Mabon. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc jesienną

Okładka książki Mabon. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc jesienną Diana Rajchel
Okładka książki Mabon. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc jesienną
Diana Rajchel Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Sabaty ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Sabaty
Mabon: Rituals, Recipes & Lore for the Autumn Equinox
Wydawnictwo Kobiece
2023-08-09
2023-08-09
Emilia Niedzieska
rytuały zaklęcia równonoc

Z dnia 23 na 24 wrzenia, obchodzony był kilka dni temu jeden z ważniejszych Sabatów. Równonoc jesienna to czas celebracji i przygotowywania siebie na nadchodzące zmiany.

Książka ta jest odświeżoną wersją w twardej oprawie, okladką nawiązującą do tytułu, czyli jednego z najważniejszych Sabatów w Kole Roku dla wiccan, odłamów neopogan i czarownic eklektycznych.

Cała seria składa się z ośmiu książeczek, mają one stanowić inspirację dla współczesnych czarownic, by mogły celebrować naturę w najlepszej postaci i czerpać z niej dobro. Mimo, że ta pozycja skupia się głównie na Sabacie Mabon, to może być pomocna przy zrozumieniu jak to święto wpasowuje się w całość cyklu rocznego.

We wstępie autorka Diana Rajchel w krótki i przystępny sposób przybliża cykliczność łącznie z ważną informacją, że na półkulach gdzie klimat się różni, czas odprawiania Sabatów także odbiega od ustalonych dat. Dowiemy się nieco o samej religii wiccańskiej i Geraldzie Gardnerze, którego przydomek "Króla czarownic" nie wziął się w końcu z nikąd. Pierwszy rozdział poświęcony został starym praktykom i przeczytamy tu nieco o historii m.in Starożytnej Grecji z informacjami jak przeszłość ma się do współczesnych obrzędowości, Misteriach Eluzyjskich i ciekawostkach mitologicznych z różnych regionów.

Końcówka września to także czas żniw i zbiorów. Wiedzieliście ile zabobonów i tradycji jest związanych z tym okresem? Składano wtedy ofiary, a zależnie od tego czym one były, przypisywano im różne znaczenia. Dzięki takim informacjom z dawnych okresów, łatwiej jej zrozumieć myślenie tamtejszej ludności a co za tym idzie, odprawiane przez nich rytuały. Dziś także możemy obcować z takimi świętami, choć nieco w zmienionej formie. Dobrym przykładem są chociażby Dożynki. Je także opisano! Rozdział o nowych praktykach, skupia się krótko na wielu aspektach religijności, które można zaobserwować podczas jesiennej równonocy. Autorka przybliża informacje o druidach, poganach helleńskich, hitenach, czarnoksięstwie i świętach odbywających się w tym czasie na całym świecie np. Erntedankfest i Święcie Plonów w Wielkiej Brytanii. Skoro już poznaliśmy nieco wiedzy teoretycznej, to przyszedł czas na praktyczną. Manualne robótki są nieodłączną częścią Sabatów i nie zabrakło w tej książce pomysłów na to, by rozwinąć kreatywność oraz spożytkować wolny czas.
Jest tu nieco o sezonowych czynnościach zainspirowanych tym co robiły nasze babcie, czyli: suszenie, peklowanie, konserwowanie. Gotowe przepisy na dania i przekąski, proste dekoracje z dostępnych naokoło nas przedmiotów i darów natury.Dla osób zainteresowanych pracą z bóstwami Diana napisała w zrozumiały sposób główne zasadny, jakimi powinny się one kierować. Gotowe Inwokacje mogące posłużyć jako część własnej praktyki, ale także można stworzyć do nich własne rytuały. A rytuały w tej serii jak zawsze dostały kilka stron dla siebie. Stanowią pomysły na spędzenie czasu w pojedynkę, z osobą towarzyszącą bądź grupą. Wszystko przystępne, krok po kroku łącznie z sugestiami i rozpiską potrzebnych przedmiotów. Na końcu książki znajdują się pojęcia związane z Sabatem, pojedyncze słowa klucze, archetypy oraz wszystko co mogłoby się z Mabon skojarzyć. Taka lektura może być z powodzeniem zakupiona dla początkujących, by wdrożyć w temat Koła Roku, ponieważ przygotuje w sposób merytoryczny. Rządnych wiedzy odsyła do bibliografii i polecanych książek z dziedziny czarostwa.

Cała seria...

Jesienna równonoc.

Jesień to magiczny czas w roku - po okresie pięknego i owocnego lata przyroda przygotowuje się na zasłużony odpoczynek i zimowy sen, który w następnym roku umożliwi ponowny rozkwit zieleni i radości. Moment jesiennej równonocy to także czas sabatu Mabon: to czas, w którym dawne ludy skupiały się na równowadze i harmonii. Jak każda tego rodzaju celebracja, ta również ma ogromny związek z naturą i to właśnie na niej się ona skupia. Więcej na ten temat dowiemy się z książki Diany Rajchel pt. "Mabon. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc jesienną".

Sabat Mabon to dawne druidzkie święto Alban Elfed (Światło Wody),podczas którego czczono równowagę pomiędzy dniem i nocą. Ludy słowiańskie, celtyckie i germańskie oddawały tego dnia hołd Matce Naturze za wszystkie dary ziemi. Był to moment dziękczynienia i dożynek, podczas których odprawiano rytuały ku czci Gai i Słońca. Sama nazwa Mabon wywodzi się najprawdopodobniej z mitologii celtyckiej, od syna walijskiej bogini Modron – Mabona. Był to bóg płodności, młodości, zbiorów i polowań. W innych tradycjach miał swoich odpowiedników np. irlandzkiego Aengusa czy rzymskiego Apollina.

Wspomniany sabat obchodzony z 22 na 23 września. Druga równonoc w roku symbolizuje równoważenie się przeciwnych energii: męskiej i żeńskiej, boga i bogini, życia i śmierci. Podczas tego sabatu świętujemy zakończenie żniw oraz dziękujemy naturze za żyzne plony. To także dobry moment, by szczerze ocenić, czy jesteśmy gotowi na zimę, oraz zaakceptować ofiarę, którą musieliśmy w tym celu ponieść.

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Podczas sabatu Mabon dokonujemy podsumowań tego, co dotychczas nam się w trakcie roku udało. To okazja do wyrażenia wdzięczności, ale także do uświadomienia sobie, że pewnym sprawom należy pozwolić odejść. W książce „Mabon. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc jesienną” znajdziemy nie tylko opis dawnych tradycji i mitów związanych z tym świętem, lecz także wiele pomysłów na jego współczesne przeżywanie – od przepisów na pyszne potrawy, przez pomysły na domowe rękodzieło, aż po modlitwy i inwokacje.

Dzięki niniejszej książce poznamy nieco bliżej historię święta Mabon i dowiemy się, w jaki sposób dostosować jego świętowanie do współczesnych warunków. Zaprezentowana w książce wiedza o rytuałach, zaklęciach, inwokacjach czy medytacjach sprawi, że uczcimy sabat w pełen radości sposób.

Analizując lekturę można dojść do wniosku, że Mabon jest w swej istocie dosyć podobny do niedawnego, obchodzonego w sierpniu święta Lammas, które odnosiło się do okresu żniw. Trochę w tym racji jest, jednak taki wniosek jest jednak troszeczkę naciąganym, albowiem oba sabaty różnią się od siebie znaczącymi niuansami. Jakimi? Tego musicie dowiedzieć się samodzielnie na podstawie lektury.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystko to nie ma najmniejszego związku z nawoływaniem do pogaństwa, czy też z jakimkolwiek bluźnierstwem. Są oczywiście tacy, którzy takie książki najchętniej spaliliby na stosie (już na samo brzmienie słowa "sabat"),lecz to tylko dowód zacofania i ciemnoty. Święto Mabon (a także Lammas, Lithe i inne) to dziś nie wyraz buntu wobec jakiejkolwiek wiary, lecz raczej radosny sposób celebracji najpiękniejszego i jednego z najbardziej słonecznych momentów w ciągu całego roku. Dobrze jest mocno ten fakt podkreślić.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #mabon #świętojesieni #dianarajchel #rytuałyprzepisyizaklęcianaświętojesieni #sabat #jesień #równonocjesienna #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Jesienna równonoc.

