Bezradni

Okładka książki Bezradni Klaudia Zacharska
Okładka książki Bezradni
Klaudia Zacharska Wydawnictwo: Phantom Books Horror kryminał, sensacja, thriller
Phantom Books Horror
2023-12-20
2023-12-20
thriller groza

Kamila - młoda dziewczyna kochająca muzykę, pracuje w sklepie muzycznym.
Marek - rozważny pracownik banku.

Kamila i Marek to rodzeństwo a zarazem najlepsi przyjaciele. Po śmierci matki są dla siebie całym światem. Marek pracownik banku raz na jakiś czas wyjeżdża służbowo aby spotkać się z klientem. Podczas jednego z wyjazdów urywa im się kontakt a zaniepokojona Kamila prosi o pomoc swojego byłego chłopaka. Na jaw wychodzą kłamstwa Marka którymi latami karmił siostrę.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Klaudii Zacharskiej i jakże udane! Książka od pierwszy stron wciąga i nie daje się odłożyć! Bardzo lubię mocne i tak pokręcone książki jak Bezradni. Moje serduszko było uradowane po przeczytaniu tej historii. Zakończenie wbiło mnie totalnie w fotel! Do końca nie wiedziałam co jest grane i kto z kim po co i dlaczego.

Kamila - młoda dziewczyna kochająca muzykę, pracuje w sklepie muzycznym.
Marek - rozważny pracownik banku.

"(...) uśmiech, z jakim spoglądał na swoją ofiarę. Uśmiech nie szaleńca, lecz drapieżnika. Uśmiech człowieka zasiadającego właśnie do długo wyczekiwanego posiłku, podczas którego serwuje się jego ulubione danie."

Kamila i Marek to wspaniałe rodzeństwo, które stale się wspiera. Prawdziwi przyjaciele.
Ona - melomanka sprawdzająca się w pracy w sklepie muzycznym, gdzie doceniają ją zarówno klienci, jak i współpracownicy.
On - pracownik banku, który raz na jakis czas musi wyjechać służbowo, aby spotkać się z Klientem.
Mają tylko siebie.
Niestety Marek podczas jednego ze swoich wyjazdów urywa kontakt z siostrą. I tu zaczyna się spirala wydarzeń, która nie prowadzi do niczego dobrego..

"Ktoś powiedział kiedyś, że dobre uczynki nie wymazują złych, ale że złe nie odbierają znaczenia tym dobrym."

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki i znowu zostałam zaskoczona. Trzeba przyznać, że Klaudia potrafi zaciekawić i zbudować klimat w taki sposób, że jednocześnie chcesz i nie chcesz poznać powody działania bohaterów.
Tym razem szarpały mną sprzeczne emocje i już sama nie wiedziałam, komu kibicuję.. Był taki moment, gdy z jednej strony rozumiałam, dlaczego myśli bohatera szły w danym kierunku, ale odruchy stricte ludzkie nie potrafiły znaleźć podstaw takiego zachowania.
Bezradność w tej książce objawia się na wielu poziomach, co pokazuje, że nawet zbrodnie mogą mieć swoje uzasadnienie (choć niekoniecznie słuszne).
A zakończenie wywróciło mój pogląd na sytuację do góry nogami. Niby spodziewałam się, że coś musi być na rzeczy, ale.. nie.. to..

Ona - melomanka sprawdzająca się w pracy w sklepie muzycznym, gdzie...

Bezradność czym dla was jest? Kiedy ostatnio ją czuliście?
✨Bezradni - Klaudia Zacharska✨
☕ Ja poczułam się bezradna po przeczytaniu "Bezradnych" Klaudii Zacharskiej. To niesamowite, że właśnie tak się stało. Nie chciałabym wchodzić w szczegóły, zataczam nad tym nutkę tajemniczości. Jednak to co mogę przyznać to to, że ta recenzja zupełnie inaczej by wyglądała gdyby nie Natalia @spizarniaksiazdk.
To ona wiele mi wyjaśniła, rozjaśniła i to jej zasługa, że przeczytacie poniżej, takie a nie inne, moje zdanie na temat tej książki. Natalia jeszcze raz dziękuję!
📚 Zaczynając od podstaw...z piórem Autorki spotkałam się pierwszy raz. Nie znałam stylu ani charakterystycznych smaczków pisarskich Pani Klaudii. To czasami plus a czasami duży minus.
☕ Niezmiernie spodobał mi się pomysł na fabułę! Był zadzior, była kr€w (dużo!),były flaki (trochę mniej),były też zaskoczenia. Bohaterów była odpowiednia ilość, nie za dużo, nie za mało. Fajnie wszyscy zostali przedstawieni. Nie polubiłam się z główną bohaterką, która była irytująca i zapatrzona w siebie.
📚 To suche fakty. A jakie moje odczucia? Tu wraca kwestia znajomości dotychczasowej twórczości Autorki. Przed napisaniem tej recenzji zrobiłam coś czego normalnie nigdy nie robię. Czyli weszłam na LC i przeczytałam inne opinie. Paradoksalnie bardzo mi to pomogło! Dzięki temu wiem, że duża warstwa obyczajowa jest czymś normalnym u Pani Klaudii. Więc czy mogę jej to zarzucić? Mogę, ale to nic nie zmieni, bo takie prawo autora, że piszę jak chce! Zaczynając czytać zrobiłam sobie notatkę "bardzo długo się rozkręca. Mega długi wstęp obyczajowy". Po czym się okazało, że cała książka jest tak skonstruowana. Ja tego nie lubię w kryminałach/thrillerach ale czy to skreśla książkę? Zdecydowanie nie!
☕ Druga sprawa to akcja. A dokładnie jej forma. Działo się niespiesznie. Ale tylko do momentu kiedy fabuła dotyczyła otoczki. A kiedy były wcześniej wspomniane flaki, to®tury itd to wtedy przy jednym mrugnięciu oka miałam wrażenie, że już jest po wszystkim. Nie jestem przyzwyczajona do takiego stylu. Lubię jak napięcie jest budowane i kiedy przychodzi kulminacyjny moment i to wszystko się rozlewa jak polewa na ciepłym cieście. A tutaj było inaczej. Ale to nie znaczy, że było źle!
📚W ogólnym rozrachunku książka mi się podobała i cieszę się, że mogłam ją przeczytać! Ale to jak namieszała mi w mojej czytelniczej głowie zapamiętam na długo!

