Szmuc

Tomasz Wyżyński

Wyróżniona opinia i

Szmuc

przeczytanych książek 117 napisanych opinii 96

Przypadkiem napotkana na bibliotecznej półce zaskakująca, nieoczywista i mocno intymna opowieść . Przejmująco smutne świadectwo tłamszenia jednostki, by wpasować ją w założoną wizję świata i przeznaczone jej w tym świecie miejsce.
Ortodoksja, pornografia i psychoterapia.
Dobre!

Ortodoksja, pornografia i psychoterapia.
Dobre!

Rajzla należy do rodziny ortodoksyjnych chasydów. Wiele zakazów, nakazów, modlenie się w prawie każdej chwili. Nakaz zakrywania całego ciała, zakaz chodzenia kobietom w spodniach, zakaz używania komputera czy laptopa, ogółem internetu.

Gdzie tkwi haczyk?
Rajzla używa laptopa do nauki na collegu oraz do pracy w księgowości. Łamie w ten sposób pewne zakazy, jednak nie to jest najgorsze. Nie tylko do tych dwóch rzeczy używa internetu. Nałogowo ogląda porno. Robi to w każdej wolnej chwili, po czasie uzależnienie staje się główną obsesją, przez co zawala obowiązki, nie uczy się i zostaje zawieszona na uczelni.

Jak straszne jest uzależnienie, jak łatwo wpaść w jego sidła a trudno się uwolnić.
Momentami czytało mi się ją z ogromnym trudem, jednak z każdą kolejną stroną, każdą kolejną myślą poświęconą książce, zaczynałam się w nią wkręcać i rozumieć przekaz.

Nie są to też do końca moje klimaty. Religia, dziwne obrzędy i drogowskazy nie są tym o czym lubię czytać. Niemniej jednak dobrnęłam do końca i nawet odczuwam satysfakcję z lektury.

Gdzie tkwi haczyk?

Napisać książkę o seksie, która będzie jednocześnie perwersyjna, naiwna i niewinna, to spory wyczyn. Taki jest "Szmuc". Ordynarna jest ta książka, wyuzdana, bluźniercza. A jednak nie o seks tu przecież chodzi. Główna bohaterka ogląda porno inaczej niż większość ludzi - w pierwszej kolejności szuka w nim odpowiedzi na pytania, dopiero potem przyjemności. Seks to dla Rajzli relacje uległości i władzy. Niewiedza to - jak się jej wpaja - niewinność, oznaka skromności, ale jednocześnie to dla niej źródło strachu przed nieznanym. Wiedza, którą zdobywa z porno, to droga do emancypacji i źródło wstydu jednocześnie. Tło kulturowe wyjaskrawia te rozterki, ale można by napisać taką książkę o dziewczynie, która nie jest ortodoksyjną żydówką. Wiele kobiet staje przed podobnymi dylematami.

Doceniłam tę książkę za to, że nie daje prostych odpowiedzi, nie prowadzi bohaterki po sznurku od tradycji do cudownego wyzwolenia z konwenansów. To nie jest serial Netfliksa, Rajzla nie topi peruki i nie ucieka od swojej społeczności na inny kontynent. Berliner poprzestaje na wyrażeniu wątpliwości i rozterek. Rajzla dokądś ostatecznie dociera, ale niekoniecznie tam, gdzie czytelnik chciałby ją zobaczyć. I to uważam za o wiele bardziej autentyczne niż wulgarne opisy porno.

„Jesteś błogosławiony Haszemie, który uczyniłeś mnie kobietą.”

Szmuc. Felicia Berliner

Debiut Felicia Berliner opisany jako „Brudna książka o czystym sercu” przez The New York Times to książka której temat kręci się wokół dylematów porno czy religia, studia czy małżeństwo, tradycja czy nowoczesność. To książka o szukaniu własnej drogi, swojej tożsamości na tle życia chasydzkiej rodziny. To książka o wyborach, o odkrywaniu siebie, o poznawaniu świata i o życiu na granicy dwóch światów. O zderzeniu kultur a przede wszystkim o destrukcyjnym uzależnieniu.

Niewygodna, kontrowersyjna, gorzka, prowokująca i niejednoznaczna proza, przepełniona obrazami które dla osób bardziej wrażliwych mogą być trudne do zaakceptowania. Dająca do myślenia ale i taka, o której chciałoby się zapomnieć. Budzącą sprzeczne uczucia ale warta przeczytania.