Równonoc jesienną mogliśmy świętować 2 dni temu, oznacza kalendarzowy początek jesieni, ale przede wszystkim kolejny etap w rocznym cyklu życia.

Pogańska nazwa tego święta to również tytuł kolejnej książki z serii sabaty - "Mabon". Jest to czas nie tylko zbiorów, ale też porządkowania swoich spraw oraz przygotowywanie się do zimy.

W ciągu pierwszych dni jesieni cieszymy się z tego, co udało nam się zebrać przez poprzednie miesiące, a jednocześnie trzeba to rozdysponować na nadchodzący czas.

Natura również się wycisza, kończy się pewien etap, rośliny powoli obumierają po tym, jak dały owoce.
Dla ludzi oznacza to troszkę co innego, ale czuć, że mamy mniej energii i kierujemy swoją uwagę raczej do wnętrza.

W tym tomie serii, tak jak i w poprzednich, znajduje się spis dawnych praktyk, tradycji i obchodów Mabonu, a także formy współczesnych obrządków jakie uprawiają współcześni poganie i czarownice.

Tak jak i wcześniej, tu również znajdujemy liczne przepisy kulinarne i pomysły na różnego rodzaju rękodzieło oraz sposoby na uczenie tej równonocy. W środku znajduje się wiele zaklęć, inwokacji oraz rytuały związane z tym sabatem.

Nie zabrakło również spisu symboliki Mabonu oraz opisu bóstw związanych z tym świętem.

To naprawdę magiczny czas, który skłania do licznych refleksji, w tym roku wyjątkowo się z niego cieszę 🥰

Ta książka, jak i poprzednie z serii, jest cudownie wydana i zawiera mnóstwo ciekawostek dotyczących sabatu "Mabon"🥰 gorąco polecam ✨

W ciągu pierwszych dni jesieni cieszymy...

Witajcie ✨gotowi na Jesień? Jeśli tylko będzie ciepła i słoneczna jak do tej pory końcówka lata to jak najbardziej jestem gotowa. Ze względu na fakt że zaraz będzie równonoc jesienna przychodzę do Was z piękną propozycja Sabatu Mabon. Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @wydawnictwo.kobiece mam możliwość zdradzić Wam co nieco magii tej pięknej okładki 🤩🥮🍁

Mabon

Dzień zrównuje się z nocą, a co za tym idzie wstępujemy w czas odpoczynku tak samo jak nasza Natura.
Święto Mabon to czas kończenia zbiorów i dziękowania bogom za ich obfitość. Na ich cześć rozpalało się ogniska, przy których składało się miód, ziarna, owoce i wypieki. W ten sposób ludzie okazywali wdzięczność za słońce, wiatr, ziemię i wodę, dzięki którym mieli zapasy na przetrwanie nawet najsroższej zimy i zapewniali sobie przychylność bóstw w kolejnych latach.
Koło czasu czyli cały cykl życia, równowaga w przyrodzie 🍁
Na początku książki możecie poznać wspaniałości naszej kultury i odbyć podróż przez dzieje historii.
Jakie są różnice między starymi a nowymi praktykami ? Jest ich naprawdę dużo i warto je poznać choćby z ciekawości 🤩
🍁Jak się przedstawia astrologia takiej magicznej nocy✨
🍁Co nas łączy z naszymi przodkami
🍁 Dożynki, zbiory , słomiane kukły
🍁Druidzi
🍁Rodzaje czarostwa
🍁 Różnorodność uroczystości i świąt
🍁Przygotowanie do nowej pory roku i czerpanie z niej wszystkiego co najlepsze.

