Okładka książki My. Jak zbudować dobry związek, doświadczyć prawdziwej bliskości i zmienić "ty" i "ja" w "my" Terrence Real
Terrence Real Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach poradniki
2023-06-28
2023-06-28
Agnieszka Kalus

Mieli wszystko oprócz siebie

Było to moje pierwsze spotkanie z autorem. Terrence Real jest twórcą modelu terapii zwanej Terapią Relacyjnego Życia.

Zaletą tej pozycji książkowej jest zrozumiały język, bez zbędnych zawiłości. Czytamy sprawnie, nie przysypiamy w trakcie. To duży plus dla tego poradnika.

W książce autor przytacza liczne przykłady par jakie pojawiły się w jego gabinecie. Dużo czasu poświęca na pokazanie dzieciństwa bohaterów, wspomina także trudne wydarzenia i traumy oraz ich późniejszy wpływ na daną osobę a tym samym na związki jakie tworzy. Dla niektórych czytelników część problemów może być mało interesująca (np. kwestie rasizmu itd.) jednak mniej nas one dotyczą w Polsce. Dla mnie to była ciekawa perspektywa i wartość dodana książki.

Patrzymy za rada autora na związek jako na MY, a nie na oddzielne byty Ty i Ja.
Jest to jednocześnie zaleta tej książki jak i jej wada. Z jednej strony możemy poszerzyć perspektywę, że nie zawsze moje musi być na wierzchu. Jednakże miałam wrażenie, że to my w książce dominuje i nadmiernie przesłania potrzeby jednostki.

Terrence dużo skupia się na ja, moi pacjenci, moja autorska metoda, moja relacja z żoną, ja jestem taki i siaki, ale moja metoda powoduje, że się zmieniam. Troszkę to wszystko grubymi nićmi szyte.

Wygląda to troszkę tak: my jest najważniejsze. Ja i Ty nie daje bliskości tylko MY i do tego podstawiamy historie pacjentów, którzy do tej tezy pasują. Dziwiło mnie, że Ci pacjenci jakoś mało się buntują i idzie to tak dosyć gładko, a jednak przebudowanie związku i myślenia to długa i etapowa praca.

Dla mnie książka trafia do kategorii meh ani tak ani nie. Jednak nie można książce odmówić jej zalet, gdyby nie to nadmierne skupienie na MY, które jak dla mnie nie ma mocy sprawczej uleczenia wszystkich związków w kryzysie oceniłabym tą pozycję wyżej.

Odrzucając wszelkie zachwyty okładkowe i blurbowe bzdury, którymi książka oblepiona jest do zemdlenia czytelnika (i nawet sama - aaaaach! - Gwyneth Paltrow rekomenduje?!),to jest to książka - jak sam autor trafnie pisze w posłowiu - o ekologii związków międzyludzkich w najbliższych relacjach. Książka o zmianie perspektywy w związku z linearnej i indywidualistycznej na relacyjną; jak to się robi i po co?
Opowieść o tym, że w związkach nie istnieje rzeczywistość obiektywna, a poznanie i określenie siebie pozwala na dostrzeżenie odmiennego postrzegania spraw przez drugą osobę, co dopiero pozwala na uzgodnienie wszelkich protokołów rozbieżności i poszanowania odmienności wzajemnych stanowisk.
Narracja właściwie obudowuje i komentuje główną oś, którą stanowią tu liczne przykłady relacji międzyludzkich par, które znalazły się w gabinecie terapeuty (a więc najpierw i w uświadomionym kryzysie). To na ich przykładach poznajemy zamysł terapeutyczny Terrence’a Reala, a ten jak mantrę powtarza postulat porzucenia indywidualności na rzecz (mikro)kolektywizmu, wyzbycie się perspektywy “ja/ty”na rzecz budowania środowiska “my”.
Doceniając, jak dobra jest ta książka i jak wiele spraw ma za zadanie - na podawanych przykładach par - nam uświadomić, to przeszkadza mi ta jej “amerykańskość”. To ciągłe ekspansywne i ekstrawertyczne obnoszenie się z “moimi” sukcesami jako terapeuty par, z “moją” autorską koncepcją relacyjności w związkach, z “moją” omnipotencją, która wprawdzie wynika z ogromnego doświadczenia, ale jest jakoś tak lekko niestrawnie serwowana. Ma się poczucie banalizowania tematyki, by dzieło uczynić bardziej strawnym dla masowego (anglosasko-kulturowego) odbiorcy. No i ta “amerykańskość” samego wydania, te wszystkie blurbowe zachwyty, te rekomendacje; o ile na polecenie Bruce’a Springsteena można by zwrócić uwagę, to już Gwyneth Paltrow aktorką była jakiś czas temu, a teraz jest ekspertką-świeczkolożką…
Przy krytycznej lekturze - pozycja dość wartościowa i jednak dość strawna.

