liczbę wieku, która w życiu każdego jest bardzo ważna.
Na horyzoncie pojawia się nowa bohaterka, Diana, która dołącza do klasy Tomka i z którą chłopak pracuje nad pewnym projektem. Amandzie się to nie podoba, zwłaszcza, że Tomek ewidentnie wpadł Dianie w oko.
Czy przyjaźń członków Klubu Pomocników przetrwa nadchodzące zmiany?

"Zazdrość jest niczym sól. W niewielkich dawkach jest zdrowa, a nawet potrzebna, ale łatwo z nią przesadzić".

Przyjemnie czytało się tę część, która głównie była pisana z POV Amandy, jednak narracja trzecioosobowa pozwoliła mi także w niektórych sytuacjach dostrzec perspektywę innych bohaterów , co uważam, że urozmaiciło nieco opowieść.

Amanda jest trudną postacią, która wiele w swoim - poniekąd jeszcze krótkim - życiu przeszła.. Atrakcyjna licealistka, pracująca dorywczo w agencji modelek, mająca problemy z matką. Zarówno ją jak i Tomka dręczą demony przeszłości, z którymi muszą się mierzyć, a o których nie mówią sobie wszystkiego. Zaciekawiła mnie także Diana, która zaczyna toczyć cichą wojnę pomiędzy sobą, a główną bohaterką i bardzo bawiła mnie niedomyślność ze strony Tomka w tym temacie.
W książce pojawia się dość obszernie opisany motyw zazdrości, która w pewnym momencie, niekontrolowana, może narobić więcej szkody niż mogłoby się wydawać. Toksyczna zazdrość nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

Autor ukazuje nam także obraz typowej polskiej, konserwatywnej i pobożnej, ale surowej rodziny, a także motyw tajemnic, które prędzej czy później w bliższych relacjach wychodzą na jaw, a wszyscy wiemy, że im później to nastąpi, tym gorsze konsekwencje może to za sobą pociągnąć.
Problemy bohaterów wydawały mi się momentami bardzo błahe i infantylne, choć sama pamiętam jak to było ze sprawami sercowymi, kiedy sama byłam nastolatką wkraczającą w świat dorosłości, więc starałam się tego nie oceniać.

Z początku książka toczyła się nieco ślimaczym tempem i nie wywoływała we mnie większych emocji, ale kiedy pojawiła się postać Diany akcja dopiero się zaczęła, a końcówka uderzyła we mnie tak potężnym zwrotem akcji, że ostatnie rozdziały czytałam z zapartym tchem w piersi.
Tom drugi tak jak i pierwszy bardzo lekko i przyjemnie się czytało, choć w tym przypadku nie była to już tak do końca słodko-cukierkowa historia, lecz nabrała nieco mrocznego klimatu.

Z niecierpliwością czekam na tom trzeci, który ukaże się już pod koniec kwietnia.

Polecam!

IG: @strazniczka_ksiazek

Z wielką ciekawością podeszłam do tej części i muszę napisać, że autor podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej niż w części pierwszej i to naprawdę bardzo wysoko. Teraz czekam na część trzecią i poważnie ... drżę z niecierpliwości.
Pierwszy tom bardzo mi się podobał, ale to, co wydarzyło się tutaj, oczarowało mnie i autentycznie zachwyciło. Dało wiarę, że młodzi ludzie mają swoje ambicje, pasje, potrafią szczerze i autentycznie kochać, walczyć o to, na czym im zależy, ale i przeżywać swoje dramaty i rozterki, wątpić w siebie i bliskich, poszukiwać najlepszego dla wszystkich rozwiązania.

Tym razem głównym narratorem jest Amanda, dziewczyna, która w pierwszej części jawiła się jako osoba harda, buńczuczna i dostająca wszystko to, co chce, pracowita i oddana rodzinie pracująca nastolatka, lojalna przyjaciółka. Poznajemy bliżej jej rodzinę i niełatwą, po odejściu matki, codzienność. Świat dziewczyny wiruje wokół, rodziny, chłopaka (tak Tomek został jej chłopakiem ;) ),szkoły i pracy. Wszystko to staje na głowie gdy w dniu jej urodzin pojawia się dawno niewidziana matka, i zaczyna mącić poukładany świat córki. Dodatkowym zmartwieniem okazuje się także nowa dziewczyna w szkole, która również zwróciła uwagę na Tomka, oraz miłosne perypetie pomiędzy Anną i zdradzonym przez Anżelikę, Wojtasem. Wszystko to sprawia, że znów między przyjaciółmi pojawiają się niedomówienia i niesnaski, i nie zawsze zdrowe emocje, które prowadzą do niezwykle zaskakujących wydarzeń.
Nie napiszę już jakich, ale podpowiem by wrażliwi czytelnicy, zaopatrzyli się w zapas chusteczek. Przyznaję, mi one były potrzebne kilkukrotnie, szczególnie gdy na jaw wyszła tajemnica Tomka, skrywana od pierwszej części, to co do niej doprowadziło i kto z tym wszystkim stoi.