Jestem oczarowana pięknymi okładkami i świetnie zorganizowanym wnętrzem książek z serii Sabaty. Nie tylko pięknie wyglądają na półce ale również mają w sobie wiele wspaniałych wiadomości które można wykorzystać ✨🤩
My jak widzicie na zdjęciu nazbieraliśmy kasztanów, żołędzi, ziół, liści i wiele innych cudownych darów natury. Dodatkowo robiliśmy specjalne ciasteczka 🤩
A jakie są Wasze ulubione potrawy bądź napoje typowo jesienne ?

🍂 𝙍𝙀𝘾𝙀𝙉𝙕𝙅𝘼 🍂

"ᴍᴀʙᴏɴ. ʀʏᴛᴜᴀᴌʏ, ᴘʀᴢᴇᴘɪsʏ ɪ ᴢᴀᴋʟęᴄɪᴀ ɴᴀ ʀóᴡɴᴏɴᴏᴄ ᴊᴇsɪᴇɴɴą"

Autor: Diana Rajchel
Wydawnictwo: @wydawnictwo.kobiece

Wiecie, że właśnie zaczęła się równonoc jesienna? Nie bez powodu wybrałam ten czas na opublikowanie tej recenzji...

Przedstawiam Wam książkę inną niż czytane przeze mnie dotychczas.
"Mabon" bo o niej mowa jest książką niezwykłą, a to za sprawą jej tematyki. Przyznam szczerze, że dotychczas nie wiedziałam zbyt wiele o równonocy jesiennej, aż do teraz... Dzięki tej książce poznałam zarówno stare jak i nowe praktyki, zaklęcia na Mabon, a także modlitwy czy rytuały świąteczne. Moją uwagę przykuły również przepisy zamieszczone w książce np. jak przyrządzić tradycyjny chleb dożynkowy czy sos z miechunki.

W tej pięknie oprawionej książce znajdziecie naprawdę masę ciekawych rzeczy, które z pewnością przydadzą się na kolejną równonoc jesienną.

Ja oczywiście sięgnę po inne książki z serii Sabaty i nie omieszkam Wam przedstawić swojej opinii na ich temat.

Życzę Wam dobrej nocy 🤗

🍂 𝙍𝙀𝘾𝙀𝙉𝙕𝙅𝘼 🍂

"ᴍᴀʙᴏɴ. ʀʏᴛᴜᴀᴌʏ, ᴘʀᴢᴇᴘɪsʏ ɪ ᴢᴀᴋʟęᴄɪᴀ ɴᴀ ʀóᴡɴᴏɴᴏᴄ ᴊᴇsɪᴇɴɴą"

Autor: Diana Rajchel
Wydawnictwo: @wydawnictwo.kobiece

Przedstawiam Wam książkę inną niż czytane przeze mnie dotychczas.
"Mabon" bo o niej mowa jest książką niezwykłą, a to za...

Mabon rownonoc jesienna i koniec zbiorow to sabat obchodzony z 22 na 23 wrzesnia.

Chcesz uczcic to swieto zrobionym przez siebie olejkiem,kadzidelkiem lub zrobic sobie specjalne kapiel ?

Tu znajdziesz przepisy ktore wam to ulatwisz i wiele innych .

@wydawnictwo.kobiece #wydawnictwokobiece #mabon

Tu znajdziesz przepisy ktore wam to ulatwisz i wiele innych .

@wydawnictwo.kobiece #wydawnictwokobiece #mabon

🅜🅐🅑🅞🅝

Czyli inaczej równonoc jesienna, to sabat obchodzony z 22 na 23 września.
Jest to święto końca zbiorów, czas w którym wszystko się równoważy.

Podczas tego święta sakładamy podziękowania naturze, doceniamy obfite plony i wysiłki włożone w pracę.

🍁 Koleiny tom serii Sabaty przybliża nam stare i nowe praktyki związane z tym świętem.
Tą część książki zawsze pochłaniam z wielką ciekawością, a MABON i jego historia były chyba (na tą chwilę) najciekawsze ze wszystkich.

