Własnym nurtem. Historia Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza

Okładka książki Własnym nurtem. Historia Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza Marcin Odrakiewicz
Okładka książki Własnym nurtem. Historia Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza
Marcin Odrakiewicz Wydawnictwo: Marcin Odrakiewicz reportaż
reportaż
Marcin Odrakiewicz
2023-11-11
2023-11-11
reportaż Celina Mróz Jarosław Frąckiewicz podróże Ukajali Peru dziennikarstwo śledcze wspomnienie zaginęcie literatura faktu wspomnienia

Dzisiaj kilka słów o miłości. Miłości dwojga ludzi. Ich miłości do siebie. Ich miłości do podróżowania. Ich miłości do kajaków.
I kilka słów o miłości do bliźniego, o której tak często zapominamy, a która powinna towarzyszyć nam wszystkim na każdym kroku każdego dnia naszego życia.

Celina Mróz i Jarosław Frąckiewicz - para doświadczonych polskich podróżników z Gdańska realizowała swoje marzenia o poznawaniu świata od wielu lat. Planowali, edukowali się, przygotowywali do wyjazdów. Edukowali siebie i edukowali innych - Pan Frąckiewicz wykładał filozofię na Uniwersytecie Gdańskim i miałam to szczęście poznać go i uczestniczyć w jego wykładach. Egzamin zdałam, choć łatwy nie był 🥰 Spotykałam go czasem na ścieżce na Przymorzu, gdzie jeździł na rolkach. Tak! Kondycję miał niesamowitą. Zazdrościliśmy mu szczerze. Pasji do życia i tej formy fizycznej.
Podczas wielkiej podróży po rzekach Ameryki Południowej ich życie zostało brutalnie przerwane. I co najokrutniejsze w tym strasznym wydarzeniu, to właśnie zachowanie bliźnich. Zamordowani w swoim kajaku... Na rzece... a domysłów, oskarżeń i oszczerstw w kierunku tej pary setki! Nie będę ich przytaczać, bo nie warto tego powtarzać i utrwalać. Co warto powtarzać I utrwalać, to to, że o zmarłych mówi się dobrze lub wcale. O zamordowanych mówi się prawdę lub milczy się starając do prawdy dotrzeć. Należy pamiętać o ich bliskich, którzy zostali, którzy pogrążeni w żałobie pragną pożegnać zmarłych, odszukać ciała... Długo by mówić. Wystarczy trochę empatii, by wiedzieć, że bezpodstawne oskarżenia nie powinny w ogóle się pojawić.
Podsumowując, warto płynąc WŁASNYM NURTEM. Życie mamy jedno. Cudownie jest mieć pasję, która dodaje prędkości, przyspiesza bieg rzeki i sprawia, że widoki i odczucia są warte zapamiętania. Warto też zapamiętać historię tej pary, ku inspiracji jak żyć i ku przestrodze jak nie oceniać ludzi bez podstawowej o nich wiedzy.

Muszę koniecznie przeczytać. Niestety paskudną rolę odegrała tu podróżniczka Beata P.

Dziękuję za tę książkę, za wnikliwość, sumienność oraz serce włożone w jej napisanie. Czytanie "Własnym nurtem" to była dla mnie podróż - w czasie, przestrzeni, do drugiego człowieka czy we własnych przemyśleniach na temat sensu życia. Dostarczyła mi wielu emocji, myślę, że dla osób, które znały Celinę i Jarka - to lektura obowiązkowa.

Lektura obowiązkowa dla osób które znały Celinę i Jarka. Dowiedziałem się o wielu rzeczach których nie znałem. Polecam

Cudowna książka! W znakomity sposób zostały przybliżone sylwetki dwojga tak wspaniałych ludzi. Ludzi kochających podróże i kochających życie. Dzięki wykorzystaniu przez Marcina Odrakiewicza opowieści Celiny i Jarka, można również podziwiać Ich kunszt literacki .
W bardzo inteligentny sposób przedstawiona została sylwetka antybohatera, który chcąc pozbawić twarzy głównych bohaterów, sam siebie twarzy pozbawił.
Podziwiam Autora za odwagę, bezkompromisowość, pomysłowość. Brawo!

Wspaniaa książka książka!
Czytam ze wzruszeniem i łezką w oku.
Dziękuję. Janina

Wspaniaa książka książka!
Czytam ze wzruszeniem i łezką w oku.
Dziękuję. Janina

Dziękuję

Dziękuję

Książka pochłonęła mnie na długie godziny. "Własnym nurtem" to kapitalna książka podróżnicza opowiadająca o niesamowitej pasji i energii Celiny i Jarosława, a zarazem wciągająca opowieść kryminalna wyjaśniająca dramat, który rozegrał się na Ukajali. Ogromne ukłony w stronę autora za dogłębne zbadanie tematu, co z pewnością było niełatwe. Brawa także za odwagę w zmierzeniu się z opiniami "ekspertów", którzy kosztem dobrego imienia Celiny i Jarosława postanowili zrobić z ich tragedii własną kampanię marketingową.

"Własnym nurtem" prawdziwa historia o pasji, która zakończyła się nieszczęściem.

Kiedy odezwał się do mnie pan Marcin Odrakiewicz z propozycją recenzji wyżej wspomnianej książki nie do końca byłam do niej przekonana. Wystarczyło jednak zapoznać się o czym ona jest i co na na celu, bym ostatecznie się zdecydowała. I to był strzał w dziesiątkę.

"Własnym nurtem" to reportaż o podróżniczej pasji małżeństwa Celiny Mróz i Jerosława Frąckiewicza. Reportaż, który poza wielką miłością do eksplorowania świata, obalić ma insynuacje dotyczące tragicznej śmierci małżeństwa.

W 2011 roku, w trakcie trwania spływu kajakowego rzeką Ukajali, Celina i Jarosław zostali zamordowani przez miejscową ludność. W polskich mediach pojawiły się oskarżenia, morderstwo było następstwem rozbicia nielegalnego obozowiska na terenie indiańskiej wioski, co się facto nie było prawdą. Autor w swojej książce stara się wyprowadzić czytelników z błędu, a przede wszystkim przywrócić dobre imię podróżników.

Odrakiewicz spisaną przez siebie historię przeplata relacjami zamieszczanymi przez bohaterów na ich blogu, a także rozmowami z bliskimi (korespondencja pomiędzy nimi). Ukazuje ich prawdziwą miłość do podróży, ale przede wszystm stawia nacisk na to, by pokazać czytelnikowi jak faktycznie wyglądała prawda o śmierci dwójki pasjonatówi. Otwiera oczy na manipulowanie sprawą.

Osobiście cieszę się, że miałam okazję wzięcia udziału w podróży przez ten fragment życia Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza. Mocno polecam zapoznanie się z ich historia.

"Własnym nurtem" to reportaż...

Najbardziej w książce podoba mi się to, że jest pisana przez autora niezwiązanego ze środowiskiem podróżniczym. Czyta się dobrze, podoba mi się prowadzenie narracji z różnych punktów widzenia przeplatane z elementami biografii głównych bohaterów. Książka warta polecenia.

Dodaj cytat z książki Własnym nurtem. Historia Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza