Glint

Okładka książki Glint Raven Kennedy
Okładka książki Glint
Raven Kennedy Wydawnictwo: Muza Cykl: Saga o złotej niewolnicy (tom 2) fantasy, science fiction
Saga o złotej niewolnicy (tom 2)
Muza
2023-07-12
2023-07-12
2021-01-03
Stanisław Bończyk
18+

Bawiłam się fajnie, zwłaszcza na drugiej połówce! Pierwsza połowa troszkę przegadana, ale rozumiem ku czemu to zmierza i ma to też sens. Jutro zabieram się za 3 tom !

Po raz kolejny mam dylemat z oceną „Glint’a” ponieważ po jej skończeniu nadal czuję się jakbym dostała przystawkę do dania głównego… zupełnie jak w poprzedniej części „Gild” … z tą małą zmianą, że złota niewolnica w końcu pokazała pazurki 😊

Akcja całej części dzieje się tuż po przejęciu bohaterki przez Armię Czwartego Królestwa, którego dowódcą jest groźny Rip. Auren staje się kartą przetargową i mocno wierzy, że jej złoty król Midas zrobi wszystko by ją odzyskać (bez spoilerów, ale ciśnie mi się na język cytat ze Shreka”… to se jeszcze…” wiadomo😉).

Fabuła nie pędzi jak szalona, ale wydaje mi się ciut lepsza niż w poprzednim tomie i uwaga! Jest w niej tylko jedna scena erotyczna, której w sumie nie musiało być, bo i tak była prostacka i ją przekartkowałam 😉🤣 Czy jest romans? Jakieś zalążki😅

Auren zaczyna mi się podobać. Walczy i dzięki temu się rozwija – to ogromny plus. Rip za to nadal pozostaje tajemniczy i ciężko go rozgryźć😍

Za to jakie mamy szumne zakończenie 🔥 truskawka na torcie 😋 ja się tylko pytam kiedy kontynuacja? Bo ta historia jest inna, ma potencjał i stylistycznie czyta się ją bardzo dobrze… szanowne wydawnictwo bardzo proszę o kolejny tom 😊
Polecam 🙂

Akcja się rozkręca, chociaż może lepszym określeniem będzie, że to Auren w końcu zaczyna wykazywać się jakimkolwiek charakterem.
Mam jednak problem z retrospekcjami, z przedstawieniem jej relacji z Midasem. Było ich trochę za mało, żeby zrozumieć późniejsze zachowanie Auren.
Zakończenie nie zaskakuje, jestem ciekawa, co wydarzy się w kolejnym tomie.

Zakończenie nie zaskakuje, jestem ciekawa, co wydarzy się w kolejnym tomie.

Moim zdaniem ten tom był ciul lepszy niż poprzedni. Mimo, iż nieraz nie rozumiałam decyzji głównej bohaterki, która moim zdaniem miała zaślepione oczy Midasem. Uważam, że niektóre jej decyzje były nierozważne i głupie. W tym tomie bardziej poznajemy główna bohaterkę i jej przeszłość. Dowiadujemy się jak trafiła do Midasa. Fabuła tej książki była bardzo fajna, a bohaterowie byli bardzo dobrze wykreowani. Bardzo wciągał się w czytanie tej książki, dużym plusem są tutaj krótkie rozdziały, ale i także fakt, że mamy perspektywy kilku osób. Szczerze mówiąc na koniec miałam totalnego laga i czułam się oszukana przez jednego bohatera, która omamił główna bohaterkę, ale i także mnie. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu tej sagi.

Druga część mnie nie zawiodła. Dowiadujemy się kim tak naprawdę jest Auren. Podobało mi się budowanie relacji z różnymi postaciami, a szczególnie z Ripem. Paradoksalnie wśród żołnierzy wroga Złota Rybka była w końcu wolna. Nie mogę doczekać się trzeciej części 😊

Naprawdę dobrze się bawiłam. Fabuła poprowadzona we wciągający i ciekawy sposób. Główna bohaterka zdaje się całkiem naturalna i realna - nie jest przerysowana, nie jest bez wad i nie każdy zachwyca się na jej widok. No i jak na retelling całość jest zaskakująco oryginalna.

