Bodyfulness

2023-01-01
2023-01-01
Ewelina Gałdecka

"BODYFULNESS" Christine Caldwell

Jak poprawić swoją relację z ciałem, poprzez zmysły, oddech i ruch.

O tym napisała autorka - pani profesor z 40- letnim doświadczeniem w poradach w zakresie psychologii somatycznej.

Świetnie napisany poradnik tematyczny.
Prosty język i styl pozwala bez problemu dowiedzieć się, co autorka chciała nam pokazać.
To książka dla wszystkich tych, którzy chcą poznać się lepiej i pobyć bliżej z samym sobą.
Sporo tutaj rad, wskazówek, podpowiedzi i ćwiczeń.
Autorka spisała 8 podstawowych zasad bodyfulness, omówiła cztery podstawowe funkcje ciała.
Będzie o oddychaniu, poruszaniu się, budowaniu relacji i o naszych zmysłach.
Dowiemy się jak poznać swoje ciało, jak o nie zadbać i jak być jego świadomym.
Myślę, że to ważne - poznać siebie, bo tylko wtedy możemy żyć tak naprawdę, żyć pełniej.

Wiadomo, że nasze myślenie pobudza umysł, poruszanie się natomiast pobudza ciało.
Autorka przekonuje nas, że to właśnie ruch i działanie tworzy system, dzięki któremu nasze ciało poznaje, identyfikuje, zapamiętuje i kontempluje samo siebie.

W trzech słowach można uchwycić istotę Bodyfulness : "Uwaga podczas działania". Jakże to proste, a jakie ważne.

Zachęcam Was do poznania tej lektury - myślę, że chętnie będziecie do niej wracać, tak jak ja.

Cytat :
"Ciało nie jest rzeczą, którą mamy, ale doświadczeniem, którym jesteśmy. Bodyfulness polega na pracy z potencjałem, którym dysponujemy jako ludzkie stworzenia, które oddycha, ale i myśli, porusza się, ale i siedzi nieruchomo, podejmuje działanie, ale i zastanawia się. I istnieje nie tylko dlatego, że myśli, ale także dlatego, że tańczy, rozciąga się, podskakuje, wpatruje się, skupia i dostraja do innych".

"BODYFULNESS" Christine Caldwell

Jak poprawić swoją relację z ciałem, poprzez zmysły, oddech i ruch.

Świetnie napisany poradnik tematyczny.
To książka dla wszystkich...

Skoro było dziś już o jedzeniu, to teraz skupimy się na ciele.

"Bodyfulness oznacza samoświadomość poprzez uważny dialog z własnym ciałem. Dialog ze sobą w czuciu. Dialog ze sobą w radości intuicyjnego ruchu."

Gdzieś mi coś szumiało, kiedy poznałam tytuł tej książki, ale nie widziałam dokładnie, w których wierzbach...
Teraz wiem więcej i nie jest to wiedza niezbędna do życia, ale może być jego ciekawym urozmaiceniem.

Książka przede wszystkim opowiada o tym, jak poznać swoje ciało, jak o nie zadbać, jak być świadomym posiadania tego ciała.
Praktykowanie bodyfullnes pozwala nam poprawić zdolności oddechowe, zredukować napięcia w mięśniach, poprawić zdrowie fizyczne oraz zredukować stres.

Teoria teorią, ale ważna jest również praktyka. Jej właśnie poświęcony jest cały rozdział. Szczególnie zainteresowała mnie część o oddychaniu i świadomym oddechu.
Teraz praktykę będę chciała przemienić w czyny.

Dajcie znać, czy interesują Was takie książki :)

Skoro było dziś już o jedzeniu, to teraz skupimy się na ciele.

Teraz wiem więcej i nie jest to wiedza niezbędna do...

„Bodyfulness. Jak poprawić swoją relację z ciałem poprzez zmysły, oddech i ruch” czy to w ogóle możliwe? Christine Caldwell w tym poradnik udowadnia, że tak. I ja na swoim przykładzie też to potwierdzam. Poradnik podzielony jest na trzy części:

• „ciało w bodyfulness,
• praktyka bodyfulness: wprowadzenie bodyfulness w każdą chwilę życia,
• zastosowania bodyfulness oraz działania w jego duchu”.

