Teoria Wielkiego Podrywu. Za kulisami serialu, który pokochały miliony

Okładka książki Teoria Wielkiego Podrywu. Za kulisami serialu, który pokochały miliony Jessica Radloff
Jessica Radloff Wydawnictwo: Sine Qua Non reportaż
reportaż
The Big Bang Theory: The Definitive, Inside Story of the Epic Hit Series
Sine Qua Non
2023-09-06
2023-09-06
2022-10-11
Magda Witkowska

Trzy tygodnie zajęło mi przeczytanie tej książki. Przemieniałam czytanie z innymi pozycjami, bo jednak ciężko przeczytać tyle wywiadów za jednym zamachem. Dla fanów jest to przyjemna dawka nowych informacji, czy ciekawostek. Nie mogę jednak odeprzeć wrażenia, że całkowicie zmieniła ona postrzeganie aktorów. Bardzo zapunktował mi Simon, Jim, czy Kunal. Irytowały mnie wypowiedzi Kaley, miałam wrażenie, że niewiele wnosi ona do treści. Książka jest zdecydowanie za długa, zalecałabym skrócenie tak o połowę i wyrzucenie niepotrzebnych powtórzeń. Dodatkowo tłumaczenie woła o pomstę do nieba. Dawno nie widziałam tylu kalek językowych. Momentami czułam się, jakby ktoś wrzucił tekst do translatora, żałowałam, że nie czytałam w oryginale - na jedno by wyszło.

W sumie podobny poziom co książka o Przyjaciołach choć ta podobała mi się ciut bardziej. Może dlatego , że w przeciwieństwie do tamtej książki dużo ciekawostek nie znałem i były dla mnie nowością. Na plus również mnóstwo zdjęć i ciekawe wypowiedzi aktorów na poszczególne wątki i pierwotne plany co do serialu choć szkoda , że niektóre nie wypaliły. Np: pojawienie się w serialu ojca Howarda mimo , że jak piszę w książce był taki pomysł i nawet podłożono pod niego grunt. No , ale nie wypalił. Świetna też relacja łączy aktorów z tego serialu i nic tylko czekać na spotkanie po latach jak było z Przyjaciółmi

Książka mocno średnia.
Spoiler:
Najwazniejsze są rozdziały o przesłuchaniach i końcówka o fundacjach wspierajacych dzieci, ktore interesują się przedmiotami ścisłymi.
Ogólnie bardzo cukierkowa non stop komentarze jak ta czy inna osoba jest uralentowana.

Książka mocno średnia.
Spoiler:

Książka ta jest skierowana zdecydowanie tylko do fanów serialu. Dowiadujemy się z niej mnóstwa przeróżnych smaczków ciekawostek o których z serialu byśmy się nie dowiedzieli. Dla fana z pewnością będzie to bardzo przyjemna pozycja.

Tylko dla fanów. W dodatku książka jest zdecydowanie za długa. Sam fragment o przygotowaniach do kręcenia potrafi znudzić. A podziękowania są definicją krindżu, tak samo jak opis tworzenia książki gdzie autorka opisuje JAK DUŻO WIELE MNÓSTWO czasu/materiałów/rozmów spędziła/zdobyła/odbyła przy pracy nad książką.

Ale jak już przyjdzie co do czego to jednak czyta się to nieźle. Tu akurat tytuł ma pokrycie w treści. Zdjęcia, mniej znane fakty, dużo wypowiedzi twórców, jest to bardzo spoko. Skrócić o 1/3, wywalić autopromocję autorki i będzie się to czytało dużo lepiej. Fanom polecam, mimo wszystko.

Ale jak już przyjdzie co do czego to jednak czyta się to...

„A tak naprawdę sława to samotność” to cytat z ostatniej wypowiedzi serialowego Raja. I to bardzo dobre podsumowanie tej książki. Nie przeczytasz w niej wywiadu ze swoimi idolami. Nie spotkasz się z Penny, Leonardem czy Sheldonem. Chociaż niewątpliwie będziesz czytał ją przez pryzmat tych bohaterów, których być może znasz tak dobrze, jak ja. Sięgnij po nią, jeśli chcesz poznać kulisy pracy nad serialem, trudności i szanse, z jakimi musieli się zmierzyć nie tylko aktorzy, ale wszyscy twórcy. Tak jak napisałam, nie jest to wywiad. Autorka oddała głos twórcom. To oni dyktują tempo i temat rozmów, które są zgrabnie uzupełniane komentarzami Radloff. Znajdziesz w niej również zdjęcia i spojrzysz na TBBT z zupełnie innego punktu widzenia. Ja nie jestem obiektywna, bo jest to serial, który od wielu, wielu lat oglądam w zapętleniu, ale dla mnie była to cudowna podróż. Może nieco przydługa (600 stron!),ale niebywale wciągająca (pochłonęłam ją w 3 dni). Absolutnie obowiązkowa pozycja dla wszystkich oddanych fanów.