Akcja tej powieści to istny emocjonalny rollercoaster, nie potrafiłam się oderwać od tej historii do końca. A im dalej, tym bardziej robiło się jeszcze bardziej emocjonująco i mrocznie, bo przeszłość zaczęła rzucać coraz dłuższe cienie na teraźniejszość, nie pozwoliłaby o niej zapomnieć. Brutalne przypomnienie wydarzeń z przeszłości, przywraca traumy i niechciane, dawno ukryte demony. Autor genialnie oddał emocje towarzyszące wszystkim postaciom, doskonale czuć w tej historii strach, niepewność, momentami zaskoczenie, niedowierzanie, ale i nadzieję, na to, że po każdej burzy wyjdzie słońce, a wszystko się jakoś poukłada, choć w tym momencie nie widać takiej perspektywy.
Fabuła wciągająca w swój świat, wywołała wiele różnych wspomnień, przypomniała emocje im towarzyszące, pozwoliła na chwilę refleksji.
"Słona wanilia" to książka dla młodzieży i o młodzieży, ale myślę, że śmiało i bez najmniejszych oporów może po nią sięgnąć każdy. Autor bardzo obrazowo pisze o marzeniach, pragnieniach i rozterkach młodych ludzi. Zerkniemy na ich relacje rodzinne i przyjacielskie, rodzące się uczucia i to jak nastolatek radzi sobie z ich intensywnością. Nie ma tu zbędnego koloryzowania ani idealizowania i przesadnego romantyzowania miłości, czy przyjaźni. Pokazane zostało tutaj prawdziwe i realne życie przeciętnego nastolatka- bez zbędnego lukru, z wszystkimi jego blaskami i cieniami, słodyczą i goryczą...
Książka napisana bardzo ładnym i przystępnym językiem. Doskonale poprowadzona fabuła i fantastycznie wykreowane postacie. To wszystko składa się na niezwykle spójną, klarowną, wciągającą i gwarantującą doskonałe doznania i emocje historię.
Tak jak wspomniałam wyżej, według mnie już w pierwszym tomie poprzeczka została wysoko zawieszona, a tutaj tylko została podbita wyżej. Nie chce się odkładać historii tej paczki przyjaciół na bok, chce się więcej i więcej... Ja też czekam na więcej...

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Książka (niemal) idealna dla każdego młodszego i tego trochę starszego nastolatka ;) Z ciekawością i olbrzymią niecierpliwością czekam na kolejny tom, bo naprawdę sporo się tu dzieje, emocje szaleją na równi z dojrzewającymi hormonami, pierwszymi zauroczeniami i zwykłymi nastoletnimi kłopotami...

Nie raz dzieci, a później młodzież - my dorośli traktujemy jak osoby, które za mało przeżyły i nic nie rozumieją. Bo jakie oni mogą mieć problemy?
"Słona wanilia " uświadamia nam, że nastolatkowie tak samo mogą wszystko przeżywać tylko czasami brakuje im tego doświadczenia by móc sobie z nimi poradzić.
W drugim tomie bliżej poznajemy Amandę, dziewczynę,która dla innych osób wykreowała swój obraz. To jaka jest pewna siebie, odważna. A tak naprawdę jest delikatna, skromna i bardzo zraniona przez osobę, która powinna całe życie być dla niej oparciem. Jednak nie każda kobieta nadaję się na matkę, a mimo tego nią zostaje.
Amanda poznała słoną, gorzką stronę miłości, ale także tą piękną słodką. Bo nie ważne ile przeszkód staje na drodze. Ważne jest to by mieć przy sobie tą drugą osobę z którą te przeszkody pokonamy .
W drugim tomie poznamy test Dianę piękną Włoszkę, która swoim zachowaniem w niesie do fabuły kilka interesujących wątków. A jakich dowiecie się kiedy przeczytacie "Słoną wanilię".

W drugim tomie bliżej poznajemy Amandę, dziewczynę,która dla innych...

