Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw

Okładka książki Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw Melanie Marquis
Okładka książki Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw
Melanie Marquis Wydawnictwo: Illuminatio Seria: Sabaty ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Sabaty
Lughnasadh: Rituals, Recipes & Lore for Lammas
Illuminatio
2015-01-01
2015-01-01
Anna Alochno-Janas
sabat święto żniw żniwa plony

Jest to trzecia recenzowana przeze mnie pozycja z serii Sabaty- rytuały, przepisy i zaklęcia na święta Koła Roku.

Lammas jest za to pierwszym z trzech świąt żniwnych oraz znakiem, że plony lata już dojrzały.

Autorka Melanie Marqus na początku lektury tłumaczy nie tylko obszerną genezę samych obchodów, ale także wspomina o indywidualności świętowania. Cykl o sabatach powstał głównie dla wiccan, odłamów neopogan oraz czarownic eklektycznych, co znaczy że czerpanie z różnych tradycji, panteonów i ścieżek jest tutaj rzeczą normalną.
Jak zawsze najciekawszym dla mnie rozdziałem jest ten traktujący o starych praktykach. W tej części jest obszerny, naprawdę zawiera w sobie dużo ciekawostek. Lammas, zwany również Lughnasadh swoją nazwę zawdzięcza celtyckiemu bogu Lugh. Nie ma też jednej konkretnej daty co do celebracji tego święta, Melanie argumentuje to w odniesieniu do wielu publikacji. Analizy tekstów, najczęściej Irlandzkich (nawet z XV wieku) pozwalają odkryć najwcześniejsze genezy powstania święta plonów i dzięki temu dowiemy się, że kiedyś odprawiano je na szczytach wzgórz oraz składano ofiary z byka. Miejsce miało duże znaczenie. Zwyczaje związane z tym okresem są ciekawostką samą w sobie. W innych kulturach spotykano się przy kopcach grobowych mitycznych boskich postaci, zawierano małżeństwa, praktykowano magię ochronną dla zwierząt gospodarskich by dobrze żyły razem z ludźmi, nie chorowały.
U rdzennych mieszkańców Ameryki był to czas zbiorów kukurydzy i spotkań przy muzyce. Niezależnie od szerokości oraz długości geograficznej ludność świętowała z wdzięcznością i nadzieją.
Jak wiadomo wiele świąt, tradycji i celebracji przeszło duże metamorfozy po chrystianizacji. Dawni bogowie zostali zastąpieni świętymi, lecz zamysł obrzędu pozostał taki sam. Mamy tu dość dobrą rozpiskę wybranych takich świąt.
Poprzez uprzemysłowienie życia przestaliśmy zwracać głębszą uwagę na pożywienie. Zamiast siać, dbać, zbierać wystarczy kupić w markecie. Aby pokazać jak można odnaleźć choć cząstkę dawniejszego spojrzenia na naturalne aspekty, powstał rozdział drugi- nowe praktyki. Są tu wskazówki do tego by wspólnie z innymi spożytkować czas sierpniowy. Nie istnieją ścisłe zasady, lecz popularne elementy wspólne przy obchodach Lammasu pozwolą się zatrzymać, skłonić do refleksji, odnaleźć kreatywność. W tej pozycji są też polecane aktywności we wsi, mieście, przegląd różnych sposobów uczczenia sabatu, wraz z kilkoma wyznaniami pogańskimi np. celtyckich rekonstruktorów
W dalszej części lektury oprócz gotowych przykładów zaklęć i tradycyjnych dywinacji z użyciem kukurydzy a także wody, wita nas dział poświęcony ręcznym robótką. Dla mnie najciekawszą jest laleczka kukurydziana, ponieważ ma długą tradycję. Robiono ją z ostatnich zebranych wiązek kukurydzianych, by mogła zdobić domostwo jako amulet. Każdy krok wytłumaczono dokładnie by tworzenie sprawiało przyjemność.
Jak w każdej pozycji z cyklu na końcu znajdują się modlitwy, wezwania, medytacje oraz adekwatny słowniczek.
Według mnie to bardzo dobrze skondensowana książka zawierająca pigułkę wiedzy, zredagowana przejrzyście a do tego spisana lekkim, przyjemnym językiem.

W sierpniu mogliśmy świętować Lammas - święto żniw. Choć odbywa się ono na początku sierpnia, to prawdę mówiąc wyraźnie odczuwam je do tej pory 😍 i to dobry moment, by jeszcze o nim przypomnieć.