„Jesteś błogosławiony Haszemie, który uczyniłeś mnie kobietą.”

Szmuc. Felicia Berliner

Historia dziewiętnastoletniej chasydki z Brooklynu, która uwielbia oglądać filmy pornograficzne. A jest to wielokrotne złamanie zasad obowiązującej w jej grupie religijnej (nie do końca wiadomo jakiej – chasydzi raczej identyfikują się z konkretnym środowiskiem – „dynastią” np. Ger, Bobov, Sanz, Chabad Lubawicz etc.). Otóż nie wolno jej nie tylko oglądać porno, ale nawet w ogóle internetu poza tym, co dotyczy jej pracy i nauki. Nawet koszerność ich telefonów komórkowych polega na tym, że nie maja dostępu do internetu, ale nawet nie mają możliwości przesyłania wiadomości z załącznikami graficznymi.
Z drugiej strony rodzina nalega na szybkie, oczywiście aranżowana, zamążpójście. Oprócz internetu Rajzla ma jednak jeszcze dwie odskocznie – psycholog oraz „gotyckich” znajomych z koledżu, no i wykładowców oraz pracodawczynię. Niestety, wszystko dalej jest bardzo przewidywalne.
Książka bardzo powiela stereotypy, zarówno te pozytywne,jak i negatywne, o gojach i żydach, o Żydach niereligijnych i tzw. ortodoksach, o mężczyznach i kobietach, ich rolach w rodzinie i charakterach, no i o amerykańskich psychologach oczywiście.
Rozwój fabuły nie zaskakuje, mimo jednej próby zakrętu, też zresztą oczekiwanego. Trudno także doszukać się w powieści walorów literackich. Napisana prostym językiem, w porządku chronologicznym, z punktu widzenia trzecioosobowego wszechwiedzącego narratora, opisującego też myśli i uczucia bohaterki (gdyby ktoś nie mógł się ich domyślić z dialogów i opisów). Poszczególne postacie przedstawione są dość stereotypowo i sztampowo, nawet kontestatorzy – niezależnie od tego, czy obnoszą się ze swoimi poglądami, czy też je ukrywają.
Zalety książki wynikają w praktyce niemal jedynie z ich umiejscowienia w ściśle określonym środowisku – aszkenazyjskich chasydów, dla polskiego czytelnika bardzo egzotycznych. Codzienne życie, opis ubiorów, zwyczajów, ograniczeń ale i wartości. Do tego słowniczek użytych określeń z języka jidysz, w tym dotyczących sfery intymnej.
Trzeba też jasno powiedzieć, że to książka adresowana dla przede wszystkim do nastoletnich czytelniczek, co najwyżej około dwudziestu lat. Najlepiej amerykańskich, z korzeniami żydowskimi (ale nie chasydek, bo one jej nie przeczytają). Wiec zdecydowanie nie dla piszącego te słowa.
Przeczytane w ramach grudniowego wyzwania – książka książka objęta patronatem redakcji LubimyCzytać w mijającym roku.

Będę w mniejszości, ale książka mnie nie zachwyciła. Głównej bohaterki było mi żal, zarazem często nie rozumiałam motywów jej postępowania, nie były moim zdaniem dość przejrzyście wyjaśnione. Owszem, książka daje pewien wgląd w życie ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w USA i obnaża jej hipokryzję, ale to trochę za mało. Być może moje oczekiwania były wygórowane i nie umiem docenić zamysłu autorki? Może spodziewałam się opowieści o dojrzewaniu i odkrywaniu siebie, tym czasem Rajzla nie dojrzewa, miota się i nie wie, czego chce (studiować? pracować? wyjść za mąż?),nie rozumie siebie samej i pozostaje pogubiona (co w sumie nie powinno dziwić, ma przecież zaledwie 19 lat!). A może właśnie o to zagubienie tutaj chodziło?

PS 1. Nudziły mnie częste opisy czyichś snów, nie lubię ich w powieściach.

PS 2. Mnóstwo wyrażeń w jidysz – nie mam bynajmniej nic przeciwko, bo świetnie budowały klimat, ale dopiero po pewnym czasie odkryłam słowniczek z tyłu książki, w którym zresztą nie wszystko było zawarte – może lepszym rozwiązaniem byłyby przypisy?

Czytałam już sporo książek o życiu chasydów, ta jednak jest zupełnie różna od wszystkich poprzednich tytułów. Niezwykle bezpośrednia, wydawać by się mogło - wręcz prowokacyjna.

