Kretyńska Komedia. Paradise Crew

Zaliczyłam pierwsze, tegoroczne (i mam nadzieję, że nieostatnie) pozytywne zaskoczenie, gdyż nastawiałam się na zupełnie inną historię. Opis, paradoksalnie, jest trafiony, ale troszkę mylący równocześnie.

Co skrywa barwna okładka? Inspirowaną elementami „Boskiej Komedii” młodzieżówkę (myślę, że śmiało mogę tak przyporządkować tę pozycję),łączącą sensacyjną przygodę rodem ze świata pilnie strzeżonych watykańskich sekretów i tajnych stowarzyszeń, z rasowym urban fantasy, w którym fantastyczny wymiar miesza się z naszą rzeczywistością. Będą upiory, magiczne klucze, anioły i starożytne artefakty. A w samym sercu tego chaosu: grupa nastolatków, której przyjdzie zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem.

Główną bohaterką jest Giulia – niepozorna, zwyczajna dziewczyna, mieszkająca w Wenecji ze swoim ojcem. Jej życie odmienią, na pierwszy rzut oka przypadkowe spotkania z rówieśnikami, których los sprowadził do miasta. Dlaczego właśnie teraz? Na domiar złego, Giulię dręczy tajemnicza zjawa z karnawałowej masce, pojawiają się niewyjaśnione sny, a kumulacja wydarzeń, raz na zawsze, zrujnuje świat, który znała. Co jeszcze ukrywał przed nią ojciec? Jakie zadanie powierzono dziewczynie już w momencie jej narodzin? I co z tym wszystkim wspólnego ma papieski herb, święty Piotr i autor „Boskiej Komedii”?

Podzielona na trzy części powieść (wzorem renesansowego dzieła Dante Alighieri) zabiera czytelnika w iście zwariowaną, włoską wyprawę, pełną intryg, tajemnic oraz ciekawych nawiązań do wydarzeń i postaci historycznych. Nie brakuje w niej humoru, akcji i zaskakujących momentów. Agata Grabowska wykreowała atrakcyjne tło dla poczynań siódemki młodych „wybrańców” i pokierowała fabułą w taki sposób, że mniej więcej od połowy książki, nie było szans się od niej uwolnić. Polubiłam Giulię i jej towarzyszy, natomiast jedna postać zaintrygowała mnie wyjątkowo mocno. Nie zdradzę jej tożsamości, chociaż wiem, że dla osób znających treść, odpowiedź jest oczywista. Cieszę się, że miałam okazję przenieść się na kilka godzin do fantastycznej odsłony przepięknej Wenecji, która oprócz bogatej historii i mnóstwa sekretów, w unikalny sposób skupia wiele narodowości, kultur i religii. Mimo, iż autorka zawiesiła swoją pisarską działalność, bardzo liczę, że jednak pojawi się kontynuacja.

Słynne miasto na wodzie Wenecja przez jednych kochana przez innych znienawidzona, to w jej kanałach, ulicznym gwarze, błękitnym niebie, oraz wąskich uliczkach spotka się siedmiu, jedno zginie, a mimo to liczba się nie zmieni. Jednak nim przepowiednia się wypełni najpierw przywiążemy się do bohaterów, a żeby zabolało wystarczająco mocno. Wszak jeśli zwiążesz się emocjonalnie z książką, nie będziesz chciał już jej puścić, wciągniesz się w jej strony, aż do ostatniego aktu. Historia rozpoczyna się z perspektywy Giulii (warto zaznaczyć, że jest tu narracja wieloosobowa, poznajemy historię nie tylko z perspektywy siedmiu, lecz również bohaterów postronnych, oraz antagonisty),ambitna, sarkastyczna, nie dająca się wodzić za nos. Oczekuje jasnych pytań i jasnych odpowiedzi. Mieszka wraz z ojcem, gondolierem, Giuseppe, którego bardzo kocha, ich relacja jest och, po prostu urocza, czuć ciepło, zaangażowanie no i czystą miłość. I wyszło było by dobrze, życie toczyło się własnym rytmem, gdyby nie cholerny Bauta, a zaraz za nim narcystyczny jegomość Xavier. W tym też momencie dowiedziałam się, że to fantastyka (rychło w czas). W skład jej wchodzi magiczna przepowiednia, zakazana księga, obdarzeni aka klucznica, nieśmiertelni, niebo, piekło i czyściec, oraz Messor Plaga! Czuje tę energię? Przyciąganie? A jeśli dodam, że wszystko dzieje się na bazie znanego literackiego dzieła Dante Alighieri ,,Boska komedia", jest w centrum całej historii, znaczy jej początek i koniec. Splata ze sobą wątki i obwieszcza następny tom. Wróćmy jednak do postaci następna w kolejce czeka Priya induska na którą nowe życie spada równie niespodziewanie, czując niezwykle przyciąganie do kraju matki zmierza do Wenecji, nie wiedząc co czeka ją na miejscu. Trzecim niewtajemniczonym jest przystojny Eduardo przyjaciel z dzieciństwa, połączyła ich katastrofa ciasteczkowa, tak jak Giulia wychowany przez rzesze gondolierów, jego ojciec również jest najlepszym przyjacielem jej ojca. Międzypokoleniowe połączenie (bardziej złożone niż mogli przypuszczać). Xavier to Xavier najbardziej wtajemniczony, zna prawdę od dzieciństwa, poprowadził siódemkę do spotkania, mój personalny nemesis. Autentyczne od początku go nie lubiłam, najpierw bez powodu, później z powodem. Wątek miłosny z nim w roli głównej podchodzi mi do gardła. Eh, wyżyłam się. Let's go! Albinoska Melissa, tajemnicza piękność, zakochana w Xavierze, pełna życia i spragniona bliskości, wychowana w sierocińcu, wraz z najlepszą przyjaciółką w imię misji, niestety musi ją porzucić. Luca niewiele o nim wiemy, czuje gorycz i żal, musiał porzucić swoją narzeczoną, wreszcie ustatkowane życie, wiele razy wspomniana z złością lub żalem, iż nie jest normalny. Na koniec Vincenzo dawny uczeń kościoła w Veronie, nawiedzany przez rok wizjami, pisał i pisał, i pisał, aż nastał dzień odpowiedzi. Oczywiście, nic nie jest takie proste. Odpowiedzi szukać musi w Mestre. Tak prezentuje się siedmioro wybrańców, kluczników, niedoświadczonych dzieci mających dbać i ratować świat. Cudownie. A jeszcze tyle przed nimi, wąż czai się u bram i od środka sączy jad. Jednak nie są sami sprzymierzeńcy pojawia się w odpowiednim czasie i miejscu.