To czas zbiorów, cieszenia się owocami swojej pracy, poczucie bogactwa, pełni i dobrobytu. Bardzo pozytywny czas ♥️

W tej kolejnej już książce z serii sabaty możemy poczytać o świecie Lammas, o tym jak było obchodzone kiedyś, jak głęboko tkwiło w kulturze ludzi w różnych zakątkach świata oraz oczywiście opisy tego jak współcześnie jest ono obchodzone.

Autorka zaserwowała też opisy wielu symboli tego sabatu, praktyk i tradycji z nim związanych. Jak w poprzednich tomach serii tu również podano przepisy kulinarne na ten czas, opisy zabaw czy propozycje rękodzieła, a także przykłady medytacji, afirmacji, zaklęć oraz rytuałów.

Dla początkujących czarownic, ale też dla tych, co poszukują wiedzy o kulturze i pogaństwie, ta książka to świetna i treściwa pigułka z informacjami na temat Lammas.

Choć niewielka, to można z niej zaczerpnąć wiele ciekawostek 😍a także pomysłów na magiczne praktyki lub po prostu nietypowe, sięgające naszych korzeni, formy spędzania czasu.

Ten pogański roczny cykl bardzo do mnie przemawia, niezmiennie widzę w nim wielką naturalność i zgodność z przyrodą oraz życiem ludzi.

A wydanie, jak zwykle, jest po prostu przepiękne 😍 w środku zaś wiedza jest dobrze uporządkowana ♥️ polecam ♥️✨

W tej kolejnej już książce z serii sabaty możemy poczytać o...

Lammas

Lammas – święto żniw – to sabat obchodzony 1 sierpnia. Jest pierwszym z trzech sabatów żniwnych, podczas którego dziękuje się Ziemi za obfite plony. Wiąże się z celebracją lata oraz pierwszych zbiorów.
Według mnie jest to piękne zjednoczenie się z naturą i docenianie plonów ❤️
Tak jak i w poprzednich częściach znajdziecie tu wspaniała podróż przez Koło Czasu. Wiele informacji jak kiedyś wyglądało celebrowanie tego święta oraz jak obecnie to wygląda.
Jak można obchodzić to święto na wsi a jak w mieście. Jak z biegiem czasu zmieniły się praktyki oraz jak udekorować motywami przewodnimi swoje otoczenie.
Ogrom polecanych aktywności dla Was i Waszych rodzin.
Jak rozwijać się wewnątrz i na zewnątrz, afirmacje i praca z Matką Naturą.
I oczywiście nie muszę Wam mówić byście zwrócili uwagę na okładkę i te cudne złote refleksy 🤩 normalnie uwielbiam tą serię a okładki są wspaniałą ozdobą na półce ✨ zdecydowanie must have dla każdego kto szuka więzi z naturą ✨ogromnie polecam

Lammas

Według mnie jest to piękne zjednoczenie się z naturą i docenianie plonów ❤️

Święto pełni lata.

Lato w pełni - a skoro tak, to nieuchronnie czeka nas także czas żniw. W zasadzie każda kultura ma swoje sposoby na świętowanie tego czasu - tym razem przyjrzymy się bliżej tradycjom staroangielskim, z których wywodzi się znane dziś (najczęściej) pod nazwą Lammas uroczyste święto żniw i obfitości, w czasie którego dziękujemy Matce Ziemi za obfite plony oraz za wszystko, co dobrego spotkało nas w ostatnim czasie w naszym życiu. O tej niesamowicie ciekawej tradycji dowiemy się dużo więcej z książki Melanie Marquis pt. "Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw".

Sabat Lammas (inaczej zwany Lughnasadh lub Lugnasad) to święto pełni lata oraz pierwszych zbiorów (to tzw. pierwszy z trzech sabatów żniwnych). Święto pochodzi z tradycji kultur staroangielskich, przy uwzględnieniu pewnych odrębności właściwych dla różnych regionów dawnej Brytanii (o ile właściwym będzie tak to właśnie określić i umiejscowić na kulturowej osi czasu). Innymi nazwami na ten niezwykły czas są Lugnasad (Irlandia),święto Gwyl Awst lub Sierpniowa Uczta (Walia) lub staroangielskie Hlafmasse, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “dużo bochnów chleba” (nazwa jakże adekwatna dla czasu wszelkiej obfitości!).

