Okładka książki Nieśmiertelni Klaudia Zacharska
Klaudia Zacharska Wydawnictwo: Abyssos fantasy, science fiction
Abyssos
2023-06-01
2023-06-01
fantasy fantastyka kobiecabohaterka dark darkromance groza

Agata uczy muzyki w szkole. Jest pełna pasji i zaangażowania. Nela to jedna z jej uczennic - Bardzo zdolna, ale zamknięta w sobie i wycofana. Nauczycielka stara się pomóc dziewczynce, namawia ją na grę w szkolnym zespole. Kiedy wreszcie Agacie udaje się zbliżyć do Neli, ta zdradza jej swoją tajemnicę. Co ukrywa dziewczynka? Kim jest tajemnicza Berenika? Przekonajcie się sami...
Ależ to była niesamowita książka. Już dawno nie czytałam tak zaskakującej i nieprzewidywalnej historii. Początek jest spokojny, powoli poznajemy bohaterów, by po pewnym czasie zostać wrzuconym w wir dynamicznych wydarzeń. Czyta się ją bardzo szybko, akcja naprawdę wciąga i kiedy już wydaje się, że coś tam wiemy, nagle następuje zwrot. Podoba mi się historia wymyślona przez Autorkę I sposób, w jaki ją prowadzi. Intryguje, zachęca do snucia teorii... Co prawda mam mały niedosyt - tak nie do końca rozumiem, kim jest pewna znacząca dla akcji postać i dlaczego zrobiła to, co zrobiła - ale może Autorkę chodziło o takie niedopowiedzenie. Podoba mi się też wątek muzyczny w książce - bardzo lubię słuchać gry na saksofonie i gdzieś z tyłu wciąż mi brzmiały jakieś nuty.
Książka wzbudza mnóstwo emocji i skłania też do refleksji. Główna bohaterka - Nela - jest tylko dzieckiem, trzynastolatką postawioną wobec strasznej sytuacji. Bardzo jej współczułam i trzymałam za nią kciuki.
To był naprawdę świetnie spędzony czas z książką - z pewnością sięgnę po inne Autorki.

NIEŚMIERTELNI

Odkąd tylko pamięta, choć nigdy jej nie widziała, ona była zawsze przy niej. Zawsze z nią, a właściwie od zawsze częścią niej. Mieszkała sobie gdzieś w głowie, w zakamarkach myśli, na uboczu świadomości. To było tak bardzo naturalne jak zielone drzewa w maju i krótki dzień zimą. Jej głos wpisany był w przestrzeń każdego poranka i każdego wieczoru. Cała jej istota stała się powszednością, a ich światy,choć bardzo różne, splecione były w jeden, tak samo jak współodczuwanie doznań czy doświadczanie nawzajem własnych emocji. Wszystko mniej lub bardziej przenikało się i tworzyło swoistą symbiozę. Zdawać by się mogło, że obie istnieją dzięki sobie nawzajem, że jedna jest uzupełnieniem tej drugiej, że taki duet to układ wręcz doskonały. Kiedy jednak nastoletnia Nela orientuje się, że jest jedynie narzędziem i środkiem w mrocznym planie Bereniki, że nie pozostało jej zbyt wiele czasu, podejmuje nierówną walkę o życie. Życie Neli albo,kolejne już, życie Bereniki.
Czy zagubiona i przerażona dziewczynka znajdzie siłę i wsparcie? Jaką cenę zapłaci za bunt wobec tajemniczych istot z przeszłości? Jak ważną rolę odegra w całej historii muzyka i przepiękny instrument?
NIEŚMIERTELNI to moje pierwsze spotkanie z prozą @klaudiazacharska_pa ,i powiem, że zaiskrzyło!!!...mimo, że fantastyka to nie jest mój ulubiony gatunek. Ta książka bardzo szybko wciągnęła mnie w swoje czeluści i nie puściła do ostatniego zdania. Autorka bardzo sprawnie buduje ciekawą, intrygującą opowieść. Niespiesznie wprowadza w kolejne etapy historii, odsłania sukcesywnie tajemnice i komponuje enigmatyczny, lekko niepokojący klimat. To wszystko sprawia, że powieść mimo,iż z elementami fantastyki, staje się bardzo realna i rzeczywista. Cały wachlarz fajnie skonstruowanych postaci,kalejdoskop zachowań i postaw, autentyczne miejsca,ale również spora dawka magii i urok niezwykłości, składają się na książkę w której można się zatopić.