To drugi tom oraz dalsze losy Amandy I Tomka. W tym tomie poznajemy bliżej Amandę oraz jej rodziców. Dziewczyna mimo młodego wieku pracuje jako modelka oraz wspiera finansowo ojca który samotnie wychowuję ją oraz jej młodszego brata. Tomek dzięki Amandzie stał się bardziej otwarty ale nadal nic nie rozumie. W dniu 18 urodzin Ami pojawia się jej matka, która zostawiła ją brata I ojca. Matka Amandy będzie chciała namieszać między Amandą a Tomkiem ale co z tego wyniknie? Amanda wyzna swoje uczucia do Tomka co okaże się że chlopak też czuję do dziewczyny. Pojawia się też nowa postać Diana, która zarówno jak I Amanda pracuje jako modelka. Czy Diana namiesza między Tomkiem a Amandą? Na jaw wyjdzie tajemnica którą skrywała Amamda względem chłopaka. Czy związek Amandy i Tomka przetrwa a może gdy Tomek dowie się jaką tajemnice skrywa dziewczyna zdecyduje się zakończyć ich relację? Tego dowiecie się czytając ten tom a uwierzcie warto bo bardzo dużo się tutaj dzieję.
Jeżeli chodzi o drugi tom czytało mi się bardzo szybko i pokochałam jej bohaterów Amandę i Tomka. Artur ma lekkie pióro dzięki czemu strony szły jedna za drugą. Nie mogę doczekać się co będzie dalej w kolejnym tomie. Polecam każdemu.

To drugi tom cyklu i dalsze losy Tomka i Amandy. Seria młodzieżowa, ale czyta się ją z wielkim zainteresowaniem. Bohaterowie są coraz dojrzalsi, co najważniejsze nadal autentyczni. Poznajemy lepiej Amandę i historię jej rodziców, a także przełomowe zdarzenie z życia Tomka. Młodzi wkraczają w dorosłe życie i problemy z nim związane. Nagle okazuje się, że miłość czasem bywa trudna. Zaufanie można zawieść, i bardzo trudno je odzyskać. Pojawia się zazdrość, która potrafi mocno namieszać... Jednak prawdziwe uczucie jest w stanie przetrwać nie jeden sztorm.

Po przeczytaniu 1 tomu książki czekałam na dalszy rozwój informacji, książka bardzo mnie wciągnęła, życie młodzieży i ich problemy są ukazane bardzo dokładnie. Można powiedzieć, ze przenosimy się w świat naszych młodszych czasów, w problemy emocjonalne, rodzinne, towarzyskie.
W drugim tomie ukazany jest już czas po wakacjach, opisane oczami Ami, która jest tutaj jakby głównym bohaterem. Ami przechodzi bardzo dużo problemów związanych z zbliżającą się osiemnastką, problemami sercowymi jej przyjaciół, a także miłość, która jest tuż obok. Niestety w drodze do serca Tomka zauważa rywalkę, która bardzo chce zająć jej miejsce w jego sercu. Ami w czasie osiemnastki spotyka niespodziewana wizyta matki, która dawno nie widziała. Pracuje, aby pomóc swojemu ojcu, który zawsze jest przy niej. Czy wszystko się ułoży? Czy wyjaśni się sprawa pluszowego misia? Czy Tomek zacznie nareszcie być bardziej domyślny i będzie widział, kto jest dla niego przyjacielem lub kimś więcej niż przyjaciel?
Książka chwilami jest bardzo humorystyczna, co powoduje, ze czyta się ją jednym tchem. Porusza również bardzo życiowe problemy młodzieży, skłania nas do głębszej refleksji nad obecna rzeczywistością. Ta część jeszcze bardziej mnie zachęciła do oczekiwania na 3 tom.

"Słona Wanilia - Tom II " to druga książka Artura Tojzy z pierwszego cyklu serii Klubu Pomocników. W tym tomie skupiamy się na postaci Ami,która wkracza właśnie w dorosłe życie, a jej w miarę poukładane życie, po niespodziewanym powrocie matki do rodzinnego domu, wywraca się do góry nogami. Dodatkowo w szkole pojawia się intrygująca Diana, której wpadł w oko Tomek. Która z dziewczyn wygra walkę o względy Tomka? Tego już Wam nie zdradzę. 😊
II Tom Słonej Wanilii zdecydowanie trzyma poziom pierwszej części. Dawno nie czytałam książki przy której śmiałam się na głos. Historia jest naprawdę cudowna, lekka i trafiająca prosto w serce czytelnika. Jak w przypadku poprzedniej części na moje specjalne uznanie zasługują odniesienia do "Czarodziejki z Księżyca". Natomiast jeżeli ktoś nie kojarzy tego japońskiego serialu animowanego, może się troszkę pogubić lub nie zrozumieć przekazu za tym idącego. Nie mniej ta książka naprawdę mnie zauroczyła, a czytanie jej było czystą przyjemnością.

• Współpraca recenzencka
  • Egzemplarz recenzencki