W czasie Lammas najważniejsze plony lata już dojrzały. Odbywają się zatem z tej okazji liczne obrzędy, a ludzie bawią się, wyrażają swoją wdzięczność za dostatek i ucztują. W tym czasie dziękujemy ziemi za obfite plony, a całość tych uroczystości ma miejsce 1 sierpnia (lub, w zgodzie z korzeniami tej tradycji, począwszy od nocy lub - nieco precyzując - od chwili zachodu słońca w dniu 31 lipca).

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Lammas to także czas na przyjrzenie się efektom swojej pracy we wszelkich dziedzinach życia. Właśnie podczas Lammas najlepiej jest podziękować za to, co otrzymaliśmy do tej pory. To też dobry moment na wszelkiego rodzaju podsumowania: na patrzenie w przeszłość na nasze osiągnięcia, ale również na niezrealizowane plany, marzenia czy związki, które nie zaowocowały i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość. To czas na uświadomienie sobie, że niektóre rzeczy wymagają dla właściwego przepracowania czasu, cierpliwości i zrozumienia.

Jeśli chcemy w pełni celebrować to święto, to możemy rozpocząć je od wyprawy na miejscowy targ po świeże owoce, warzywa i kwiaty, które pomogą w stworzeniu odpowiedniego nastroju w naszym otoczeniu. Podczas Lammas warto przygotować specjalne potrawy z sezonowych produktów, takich jak miód, owoce i warzywa. Możemy też, w zgodzie z tradycją tego święta, upiec specjalny chleb z symbolami słońca i zboża, którym podczas obrzędu podzielimy się z jego innymi uczestnikami.

Dzięki niniejszej książce poznamy nieco bliżej historię święta Lammas i dowiemy się, w jaki sposób dostosować jego świętowanie do współczesnych warunków. Zaprezentowana w książce wiedza o rytuałach, zaklęciach, inwokacjach czy medytacjach sprawi, że uczcimy sabat 1 sierpnia w pełen radości sposób.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystko to nie ma najmniejszego związku z nawoływaniem do pogaństwa, czy też z jakimkolwiek bluźnierstwem. Są oczywiście tacy, którzy takie książki najchętniej spaliliby na stosie (już na samo brzmienie słowa "sabat"),lecz to tylko dowód zacofania i ciemnoty. Święto Lammas to dziś nie wyraz buntu wobec jakiejkolwiek wiary, lecz raczej radosny sposób celebracji najpiękniejszego i jednego z najbardziej słonecznych momentów w ciągu całego roku. Dobrze jest mocno ten fakt podkreślić.

Ponadto dobrze byłoby - to ustęp dedykowany wszelkiego rodzaju fanatykom - pamiętać, że przez cały czas mówimy o TRADYCJI. O czymś, co od zawsze współistnieje u boku chrześcijaństwa, przenika się z nim, a w efekcie nie czyni religii żadnej krzywdy. Przeciwnie: ubogaca ją. Dobrze jest mieć tę udokumentowaną prawdę na uwadze i nieco otworzyć się na to, co możemy w niniejszej książce przeczytać.

Jak już kiedyś przy innej (ale podobnej) okazji pisałem: książek tego rodzaju nie warto brać dosłownie i śmiertelnie poważnie. Moim zdaniem najlepiej jest traktować je jako poszerzającą horyzonty ciekawostkę, która jest w stanie przybliżyć nam coś innego i - być może - naprawdę interesującego. Jeśli spojrzymy na tę książkę właśnie w taki sposób, to okaże się ona niezwykle wartościową lekturą. Taką w sam raz na lato!

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #lammas #świętożniw #melaniemarquis #rytuałyprzepisyizaklęcianaświętożniw #żniwa #lato #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Święto pełni lata.

🌻🌻🌻🌻🌻

Kolejna część serii "Sabaty" , tym razem Lammas.

Mówi o świecie żniw, dzięki którym dziękujemy Matce Ziemi za obdarowanie nas obfitymi plonami.

Znajdziemy też przepisy aby bardziej uczcić to swieto.

Rytuały, przepisy i zaklęcia na to dane swieto żniw.

@wydawnictwo.kobiece #lammas #wydawnictwokobiece

🌻🌻🌻🌻🌻

Kolejna część serii "Sabaty" , tym razem Lammas.

Znajdziemy też przepisy aby bardziej uczcić to swieto.

Rytuały, przepisy i zaklęcia na to dane swieto żniw.