NIEŚMIERTELNI

• Bohaterów w Nieśmiertelnych podzieliłbym na dwie grupy- te wykreowane bardzo szczegółowo, które stanowią o całej akcji w książce oraz na bohaterów którzy stanowią tylko tło i tak naprawdę niewiele wnoszą swoją obecnością (z wyjątkami). Główna para "złoli" jest dla mnie najbardziej intrygująca, bo nie są oni ukazani jako typowe "złe charaktery". Złapałem się na tym, że w pewnym momencie autentycznie im współczułem, zaś ich miłość mimo całej otoczki była bardzo prawdziwa, dojrzała i głęboka oraz bardzo czuła. Klaudia pięknie to zaprezentowała w powieści i gdyby nie pewne zachowania to budziliby dużo sympatii. Najbardzej irytującą postacią dla mnie okazał się Artur, który potrafił mi zepsuć zabawę swoją nadopiekuńczością i zachowaniem w ogóle. Agata, Nela oraz Julka były najlepiej wykreowane, a swoją barwnością budziły największą sympatię. Przede wszystkim postać Agaty zasługuje na wyróżnienie- jej niezłomność i zaplaczywość budzą szacunek, zwłaszcza z wiszącym jej nad głową mężczyzną w kucharskim fartuszku (wiemy o kogo chodzi 😈). Do tego ma świetny gust czytelniczy 🤭. Na wspomnienie zasługuje również pewna tajemnicza postać, o której nie chce za dużo pisać, aby wam nie spojlerwować. Powiem tylko, że to był ten "fantasystyczny" moment, na który czekałem i na który warto było czekać.
• Fabuła powieści jest bardzo oryginalna i ciekawa- to takie fantasy osadzone w realnym świecie ocierające się o grozę i toczące się w rytm melodii płynącej z saksofonu. Cała historia jest zgrabna i prosta przez co bardzo przyjemnie się ją czyta. Podobało mi się jak Kaludia zręcznie otwiera i zamyka poszczególne wątki. Muszę jednak zaznaczyć, że fabularne przeskoki w czasie, choć zrozumiałe, to według mnie nie były odczuwalne tak jak powinny. Gdyby nie było to wyraźnie zaznaczone to pomyślałbym, że akcja toczy się "jednym ciągiem". Brakowało mi nieco głębszego opisu odczuć bohaterów w związku z upływającym czasem.
• Podsumowując- Przy Nieśmiertelnych bawiłem się naprawdę świetnie. Uwielbiam fantasy, które nie jest odzierane z magii przez osadzenie w realnym świecie. Szczypta grozy i napięcia nadała tej powieści świeżości i uroku, a fabuła, choć niezbyt skomplikowana potrafiła mnie zaskoczyć i wzbudzić różne emocje- od radości po współczucie do chęci mordu (tak, tak Artur). Myślę, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z twórczością Kalaudii Zacharskiej, bo bardzo polubiłem jej sposób pisania, a na półce już czeka jej debiut tj. "Kantata".

Trudno się oderwać. Historia ,którą opowiada nam Autorka jest przerażająca, smutna...Można by jeszcze mnożyć emocje , które wywołuje ta książka. Z całą pewnością to jedna z tych , które z jednej strony wymuszają refleksje a z drugiej mocno zapadają w pamięć. Autorka osiągnęła zamierzony efekt dozując napięcie.

Co byście zrobili, gdybyście byli nieśmiertelni?

Są takie książki, które potrafią oczarować od pierwszej strony, od pierwszych zdań i to zobaczonych na Instagramie. Tak właśnie było z książką “Nieśmiertelni" @klaudiazacharska wydanej przez @wydawnictwo_abyssos.

Otrzymałem swój egzemplarz w ramach współpracy barterowej z autorką.

W tej powieści mamy dwie główne bohaterki. Agatę, nauczycielkę z powołania, która angażuje się w życie szkoły jak i interesuje się uczniami. Po godzinach prowadzi szkolny zespół muzyczny. Do jej grupy dołącza Nela, lekko wycofana uczennica z talentem grania na saksofonie i wydaje się skrywać jakiś sekret. Okazuje się, że jej umysł zamieszkuje nieśmiertelna istota, próbująca przejąć jej ciało.

Już po samym opisie można się domyślić, że z jednej strony raczej mamy literaturę młodzieżową, a z drugiej poważną fantastykę, w której kryje się mrok.

Zacharska wciąga nas w historię z każdą stroną coraz bardziej. Fani fantastyki znajdą tutaj ulubione motywy serwowane w nowej odsłonie. Znajdziemy tutaj przedwieczne zło niczym w powieściach weirdowych, próbę przejęcia ciała niczym w grozie z opętaniami, motyw szkoły oraz motyw horkruksa w postaci saksofonu Neli, który potrafi ją ochronić przed jaźnią w jej głowie.

Dałem się oczarować tej historii i do końca kibicowałem bohaterom. Przeżywałem razem z nimi koszmar, który je spotkał i wspierałem je całym sobą. Chciałbym aby było więcej takich nauczycielek jak Agata, które angażują się w życie uczniów.

Ale… nie byłbym sobą gdybym nie napisał o minusach. Znalazłem tylko jeden. Otóż Klaudia czasami używa słów i synonimów, które ja osobiście odczuwam jako fałsz w melodii. Nie jest to błąd i nie odbiera przyjemności z czytania. Natomiast potrafi czasami wyrwać ze świata fantazji i przenieść do świata realnego.

“Nieśmiertelni” to idealna pozycja na zbliżające się lato. Dajcie się ponieść historii, aby chociaż na chwilę zapomnieć o upałach.

Co byście zrobili, gdybyście byli nieśmiertelni?

Otrzymałem swój egzemplarz w ramach współpracy barterowej z autorką.

W tej powieści mamy dwie główne bohaterki....

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

To powieść, która wciągnęła mnie w swoje mroczne objęcia już od pierwszych stron. Wiedziałam, że to nie będzie zwyczajna opowieść o nudnych ludziach – no way, to jest Klaudia Zacharska! Już na starcie miałam pewność, że ta książka sprawi, że zastanowię się, czy moje myśli naprawdę są tylko moje.

Z pozoru to tylko historia o nastolatce, Neli, która ma niezwykłego stalkera… w swojej głowie. Wewnątrz niej tkwi tajemnicza obecność, która żuje mentalne popcorny i ogląda reality show w umyśle.
Tak, to nie jest błąd, i nie, to nie jest kolejna przypadłość medyczna. To Nieśmiertelna próbuje zawładnąć duszą i ciałem Kornelii.

Klasycznie, nie? Ale czekajcie, tu jest haczyk. Autorka zręcznie wplata w to wszystko dawkę muzyki, która działa jak dźwiękowa terapia. Saksofon staje się pasją Kornelii, a przez to również kluczem do jej ocalenia. Chłodne dźwięki tego instrumentu są jak opium dla jej duszy. Dzięki niemu trafia do szkolnego zespołu, który okazuje się być początkiem wielkiej przyjaźni, a także bronią w starciu z Nieśmiertelnymi.

Zastanawiacie się pewnie, czy to nie jest zbyt dziwaczne? Ale właśnie ta niesamowita mieszanka rzeczywistości i fantazji sprawia, że "Nieśmiertelni" to prawdziwie uzależniające czytanie. Jest tu coś z dreszczyku emocji, coś z komicznego chaosu, coś, co sprawia, że serce wam szybciej zabije, a umysł zacznie wariować.

No to, co? Zagłębicie się w tej mrocznej krainie tajemnic? Nocne seanse z latarką pod kołdrą czas zacząć.
Ale ostrzegam, to nie zabawa dla amatorów. Klaudia Zacharska serwuje nam dawkę mroku, który wchłonie Was jak czarna dziura. Mistrzowsko splata wątki fantastyczne z rzeczywistością, oczarowuje, zaskakuje, a jednocześnie wciąga jak wirujący labirynt. A zakończenie? Jest szczęśliwe czy tragiczne? No cóż, to już niech pozostanie tajemnicą, którą musicie sami odkryć w tej niezwykłej opowieści. I ostrzegam Was, ta książka to zaproszenie do tańca na linie między światami.

I wierzcie mi, warto zaryzykować!

"Nieśmiertelni" Klaudia Zacharska

Znając już pióro Klaudii Zacharskiej wiedziałam, że "Nieśmiertelni" to nie taka "zwykła" książka o zwykłych ludziach. Wiedziałam, że pojawi się tam wątek fantastyczny, ale jest on tak wpleciony, że mogłabym sobie wyobrazić, że to dzieje się na serio.

W "Nieśmiertelnych" mamy bardzo realny świat połączony z nierealną postacią żyjącą "w ciele" nastolatki (a w zasadzie jeszcze dziecka). Głos tkwiący w jej głowie zabiera z każdym dniem również jej ciało. Jedynym wytchnieniem dla Kornelii jest saksofon. A gra na nim z tak wielką pasją, że staje się częścią szkolnego zespołu. Dzięki temu znajduje przyjaciół, którzy okażą się dla niej ratunkiem w walce z nieśmiertelnymi.
Ucieczka w muzykę daje Neli tak naprawdę jedyne chwile na bycie tylko ze swoimi myślami, na planowanie jak uwolnić się od tkwiącej w niej innej osoby.

Jeśli myślicie, że psychiatra dałby tu radę pomóc to jesteście w błędzie, bo to nie wyimaginowany głos tkwi w jej głowie, ale tytułowa nieśmiertelna.

I tu musi zadziałać Wasza wyobraźnia. Fantazja której wodze trzeba puścić, żeby wejść w środek tej historii. U mnie w pełni zadziałała i jestem usatysfakcjonowana zakończeniem.
Było szczęśliwe czy tragiczne?
To już musicie sami sprawdzić.

"Nieśmiertelni" Klaudia Zacharska

🎷"Nieśmiertelni" to kolejna już książka Klaudii Zacharskiej. Wydana została nakładem wydawnictwa Abyssos, natomiast w ręce czytelników oddana 1 czerwca 2023.

Agata, nauczycielka z powołania, prowadzi szkolny zespół muzyczny. Chce do niego zwerbować jedną ze swoich uczennic, młodą saksofonistkę Nelę. Dziewczynka jest wyobcowana, boi się wyśmiania ze strony rowieśników i mimo widocznych szczerych chęci dołączenia do zespołu... początkowo odmawia. Agata, jak przystało na pedagoga z prawdziwego zdarzenia, takiego z misją, postanawia zainteresować się powodem odmowy.

Świadomość Neli nie jest jedyną mieszkającą w jej głowie. Dziewczynka dzieli swój umysł z Bereniką, która pomaga jej w szkole, przez co dziecko wydaje się dojrzalsze niż rówieśnicy, zna słowa nietypowe dla swojego wieku, jest szkolną prymuską a od czwartego roku życia nosi miano geniusza.

Książkę czyta się bardzo szybko, jest wciągająca, intrygująca a bohaterów nie da się nie lubić. To miszmasz obyczajówki z fantastyką, w którym czytelnik z łatwością odnajdzie elementy romansu, kryminału czy thrillera. Wszystko to łączy się w genialną całość, a świetnie spędzony czas z książką jest gwarantowany.

Bohaterowie są zupełnie naturalni, są zwykli, tacy jak my, nie mają żadnych supermocy. Dzięki temu łatwo jest się z nimi zżyć i wczuć w ich historię. Natomiast sama Nela, pomimo widocznej dorosłości, wciąż cechuje się naiwnością dopasowaną do wieku, dlatego też doskonale wiadomo, że mamy do czynienia z dzieckiem. Warto zwrócić uwagę na rozwój relacji Agaty i młodej saksofonistki, które z typowych dla uczennicy i nauczycielki ewoluują w piękny sposób.

"Nieśmiertelni" to dopracowana opowieść o miłości ponadczasowej i na swój sposób pięknej, a jednoczesnie bezwzględnej, okrutnej, trudnej... miłości pełnej nienawiści, która pozbawia litości, dla której dąży się po trupach do celu. To historia miłości przeklętej, mrocznej i bolesnej.

