Jak być uczonym

Okładka książki Jak być uczonym Michał Heller
Okładka książki Jak być uczonym
Michał Heller Wydawnictwo: Copernicus Center Press Seria: CCP - Edycja Studencka filozofia, etyka
filozofia, etyka
CCP - Edycja Studencka
Copernicus Center Press
2020-01-23
2020-01-23

Książka odpowiada na pytanie w tytule ale pomimo swoich 60 stron była dla mnie dość nudna. Kwestie poruszane przez autora były dla mnie dość oczywiste, a porady w rodzaju potrzeby odpoczynku - banalne. Ale może kogoś takie podstawowe rzeczy oświecą?

W tym niewielkim dziele autor zbiera swoje przemyślenia i rady z perspektywy doświadczonego pracownika Nauki dla przyszłych, rozpoczynających karierę naukową, adeptów Akademii. Znajdziecie tu rady o szanowaniu współpracowników, o szlifowaniu warsztatu w każdej wolnej chwili, o oddzieleniu pracy biurowej od twórczej, wreszcie o imperatywie każdego badacza, czyli dążeniu do Prawdy i bycie oświeconym. W tym wszystkim zawiera się właśnie siła i małostkowość tej książki. Niewątpliwie niesie bowiem silny przekaz, że jeśli jesteś już pracownikiem nauki, to rób tak dalej, nie poddawaj się, zwracaj uwagę na to i tamto, i uwierz w siebie, bo zajmujesz się szczytną pracą. Jest to jednak przekaz do wąskiego grona osób związanych z pracą zawodową na różnego rodzajach uniwersytetów. Ci, którzy się do nich zaliczają, znajdą w niej pocieszenie i drogowskaz (religijne metafory nie są tu przypadkowe),jednak dla pozostałych osób nie będzie to myślę interesująca pozycja.

W moim odczuciu ogólne podejście autora do tematu dobrze ujmuje następujący cytat: „Jeżeli ignorancja jest ciemnością umysłu, to wiedza jest jego światłem, a studiowanie i uprawianie nauki, choć wymagają nakładu sił i przezwyciężenia wielu słabości, są zanurzeniem się świetle.”
Tytuł w pełni oddaje zawartość tej niewielkiej książeczki. Autor w sposób kameralny podejmuje w niej następujące zagadnienia: pasji naukowej, etyki i metodyki pracy naukowej, strategii pracy naukowej. Za perełkę tego wydania uznaję rozdział „Czy filozofia może być sposobem na życie?”. Autor udziela twierdzącej odpowiedzi na pytanie i podaje przykłady praktykowania takiego sposobu w życiu.
Zagadnienie potraktowane ze stosowną powagą i staranne wydanie z klasycznymi ilustracjami stanowią przemyślaną całość. Wdzięczna lektura :-).

Zachęca do "przyjaźni mądrości" i przedstawia bardzo praktyczne porady jak tę przyjaźń pielęgnować. Czuć, że autor jest na drodze w poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna, upodobał sobie tę drogę i do tego samego inspiruje czytelnika, w dodatku w sposób nienarzucający swoich poglądów. Niestety bardzo krótka, mam wrażenie że temat nie został wyczerpany.

Postanowiłem, że pierwsze starcie z Hellerem będzie w najgorszym wypadku "przynajmniej krótkie", stąd jedna niedziela poświęcona temu esejowi. Zaskoczenie na wielu płaszczyznach, bo filozof w żaden sposób wiązanym ze sobą katolicyzmem nie epatuje, potrafi pisać jasnymi strukturami, autentycznie wierzy w misję akademicką oraz przypomina, dlaczego my sami, na studiach, chcieliśmy w nią wierzyć.

Kilka ciekawych sugestii zacząłem stosować sam i bez wątpienia czuję większe spełnienie naukowe. O czym Heller milczy - można je przecież sensownie łączyć z życiem poza murami uniwersytetu. Nasze następne spotkanie będzie już na poważnie. Zobaczymy!

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich (potencjalnych lub przyszłych) zawodowych filozofów (i nie tylko ich).

Wspaniała książeczka, która może sprawić, że poczujesz taki vibe, taką chęć bycia uczonym, no i fajnie słuchać jednego z największych mózgów współczesnych, zwłaszcza na polskim poletku. Fajne, fajne, polecajka!

taka broszurowa pozycja na popołudnie, przyjemnie się czyta jeżeli już masz umiłowanie do nauki, ale w sumie jak masz umiłowanie do nauki to i tak nic nowego, nic odkrywczego się nie dowiesz bo znasz to z praktyki i własnych przekonań. może jako motywator się sprawdzić w pewnym stopniu.

takie sobie bleblanie, ale obrazki ładne

takie sobie bleblanie, ale obrazki ładne

Niewielka książka składająca się z kilku esejów na temat uprawiania nauki. Wszelkiego rodzaju poradniki na temat skutecznej nauki przy ks. Hellerze schodzą na daleki plan. Zdecydowanie polecam!
Do tego wydanie z roku 2017 jest niesamowite

Do tego wydanie z roku 2017 jest niesamowite