Zmierzchy i poranki

2000-01-01
83-08-03027-0
Szewc
Inne

Autor opisał jeden dzień z życia bliżej nieokreślonej miejscowości. Przedstawił mgliście kilka postaci. Zatem niewiele pokazał ale zrobił to w taki sposób, który niezwykle intensywnie pobudza wyobraźnię. Porusza skrywane głęboko zakamarki umysłu, wydobywa wspomnienia albo wrażenie tych wspomnień. Nie wiem czy na każdego tak to działa ale ja tak to odbierałem. Pierwszy raz spotykam się z taką prozą.

Chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć o książce trochę innej niż zwykle. Nietypowej powieści, która zachwyca innymi aspektami niż zwykle i trudno mi znaleźć podobną do niej.

Książka to właściwie zbiór opisów tych samych miejsc, czasem tych samych wydarzeń z różnych perspektyw. Nie jestem fanką opisów, ale te są wyjątkowe. Nie tylko pięknie skonstruowane, ale i ciekawe - pokazują świat w wyjątkowy sposób. Zwracają uwagę na kwestie, na które zwykle nie zwracamy uwagi i potrafią wzbudzić naprawdę silne emocje, mimo że opisywany dzień jest całkiem zwyczajny. Nie ma normalnej fabuły - żadnych szczególnych wydarzeń, żadnych zwrotów akcji - to tylko fragmenty życia różnych osób - ich nawyków, codziennych zajęć.

Bohaterowie nie odgrywają w przypadku Zmierzchów i poranków szczególnej roli - po prostu są i są albo obiektem opisów, albo ich narratorem. Mimo to wszyscy mają bardzo wyraźnie zarysowany charakter. Autor pozwala ich poznać z różnych stron poprzez opisy z kilku perspektyw - każdy z bohaterów zwraca uwagę na coś innego, spotyka innych w różnych okolicznościach. Interesujące jest to, że rys nadano nie tylko ludziom - autor nie unika antropomorfizacji i personifikacji.

Zmierzchy i poranki zachęcają do namysłu nad codziennymi sprawami i życiem, zachęcają do spojrzenia inaczej na ludzi w naszym otoczeniu. Robią to w sposób bardzo delikatny, niemal niezauważalny, przez cały czas urzekając kunsztem pisarskim Szewca. Książkę zdecydowanie polecam.

---
Opinia ukazała się również na coffee-kafes.blogspot.com

Polecam każdemu z osobna prozę Szewca, który przypomina nam jak postrzegaliśmy świat, gdy byliśmy dziećmi, kiedy to nie patrzyliśmy jeszcze przez pryzmat cywilizacji i zachwycaliśmy się najmniejszym szczegółem otaczającego nas świata. Tutaj nie tylko człowiek może wyrazić swoje zdanie, tutaj nie tylko ludzie tęsknią, u Szewca spotkamy samotne piórko, myślącą wstążkę i smutną krowę. I nie myślcie, że jest to sentymentalna pisanina! "Zmierzchy i poranki" czyta się fantastycznie!

Jeśli chcecie poczuć dotyk słońca i objęcia zapachu, zobaczyć świat oczami dziecka, które nie wie o Bożym świecie, i wstążki, zawieszonej na zdobiącej sad gałęzi gruszy, czytajcie Szewca. Czytajcie Szewca, bo jego proza to poezja magicznego sensualizmu. Ta książka jest ciepła jak słońce.

• NIKE
  • Realizm magiczny
  • Zabawy czytelnicze 1. PORA
  • Może kiedyś 🐡
  • Szukam
  • 500 polskich książek, które warto przeczytać - książka

Dodaj cytat z książki Zmierzchy i poranki