Słyszałam sporo pozytywnych opinii o tej książce i… zawiodłam się.
Mam poczucie, że autor wymyślił sobie jakąś teorię (o tym, że funkcjonujemy tylko w grupie, że patriarchat = egoizm, że budowanie „my” ma przewagę nad „ja” i „ty”) i dopasował do niej historie pacjentów i swoje przemyślenia.
Z plusów: dość dobrze się czytało, nawiązania do teorii poliwagalnej (chociaż trochę podciągnięte pod punkt widzenia autora),ciekawe historie z gabinetu.
Nie spodobało mi się bagatelizowanie własnych potrzeb (w końcu ważniejsze jest „my”) i zwalanie wszystkiego na „złą kulturę indywidualizmu”.
Mnie nie przekonała, nie dowiedziałam się niczego nowego, nie zabieram nic dla siebie.

Słyszałam sporo pozytywnych opinii o tej książce i… zawiodłam się.

"My. Jak zbudować dobry związek, doświadczyć prawdziwej bliskości i zmienić "ty" i "ja" w "my"

Książka Terrence Real to poradnik na temat związków napisany z perspektywy terapeuty rodzin. Autor na podstawie poznawanych par i dotykających ich problemów dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami oraz radami. Radami jak budować dobry związek i jak samemu stawać się lepszym partnerem.

Znajdziemy tutaj wiele zdań, które dadzą nam do myślenia, nad którymi będziemy mogli się zatrzymać. I choć nie jest to odkrywcza lektura, która nagle i magicznie odmieni coś w naszym życiu, to uważam, że warto poświęcić jej swój czas. By wyciągnąć z niej pewne wnioski i pamiętać, jak cenna w skutkach okaże się ciągła praca nad swoim związkiem.

Autor zaprezentował oczywiste oczywistości. Tytuł niewiele ma wspólnego z treścią. Nie wyniosłam z tej książki żadnych wartościowych informacji na temat związków. Na tle innych poradników o takiej tematyce ten tytuł wypada blado. Treść opisująca zapiski z terapii pacjentów mało realistyczna, jakby nazbyt podkoloryzowana, żeby zaintrygować czytelników. Nie polecam.

,, Patologia rodziny jest jak ogień w lesie, który pochłania wszystko, co ma przed sobą, dopóki ktoś się nie odwróci i nie stanie naprzeciw płomieniom ".

,, Podczas zażartej kłótni tracimy panowanie nad sobą, czasem na wielką, czasem na małą skalę i zwykle powielamy te same błędy. Zapominamy, że osoba, którą krytykujemy i ignorujemy, jest tą samą, na której najbardziej nam zależy".

Powiem tak, książkę czyta się lekko, wiadomości i rady, które nam przekazuje są niezwykle proste i cenne zarazem, jednak, aby je wcielić w życie, potrzeba ogromu siły i samozaparcia. Jak to w każdym związku bywa, czasem kłócimy się między sobą nawet o rzeczy nieistotne. Ale potrafi wyjść z tego niezła burza i słowa, wzajemne oskarżenia bardzo nas bolą. Autorem jest terapeuta par, który specjalizuje się w psychologii mężczyzn, kwestiach płci, traumie i władzy. I to on sprawia, że podczas sesji, które prowadzi, ludzie wychodzą odmienieni. Przede wszystkim uczy ich szczerości i jak umiejętnie żyć w relacji z innymi i samym sobą. Poddaje ich Terapii Relacyjnego Życia, gdzie nigdy nie jest neutralny. Bywa, że staje po jednej ze stron i pokazuje, co osoba winna robi nie tak. Przedstawia technikę jak uczyć się cierpliwości, jak słuchać innych tak, by później nas chciano słuchać. Od razu dodam, że nie każdemu się to spodoba, gdyż może się okazać, że to my ponosimy wszelką winę za kłótnie i nawet o tym nie wiemy co robimy nie tak. Jedni przyjmą to na klatę i powiedzą okej, poprawię się, ale drudzy mogą poczuć się pokrzywdzeni i odmówią pomocy będąc przekonanym, że i tak mają rację. Aby zobaczyć jak to przebiega, przeczytamy opowieści innych ludzi, którzy zgłosili się na terapię i odnieśli przeróżne wnioski. Wiecie, nie sądziłam, że niektórzy mogą się zmagać z tak banalnymi problemami, jednak nadużywane każdego dnia sprawiły, że małżeństwo było krok od rozwodu. Podoba mi się to, że poznałam problemy innych ludzi, gdyż teraz wiem, czego można uniknąć. Jeśli przestraszyło was słowo terapia, to niepotrzebnie, bo niektóre trwają tylko dwa dni. To zadziwiające do jakich można dojść wniosków przez tak krótki okres czasu. Ta książka niby jest poradnikiem, ale czytamy ją niczym kilkadziesiąt krótkich opowiadań, które już samym przeczytaniem mogą być dla nas cennymi wskazówkami. Najbardziej spodobało mi się stwierdzenie, że jeśli już zaczniesz się kłócić, to pomyśl nagle, co sprawiło, że się w tej osobie zakochałaś/łeś? Dlaczego krzyczysz na obiekt za który dałabyś/dałbyś się pokroić? Nagle taka zmiana myśli sprawia, że rzecz o którą się spieramy przestaje mieć znaczenie. Zresztą sami o tym pomyślcie.
Każdy z nas ma inny charakter i o nich również będzie mowa na podstawie tego, jak żyć z taką osobą, by móc być szczęśliwym. Poruszy naszą sferę intymną i nakieruje nas na nie tylko dawanie szczęścia, ale i branie z niego całymi garściami. Według mnie to bardzo mądry poradnik, tylko trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy ratować to, co mamy?