Na słowa uznania zasługują też miękkość i gładkość okładki. Serio, w dotyku jest naprawdę przyjemna a moja wewnętrzna sroka jest mocno usatysfakcjonowana.

"Nieśmiertelni" to książka, którą przeczytałam jakis czas temu.Niestety zawirowania sprawiły, że dopiero teraz recenzja pojawia sie na moim profilu.Za co z góry przepraszam autorkę jak i wydawnictwo💐

To ekscytująco rewelacyjna historia z wyrazistymi postaciami, wewnętrzną magią i mnóstwem emocji.Książka, gdzie fantastyka melodyjnie przeplata sie z elementami grozy i tematyką obyczajową.

Pewnego dnia do zespołu muzycznego pani Agaty dołącza dwunastoletnia Nela.Dziewczynka nie lubi zwracać na siebie uwagi.Jest spokojna i zdecydowanie stroni od rówieśników.I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ takich dzieci jest mnóstwo w szkołach.Wyróżnia ja jednak pewien dziwny fakt.Otóż od urodzenia w głowie naszej bohaterki "zamieszkuje" tajemnicza Berenika.Istota, którą Nela ma za przyjaciółkę.Jednak kiedy Nela dołącza do grupy muzycznej, nagle wszystko sie zmienia.Jej "dotychczasowa przyjaciółka" zaczyna pokazywać swoje prawdziwe "oblicze" a dziewczynce zaczyna grozić ogromne niebezpieczeństwo.Ale jest osoba, która pragnie pomóc uczennicy.Kiedy jednak Agata poznaje jej głęboko skrywany sekret, który okazuje się nieśmiertelnym bytem, wie ze czeka je niełatwa walka.
Czy uda się jej ocalić uczennicę przed Bereniką?

Przyznaję, że nie spodziewalam się, że po "Sepii" autorka napisze kolejna tak dobra książkę."Nieśmiertelni" zaś chwyciły mnie w frapujący uścisk od pierwszych stron i nie puszczały do samego końca.Autoka ponownie udowadnia, że pisze całym sercem i potrafi tworzyć pięknie złożone historie z całkowicie niezapomnianymi i wyróżniającymi się postaciami.Efektywnie obdarowując nas historią fantasy, która realnie porusza sprawę życia i śmierci. Gdzie liczy się każda sekunda, a bohaterowie zostają wciągnięci wraz z czytelnikiem w pomysłową i jakże przerażającą walkę.

Gorąco polecam!

Nieśmiertelni

Nie od dziś wiadomo że dzieci więcej widzą ...więcej czują i słyszą bo mają czysty umysł niczym nie splamiony. Ale nie każdy ma możliwość takiej beztroski. Nela nieśmiała dziewczynka która posiada zdolności muzyczne ale również sekret. A tym sekretem jest tajemniczy byt który sprawnie okręcił sobie dziewczynkę wokół palca, ale nie do końca zdaje sobie sprawę że Nela jest silniejsza niż myśli i szykuje się nie lada wyzwanie.
Agata nauczycielka z sercem na dłoni prowadzi szkolny zespół muzyczny. Dzieli się z uczniami nie tylko pasją ale wsparciem, dobrym słowem i ma otwarty umysł. Szybko spostrzega że nową członkini zespołu coś trapi i jest to bardziej mroczne i tajemnicze niż się komukolwiek zdawało na początku.
Kiedy Agata poznaje mroczny sekret zaczyna się walka i wyścig z czasem by uratować dziewczynę ze szponów istoty która chce w pełni nią zawładnąć oraz ucieczka przed tym który po trupach chce osiągnąć swój cel.
Jak się potoczą ich losy? Czy Nela odzyska swoje życie w pełni? Czy mroczny byt odejdzie w końcu tam skąd przyszedł? Co kryją w sobie tajemnicze ruiny i jak to wpłynie na życie bohaterów?
Oczywiście zaliczam się do "Dziwaków" a czemu? Znajdziecie odpowiedź na końcu książki 😁🙌
Moja droga wykreowałaś naprawdę niespotykany dotąd świat. Umysł to potężne narzędzie a najmniejszy niepozorny szept w głowie może skończyć się lawiną nie do zatrzymania..
Czekam na dalsze Twoje natchnienia 🤩

• Chcę kupić