Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy

Okładka książki Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy
John Eldredge Wydawnictwo: W drodze Seria: Psychologia i wiara nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychologia i wiara
Wild at Heart
W drodze
2009-01-01
2003-01-01
Justyna Grzegorczyk
męskość mężczyzna dzikie serce

Świetna dla młodych mężczyzn i tych starszych. Wyjaśnia pragnienia które znajdują się w życiu każdego mężczyzny, skąd się biorą na czym polegają i co z nimi robić. Książka otworzyła mi oczy na wiele kwestii które w moim życiu były ale nie potrafiłem ich dostrzec. Gorąco polecam.

Koszmarek i literacki, i psychologiczny, i religijny. Nie doczytałam do końca, bo tak szarpanego tekstu, gdzie brak logiki, spójności i stylu, nie da się przeczytać. Może to wina złego tłumaczenia, ale raczej nie sądzę.

Nie da się tego czytać. Stylistycznie to jest koszmar. Książka to w połowie kazanie i osobiste manifestacje religijnych przekonań autora a w drugiej połowie mówienie czego to faceci potrzebują. Książka może jest popularna ale nie jest dobra

Dla młodych mężczyzn wchodzących w dorosłość jest wręcz idealna, a i dla starszych bardzo przydatna w dzisiejszych czasach.

Daje dużo kwestii do przemyślenia i jest ciekawa, ale ciężko się czyta ze względu na amerykański kontekst przejawiający się od cytatów (często jest to tłumaczona poezja co już jest dosyć konfundujące) aż po mentalność autora.
Polecam jednak do przeczytania, jest krótka, a komuś może poszerzyć horyzont i być zapalnikiem do pracowania nad odszukaniem serca. Tego Wam życzę czytelnicy :)

Czytałem w oryginale. Autor zaczyna od

"Permit me to bypass the entire nature vs nurture 'is gender really built-in?' debate with one simple observation: Men and women are made in the image of god *as men* and *as women*,"

skąd przechodzi do

"Why does a man long for a battle to fight? Because when we enter the story in Genesis, we step into a world at war,"

gdzieś po drodze rzucając

"Now, a man's struggles, his wounds and addictions, are a bit more involved than that, but these ['these' = nieznalezienie rzeczy, których męskie serce potrzebuje: przygody, bitwy i pięknej do uratowania] are the core reasons."

Podaje cytaty dla zilustrowania dwóch rzeczy: (1) rzucania tez z palca i (2) polegania prawie wyłącznie na argumentach emocjonalnych, z pominięciem logicznych.

Argumenty logiczne zastąpione są przykładami. Znajdziemy więc Prawdziwych Mężczyzn w opisach scen z filmów akcji i przygodowych (np. Bravehart, Gladiator, Indiana Jones) i w relacjach z lądowania aliantów w Normandii. Autor jest Amerykaninem, nie mogło więc też zabraknąć dowodów anegdotycznych, na podstawie życia jego i jego kolegów. Fascynacja wojną i walką sugeruje, że autor w wojnie nigdy nie uczestniczył. Na koniec wpadamy w opisy codziennej walki z dosłownym szatanem. Słowem, nonsens. Wydaje się też, że autor odczytuje biblię dosłownie.

Kluczowa dla przesłania książki jest obserwacja, że dziecko (bo i chłopiec, i dziewczynka) zostaje za młodu zranione przez ojca. "Ojca" można zastąpić jak sądzę przez "rodzica", ale autor nie zdobył się na ten krok.

Gwiazdka nie jedna, a dwie, bo czytało się gładko. Ale skończyłem tylko dlatego, bo brat powiedział, że ta książka zmieniła jego życie i chciałem go zrozumieć.

Czytałem w oryginale. Autor zaczyna od

skąd przechodzi do

gdzieś po...

Książka na pewno warta przeczytania, nie da się ukryć. Zmusza czytelnika do refleksji, bez względu na to czy ona/on tego chce, czy nie.

W kilku miejscach robiłem wielkie oczy, w kilku chyba nie do końca zgadzam się z Autorem, kilka fragmentów czytałem po 5 albo i więcej razy, żeby je dobrze zrozumieć i zapamiętać.

Ale chyba właśnie o to chodzi w książce, ma poruszać i zmuszać do przemyśleń.
I taka właśnie jest ta książka.

Polecam!

Ale chyba właśnie o to chodzi w książce, ma poruszać i...

Książka warta przeczytania, nie tylko przez mężczyzn, aczkolwiek w szczególności. Otwiera oczy i pozwala się zastanowić nad pewnymi życiowymi istotnymi sprawami.

Kiedy kilkanaście lat temu przeczytałem "Dzikie serce" była to dla mnie jedna z najważniejszych książek w życiu. Niedawno postanowiłem sprawdzić jak teraz na mnie działa i czy nadal robi wrażenie.
Muszę powiedzieć, że się nie zawiodłem, choć teraz patrzę na "Dzikie serce" z trochę innej perspektywy. Bez wielkiego WOW. Może bez olbrzymich emocji. Bez szoku i niedowierzanie, że mężczyzna może być właśnie taki. Ale mimo to książka świetnie pokazała mi w jakim punkcie teraz jestem. Pozostałem z olbrzymim szacunkiem do autora i jego dzieła.

Czytana wieki temu, było to pierwsze wydanie. Pamiętam do dziś. I do niej wrócę, bo pojawiło się nowe, rozszerzone wydanie.