Jak zostać swoim terapeutą. Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami

Okładka książki Jak zostać swoim terapeutą. Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami Anne-Hélène Clair, Vincent Trybou
Anne-Hélène ClairVincent Trybou Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Devenez votre propre psy: Théorie et pratique pour contrôler votre cerveau
Wielka Litera
2023-06-28
2023-06-28
Patryk Gołebiowski
psychologia mózg emocje terapia poznawczo-behawioralna CBT

Ciekawa książka, ale niestety niewystarczająca do tego, by zostać terapeutą. Wbrew temu, co wielu pisze, po prostu książka jest szkodliwa, zdezaktualizowana i nieskuteczna w nowoczesnej terapii.

Pierwsza część tej książki zaciekawiła mnie, bardzo dobrze były przedstawione podstawowych informacji. Bardzo przystępny język. Jednak pod koniec ciągle były odniesienia do poprzednich rozdziałów lub skontaktowanie się ze specjalistą. Niestety dla mnie książka nieprzydatna, skończyłam ją ale z wielkim oporem. Na pewno nie wrócę.

Książka wygrana w loterii ROSSMANN.

Jak zamierzasz wykorzystać swój czas, będąc na Ziemii? Należy użyć całego potencjału, którym dysponuje ludzki mózg. Jest on w stanie wiele pomieścić. Rozwój jest zależny od nas.

Kolejny poradnik, niczym nowym się nie wyróżnia. Może w prostszym języku oferuje czytelnikowi rozwiązanie na każdy problem, brak miłości, bycie w dołku i wiele innych.

Zaciekawiła mnie terapia schematów. Terapeuci proponują pacjentom, traumatyczne wspomnienia "wybielać" wprowadzając pierwiastek kreatywny, co na ludzki język znaczy, żeby jakiś czarny charakter zastąpić dobrym lub do tego wspomnienia dodać element, który nas przed tym agresorem wybroni. Nie dogadujesz się z ojcem? Matką? Wyobraź sobie, że broni Cię ktoś, kogo się ten rodzic słucha. Choćby babcia albo dziadek. Zależy, kto dla kogo jest autorytetem.

Również znalazłem coś dla siebie.

Książka wygrana w loterii ROSSMANN.

Pierwsza część książki była całkiem interesująca; dużo podstawowych informacji przekazanych w przyjemny sposób.
Pod koniec całość sprowadzała się tylko do odsyłania do poprzednich pojęć i rozdziałów, i zachęcania do skontaktowania się ze specjalistą. Zero wartościowej treści, tylko zapychacze. Nie skończyłam tej książki, a zdarza mi się to naprawdę bardzo rzadko. Raczej nie polecam. :(

"Jak zostać swoim terapeutą" to świetna książka dla kogoś, kto chce lepiej zrozumieć procesy psychiczne zachodzące w swoim organizmie. Autorzy (Anne-Hélène Clair, Vincent Trybou) tłumaczą reakcje naszego organizmu, a także nasze problemy wynikające z psychiki, używając do tego profesjonalnej terminologii, która nie jest taka straszna, jak się może wydawać, bo już na samym początku wytłumaczono, co jest czym. Jednak istotne jest to, że nie tylko jest mowa o tym jak coś się dzieje, lecz także jak szary czytelnik może sobie z tym poradzić, a tym samym ulepszyć swoje życie 😎

Uwaga! To jedna z tych książek, przy których polecam zaopatrzyć się w karteczki indeksujące, aby pozaznaczać sobie najbardziej istotne dla nas fragmenty, do których będziemy chcieli wracać w przyszłości. Mało tego, to jedna z tych książek, po których pozwoliłam sobie pisać. Uznałam, że książka ma mi pomóc, a łatwy dostęp do najważniejszych części zdecydowanie mi pomoże.

Bardzo pomocne są odwołania w treści do innych części książki — jeśli w jakimś rozdziale jest mowa np. na temat jakiejś metody, o której było także we wcześniejszych rozdziałach, to podrzucają nam strony, gdzie możemy do tego wrócić.

Kolejną rzeczą na plus jest mnogość metod przedstawionych w książce, a także to, że nie są one sucho napisane, tylko poparte konkretnymi przykładami, z którymi możemy się utożsamić. Kto wie, może akurat zobaczysz tam swój własny przykład?

Mogę powiedzieć, że czytało mi się tę książkę lekko, nawet mimo poważnych tematów w niej poruszanych. Także dosyć szybko ją skończyłam, ale możliwe, że to z chęci dowiedzenia się jak najwięcej i jak najszybciej.

Czy zostałam swoim terapeutą? Jeszcze nie, ale może kiedyś 😉 Chciałabym jednak, abyśmy nie oczekiwali cudów. Autorzy zaznaczają, że niektóre przypadki wymagają pomocy specjalisty i jeśli jest naprawdę źle, to warto zrobić to jak najszybciej. Mogę jednak z czystym sumieniem stwierdzić, że jest to książka, która pomaga zrozumieć siebie i poprawia komfort życia.

„Jak zostać swoim terapeutą? Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami” autorstwa Anne Helene Clair i Vincenta Trybou od Wydawnictwa @wielkalitera to poradnik o samorozwoju, samoświadomości i odnajdywaniu swojego miejsca w życiu.

Opis Wydawcy: „Skuteczny przybornik z narzędziami, dzięki którym nauczysz się, jak okiełznać rozpalone emocje, pozbyć się negatywnych myśli i poprawić komfort własnego życia”.

Poradnik „Jak zostać swoim terapeutą” napisany został przez neurolożkę badającą aktywność mózgu w schorzeniach psychiatrycznych i psychologa oraz psychoterapeuty szukającego efektywniejszych metod terapii z myślą o pacjentach oraz o lekarzach. Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej części dowiadujemy się jak funkcjonuje mózg, co go pobudza, co powstrzymuje. Część ta jest całkowicie teoretyczna, wprowadzająca do tematu. W drugiej części autorzy skupili się nad mechanizmami możliwymi do zastosowania, by funkcjonować sprawniej, spokojniej i szczęśliwiej. Czytelnik zaznajamia się z narzędziami, praktykami i metodami radzenia sobie z wymaganiami mózgu. W ostatniej, trzeciej części jesteśmy w stanie zapoznać się z praktyką codzienną, na które wdrożenie autorzy zapewne liczą.

Poradnik jest pisany w formie dialogu z czytelnikiem. W wielu miejscach to czytelnik ma się zastanawiać, proponować pewne ścieżki rozwiązań. Czytelnikowi nie jest wiedza dawana na tacy, autorom zależy, by to on sam doszedł do pewnych wniosków, rozeznał, co jest dobre, a co niekoniecznie i przynosi tylko szkody. Autorzy prezentują obszary wielu aspektów życia człowieka. Nawiązują do snu, miłości i przyjaźni. Podejmują polemikę z tematem asertywności, perfekcjonizmu, pracy zawodowej. Odnoszą się również do relacji rodzinnych, w których często mogą występować problemy, kłótnie, nieporozumienia. Prezentują także takie uczucia jak żałoba, gniew, poczucie niesprawiedliwości, wypalenie, stres, smutek, rożnego typu lęki i wiele innych. Czytając „Jak zostać swoim terapeutą. Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami” miałam możliwość zapoznania się z perspektywy specjalistów z różnymi typami zachowań. Autorzy zestawili je z konkretnymi przykładami nie dając czytelnikowi pola do popisu, do wyobraźni. Dzięki temu mogłam zestawić zachowanie z jego źródłem.

Niemożliwe jest być swoim terapeutą, więc pierwszy trzon tytułu już jest spalony, w mojej opinii, na przysłowiowej panewce. Prawdą jest też, że jedna książka nie nauczy nas „(…) panowania nad mózgiem i emocjami”. Bez wątpienia lektura może być jednak początkiem do dalszej kontemplacji tego zagadnienia, do dalszych badań i praktyk, które w przyszłości mogą owocować bardziej spokojniejszą codziennością. I o to chodzi w poradnikach, by pokazywać różne możliwości, różne punkty widzenia i uczyć nas, czytelników, że nie zawsze tak musi być, że wiele od nas zależy.

Recka wkrótce

Recka wkrótce

„Ponieważ zmiana nawyków i usunięcie automatyzmów z maszynerii mózgu to uciążliwe procesy wymagające energii i determinacji, ważne jest, żeby nie starać się pozbyć wszystkiego naraz. Trzeba się nauczyć tak rozkładać siły, żeby stopniowo osłabiać złe nawyki.”
Książka „Jak zostać swoim terapeutą” napisana jest przez dwóch autorów - neurolożki badającej aktywność mózgu w pewnych schorzeniach psychiatrycznych i psychologa oraz psychoterapeuty szukającego łatwiejszych i skuteczniejszych terapii z myślą zarówno o pacjentach, jak i lekarzach.
Podzielona została na 3 części:
1. Zrozumieć mózg - to głównie teoria wprowadzająca.
2.Przejmujemy kontrolę: narzędzia
3.Codzienna praktyka.
Lektura porusza raczej wszystkie spotykające człowieka aspekty życiowe, w obszarach których mogą występować dysfunkcje, m.in. sen, miłość, przyjaźń, asertywność, perfekcjonizm, relacje rodzinne, sfera zawodowa, żałoba i rozstanie, gniew i poczucie niesprawiedliwości, wypalenie, stres, smutek, rożnego typu lęki i inne.
Autorzy książki pokazują różne schematy zachowań odnosząc się do konkretnych przykładów. Pokazują jak prawidłowo oraz nieprawidłowo powinno się zachowywać - jednak dla mnie nie było to powiedziane konkretnie jakie zachowanie jest dobre. Dużo było zostawiane do przemyślenia czytelnikowi, albo kazano lawirować po książce - co nie było moim zdaniem dość dobrym pomysłem bo odnoszenie się co chwile do innego rozdziału i przenoszenie czytelnika w inną część lektury w tym przypadku bardzo mnie rozpraszało. Czasem nawet nie widziałam związku między dwoma poruszanymi problemami.
Z drugiej strony kilka porad z niej wyniosłam oraz zanotowałam. Mam nadzieję, że kilka sugestii uda mi się utrzymać w pamięci na dłużej🙈. Podobało mi się również to, jak autorzy wskazują kilkukrotnie na to, że jeśli czytelnicy borykają się z problemami to nie wystarczy sama książka, ale podkreślają jak ważna jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.

Czy istnieje książka, która jest w stanie rozwiązać wszystkie nasze problemy? Która pomoże w radzeniu sobie z emocjami i „przejęciu kontroli nad swoim życiem”? Obawiam się, że nie.
„Jak zostać swoim terapeutą” to źródło rzetelnej i fachowej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu. Wyjaśnia, dlaczego w pewnych sytuacjach, kierowani emocjami, zachowujemy się w taki, a nie inny sposób. A co więcej, pokazuje rozwiązania na nasze problemy. Widać, że autorzy włożyli ogrom pracy do stworzenia tego poradnika, dlatego pod względem merytorycznym nie mogę się absolutnie do niczego przyczepić.
Jednakże, jest to tylko poradnik, który można porównać do instrukcji obsługi skomplikowanej maszyny – mózgu. Przeczytamy w nim o elementach, z których jest zbudowany, przykładach użycia tego sprzętu oraz sposobach jego naprawy. Wszystko wydaje się banalnie proste. Nie jesteś szczęśliwy? Przeczytaj rozdział 34, zrób ćwiczenia ze strony 182, a jeśli to nie pomoże to napisz list, którego nigdy nie wyślesz. I już. Z każdej strony zalewa cię ogrom szczęścia, radości i pomyślności. Od teraz wszystko jest lepsze. Serio? Nie.
Mózg to nie urządzenie, które można naprawić wprowadzając nowe oprogramowanie. To niesamowicie skomplikowany narząd, który odpowiada za emocje, pamięć, uczucia, wspomnienia i wszystko inne, co dotyczy naszego organizmu. Regulacja jego procesów odbywa się na wielu poziomach i kilka ćwiczeń zawartych w tej książce nie zmieni jego funkcjonowania. Owszem, opisane techniki są stosowane przez terapeutów/psychologów/psychiatrów i mają znaczenie w procesie psychoterapii. Z tą różnicą, że to wykwalifikowane osoby dobierają indywidualnie metody leczenia dla danego pacjenta. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, każdy z nas inaczej odczuwa i inaczej reaguje, a to oznacza, że nie ma uniwersalnej i jednolitej metody radzenia sobie z emocjami.
Żeby całkowicie nie krytykować tej książki to chciałabym ją polecić specjalistom – głównie psychologom, którzy być może wykorzystają ją do pogłębienia swojej wiedzy i zastosowania praktycznego w gabinetach. Niestety muszę przestrzec przed tą pozycją osoby zmagające się z problemami psychicznymi – Wam rekomenduję specjalistyczną pomoc, która, mam nadzieję, będzie opierać się na najlepszych metodach leczenia.

Polecam absolutnie każdemu! To książka - podręcznik problemów, z jakimi każdy z nas może się zmagać oraz gotowymi rozwiązaniami, co zrobić, by zwyczajnie żyło się lepiej:).

• Rozwój osobisty
  • LEGIMI
  • Poradniki

Anne-Hélène Clair Jak zostać swoim terapeutą. Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami Zobacz więcej