Dwie i pół duszy. Folk noir

Okładka książki Dwie i pół duszy. Folk noir Justyna Hankus
Okładka książki Dwie i pół duszy. Folk noir
Justyna Hankus Wydawnictwo: Powergraph fantasy, science fiction
Powergraph
2023-06-02
2023-06-02

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Sny umarłych 2023. Polski rocznik weird fiction Dagmara Adwentowska, Daria Banasiewicz, Aleksandra Bednarska, Filip Duval, Agnieszka Fulińska, Elana Gomel, Justyna Hankus, Katarzyna Ophelia Koćma, Dariusz Ludwinek, Marcin Mleczak, Olaf Pajączkowski, Aleksander Paradowski, Przemysław Poznański, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Sylwia Wełna, Adam Włodarczyk, Małgorzata Żebrowska
Sny umarłych 2... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Nowa Fantastyka 495 (12/2023) Reginald Bretnor, Amal El-Mohtar, Justyna Hankus, Kat Howard, Michał Kłodawski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Clark Ashton Smith, Sohei, Frank R. Stockton
Nowa Fantastyk... Reginald Bretnor, A...

Ogólna ocena pozytywna. Powieść napisana jest bardzo poprawnie, aż nazbyt. Niektóre wątki były dla mnie ciekawsze, inne się dłużyły. Dobrze wykorzystane mroczne motywy zaczerpane z polskiego folkloru. Konstrukcja zazębia się w jednym punkcie kulminacyjnym, mamy trochę retrospekcji, ale wszystko perfekcyjnie prowadzi nas od punktu A do punktu B. Wydaje mi się, że historia zyskałaby na małym wyjściu ze schematu, brakowało mi odrobiny szaleństwa i chaosu - w końcu akcja działa się w Polsce lat 90.
Dodatkowo chciałam powiedzieć, że wersja audio jest przepięknie przeczytana przez lektora, wielki szacunek dla panaJanusza Zadury, że zdołał wydobyć z tekstu jego najlepsze atuty. Wszystkie emocje bohaterów były oddane w stu procentach, coś niesamowitego.

Bardzo trudno było mi włączyć się w akcje książki. Język też nie był łatwy, chociaż dodawał klimatu powieści.
Podobał mi się ogólnie klimat, taki staro słowiański, z wierzeniami i praktykami magicznymi.

Smutek i mrok wypełniają strony tej powieści, a zagubione dwie i pół duszy zapraszają do baśniowego świata, by poznać niezwykłą historię trzech bohaterów, których losy są ze sobą splecione. Historię ponurą i duszną, bo ich życie w małej społeczności nie należy do najłatwiejszych. Nieszczęśliwi, samotni, zdani na siebie samych stawiają czoła wszelkiemu złu, a to zło odgrywa tu główną rolę. Kusi, omamia i przeraża.

Nie jest to opowieść łatwa. Wymaga dużego skupienia, bowiem w tej książce dzieją się rzeczy dziwne i tajemnicze, w których trzeba zanurzyć się głębiej, by poznać ich sens. Ta przepełniona niepokojem i ludowymi wierzeniami opowieść wzbudza wiele emocji i skłania do refleksji, zwłaszcza gdy zło bierze górę, chełpi się swoimi czynami i chichocze po kątach.

Trzeba mieć odwagę, by wejść do lasu tak szeroko omijanego przez miejscowych. Lasu, który woła, szepce i obserwuje. Lasu, w którym czai się zło..

Polecam zapoznać się z tą pięknie napisaną historią, której fabuła może wydawać się chaotyczna, jednak dla czytelnika, lubiącego pogmerać między słowami, z tego chaosu może wyłonić się coś wyjątkowego.

Zaczęłam czytać późnym wieczorem i zarwałam noc.

Klimat zrobił na mnie ogromne wrażenie, żal było mi kończyć książkę. Owszem, wątków jest wiele ale całość, która tworzą jest niesamowita!

Jeśli urzekła Cię tak jak mnie i chcesz więcej, polecam przygody Starej Słaboniowej oraz 'Kołatanie' :)

Zaczęłam czytać późnym wieczorem i zarwałam noc.

Przy tej ksiązce miałam wrażenie, ze któs mnie wyrywa w połowie historii, żeby mnie przenieść do innego wątku. On z kolei w jakiś pokrętny sposób łączył się z głównym

Nie jest to książka akcji, ale klimat jaki stworzyła autorka zwala z nóg.

Nie jest to książka akcji, ale klimat jaki stworzyła autorka zwala z nóg.

Od Justyny Hankus niejeden mógłby uczyć się pisania powieści grozy. I pomyśleć, że to debiut. To co będzie dalej? Miejmy nadzieję, że jeszcze lepiej.

Dwie i pół duszy. Folk noir wysuchałem w formie audiobooka. Janusz Zadura rewelacyjny.

Fantastyka w baśniowym stylu, bardzo przyjemna w lekturze. Postacie są specyficzne, bieg wydarzeń gdzieś z pogranicza jawy i snu (niektóry rzeczy po prostu się dzieją),a sama narracja toczy się w dość nietypowy sposób - raz przyspiesza, raz zwalnia.

Na początku dopatrzyłem się pokrewieństw z nagradzaną twórczością Radka Raka. W sposobie prowadzenia narracji zapachniało mi Zytą Rudzką, jej oszczędnym, a jakże urzekającym operowaniem słowem. Ale skojarzenia skojarzeniami, bo Justyna Hankus przede wszystkim pozostała od pierwszej do ostatniej strony sobą, oryginalna pisarką. Stworzyła bowiem urzekającą i wciągającą historię, gdzie mieszają się czasy, postaci, gdzie rzeczywistość przeplatana jest dawną magią, zabobonem, a nielinearne snucie opowieści czyni ją tylko apetyczniejszą, jeśli tak wypada o prawdziwej literaturze napisać. Mnie "Dwie i pół duszy, folk noir" po prostu urzekła.

Rewelacyjnie napisana powieść grozy przesycona ludowymi wierzeniami, bardzo dobrze się czyta, jeszcze lepiej słucha w formie audiobooka. Historia, która powoli wciąga czytelnika w mroczny, ludowy świat pełen mroku.