Pod zieloną gwiazdą Pakistanu

Agata Grabowska Wydawnictwo: Selfpublishing biografia, autobiografia, pamiętnik
Selfpublishing
2023-10-13
2023-10-13

Sięgnęłam po książkę, chcąc zapoznać się z kulturą i informacjami na temat Pakistanu, ale po przeczytaniu tej pozycji, dosłownie złapałam się za głowę.

Pierwszym rażącym błędem jest nazewnictwo linii lotniczych "Saudi Arabia" oraz "Turkish Airline". Pełno błędów gramatycznych i językowych np. "...niezwykle niski ułamek procenta.", "...na tle horyzontu" (droga autorko, poprawnie pisze się "na linii horyzontu")

Pełno powtórzeń, które nie mają sensu i nie wnoszą nic do książki.

Najbardziej wstrząsnął mną opis "faz księżyca" co w rozumowaniu autorki wydaje się być widoczną jedną fazą na dany kontynent (CO?)".

Dodam, iż autorka ujmuje innym nacjom, przyrównując ich do bydła.

W moim mniemaniu książka zasługuje na ocenę ZERO bo są to, naprawdę źle wydane pieniądze i kaleczenie języka polskiego przez autorkę, o samym księżycu nie wspominając.

"Pod zieloną gwiazdą Pakistanu" to książka inna niż wszystkie.
Jest to coś na wzór pamiętnika autorki z pierwszej podróży do Pakistanu...

Przyznam, że jestem bardzo mile zaskoczona tym co przeczytałam. W książce są przedstawione odczucia autorki jakie jej towarzyszyły podczas pierwszego spotkania z rodziną męża, z obcym krajem i nową rzeczywistości oraz jak wygląda życie pakistańczyków "od kuchni".
Czytając tę książkę nie odczułam, aby coś było koloryzowane czy też "naciągane". Choć kiedyś myślałam o takiej wyprawie do Pakistanu to po tym co się słyszy w telewizji czy też czyta w internecie, to chęci odeszły, ale po przeczytaniu tej książki moje chęci poznania tego kraju powróciły. Jestem bardzo ciekawa tej kultury i już wiem, że nie należy wierzyć we wszystko co się słyszy. Tu nasuwa mi się powiedzenie " Nie taki Pakistan straszny jak go malują" 😉
"Pod zieloną gwiazdą Pakistanu" to naprawdę wspaniała podróż opatrzona zdjęciami, szkoda tylko, że nie oddają tego piękna, gdyż są czarno-białe, ale i tak bardzo interesująco i zachęcająco wyglądają.
Książka tak mnie wciągnęła, że nawet nie wiem kiedy dotarłam do ostatniej strony ☺️

Polecam Wam "Pod zieloną gwiazdą Pakistanu", abyście sami mogli się przekonać, że ten kraj nie jest taki jakim go opisują w mediach 💙

"Pod zieloną gwiazdą Pakistanu" to książka inna niż wszystkie.
Jest to coś na wzór pamiętnika autorki z pierwszej podróży do Pakistanu...

Kiedy masz mieszane uczucia do jakiegoś kraju albo religii lub wszelkich innych nieznanych Ci aspektów życia odmiennego od Twojego to warto sięgnąć po rzetelną lekturę. Taką książką zazwyczaj jest autorstwa osoby jaka ma bezpośrednią styczność z daną dziedziną żucia i z autopsji jest w stanie przedstawić przykładowo bardzo rzetelnie życie w innym kraju. Tym razem autorka przyprowadzi nas przez życie zwykłych pakistańczyków, tej książki to przede wszystkim wspomnienia autorki. Można by rzec iż pamiętnik Agaty to jak rozmowa przy dobrej kawie i słuchanie wspaniałych opowieści, które czarują nas na każdej płaszczyźnie, bycie słuchaczem tak wciągających historii to jak podróż z domowego fotela po dalekim kraju, a do by dopełnić całość są przedstawione w niejwspaniałe zdjęcia. Dzięki Agacie Grabowskiej zaczniecie wielką przygodę, która będzie o smaku słodkich Gulab Jakub. Każdy rozdział zainteresuje nas bardzo ciekawym tematem takim jak na przykład rodzina hierarchia lub życie w zamkniętym społeczeństwie, choć mnie po części jako kobiety przekonał rozdział czternasty, gdzie mogłabym już dziś stanąć na zatłoczonym bazarze i cieszyć się zapachem kadzideł oraz gorącego oleju. Całość to piękna forma przekazania ciekawych informacji, przedstawienia życia w Pakistanie z pierwszej ręki, a przede wszystkim prawdziwego piękna prosto z odległego kraju. Więc każdy kto ceni podróże oraz doszukuje się życiowych historii to będzie idealna propozycja, która umili czas zimowego wieczoru.