Po pierwszej części nie spodziewałem się efektu "wow", gdyby nie to że kupiłem 1 i 2 część na raz to po lekturze pierwszej nigdy nie sięgnąłbym po drugą. A tak cieszę się z tego zrządzenia losu, druga część jest diametralnie inna od pierwszej czyta się przyjemniej nie ma się ochoty zamordować bohaterów. Zastanawiam się co mogło się aż tak zmienić i pierwsza myśl mamy tu inne tłumaczenie, kolejna rozwarzania myślowe głównej bohaterki są jakby mniej "puste", coś znaczą. Losy bohaterki też są ciekawsze, więcej zwrotów akcji, krótko: poprostu coś się w końcu dzieje. Pierwszą część skróciłbym do jednego rozdziału i resztę wyrzucił w diabły. A 2 polecam z pełną premedytacją. Po zakończeniu czytania nie można zrobićnic innego jak lecieć po następną.

Udana kontynuacja.
Aurena trafia do obozu Czwartego Królestwa, gdzie jest traktowana inaczej niż by się spodziewała.
Bardzo podoba mi się powolna przemiana bohaterki z ciepłej kluchy w kobietę walczącą (wojowniczkę?). Nie jest szybki proces, ale w sumie co się dziwić po tylu latach w zamknięciu. Momentami wkurzają przemyślenia bohaterki - są po prostu monotonne i czasami ta sama myśl się powtarza w innych słowach.
Dowiadujemy się dużo ciekawych rzeczy na temat Aureny, poznajemy jej przeszłość (częściowo - w przebłyskach).
Na plus przedstawienie sytuacji z perspektywy królowej.
A końcowe rozdziały pochłonęły mnie. Oczywiście zakończenie mnie osobiście zaskoczyło i nie mogę się doczekać kontynuacji.

Udana kontynuacja.

Wspaniała kontynuacja, po pierwszej części byłam dosyć słabo nastawiona, ale kontynuacja na szczęście przeszła moje oczekiwania i jestem bardzo zadowolona, że zajrzałam do tego tomu, oba kończą się w bardzo irytujący sposób, gdzie koniecznie człowiek chce wiedzieć co będzie dalej. Polecam, wspaniała kontynuacja. Jedyne zastrzeżenie to dosyć ordynarny język i forma niektórych wydarzeń, poztym jestem zdecydowanie zadowolona.

“Prawda to… złożona rzecz. Jest z nią jak z przyprawami: gdy dodasz szczyptę, wzbogaci i pogłębi smak, uszlachetni danie. Gdy sypnie się zbyt dużo, rzecz staje się niestrawna.”

Jedno niespodziewane zrządzenie losu całkowicie zmienia życie Auren, która przez niemal dekadę była zamknięta w złotej klatce. Trafiając w ręce okrutnego i mrocznego marszałka Ripa, staje się pionkiem w rozgrywce między władcami zwaśnionych królestw. Emanuje od niego potężna moc, nieustannie przypominająca dziewczynie, że choć nie jest już uwięziona w klatce, nadal nie odzyskała wolności. Niewola zasiewa w niej ziarno niepewności i pozwala dostrzec pojawiające się rysy idealnym dotąd życiu. Wybór, którego będzie musiała dokonać, może przyczynić się do krwawej wojny między dwoma królami lub na zawsze wyzwolić ją ze złotej klatki.