Chciałabym się doczekać spin-offu tego serialu, bo po tej książce uwielbiam go jeszcze bardziej

IDEALNA!
Właśnie tak powinna wyglądać książka o serialu. Jest tam wszystko, co fan TBBT chciałby przeczytać:
ciekawostki z planu i życia aktorów, anegdoty, historia powstania sitcomu, relacje między poszczególnymi bohaterami na gruncie pozazawodowym.
Publikacja zawiera także wiele zdjęć z prywatnych zasobów, nigdy wcześniej niepublikowanych. Jest tam dosłownie wszystko od genezy po castingi i kompletowanie obsady, historie obu pilotów.

Książka ma aż 600 stron, przez co jest wyjątkowo gruba. Jednak dzięki temu, że autorka dość sprawnie i ciekawie wszystko opisuje oraz stawia właściwe pytania, czyta się szybko i przyjemnie.

Jest to must read dla każdego, kto kocha tę paczkę przyjaciół i z zapartym tchem oglądał ich przygody.

IDEALNA!

Serial Teoria wielkiego podrywu zna na pewno wiele osób. Sitcom ten nadawany był w latach 2007-2019 (czyli dwanaście sezonów). Ja jednak zacząłem go oglądać od około 2016 roku i z miejsca go pokochałem. W momencie gdy wydawnictwo SQN wydało książkę pt. Teoria Wielkiego Podrywu, Za kulisami serialu, który pokochały miliony, autorstwa Jessicy Radloff, moja żona postanowiła mi zrobić prezent urodzinowy i kupiła mi ją.
Książka swoją premierę miała 6 września 2023 roku, ja otrzymałem ją następnego dnia, natomiast lekturę rozpocząłem dokładnie miesiąc po premierze tj. 6 października 2023. Jak sam tytuł wskazuje poznajemy wiele zakulisowych faktów z tego serialu, począwszy od pierwszego sezonu aż do sezonu dwunastego włącznie. Jessica Radloff prowadziła wielogodzinne rozmowy zarówno z aktorami: Jimem Parsonem, Johhny'm Galeckim, Kaley Cuoco, Simonem Helbergiem oraz Kunalem Nayyarem, jak i również ze scenarzystami i producentami: Chuckiem Lorre, Billem Prady'm, Stevenem Molaro i innymi. Dzięki tak prowadzonej narracji dowiadujemy się skąd wziął się pomysł na serial, jak dobierani zostali aktorzy, kto nie dostał się do serialu, albo kto gra inną rolę niż był pierwotny zamysł. Tutaj doskonałym przykładem jest Kevin Sussman. Tego wszystkiego dowiecie się z kart tej książki. Jeśli jesteście fanami "Teorii wielkiego podrywu" zapraszam Was do lektury książki Jessicy Radloff.
Książka ma 586 stron, na przeczytanie których potrzebowałem czternastu dni oraz dwunastu posiedzeń, co plasuje ten tytuł na 183 miejscu na 239 książek Przeczytanych Na Tronie. Tak niskie miejsce nie jest powodowane tym, że jest zła, lecz dlatego, że nie jest to powieść fabularna, którą czyta się dobrze. Spora liczba faktów oraz wypowiedzi nie pozwalało na szybsze czytanie.

Obowiązkowa lektura dla zagorzałych fanów serialu. Pełna ciekawostek i informacji na temat wszystkich zaangażowanych w tą produkcję. Dlaczego więc tylko 7, dlatego, że książka usiłuje przekonać, że późniejsze sezony były najlepsze a ja jestem fanem pierwszych sezonów (tak do 5 włącznie). Uważam, że późniejsza kontynuacja zaczęła pożerać własny ogon, co jest częste u tasiemców, nawet tych najlepszych.

• Przeczytane w 2023
  • Do kupienia
  • Mam

Jessica Radloff Teoria Wielkiego Podrywu. Za kulisami serialu, który pokochały miliony Zobacz więcej