Christine Caldwell pisze, że „powiązane z bodyfulness filozofia, psychologia i teoria społeczna przewijają się przez kolejne rozdziały, zachęcając do zatrzymania się i zastanowienia nad swoim ciałem, jego ruchami, doznaniami, oddechem i relacjami z innymi ciałami, lub doświadczenia tego wszystkiego”. Czy znasz swoje ciało? Wszystkie jego reakcje na doznawane bodźce? Czy jesteś świadomy swojego ciała, umiesz w prawidłowy sposób odczytywać jego sygnały? Droga do samoświadomości swojego organizmu jest bardzo długa ale poprzez codzienne wsłuchiwanie się w nie, to jest możliwe i warto ćwiczyć. Autorka prowadzi za rękę, wyjaśnia nam w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm, jak prawidłowo odczytywać sygnały z niego płynące i jak z nim postępować. Znajdziemy skuteczne metody jak: m.in. uważność, świadomego oddechu (praktyka wspólnego oddychania, praktyki energetyczne i praktyka regulacji oddechu),poruszania się oraz budowania relacji ciała z ciałem, wzajemne dostrojenie się, czułość.

Christine Caldwell w prosty sposób przekazuje wiedzę jak nauczyć się swojego ciała, w jaki sposób zmienić swoje nastawienie, złą postawę, złe oddychanie i jak poprawić jakość swojego życia. „Możemy być szczęśliwsi. Nasze ciało może być szczęśliwsze, całkiem dosłownie, i może działać w sposób, który wspiera inne ciała w byciu szczęśliwszymi”.

„Bodufulness” to bardzo wartościowy poradnik w zakresie nauczenia się swojego ciała i cielesności. Moja droga do poznania swojego ciała, poznawania komunikatów, które mi wysyła trwała ponad rok. Gdybym przeczytała ten poradnik trzy lata temu mój ból trwałby krócej. Nikt, nawet lekarz (naprawdę się o tym przekonałam na własnej skórze) nie odczyta prawidłowo sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm. A to naprawdę jest takie proste... i aż tak trudne: wystarczy wsłuchać się we własne ciało. Lepiej wziąć tabletkę przeciwbólową, czy dowiedzieć się dlaczego ten ból się pojawia i jak mu zapobiec? Uwierzcie mi, warto, dla samych siebie:) Bardzo polecam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło.

• „ciało w bodyfulness,
• praktyka bodyfulness: wprowadzenie bodyfulness w każdą chwilę życia,
• zastosowania...

"Ta książka skupia się na milczącym i niewysłowionym ciele jako czymś, co prowadzi nas ścieżką leksykalnej i empirycznej refleksji, ponieważ to właśnie ciało czyni ten kontemplacyjny proces tak efektywnym. Żywe doświadczenie naszego ciała pozwala nam czuć i wyrażać się bezpośrednio, umożliwiając silny i bezpośrednie umiejscowienie samych siebie w chwili obecnej. To jest właśnie bodyfulness."

Jak dobrze znasz swoje ciało?
Pytanie nie należy do najłatwiejszych i w sumie może być trudno na nie odpowiedzieć. "Bodyfulness. Jak poprawić swoje relacje z ciałem poprzez zmysły, oddech i ruch" uświadamia nas jak ważne są te aspekty, aby czuć się dobrze we własnym ciele. Dzięki tej książce dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Przede wszystkim najważniejszą informacją jaką dostaniesz dzięki tej lekturze to jak poznać własne ciało i jak o nie dbać. Jeżeli nam się to uda, będziemy bardziej odczuwać to co dzieje się w danej chwili, a co za tym idzie będziemy świetnie rozumieć nasze uczucia i myśli. Muszę przyznać, że książka nie należy do najlżejszych do czytania, przede wszystkim ze względu na definicje. Mimo to jest w niej wiele ciekawych ćwiczeń do praktykowania bodyfulness. Według autorki dzięki poznaniu możliwości swojego ciała, emocji jakie odczuwamy możemy zredukować stres, poprawić swoją koncentrację a nawet relacje z innymi ludźmi. Muszę przyznać, że była to naprawdę ciekawa lektura, z której można czerpać wiele korzyści. Polecam wszystkim lubiącym poradniki ❤️

Lubię poradniki, zwłaszcza jeśli dotyczą tematów psychologii, zdrowia i świadomości własnego ciała 🪷 Zanim sięgnęłam po książkę Christine Caldwell "Body Ful Ness. Jak poprawić swoją relację z ciałem poprzez zmysły, oddech i ruch" zastanawiałam się co w ogóle znaczy termin „bodyfulness”. Już wyjaśniam. To nic innego jak świadomość naszego ciała, emocji i uczuć.

Autorka oprócz garści naukowych informacji o tym jak funkcjonuje nasz organizm, podaje praktyczne ćwiczenia i praktyki, podczas których uczymy się skupić i sami możemy wykonać ćwiczenia uważności, oddechu i wiele innych.

Aby nasze ciało funkcjonowało poprawnie i panowała równowaga, wszystkie elementy muszą być ze sobą w harmonii.