Młoda dziewczyna, Rajzla, ma głowę do liczb i matematyki, dzięki temu może się uczyć, a nawet korzystać z komputera. Jej notebook, obok świata działań rachunkowych, odsłania przed nią - trzymany wcześniej w zupełnej tajemnicy - wachlarz podniet erotycznych.

Kiedy Rajzla, bohaterka "Szmucu" Felicii Berliner odkrywa świat pornografii, jej życie nabiera nieznanych wcześniej barw. Nie wie jednak, że ciekawość bardzo szybko przerodzi się w uzależnienie. Rozpoczyna mroczną i niebezpieczną podróż.

W skrawkach codzienności obserwujemy tradycje i nakazy rodziny należącej do ortodoksyjnej społeczności nowojorskich chasydów. Religia zabrania młodym spędzania wspólnego czasu bez nadzoru, ba, chłopakowi nie wolno nawet zdjąć w obecności dziewczyny nakrycia głowy.

A tymczasem Rajzla brnie w świat seksualnych pragnień, coraz mocniej tracąc kontakt z rzeczywistością. Nie pomagają nawet wizyty u terapeutki..

"Szmuc" to studium zagubienia młodej kobiety, rozdartej mocno pomiędzy tradycją a współczesnym światem. Próba odkrywania siebie i poszukiwania własnej drogi w sytuacji, gdy przecież wszystko narzucone jest już z góry, gdzie ogrom nakazów i zakazów przysłania marzenia, a tym bardziej cielesne żądze.

Historia tej młodej chasydki opowiada o rozbudzającej się świadomości seksualnej kobiety, dla której przecież nawet własne ciało jest obce. Specyficzne zatem jest tu również nazewnictwo, Rajzla nazywa wstydliwe części anatomiczne w jidisz, bądź w ogóle wymyśla dla nich własne nazwy.

"Szmuc" to jednak nie tylko ostre wrażenia z ekranu laptopa, to również swoista podróż przez głębokie zakamarki ludzkiej psychiki. Rzecz o pragnieniu wolności, przy jednoczesnym przywiązaniu do znajomego i bliskiego, mimo wszystko, stylu życia.

Czy dziewczynie uda się pogodzić coraz większe zainteresowanie swoją seksualnością z oczekiwaniami społeczności? Którą drogę wybierze, i czy będzie mogła w końcu zdecydować świadomie i samodzielnie? Sprawdźcie sami!

Ciekawe spojrzenie na młodą dziewczynę w kulturze żydowskiej, której chęć poznawania świata i siebie jest większa niż narzucone normy. Historia sama w sobie jest napisana poprawnie, chociaż spodziewałam się dużo więcej, patrząc na komentarze o tym jak jest prowokacyjna jest to powieść.

Ciekawa historia o uzależnieniu, poszukiwaniu własnej drogi w warunkach narzuconych przez ortodoksyjną wiarę. Zaskakujący koniec (?) perypetii Rajzli na pewno wywoła dyskusję i pewne kontrowersje.

"Szmuc" Felicji Berlinger to niezwykle prowokacyjna powieść, której główną bohaterką jest Rajzla, młoda kobieta z ortodoksyjnej społeczności chasydów w Nowym Jorku.
Autorka w sposób zuchwały i głęboko emocjonalny ukazuje jej walkę z uzależnieniem od pornografii. Dziewczyna jest niezwykle skomplikowana i emocjonalnie głęboka. Jej walka z własnymi demonami i pragnienie wolności tworzą niezwykle poruszającą historię.

Fabuła to nie tylko opowieść o osobistych dylematach bohaterów, ale również o odwadze w konfrontacji z własnym przeznaczeniem. Autorka w mistrzowski sposób łączy elementy codzienności z głębokimi refleksjami nad życiem. Jej walka o wolność i spełnienie ambicji w obliczu sztywnych zasad jest tematem, który trafia do serca czytelnika.

To niezwykle ważna książka, która porusza tematy uniwersalne, takie jak wolność, miłość i dążenie do spełnienia. Berlinger w niezwykle sugestywny sposób ukazuje, że każdy z nas ma prawo dążyć do własnego szczęścia, niezależnie od otaczających nas konwenansów.

Książka porusza tematykę seksualności i rozbudzającej się świadomości seksualnej młodej kobiety, poprzez podróż przez głębokie zakamarki ludzkiej psychiki.
Świetna! ☺️

• Żydzi