Książka oferuje nam zaklęcia i wróżby oraz modlitwy i inwokacje (głównie do bóstw związanych ze świętem takich jak Kora, Isztar, Demeter czy Apollo).

Nie zabraknie tu również świątecznych rytuałów z wyszczególnieniem tych dla praktykujących samotnie, w parach i w sabacie.

🍁 A na koniec mój ulubiony rozdział, czyli Receptura i Rękodzieło.

A w nim cudowne przepiany m.in. na:
- dożynkowy chleb
- casserole z fasolką szparagową
- buraczkowe ciasto
- masło jabłkowe
- masło z orzechów włoskich
- relisz z granatów i mięty
- pasta z fig i granatów

Uwierzcie mi że to nie wszystko. W tej części dostaliśmy naprawdę DUŻO bardzo ciekawych przepisów.

🍁 Bardzo ciekawe jest również samo rękodzieło.
Mabon uczy nas jak zrobić np:
- strach na wróble
- olej świąteczny
- kadzidło
- jabłkowe świeczniki
- żołędziowe laleczki na smuteczki ;)
- dzienniki wdzięczności

A wszystko to w bardzo prostej i interesującej formie.

🍁 Co do samej okładki to wiecie już że kocham te nowe wydania.
Jednak Mabon kocham dwa razy bardziej za ten jesienny klimat ❤️🍁

🅜🅐🅑🅞🅝

Czyli inaczej równonoc jesienna, to sabat obchodzony z 22 na 23 września.
Jest to święto końca zbiorów, czas w którym wszystko się równoważy.

Tą część książki zawsze...

Mabon to równonoc jesienna i święto końca zbiorów. Ten sabat obchodzony z 22 na 23 września jest dziękczynnym rytuałem skierowanym w naturę w podzięce za żyzne plony i urodzajne zbiory. W symbolice tego święta oznacza ono, że wszystko ma swój początek i koniec, tak jak narodziny i śmierć.

W książę Diany Rajchel mamy okazję poznać szczegóły tego święta. Jego historię, tradycje, celebrację, praktyki magiczne, przepisy kulinarne czy rękodzieło.

Książkę rozpoczyna Wstęp, w którym
autorka przedstawiła nam Koło Czasu, czyli cykle natury idealnie współgrające z obchodzonymi ośmioma sabatami, co odzwierciedlają nam cztery pory roku (cztery święta słoneczne dzielą rok na kwartały w zależności od pozycji słońca na niebie: Równonoc Wiosenna, Przesilenie Letnie, Równonoc Jesienna, Przesilenie Zimowe). Współcześni poganie często czerpią inspiracje z Koła Czasu.
Następnie książkę wyznaczają kolejek rozdziały, w których mowa o starych i nowych praktykach. Możemy tu uzyskać wiedzę na temat tego, jak dawniej, a jak współcześnie obchodzi się tytułowe święto. Jest tu również wzmianka o polskiej wersji tego święta, która kryje się pod nazwą dożynek.

W kolejnym rozdziale znajdziemy zaklęcia i wróżby na święto Mabonu... Brzmi nieco fantastycznie, jednak możemy stąd wyciągnąć wiele ciekawostek. Można nawet odkryć tajniki kart tarota czy poznać symbolikę podkowy na szczęście

W rozdziale "Receptury i rękodzieło" poznamy przepisy np na dożynkowy chleb, bruschette, ogórki w miodzie czy ciasto buraczkowe. I ta część jest zdecydowanie moją ulubioną 🥧 jednak oprócz przepisów znajdziemy tu sposoby na wykonywanie rękodzieł m.in. z plonów, stracha na wróble, kadzideł, jabłkowych świeczników czy żołędziowych laleczek.