Poradnik niewątpliwie jest bardzo ciekawy, polecam wykonać kilka ćwiczeń, aby przekonać się, że rzeczywiście działają. Poza tym w zrozumieniu tego całego „bodyfulness” każdemu przyda się wiedza z zakresu psychologii, biologii i anatomii, a takich wiadomości nie brakuje.

Książkę polecam każdemu, kto interesuje się taką tematyką, a ja za egzemplarz bardzo dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo 📚

Autorka...

Ciekawe spojrzenie na relacje między psychiką a ciałem. Jak skupic się na sobie w sposób całościowy.

Jestem przekonana, że duża część ludzi tak jak ja nie ma bladego pojęcia co znaczy tytuł tej książki. I tą uświadomiła mi jak jeszcze dużo muszą przeczytać książek, aby poszerzyć swoją wiedzę naprawdę podstawolach. Bodyfulness to nic innego jak świadomość swojego ciała, emocji oraz uczuć. Praktykowanie takiej idei sprzyja samoakceptacji, zdrowiu fizycznemu i psychicznemu oraz emocjonalnemu, ewidentnie poprawia koncentrację i skupienie, a także wyważenia wewnętrznego oraz budowanie harmonijnych relacji z innymi ludźmi. Poza technikami relaksacyjnymi, mamy też czyste fakty jak anatomia co szczerze mnie w tej książce zaskoczyło.

Ja może nie zachłysnęłam się tą pozycją, ale uważam mimo to, że jest dobra dla ludzi którzy pracują nad sobą i chcą siebie zaakceptować, dla osób poszukujących wewnętrznego spokoju względem własnego ciała. Może ze względu na silną samoakceptację oraz przekonanie o swojej sile nie jestem w stanie znaleźć nic więcej w tej książce, ale gdyby może jako nastolatce niegdyś ktoś mi to zaproponował być może byłoby mi prościej odnaleźć obecną siłę w sobie. Pozycja dla mnie z tych lekkich, na jeden raz, chyba że ktoś będzie chciał bardziej rozbudować zainteresowanie tą falą to może być naprawdę podstawa fajnej zajawki.

"Body Ful Ness. Jak poprawić swoją relację z ciałem poprzez zmysły, oddech i ruch." Christine Caldwell, Wydawnictwo Zwierciadło
To poradnik stosowania praktyki bodyfulness. Przewodnik po zasadach i praktykach uzdrawiania somatycznego. Mający na celu osobiste umacnianie. To nie tylko bogate źródło informacji dla zainteresowanych somatyką. To uświadomienie całej ludzkości, że warto odkrywać niewykorzystane zasoby naszych ciał. Nagrodą będzie bardziej satysfakcjonujące, mądre i etyczne życie.
Autorka, dr Christine Caldwell, wykładowczyni od ponad trzydziestu lat na Uniwersytecie Naropa jest praktykującą psychterapeutką. Prowadzi szkolenia zawodowe z somatyki nie tylko w USA, ale w wielu miejscach na świecie. W poradniku zachęca do zwiększenia świadomości. Ciała, uczuć i emocji.
Poznać własne ciało i zadbać o nie.
Świadomość jego istnienia kontemplacja pozwoli nam lepiej zrozumieć nasze myśli i uczucia.
Autorka pokazuje jak w praktyczny sposób zredukować stres i lęki. Poprawić koncentrację, produktywność i relacje. Wszystko po to by żyć zdrowo i optymistycznie.
Posumowując, bodyfulness oznacza samoświadomość poprzez uważny dialog z własnym ciałem. Nie jest to takie łatwe w dzisiejszych czasach. Za szybko biegniemy przez życie. Czas się zatrzymać. GORĄCO POLECAM!

Zacznę od tego, że osobiście nie do końca widziałam, co znaczy pojęcie „Bodyfulness”, a opis na tyle mnie zaciekawił, że chciałam się temu przyjrzeć bliżej. A więc co oznacza? Tak w skrócie to świadomość własnego ciała, swoich uczuć i emocji. Czyli coś, co moim zdaniem warto poznać bliżej i pielęgnować.

Na stronie wydawnictwa znajdziemy informację, że praktykowanie bodyfulness sprzyja poprawie zdrowia fizycznego, redukcji stresu, poprawie samopoczucia emocjonalnego, lepszej koncentracji i skupieniu, a także budowaniu harmonijnych relacji z innymi. Po poznaniu zawartości książki zdecydowanie się z tym zgadzam.

Książka podzielona jest na części, a w każdej znajdziemy coś innego. Poznamy główne zasady bodyfulness, jego anatomię, różne zmysły, techniki relaksacyjne i wiele więcej. Do tego są ćwiczenia, które należy wykonywać. Moim zdaniem książka jest bogata w treść, a wszystko wytłumaczone jest zrozumiale dla zwykłego czytelnika jak ja.