To moja pierwsza Terrence, martwiłam się, że będzie to kolejna pozycja typu "żyj wedle moich wytycznych" jakiegoś samozwańczego coacha z ostro przebranym mózgiem. A tu... Miłe zaskoczenie. Sama forma jest tak skonstruowana, aby nie odrzucała czytelnika, a wręcz przyciągała swoim przekazem oraz całokształtem. Książka pozwala na subtelne przemyślenia względem własnego życia, a przede wszystkim pędu w jakim żyjemy, koncentrując się jedynie na sobie, nie zwracając uwagi na osoby wokół nas. A ta książka to czyste matematyczne rozwiązanie wszelkich pytań, terapia przez czytanie, to rozwiązanie dla każdego kto chce ruszyć z miejsca, nawiązać poprawne relacje i stworzyć związki z ludźmi nam bliskimi. Pozycja pełna zrozumienia, wsparcia, analizy, jasnego i czytelnego przekazu, a do tego pomysł na przeprowadzenie konwersacji podczas zderzenia się z murem. Jestem pod dużym wrażeniem jak w jednrh pozycji można przedstawić związek, jego budowę, analizę własnych potrzeb, przewartościowanie indywidualnego systemu. Trudny temat? Nie tym razem, tutaj wszystko jest podane na tacy, bez obwiniania kogokolwiek, bez pielęgnowania urazy, bez traumatycznych przeżyć na kozetce, tylko lekka i przyjemna analiza pod kątem jakości waszego związku. Warto naprawdę sięgnąć po nią nie tylko w kryzysowej sytuacji.

Jak zbudować związek oparty na wzajemnym szacunku i empatii? Czy da się zbudować relacje, kiedy wszystko się burzy?
Okazuje się, że wszystko jest możliwe, kiedy jesteśmy dobrze poprowadzeni.
Czytając tę książkę, myślałam sobie wielokrotnie, że z takim terapeutą jak autor tego poradnika powinna się spotkać każda para, która zamierza ze sobą żyć. I to nie o to chodzi, że ludzie się nie nadają do życia ze sobą. Ludzie noszą w sobie traumy z dzieciństwa, powielają schematy i naśladują ludzi ze swojego rodu, nie zdając sobie z tego sprawy. Ponieważ od kilku lat interesuję się totalną biologią to dokładnie widzę, jak wiele rzeczy sprawdza się u mnie i moim najbliższym otoczeniu. Potwierdził to również dr Terrence w swoim poradniku. Kiedy traumy z dzieciństwa nas przygniatają nie jesteśmy w stanie dać od siebie tego, czego partner od nas oczekuje. Od zawsze wiadomo, że podstawą związku jest rozmowa. Jednak nieprzepracowanie tego w jakim środowisku dorastaliśmy, jakie traumy przenieśli na nas nasi rodzice, dziadkowie, z czym zmagaliśmy się jako małe dzieci, prowadzi do rozdzielenia jedności między partnerami. Nie możemy się dogadać. Bo jak się dogadać, kiedy jest w nas mały chłopiec, który przeżył szok opuszczenia i nie miał się do kogo z tym zwrócić? Jak się dogadać, kiedy jest w nas mała skrzywdzona dziewczynka, której nikt w porę nie uratował przed oprawcą?
Nosimy w sobie za wiele słów, które nigdy nie wybrzmiały, a które muszą zostać usłyszane.
Musimy pożegnać nasze stare ja, aby wejść w nowe my.
Musimy zostawić schematy, z jakimi wyszliśmy z domu.
Musimy żyć jako my, a nie nasi rodzice.