Rozdział "Modlitwy i inwokację" jest nieco liryczny, jak sama nazwa wskazuje. Spotkamy się tu z epickim poematami, pieśniami Homera oraz różnymi koncepcjami próśb

Rozdział "Rytuały świąteczne" zawiera praktyczne wskazówki dla singli, par i grup, jak obchodzić Mabon. Autorka w książce zawarła również wyjaśnienie pojęć związanych z sabatem Mabon. Książka jest łatwa w odbiorze i dzięki prostemu, nieskomplikowanemu językowi łatwo i przyjemnie się ją czyta. Z tego też powodu książka dedykowana dla kompletnego laika w tym temacie, takiego. jak ja. Co jeszcze zasługuje na uwagę to przepiękna szata graficzna książki. Rozpoczynając od okładki, która posiada złote zdobienia, kończąc na wnętrzu książki, gdzie również znajdziemy miłe dla oka szkice. Podsumowując książka bardzo mnie zaciekawiła i była miłą odskocznią. Dowiedziałam się wielu ciekawostek. zachęcam was do poznania Mabonu, tego niezwykłego święta, ponieważ jego celebracja może przynieść wiele radości i zabawy. Polecam

Okładka jest przepięknie wydana - od razu na myśl przychodzi jesienny czas, gdy za oknem spadają liście, krajobraz staje się ciepły, a przesiadując w domu mamy chęć na czytanie w towarzystwie gorącej herbaty.

Autorka tłumaczy czym jest Koło Czasu i jak poszczególne pory roku wpływają na nasz organizm oraz w jaki sposób możemy to wykorzystać. Zima jest czasem spokoju, oddechu. Mabon, czyli Równonoc Jesienna to sezon przypadających na końcówkę września. Ten miesiąc to czas zawierania umów. Możemy też wtedy zabrać się do konserwacji żywności, robienia przetworów. Warto wychodzić często na powietrze i łapać złote promienie słońca. Podobał mi się opis spotkań oraz dzielenia się jedzeniem z najbliższymi. W końcowych rozdziałach znajdziemy także wiele przepisów kulinarnych o prostej recepturze. Zaciekawiły mnie opisy ziołowych kąpieli do przygotowania w domu - na pewno wypróbuję.

Jeśli chcecie wprowadzić szczyptę magii do swojego życia lub jesteście ciekawi zagadnień związanych ze starymi wierzeniami, zwyczajami przedchrześcijańskimi i dziedzictwem przodków - czytajcie śmiało 🤗

Czas leci, seria Sabaty również i choć na dworze jeszcze lato myśli powoli kierujemy ku jesieni i Mabon.

Pod względem wizualnym Wydawnictwo Kobiece nadal trzyma wysoki poziom i książeczka jest przepięknie ilustrowana na okładce, tak, że niemal grzech nie mieć jej w kolekcji ;).

Kto jest z serią od początku tego już nie zaskoczy pewien standardowy układ treści - na samym początku mamy pojawiający się w ten sam sposób z ta sama treścią WSTĘP z opisem i obrazem Koła Czasu; dale Stare i Nowe praktyki, zaklęcia i

wróżby, receptury i rękodzieło, Modlitwy i inwokacje, rytuały, pojęcia związane z sabatem, źródła, polecane lektury i bibliografię oraz notkę o samej autorce.

Dowiemy się jak obchodzono równonoc jesienną kiedyś w różnych kulturach -od greckich Misteriów Eleuzyjskich, przez dożynki i święta plonów. Poznamy różne propozycje obchodów współczesnych - tu dowiemy się o różnych ciekawych grupach począwszy od druidów, przez poganów helleńskich, hitonów (tym samym w tym tomie pojawi się trochę nowych, ciekawych odłamów religijnych) do neopogan.

Dla mnie, za każdym już razem, wisienka na torcie, tych niepozornych książeczek, jest rozdział zawierający smakowite przepisy i ciekawe propozycje rękodzieła :)

Warto mieć na półce jeśli interesuje nas ta tematyka bo jest to przyjemna forma "pigułki" z wieloma ciekawostkami, a w dodatku naprawdę ładnie wydana.

• Witchcraft
  • Magia
  • Sabaty
  • Domowa biblioteczka
  • Mam ebook

Dodaj cytat z książki Mabon. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc jesienną