„Bodyfulness. Jak poprawić swoje relacje z ciałem poprzez zmysły, oddech i ruch” to poradnik, dzięki któremu sporo się dowiedziałam. Napisany w sposób jasny i zrozumiały. Moim zdaniem warty poznania i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/07/bodyfulnesszwierciadlo.html

Na stronie wydawnictwa znajdziemy informację, że praktykowanie...

Czy spotkaliście się kiedyś z terminem o nazwie „bodyfulness”? Zapewne nie, dlatego śpieszę z wyjaśnieniami. Termin ten jest tzw. neologizmem, czyli słowem nowym, powstałym z połączenia innych. Autorka na wstępie wyjaśnia jego znaczenie i powód, dla którego posiłkuje się tu tym właśnie określeniem. Przyczyn jest kilka i każda z nich związana jest niejako z drastyczną zmianą w postrzeganiu ciała w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat. Mówiąc w skrócie, idea bodyfulness opiera się na obserwacji własnego ciała i słuchaniu jego potrzeb, a także na dialogu z nim w celu poprawy jego funkcjonowania.
Zmiana w postrzeganiu ciała jest szczególnie widoczna w mediach społecznościowych, skąd moda na kult pięknego i młodego ciała przenosi się do świata realnego. Przy jednoczesnej gloryfikacji ciała widoczne jest wyraźne marginalizowanie wartości pracy fizycznej i ukazywanie jej jako tej mniej wartościowej i gorzej wynagradzanej.
Autorka wspomina o tym, że większość z nas żyje z traumami wyniesionymi z dzieciństwa, które jako zachowania rutynowe widoczne są w naszym dorosłym życiu. Zachęca do większej spontaniczności, zerwania z rutyną, a także do szukania balansu i równowagi w codziennym życiu.
To jakie zalety ma świadomy oddech i kontemplacja dowiemy się z tej książki. Autorka jako pasjonatka tańca i ruchu zachęca każdego z nas do odkrycia zalet ćwiczeń fizycznych bądź chociażby tańca czy sztuk walki.
Caldwell to emerytowana profesor z ponad 40-letnim stażem w poradnictwie z zakresu psychologii somatycznej. Posiada licencjat z antropologii i doktorat z psychologii klinicznej. Przedmiotem jej zainteresowań jest szeroko pojęta tematyka związana z ciałem, w tym terapeutyczna funkcja tańca i świadomego oddychania. I o tym w skrócie jest ta książka. Jest podsumowaniem jej pracy akademickiej i raczej świadectwem jej wiedzy i osiągnięć niżeli wartościowym poradnikiem, z którego mogłabym skorzystać.
Nie podobało mi się to, że Autorka wielokrotnie się powtarzała i wracała do tych samych wątków. Nie wiem, czy robiła to celowo, bo po prostu chciała zaakcentować dany wątek, ale mówienie dokładnie tego samego kilka razy uważam za niepotrzebne. Mam bardzo dobrą pamięć i nie trzeba powtarzać mi czegoś kilkukrotnie, innym czytelnikom zapewne także. Propozycje ćwiczeń somatycznych i opartych o świadomy dotyk również nie przekonały mnie do siebie. Nie należę do osób nadmiernie gloryfikujących swoje ciało. Nie uważam też bym widziała je w gorszym świetle, aniżeli faktycznie jest. W lustro zerkam tylko sporadycznie i tylko wtedy gdy muszę, ponieważ skupiam się raczej na udoskonalaniu swego umysłu niżeli ciała. Dlatego uważam, że rady profesor Caldwell mogą być pomocne, ale jedynie osobom, które mają problem z akceptacją własnego ciała.
Uwielbiam poradniki od @wydawnictwo_zwierciadlo , są dla mnie bogatym źródłem wiedzy, inspiracji, a także rozrywki. Jednak w tym przypadku nie do końca zrozumiałam, co autorka chciała przekazać tą publikacją. Konkretów tu niewiele, wiedza, którą się z nami dzieli, jest wiedzą powszechną. Trochę tu psychologii, trochę zagadnień z medycyny, biologii, antropologii i sporo osobistych porad. Autorka zebrała je wszystkie w tej książce i jedynie nieco je rozwinęła. Książka liczy 300 stron, ale moim zdaniem to, co najważniejsze dałoby się zawrzeć w zaledwie 1/3 tego. Jestem osobą konkretną i uważam, że czasem mniej znaczy lepiej.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

• Poradniki
  • Popularnonaukowe/Naukowe
  • Lit. anglojęzyczna
  • Z polecenia do kupienia ...
  • LEGIMI - DO PRZECZYTANIA

Dodaj cytat z książki Bodyfulness