Jeśli lubicie książki nieoczywiste, gdzie postacie nie są ani żywi ani umarli, to ta opowieść na pewno wam się spodoba. Przede wszystkim to fantastyka pomieszana z iluzją i tym co było, a nie jest, choć to widać. Napisana w ogromnym napięciu i wyczekiwaniu. Autorka lubi bawić się piórem i nie daje nam podpowiedzi co może później się wydarzyć. Często daje złudną nadzieję i nagle zmienia fabułę pozostawiając nas w osłupieniu. Nie znajdziecie tu niczego co miłe i piękne, bo nawet jeśli wydaje wam się takie, to i tak wcale takie nie jest. Napisana językiem zwyczajnym, lecz bardzo dosadnym, jeśli coś tu komuś wymyka się z rąk, to wiemy, że jest już stracone. W opowieści młodej osobie przyjdzie zrobić coś bardzo odważnego. Będzie to nie tyle sprawdzianem, ile być albo nie być. Wspaniałym dodatkiem była tu postać egzorcystki, która służyła swoją pomocą. Tajemniczość goniła tu tajemniczość, a my zastanawialiśmy się ile jeszcze jej tu przybędzie.

,, -Wiesz co tam jest napisane?
- Ależ oczywiście. To przecież Boska Komedia Dantego, ale zapisana w cholerę starą wersją łaciny. "

Dałam wam ten cytat byście przypomnieli sobie dawną lekturę szkolną, gdyż owa powieść jest napisana właśnie pod nią, tylko z ogromnym wzbogaceniem fantastycznym i językowym. Co prawda będzie tu trochę niecenzuralnych słów, lecz dostosowane są do charakteru postaci. Niektórych zachowanie starszej kobiety będzie bulwersowało, jednak szło to w parze z jej mocami czy też zdolnościami. Czytajcie ją jednak w skupieniu, gdyż ilość wydarzeń bywa naprawdę spora, lecz pominięcie któregokolwiek sprawi, że się pogubicie. I uwaga, ktoś tu potrafi czytać w myślach, więc uważajcie co podczas czytania wam chodzi po głowie:-)
Naprawdę świetna książka podzielona na trzy etapy. Ten środkowy jest najmocniej rozwinięty, bo tam najwięcej się dzieje. Jemu poświęćcie też najwięcej uwagi. Druk nieco mniejszy, ale jak zaczniecie czytać, nie będziecie w stanie się od niej oderwać. Ogromnie wam polecam, bo jak już czytać książki fantastyczne, to tylko najwyższych polotów:-)

📖Życie Giulii zmienia się gdy odwiedza ja gigantyczna postać w XVII-wiecznym stroju zwanà Bauta z karnawałową maską.Później dzieja się wokół niej niewytłumaczalne rzeczy…
Spotkanie siedmiu wyznaczonych osób w Wenecji staje się poczatkiem podróży pomiędzy czasem a przestrzenią.
Czy uda się odnaleźć się ważna Księgę?

„„Księga poczuła,że nowe pokolenie dotarło do miasta”

🎭 „Kretyńska komedia” to historia w której poznajemy nie tylko piękno Wenecji ale również osoby żyjące przez lata mające swoje skrywane tajemnice.Naszyjnik z wisiorkiem z maska symbolizuje inność i podjęcie się zadanie dla którego trzeba wiele poświecić.

Od samego poczatku czuć wyjątkowość tej historii.Nowe postacie są początkiem poznawania tajemnic przeszłości.Lewitujemy pomiędzy ziemią,piekłem,czyśćcem a niebem…prawda,że ekscytujące?
Dodając do tego Świętego Piotra,Dantego i Casanove to robi się bardzo ciekawie i fantazyjnie.
Każdy kolejny rozdział wnosi coś nowego,by odkryć zadanie Giulii do jakiego została stworzona.To dziewczyna zagadka,która odkrywa swoją prawdziwa naturę.

Dobra fantastyka jest zawsze warta przeczytania.A ta powieść jest nacycona zagadkami,ochronną ludzkości i tajemniczymi postaciami zwiastującym zmiany.Historia miesza się z teraźniejszością tworzą fabule wartą poznania.

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy historii,ponieważ powieść dostarczyła mi mnóstwa emocji i niezapomnianych chwil.
Gorąco polecam książkę i poznanie świata Giulii i jej przeznaczenia🎭

Czy uda się odnaleźć się ważna Księgę?

„„Księga poczuła,że nowe pokolenie dotarło do miasta”

🎭...

Agata Grabowska Kretyńska Komedia. Paradise Crew Zobacz więcej