@wydawnictwo.kobiece #lammas #wydawnictwokobiece

Lammas to książka w której jest wiele ciekawostek, informacji i pomocniczych rzeczy a propo rytuałów, przepisów i zaklęć na święto żniw.

Książka mnie bardzo wciągnęła i niesamowicie przyjemnie mi się ją czytało, wiem, że na pewno skorzystam z przepisów, a ciekawostki, które pojawiały się w książce zapadły mi w pamięci.

W książce są też rozdziały, które zaczynają się od przepięknych obrazków. Jest spis treści dzięki czemu po przeczytaniu, będziemy mogli wrócić do tego co nas najbardziej zaciekawiło.

Wszystkie rytuały, receptury i praktyki były świetnie wytłumaczone, co zdecydowanie mi się podobało i zaciekawiło to jak to jest opisane.

W książce są też rozdziały, które zaczynają się od...

°•○🅛🅐🅜🅜🅐🅢○•°
#melaniemarquis

✨️ Lammas czyli inaczej święto żniw jest pierwszym z trzech sabatów żniwnych podczasu którego dziękujemy Matce Ziemi za jej hojność i obfite plony.
Podczas tego święta mamy okazję jednoczyć się z naturą i doceniać jej dary, a także przyjrzeć się swoim dotychczasowym osiągnięciom.

Lammas obchodzony jest 1 sierpnia (czyli już całkiem niedługo ♡).

✨️ Kolejny tom Serii Sabaty (który moim zdaniem może się pochwalić najpiękniejszą do tej pory okładką 😍 - chociaż wybór nie był łatwy) tradycyjnie przybliża nam stare i nowe praktyki związane ze świętem żniw.
Możemy dowiedzieć się sporo o tym jak obchodzić Lammas w mieście i na wsi oraz o tym jak różnią się jego ochoty w zależności od różnych rodzajów pogan.

Polecane w tym okresie aktywności to np.:
- oddawanie czci zmarłym
- rozpoczęcie zbiorów
- gotowanie
- organizowanie zawodów

Książka oferuje nam też różnego rodzaju wróżby i zaklęcia związane z tym sabatem:
- uspokajające zaklęcie ze świecą
- ziołowe zaklęcie zapewniające sukces
- ziemniaczane zaklęcia na szczęście i powodzenie
- wróżby z przepowiadaniem pogody
- wróżenie z kukurydzy

✨️ W mojej ulubionej części z przepisami znowu znalazłam wiele skarbów, które chętnie przetetuję m.in. ten na sycącą zapiekankę z kabaczków, pożywny placek z jabłkami, błogosławiony chleb czy cydr korzennej bogini.

W lekturze nie zabrakło też rękodzieła. Tym razem są to związane z Sabatem Lammas:
- różdżka z wąsów kukurydzy
- magiczny tusz z jagód
- kukurydziana laleczka (swoją drogą bardzo popularna ♡)

✨️ Lekturę kończy wiele opisów modlitw i rytuałów, które możemy wykorzystać do świętowania samemu lub z sabatem.

✨️✨️✨️

Po raz kolejny cudownie spędziłam czas z lekturą. Nie ukrywam, że jestem już uzależniona od tej serii, która zawiera w sobie dużo ciekawostek i jest przyjemna dla oka.

Niecierpliwie czekam na kolejny tom ♡

°•○🅛🅐🅜🅜🅐🅢○•°
#melaniemarquis

Lammas obchodzony jest 1 sierpnia (czyli już całkiem...

To już ostatnia książka z tej serii. To był bardzo miły rok z sabatami. Ta pozycja podobnie jak wszystkie poprzednie przedstawia podstawy tradycji święta Lammas. Znajdziemy też przepisy, zaklęcia, obrzędy, charakterystyczne słownictwo i wiele, wiele innych. Rysunki a la szkice dopełniają całej koncepcji. Po przeczytaniu wszystkich 8 części mogę śmiało napisać, że dowiedziałam się sporo nowych rzeczy i poznałam wiele przydatnych informacji.

Bardzo szybko się czyta, bo wszystko napisano przystępnie. Sporo ciekawostek, zestawienie faktów rzetelne. Mnóstwo sugestii, pomysłów - bez traktowania czytelnika jakby brakowało mu piątek klepki.

Tak jak pozostałe książki z tej serii, rzetelnie napisana, zawiera najważniejsze i najciekawsze informacje tym razem na temat sabatu Lammas

• Magia
  • Witchcraft
  • Sabaty
  • Wicca
  • Mam ebook

Dodaj cytat z książki Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw