Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy

Okładka książki Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy Brigid Delaney
Okładka książki Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy
Brigid Delaney Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Wielka Litera
2023-08-23
2023-08-23
Mateusz Rulski-Bożek

Bardzo fajna książka, sprawdza się w każdych czasach, bo pomimo zmian, problemy mamy takie same. Podoba mi się rozumienie różnych rzeczy i podejście do życia.
Na pewno warta przeczytania.

Na pewno warta przeczytania.

"Zachowaj spokój - stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy" Brigid Delaney.

Jedno zdanie z tyłu okładki sprawiło, że koniecznie musiałam zapoznać się z tą książką: "(...) w codziennym życiu możemy w pełni kontrolować tylko trzy rzeczy: swój charakter, swoje reakcje oraz, to jak traktujemy innych."

Myślałam, że daleko mi do filozofii i postawy stoików, jednak po lekturze książki nie do końca tak jest.

Brigid Delaney w swojej książce proponuje współczesną interpretację starożytnej filozofii stoicyzmu, opierając się na dziełach i poglądach Epikteta, Seneki i Marka Aureliusza.
W przystępny sposób wskazuje jak istotne i ponadczasowe są nauki stoików, i jak stoickie podejście może pomóc w rozwiązywaniu uniwersalnych problemów i współczesnych dramatów.

Kluczowym elementem filozofii stoicyzmu, jest uświadomienie sobie, że rodzimy się, by umrzeć.
Brzmi to przygnębiająco i daleko temu truizmowi do radosnego "ciesz się chwilą", "chwytaj dzień".
Przyznam, że "negatywna wizualizacja", czyli "wyobraź sobie najgorsze, co może się wydarzyć, abyś był psychicznie przygotowany, kiedy to nastąpi" z początku mnie przeraziła, ale potem uświadomiłam sobie, że ja czasem tak robię. Takie myśli przerażają, ale stoicy twierdzili, że ma to przygotować nas na nieuniknione zdarzenia, uświadomić własną śmiertelność i to, że nic nie jest nam dane na zawsze.
"Każdego dnia żyj tak, jakby miał być tym ostatnim."

Prowadzi to do drugiej istotnej kwestii w filozofii stoicyzmu. Trzeba zdawać sobie sprawę z rzeczy, na które nie mamy wpływu i starać się nimi nie zamartwiać.
Jedyne, co możesz kontrolować, to swój charakter, swoje działania i reakcje oraz sposób, w jaki traktujesz innych.
Zdrowie, dobrobyt lub jego brak, twoja reputacja, czy to w jaki sposób traktują cię inni możesz kontrolować częściowo lub są całkowicie poza twoją kontrolą.
"Masz pod kontrolą znacznie mniej, niż myślisz"

Szukanie wewnętrznego spokoju, równowaga emocji i rozumu, umiar i umiejętność z cieszenia się z tego, co mamy to kolejne zagadnienia, które porusza autorka w trudnej drodze do osiągnięcia stoickiej postawy.
Brigid Delaney wplata własne doświadczenia i wyprowadza czytelnika z błędu pojmowania współczesnego stoicyzmu, czyli postawy tłumiącej wszelkie emocje.
Stoicyzm nie ma nas pozbawiać emocji, ale pomagać w pozbyciu się lęku i niepokoju, by stać się silniejszym człowiekiem.
Dla mnie jedno jest pewne, uprawianie współczesnego stoicyzmu jest cholernie trudne, niełatwe to wyzwanie.

"Zachowaj spokój - stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy" Brigid Delaney.

Myślałam, że daleko mi do filozofii i postawy stoików, jednak po lekturze...

Mam wrażenie, że w czasach covidowego zamknięcia ludzie zaczęli szukać wsparcia i odpowiedzi na wiele pytań u starożytnych filozofów.

W tej książce autorka próbuje słowami stoików wyjaśnić nam kwestie zasadnicze dotyczące naszego życia, mówi też o jego absurdach, żeby w końcu poruszyć sprawy ostateczne.

Uczymy się rozróżniać co jest ważne, a co nie, jak być spokojnym i zrelaksowanym, jak umieć czasami popadać w zupełną beztroskę, a jednocześnie być dobrym człowiekiem. Dowiemy się też jak pokonać niepokój i lęk i umieć cieszyć się z tego, co mamy w dobie mediów społecznościowych i w końcu jak radzić sobie z przeżywaniem smutku.

Powiem Wam szczerze, że czytając tę książkę bez przerwy miałam poczucie chaosu wprowadzanego przez autorkę i ani przez chwilę nie odniosłam wrażenia, że opanowała ona stoickie techniki. Ja, po lekturze tej książki z pewnością tym bardziej nie zostałam stoikiem i utwierdzam się w przekonaniu, że tego rodzaju nauki nie są dla mnie.

Jeśli szukacie poradnika, który powie Wam jak żyć, może ten się sprawdzi, aczkolwiek w moim przypadku to nie zadziałało.

Uczymy się rozróżniać co jest ważne, a co nie, jak być spokojnym i...

Abigail Adams w liście do Johna Quincy’ego Adamsa napisała „Oto czasy, w których pragnąłby żyć geniusz. Wielkie charaktery nie wykuwają się w zaciszu spokojnego żywota ani dworcowej poczekalni. To zmaganie z trudnościami tworzy rzutki umysł, a wielkie potrzeby wymagają wielkich cnót”, a stare chińskie przysłowie, a raczej klątwa mówi „Obyś żył w ciekawych czasach”.
To właśnie te „ciekawe czasy”, w jakich przyszło nam żyć, skłoniły Brigid Delaney do poszukiwania swojej drogi do spokoju ducha. Jak sama pisze, z filozofią stoicką po raz pierwszy zetknęła się w 2018 r., aby rok później zacząć ją już wnikliwie badać. Książka „Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy” to owoc eksperymentu prowadzonego przez autorkę, którego celem była próba stosowania kilku głównych stoickich zasad w codziennym życiu, życiu aktywnej zawodowo dziennikarki, która podobnie jak miliony ludzi na całym świecie musiała zmierzyć się niepewnymi czasami pandemii koronawirusa, izolacją i stratą.

Po kilku stronach wprowadzenia i przedstawienia najważniejszych Stoików, do których doświadczeń i pism często odnosi się w swojej książce autorka: Seneka, Epiktet i Marek Aureliusz. W kolejnych częściach zatytułowanych: „Kwestie zasadnicze”, „Życie i jego absurdy” i „Sprawy ostateczne” autorka pokazuje, jak praktykuje filozofię stoicką w codziennym życiu.

W artykule opisującym „tydzień stoika” autorka przytacza zasady, którymi należy się kierować. Proste w swoim przekazie zasady, niezwykle trudne do zastosowania, zwłaszcza zasada 1 „Przyjmij do wiadomości, że większość wydarzeń, które zachodzą w twoim życiu, znajduje się poza twoją kontrolą.” Muszę wam wyznać, że ta zasada była przeze mnie powtarzana jak mantra, gdy mój lot został odwołany, a linia lotnicza poinformowała mnie, że zarezerwowała mi miejsce na lot… za dwa dni. Tak, w tym momencie, myślę, że i Marka Aureliusza mogłyby ponieść emocje, choć szybko zacząłby się uspakajać. Wierzcie mi lub nie, ale zasada 1 została przeze mnie powtórzona chyba ze sto razy, zanim dotarłam do kontuaru, w którym mogłam odebrać voucher na hotel. Szaleńcza jazda taksówkarza do hotelu, w trakcie której oczami wyobraźni widziałam własny nekrolog, przypomniała mi o trzeciej zasadzie „Pogódź się z tym, że od czasu do czasu będą ci się przytrafiać przykre sytuacje, tak jak przydarzają się wszystkim innym.”
Zastanawiacie się pewnie, dlaczego opowiadam wam moje przygody, zamiast pisać o tym. czego się nauczyłam z lektury tej książki, a więc właśnie tego się nauczyłam. Nauczyłam się zachowywać może niepełny spokój, niestoicki spokój, ale dużo większy, gdyż normalnie zareagowałabym wybuchem złości. Po skończeniu lektury, siedząc 8 godzinę w hali odlotów, skonstatowałam, że praktykowanie stoicyzmu we współczesnym świecie może przynieść spokój ducha, może pomóc nam uporać się z przemijaniem własnym i naszych bliskich, może również pomóc w zachowaniu spokoju w sytuacji, na którą nie mamy wpływu. Więc, gdy po całym dniu spędzonym na lotnisku i oczekiwaniu na lot, usłyszałam, że mój lot się opóźni i prawdopodobnie nie zdążę na lot do domu, zareagowałam zgodnie z zaleceniami stoików: zachowałam spokój, napisałam do rodziny, że dziś raczej nie przylecę i zaczęłam sprawdzać alternatywne połączenia, aby jednak do domu wrócić.

Książka „Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy” to nie jest typowy poradnik, to zapis nauki stoicyzmu, w którym autorka dzieli się swoimi przeżyciami i naukami, jakie z tych wydarzeń, spotkań i rozmów wyniosła. Książka, która ma na celu pokazanie czytelnikowi, że filozofię stoicką można stosować w świecie zaawansowanej technologii i że ta filozofia nie zestarzała się przez te 1800 lat. Z tej książki możemy wynieść sporo nauk i inaczej spojrzeć na świat.

Książka warta przeczytania, zwłaszcza że czasy są jakie są, a spokój zawsze się przyda.

To...

Świat, w którym żyjemy jest niespokojny. Niedawna pandemia, wojny, katastrofy ekologiczne, pożary, powodzie, trzęsienia ziemi… można by wymieniać jeszcze sporo takich przypadków…. Dodatkowo każdy człowiek przeżywa większe i mniejsze życiowe porażki…. To wszystko może powodować w ludziach nieustanny stres, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Ratunkiem na te wszystkie sytuacje może być filozofia stoików, która pozwala przetrwać we współczesnym świecie. Wystarczy tylko zapoznać się z jej założeniami i zastosować w życiu….
Do tej pory niewiele wiedziałam na temat założeń stoicyzmu. W sumie nawet niewiele się filozofią, jako taką interesowałam a samych filozofów uważałam, za jednostki nieco odrealnione. A jednak sięgnęłam po tę książkę… Jedynym powodem był gatunek, do którego ona należy, bo naprawdę lubię sięgać po poradniki.
Z początku byłam sceptyczna do tego, co autorka mogła nam przekazać. Wciąż nie wierzyłam, że stoicyzm może być realną receptą na życie w spokoju pomimo świata pełnego niepokoju. A jednak z każdą kolejną stroną okazywało się, że myliłam się. Okazało się, że w gruncie rzeczy nie byli tacy wyalienowani tak jak mogłoby się zdawać. Sama nie zamierzam zostawać stoikiem, ale myślę, że niektóre ich porady życiowe warto zastosować we własnym życiu. Nie wszystkie oczywiście, bo kilka z nich było dość kontrowersyjnych.
W niniejszej książce autorka nie tylko opowiedziała o głównych założeniach stoicyzmu, ale opowiedziała o poznawania przez jej osobę tejże filozofii. W gruncie rzeczy ta książka skupia się na tym ostatnim aspekcie. Czy warto po nią sięgnąć? Myślę, że tak. Czy warto kierować się w życiu poradami życiowymi stoików? Niektóre mogą być pomocne w życiu pełnym niepokojów.

Kiedyś tam na jednym z etapów mojego życia miałam możliwość zgłębiać filozofię, ale wtedy traktowałam to jako konieczność do zaliczenia.
Propozycja z wydawnictwa z możliwością zapoznania się z tą oto ksiazką zaciekawiła mnie, choćby z tego względu, ze obecne zwariowane czasy.
Spodziewałam się, że bedzie to raczej podręcznik opisujacy filozofię stoików, jej podstawy, założenia, a tu niespodzianka. Owszem autorka zapoznaje czytelnika z założeniami Seneki , Marka Aureliusza i Epikteta, ale jest to podane w zupełnie nieakademicki sposób. Wszechobecy stres przyczynia się w wielu przypadkach do braku perspektywy na przyszłość. Lektura tej ksiazki natomisat uświadomiła mi, że wiele rozwiązań nosimy w sobie i sa one zupełnie naturalne. Trzeba tylko `poszukać jak to nazywa utorka kapitana.
Jeśli boisz się, że czytanie o filozofii jest nużące, męczace czy po prostu nudne, to tu nie zachodzi nic z tych rzeczy. Rzeczowe informacje są jak najbardziej , ale jest też mnóstwo humoru. Ale nawet tak napisana ksiażka o niełatwej tematyce wymaga od czytelnika uwagi i czytania raczej na raty, ale poznane stoickie spojrzenie na świat się uleżało i mozna je było dopasować do swoich poglądów na świat.

Jest ona głównie zbiorem przeżyć i przemyśleń autorki w temacie stoicyzmu. Opiera się ona o trzech kluczowych przedstawicieli tego nurtu. Delaney pokazuje w jaki sposób wdrożyć filozofię stoicką w codzienne życie, jak nauczyć się czerpać z życia pełnymi garściami oraz jak nie dać się przytłoczyć zmartwieniom.

Autorka pokazuje co działo się nie tylko w spokojnym czasie, ale także w trakcie pandemii. Był to czas trudny i nerwowy. Zachowaj spokój to tytuł o wszechstronnym zastosowaniu - w każdej sytuacji.

Moim zdaniem to pozycja warta uwagi. Wiadomo, że czytelnik nie wdroży wszystkich porad autorki, ale może zaadaptuje kilka z nich na swoje potrzeby. Wszystko zależy od potrzeb osoby czytającej.

Autorka pokazuje co działo się nie tylko w spokojnym czasie, ale...

ig: @podartastrona

Brigid Delaney w książce Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy przeprowadza nas krok po kroku przez różne aspekty stoicyzmu. Nie jest to jednak podręcznik filozoficzny, a opis jej doświadczeń i przemyśleń okraszony olbrzymią dawką humoru. Stoicyzm, jak zapewne pamiętacie ze szkoły, to filozofia, w której głównym celem bytu człowieka jest życie zgodne z naturą, kierowanie się rozumem oraz uświadomienie sobie, że jesteśmy tu tak naprawdę tylko na chwilę. Wydawałoby się, że nie pasuje ona do naszych nowoczesnych czasów, ale nie ma nic bardziej mylnego. Delaney udowadnia, że poukładanie sobie w głowie wydarzeń i doświadczeń, które nas dotykają, pozwoli spokojniej i racjonalnej podejść do otaczającego nas świata, bo tak naprawdę kontrolować możemy tylko i wyłącznie nasz charakter, nasze reakcje oraz to jak traktujemy najbliższe nam osoby. I tu muszę się przyznać, że jest to pierwsza książka, w której zaznaczyłam różne cytaty (!),bo wiem, że będę do nich wracać na różnych etapach mojego życia. Poniżej kilka z nich:

“Przyjmij do wiadomości, że większość wydarzeń, które zachodzą w twoim życiu znajduje się poza twoją kontrolą.”

“Funkcjonujemy w społeczeństwie, które udaje, że nigdy nie umrzemy, nie zachorujemy i się nie zestarzejemy. I prawdziwym sekretem nie jest fakt, że umrzemy, tylko to, że żyjemy w kulturze, w której udaje się, że śmierć nas nie dotyczy.”

“Odkładamy to co naprawdę chcemy robić, do emerytury. Pozwalamy sobie na przerwę tylko wtedy, gdy zarobimy określoną sumę pieniędzy. Zaciągamy wielkie kredyty hipoteczne na domy na eleganckich przedmieściach - często nawet nie myśląc o tym, że zmuszą nas do ciężkiej harówki, w pracy, której - być może - nie znosimy, przez kolejne trzydzieści lat.”

Bardzo, bardzo polecam Wam tę książkę, jeżeli jesteście w takim momencie życia, że potrzebujecie poukładać sobie otaczającą rzeczywistość, a jednocześnie nie lubicie poradników, które nijak nie są dostosowane do Waszych potrzeb. Ta książka pozwoli spojrzeć na wszystko z całkiem innej perspektywy, a jednocześnie nie będzie Wam niczego narzucać. Gwarantuję, że nieraz uśmiechniecie się pod nosem, nieraz zatrzymacie się w czytaniu na chwilę, aby przemyśleć dany fragment. Będziecie ją smakować, bo to jest jedna książka z tych, które nie da się przeczytać tylko i wyłącznie raz i szybko i odłożyć na półkę.

ig: @podartastrona

86/52/2023 ig: @liber.tinea

Poradniki to stanowczo nie jest mój ulubiony rodzaj książek. Czasami jednak zaciekawionej opisem zdarza mi się po nie sięgać. Zwykle ten zapał znika już po kilkudziesięciu stronach powtarzania w różnych formach, ale w gruncie rzeczy tych samych informacji lub motywacyjnych pogadanek w danym temacie. To w rezultacie prowadzi do odkładania przeze mnie lektury w czasie, bądź całkowitego jej zaniechania. Publikacja “Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy” autorstwa Brigid Delaney całkowicie mnie pod tym względem zaskoczyła, bo chyba jeszcze nigdy nie czytałam poradnika z takim zaangażowaniem. Treść napisana z niezwykłą lekkością i humorem sprawiła, że strony umykały mi w zawrotnym tempie. Choć założenia stoicyzmu były mi znane od dawna, to czytając o nich w tej książce, byłam nieustannie zainteresowana ich współczesną interpretacją i przydatnością.

Niektóre osoby za nic w świecie nie nadają się do zostania stoikami. Myślę, że sama do nich należę z tym moim niespokojnym charakterem. Jednak podczas czytania tej książki zauważyłam, że nieświadomie stosuję część przyjętych przez starożytnych uczonych zasad. Więc jeśli jak ja, uważasz, że Twój temperament nie pozwoli Ci na spokojną akceptację zdarzeń i że ten poradnik z pewnością nie jest dla Ciebie, to zapewniam Cię, że się mylisz. Nie trzeba od razu zostawać fanatycznym wyznawcą tej filozofii. Można zwyczajnie zaczerpnąć z niej ciekawych inspiracji na łatwiejsze, lepsze życie. Zwłaszcza, że Brigid Delaney pisze niezwykle obrazowo i przystępnie, podając przykłady z własnych doświadczeń życiowych.

Muszę przyznać, że początkowe akapity wydawały mi się dosyć ponure i zamiast motywować, bardziej mnie zasmuciły wizją życiowego kieratu bezsensowności i oczekiwania na nieuchronną śmierć każdego z nas. Zalecane wyobrażanie sobie dzień w dzień największych nieszczęść, zgodnie z założeniami stoicyzmu, nie napawało mnie optymizmem. Jednak idąc, lub raczej pędząc dalej w kolejne rozdziały, wszystko o czym pisała Autorka zaczynało układać się w logiczną całość tejże filozofii. Stanowczo jest wiele prawdy w stwierdzeniu, że żyjemy tak, jakbyśmy mieli żyć dziesięć tysięcy lat, a czas ucieka nam między palcami. Prawdą jest też to, że czas to najcenniejsza waluta. Uważam, że ten spędzony na lekturze tej książki, to cenna inwestycja. Choć nie mogę zgodzić się w pełni z przedstawionymi w niej wizjami, to z pewnością wyciągnę z tych wynurzeń sporo dla siebie.

86/52/2023 ig: @liber.tinea

"Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy"
autor: Brigid Delaney.

Od razu mówię, że nie jest to nudny podręcznik do filozofii po przeczytaniu którego jedyne o czym marzycie to uciąć sobie drzemkę 😉 W prezentowanym dziś tytule autorka stopniowo wprowadza nas do filozofii stoickiej. Przekonacie się sami czy filozofia takich filozofów jak: Seneka, Epiktet czy Marek Aureliusz jest nadal aktualna.
W prezentowanej dziś książce autorka zaprezentuje wskazówki jak zachować spokój w tych chaotycznych czasach w jakich żyjemy. Jak filozofia stoicka może nam w tym pomóc? W jaki sposób dzięki filozofii stoickiej możemy stać się silnymi ludźmi? Czy warto denerwować się tym na co nie mamy wpływu? Na te i wiele innych pytań odpowiecie sobie po przeczytaniu prezentowanego dziś tytułu ☺️

Prezentowana dziś książka jest ciekawą propozycją czytelniczą na długie jesienne wieczory 🍁 W mojej ocenie 8/10. Jeśli jesteście jej ciekawi to koniecznie po nią sięgnijcie 👍

"Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy"
autor: Brigid Delaney.

• Poradniki
  • Legimi audio
  • Legimi rozwój

Brigid Delaney Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy Zobacz więcej