Po pierwszym tomie sagi o złotej niewolnicy byłam dość sceptycznie nastawiona do całej serii przez wszechobecną brutalność, przedmiotowe traktowanie kobiet i wulgaryzmy, wypływające niemalże z każdej strony, jednak emocjonujące zakończenie i dobre opinie skutecznie zachęciły mnie do sięgnięcia po kontynuację i przekonanie się na własnej skórze, co do fenomenu tej serii. Do “Glint” podeszłam z pewną dozą rezerwy i być może właśnie to sprawiło, że nie zawiodłam się na tej książce. Akcja toczy się nieco wolniej, jednak nie nuży i nie rozczarowuje, natomiast pozwala lepiej poznać bohaterów, ich motywacje oraz zrozumieć ich zachowania i wybory. Nie znajdziecie tu epickich opisów walk, pięknych krajobrazów czy zamkowych komnat urządzonych z przepychem. Autorka stworzyła historię toczącą się w zasypanym śniegiem, przenoszonym z miejsca na miejsce wojskowym obozie, gdzie kluczową rolę odgrywa odnajdywanie i walka o siebie oraz uwalnianie się z metaforycznej klatki, w którą sami się zamknęliśmy. Ponownie zostaje poruszony temat przedmiotowego traktowania kobiet, potrzebnych jedynie do zaspokajania potrzeb mężczyzn i cieszenia ich wzroku, jednak jest to zdecydowanie subtelniejsze i nie powoduje uczucia dyskomfortu podczas czytania. Czytelnik ma również szansę poznać wspomnienia głównej bohaterki z okresu dzieciństwa i śledzić jej rozwijającą się relację z Midasem, co autorka przedstawiła w formie snów w osobnych rozdziałach. Jeśli chodzi o bohaterów, Auren przechodzi wewnętrzną, wyraźnie zauważalną przemianę, ewoluującą wraz z przebiegiem historii, przez co stopniowo dostrzegamy zmianę jej myślenia, jak i charakteru. Niestety, w moim odczuciu nadal pozostaje irytująca, a niektóre zachowania dziewczyny i podejmowane przez nią decyzje były dla mnie niezrozumiałe. Złota niewolnica kwestionuje intencje marszałka Ripa, doszukuje się manipulacji i podstępu, co jest jak najbardziej zrozumiałe, gdyż jest jego jeńcem, jednak nigdy nie zastanawiała się nad swoją upadającą relacją z Midasem i jego zamiarami. Można również doszukiwać się pozbawionych logiki sytuacji, gdzie Auren jest świadoma posiadanych mocy i własnego pochodzenia oraz posiada dość dużą wiedzę na temat istot Fae (o czym nigdzie wcześniej nie było nawet wspomniane),ale na tematy związane z rodziną i domem nie będzie w stanie nikomu odpowiedzieć. To osoba złamana psychicznie przez trudne dzieciństwo, traumatyczne przeżycia i liczne manipulacje, co w dużej mierze usprawiedliwia jej niektóre działania, niepewność oraz rozdarcie między chęcią zmiany a lojalnością wobec oprawcy. Rip natomiast nadal pozostaje owiany nutką tajemnicy i mroku, a jego intencje nie zostały jeszcze w pełni odkryte, co nieustannie intryguje i zachęca do dalszego zagłębiania się w tę historię. Autorka przedstawia także perspektywę królowej Malinei, która tak samo jak główna bohaterka potrzebuje pomocy, lecz gdy ta zostaje jej zaoferowana, odrzuca każda z nich, wiedząc lepiej, co jest dla niej dobre. W przeciwieństwie do Auren, królowa po trupach dąży do obranego celu, nie zważając na niczyje dobro i konsekwencje. Spodobał mi się wątek z Gniewnymi - relacja między nimi oparta była na zaufaniu, lojalności i przyjaźni, a potyczki słowne nadawały pikanterii i niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzy.

“Glint” to niepozorna lektura opowiadająca o ślepej lojalności, wolności i wydostawaniu się z metaforycznej klatki. Wolniejsza akcja pozwala ukazać czytelnikowi, jak ważna jest akceptacja samego siebie oraz to, jak chciwość potrafi zaślepić człowieka. Czasem miłość i fałszywe poczucie bezpieczeństwa przysłaniają prawdziwe intencje, które nie zawsze okazują się dobre. Autorka uchyla rąbka tajemnicy o życiu Auren, jej wstęgach i mocy oraz trudnym dzieciństwie. To niewymagająca, krótka lektura, niepozbawiona wad, jednak lekkie pióro autorki i plastyczność, z jaką opisuje przeżycia bohaterów, sprawia, że całość czyta się lekko i niezwykle szybko. Seria ta z pewnością nie trafi do moich ulubionych, ale dam szansę kolejnym tomom i z chęcią poznam dalsze losy złotej niewolnicy.