Okazuje się, że wszystko jest możliwe, kiedy jesteśmy dobrze poprowadzeni.

Małżeństwo to dwoje ludzi, którzy przed ślubem mówili o sobie „JA” i „TY”, teraz mówią „MY”.
Wspólne życie nie jest proste i czasem z tego „MY” wracamy do punktu wyjścia, ale jak wrócić na dobre tory ? Jak zbudować dobry związek ?

Poradnik „Jak zbudować dobry związek, doświadczyć prawdziwej bliskości i zmienić „ty” i ‘ja” w „my”„ autorstwa Terrence'a Real pokaże Ci jak odbudować relacje w związku by ponownie spojrzeć w tym samym kierunku.

Autor to ceniony psycholog z wieloletnim doświadczeniem, twórca modelu Terapii Relacyjnego Życia. W swoim poradniku opisuje rozmowy ze swoimi pacjentami , daje im konkretne wskazówki, które mają przybliżyć ich do osiągnięciu celu, odbudowania swoich relacji oraz bliskości. Każdy przypadek opisuje za pomocą dialogu pomiędzy nim, a swoimi pacjentami. Szczegółowo omawia problemy z jakimi się borykają i wskazuje konkretne narzędzia, które pomogą naprawić im to co zostało zepsute.

To właśnie dzieciństwo jest najczęściej zalążkiem problemów, z którymi borykamy się w dorosłym życiu dlatego autor podczas terapii pracuje z Adaptacyjnym dzieckiem i Świadomym dorosłym.

Czytelnik z tej książki wyniesie wiele cennych wskazówek, które pomoże mu :
🔸zbudować dobry związek
🔸otworzyć się na partnera
🔸stworzyć związek oparty na partnerstwie
🔸odbudować relacje w związku
🔸zbliżyć się ponownie do partnera

To ogrom wiedzy psychologicznej napisanej w prosty i zrozumiały sposób. Czyta się ją z niezwykłym zaciekawieniem, analizując przy tym swój zwiazek. To książka, która przede wszystkim motywuje do zmian i otwiera oczy na wiele różnych aspektów, zmieniając nasz sposób myślenia.

Gorąco polecam 😀

Nie spodziewałam się, że ten poradnik będzie tak interesujący, a był. Do tego stopnia, że słuchałam go w drodze do pracy, podczas biegania, kiedy sprzątałam w domu. Zainteresowałam się nim bo kto z nas nie ma jakichś problemów w związku. Powiem więcej, związek bez kłótni i problemów nie ma nawet prawa istnieć co dowiedziałam się właśnie z tej pozycji.

Autor przytacza dużo prawdziwych sytuacji, które miały miejsce w jego gabinecie terapeutycznym. Dostajemy dokładny opis kobiety i mężczyzny, jak wyglądają czym się zajmują z jakim problemem przychodzą i jak go rozwiązać. Najczęściej przyczyn trzeba szukać w dzieciństwie pacjenta ale to nie zdziwiło mnie wcale. Autor daje nam mnóstwo wskazówek jak odnosić się do partnera, jak odmawiać, jak słuchać, jak reagować na jego słowa, jak nie dopuszczać do głosu naszego Adaptacyjnego dziecka tylko kierować się głosem Mądrego Dorosłego, którym przecież jesteśmy.

Nie ma związków bez kłótni, bez problemów, bez wzajemnego oskarżania się, obrażania, krzyków czy cichych dni. Ta książka jednak przeprowadza nas przez wiele ludzkich problemów, gdzie na pewno znajdziemy podobieństwo do swojego zwiazku i będziemy wiedzieć jak się zachować, co zmienić, nad czym pracować.

Lektura tegoż poradnika uświadomiła mi coś niby oczywistego ale jednak byłam zaskoczona. Idealizowałam się w moim małżeństwie. Według mnie ja byłam bez winy w większości przypadkach, a teraz wiem, że nie do końca tak było. Wiem co robiłam źle, co trzeba zrobić w inny sposób aby iść przez życie jako MY a nie jako TY i Ja.

Ogromnie polecam tą książkę. Pamiętajcie o tym, że nad naszymi związkami, życiem, samorozwojem warto pracować całe życie a wiedza to potęga. Czemu by więc nie sięgnąć po podane na tacy wartościowe informacje, które, zaręczam, pomogą wam wyjść na prostą w waszych związkach.

Moja ocena 10/10

Dorota

Autor przytacza dużo...

• Psychologia
  • Love
  • Psychologia i rozwój

Terrence Real My. Jak zbudować dobry związek, doświadczyć prawdziwej bliskości i zmienić "ty" i "ja" w "my" Zobacz więcej