Dzisiaj przychodzimy do Was z książką @agatanisa_pisze pt. „Pod zieloną gwiazdą Pakistanu”.

Niestety mam mieszane uczucia do tej książki, która tak naprawdę jest formą pamiętnika. Pamiętnik, który jest przepełniony wspomnieniami autorki z podróży do Pakistanu.

W książce widać ogromną miłość do tego kraju, do tej kuchni, do rodziny i do tej kultury. Jednak czytelnik nie zawsze się odnajduje we wszystkich nazwach i słowach. Często miałam wrażenie, że autorka chce zbyt wiele Nam przekazać. Co nie jest złe, ale czasem można się pogubić.

Napewno komuś kto się zna na tej kulturze będzie się czytać o wiele lepiej.

Jednak rozumiem przekaz autorki, która chce pokazać Nam ten świat jaki jest naprawdę a nie jaki został wykreowany przez media. Dowiedziałam się mnóstwo ciekawych rzeczy! Ja nie miałam pojęcia że Pakistan może być tak kolorowy, że istnieje coś poza pustynią! A tam są również zielone piękne pola😱

Mimo, że ta kultura, ten świat to nie moje klimaty uważam że ten pamiętnik jest ciekawą formą poznania czegoś innego!

Ogólna ocena: 5,5/10
[za egzemplarz dziękujemy @agatanisa_pisze ]

#recenzja #recenzjaksiążki #książka #pakistan #pakistanstyle #pamiętnik #wspomnienia #wspomnieniazwakacji #podzielonagwiazdapakistanu #recenzent #czytamwszędzie #czytamksiążki #czytanietopasja #czytaniemymnałogiem

🔸🔸🔸🔸🔸 Recenzja 🔸🔸🔸🔸🔸

Agata Grabowska " Pod zieloną gwiazdą Pakistanu "
@agatanisa_pisze

Wydawnictwo : Ridero
@Ridero.pl

🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

" Wszystko było ciekawe, inne, wyrwane niczym z jakiegoś dokumentu o krajach trzeciego świata..."

"Pod zieloną gwiazdą Pakistanu" to książka w której autorka dzieli się swoimi osobistymi refleksjami i wspomnieniami z podróży do Pakistanu..

Książka zawiera również wiele różnych zdjęć z podróży po Pakistanie..
Autorka przedstawiaja nam zarówno piękno krajobrazów, jak i fascynującą kulturę Pakistanu..

Opisuje on różnorodność i kontrasty tego kraju w sposób bardzo przystępny i interesujący..
Jej słowa są barwne i obrazowe, co pozwala nam lepiej zrozumieć kulturę, tradycje i wyzwania tego kraju..

Autorka jest bardzo opisowa i szczegółowa w swoich w swoich wspomnieniach z podróży..
Przez jej wspomnienia i historie, możemy wczuć się w atmosferę Pakistanu i poczuć jakbyśmy sami tam byli..
Opowieści o ludziach i ich doświadczeniach są poruszające i pozwalają nam spojrzeć na ten kraj z różnych perspektyw..
Autorka porusza również trudne tematy, takie jak poligamia czy prawa kobiet, co dodaje głębi i zachęca do refleksji.. Jej styl pisania jest zarówno emocjonalny, jak i pouczający, co sprawia, że książka jest nie tylko interesująca, ale także inspirująca.

Pakistan jest fascynującym krajem, pełnym pięknych krajobrazów i bogatej kultury.. Choć ma swoje wyzwania, tak jak wiele innych krajów, nie można go oceniać tylko na podstawie stereotypów..

"Pod zieloną gwiazdą Pakistanu" może być ciekawą lekturą, która pozwoli Ci poznać różnorodność tego kraju i zrozumieć jego mieszane uczucia.

🔸🔸🔸🔸🔸 Recenzja 🔸🔸🔸🔸🔸

Agata Grabowska " Pod zieloną gwiazdą Pakistanu "
@agatanisa_pisze

Wydawnictwo : Ridero
@Ridero.pl

🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

Autorka porywa nas w niezwykłą podróż. Wraz z nią przeniesiemy się pod nocne niebo usiane gęsto gwiazdami, gdzie ogrzejemy się przy ognisku, udamy się też na zakupy na chaotycznym bazarze, odczujemy andrenalinę podczas średnio rozsądnych, a jednak fascynujących, przejażdżek skuterem, zajrzymy do pakistańskiego miasta, wsi, wtrącimy nosy na stragany, do szkół, piwnic, a nawet zadreptamy aż do Indii. Autorka - pakistańskim zwyczajem zresztą - zadbała o to, żeby nie zabrakło nam wrażeń.

Dużym plusem książki jest szczerość. Agata nie romantyzuje przesadnie Pakistanu, nie maluje go na różowo. Dowiemy się, co pokochała w kulturze jej mieszkańców, a co jej się ani trochę nie podobało. Opowie nam po równo o przepychu i biedzie, dobrych i nieporadnych działaniach rządu, fascynujących, a nawet i momentami przykrych przekonaniach i zwyczajach Pakistańczyków. Dostarcza ciekawych informacji kulturowych, ekonomicznych i społecznych, zgrabnie wplecionych w treść jej przygód. Jednym z największych plusów jest dla mnie to, że w odróżnieniu od wielu autorów książek o podobnej tematyce, nie kłamie ani nie przejawia się brakiem wiedzy: wyraźnie stawia granicę pomiędzy wymaganiami islamu, a praktykami wyznawców, którzy często sami potrafią przyznać, że kultura jest stawiana wyżej niż religia i nierzadko w ogóle się jej nie kwestionuje. Treść przeplata pięknymi fotografiami, które zdecydowanie pomagają nam przenieść się w opisywanie przez autorkę miejsca, autentycznymi wypowiedziami Pakistańczyków na różne trudne tematy i zdrową dozą poczucia humoru wypływającą między opisami.

Kultura Pakistanu nie jest mi obca, a jednak jestem wdzięczna, że Agata napisała tę książkę. Jest ciekawa, mnóstwo można się z niej dowiedzieć i wnosi bardzo wiele na rynek polskich publikacji w tej tematyce. Udowadnia ona, jak niewiele wiemy o Pakistanie, nawet jeśli dobrze znamy jego obywateli, pracując z nimi i przyjaźniąc się na co dzień. "Pod zieloną gwiazdą Pakistanu" to piękna opowieść o podróży do tego egzotycznego i zwariowanego miejsca.

Było mi smutno, kiedy skończyłam jej lekturę, że to już. Zdecydowanie jeszcze nieraz do niej wrócę.

PO-LE-CAM!

Dzięki kolorowym zdjęciom zamieszczonym w książce można jeszcze lepiej zrozumieć dlaczego Autorce tak podobały się "Brzęczące Ciężarówki". Wyglądają naprawdę ciekawie i przyciągają wzrok. Jednak wygląd i opis domu (i okolicy),w którym nocowali wraz z mężem i jego rodziną był dla mnie szokujący. Książkę czytało się szybko, bo została ciekawie napisana, tak jakby Autorka siedziała obok i opowiadała o tym na żywo i pokazywała po prostu zdjęcia z wyjazdu. Ciekawe doświadczenie, można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy o kraju, zwyczajach, otoczeniu panujących w Pakistanie.

Dodaj cytat z książki Pod zieloną gwiazdą Pakistanu