Bezradność czym dla was jest? Kiedy ostatnio ją czuliście?
✨Bezradni - Klaudia Zacharska✨

Kamila, dla której muzyka to jest po prostu życie, wielka miłość i ogromna pasja. Ma szczęście, że wykonuje pracę, która naprawdę bardzo lubi, gdyż jest sprzedawca w sklepie muzycznym. Marek brat Kamilii, z którym jest bardzo zżyta. Mężczyzna pracuje w banku i udziela się charytatywnie. Często wyjeżdża w podróże służbowe. Lecz nie przeszkadza to rodzeństwu, które łączy niezwykła więź i traumatyczne przeżycia.
~
Kamila traci kontakt z Makiem, bardzo się denerwuje i robi wszystko aby odnaleźć brata. Nikt nie wie co się z nim mogło stać, okazuje się, że jego wyjazd był prywatnym urlopem. Kamila zgłasza zaginięcie brata ale sama też próbuje go odnaleźć na podstawie jego dziennika.
~
Marek zamknięty na pustkowiu w piwnicy. Torturowany przez parę oprawców, którzy bez wahania wykonują coraz gorsze zbrodnie na mężczyźnie. Jego cierpienie obserwuje mały chłopiec, który mimo strachu dzielnie się trzyma. Czy mężczyzna okłamuje siostrę? Czy kobieta go odnajdzie? Co się wydarzy?
~
Kamila czytając dziennik Marka odkrywa szereg jego tajemnic. Bezradna, zszokowana i załamana kobieta odkrywa prawdziwe oblicze mężczyzny. Kim tak naprawdę jest Marek?
~
Pierwszy raz czytałam książkę, która zawierała tyle grozy śmiało mogę nazwać tę książkę horrorem. Autorka zaskoczyła mnie opisami tortur mężczyzny, podpowiadało to ciarki na moich plecach ale mimo wszystko chciałam chłonąć bardziej tę książkę. Książka jest dla osób o naprawdę stalowych nerwach i jeśli ktoś lubi przekąski podczas czytania to do tej książki nie polecam podjadania.
~
Fajnie, że czytelnik do końca nie wie co tak naprawdę się wydarzy i już od pierwszych stron czuć taki lekki niepokój i napięcie. Było to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i ja już chce więcej! Mimo, iż nie czytam zazwyczaj takich książek to ta mnie po prostu urzekła i zachwyciła. Polecam każdemu kto choć odrobinę lubi bardzo mocne i krwawe lektury! Jednym słowem szokująca i ogromnie wciągająca książka. Klaudia gratuluję tak wspaniałej książki i czekam na więcej.

Zostałam kupiona tą książką.
I być może dla innych ta historia nie była niczym wyjątkowym, ale dla mnie odkrywanie z każdą stroną nowych faktów i sytuacji było przyjemnością
Na początku trafia się sytuacja, która wydawała mi się nie pasująca do tej historii. Mamy tu bowiem relację rodzeństwa, które po rodzinnej tragedii trzyma się razem, przyjaźni się i wydawać by się mogło, że tworzy zdrową relację. Ale gdy siostra traci kontakt z bratem okazuje się, że na krystalicznym obliczu są ogromne rysy, że osoba którą wydawało jej się, że zna okazała się obca, że tajemnice jakie kryje brat mają poważne skutki, że w jednej chwili łatwo jest przejść z miłości do nienawiści, że odkrycie prawdy odpowiada na wszystkie pytania dotyczące brata.
Być może wiele osób, które czytały tą książkę już na początku domyśliło się o co chodzi. Ja że jestem kiepskim śledczym, to wraz z bohaterką dowiadywałam się prawdy, która była nie tylko dla niej, ale i dla mnie druzgocąca. Spowodowało to u mnie poruszenie i stan osłupienia.
I mimo, że to nie pierwsze moje spotkanie z twórczością autorki, to tą książką sprawiła, że jestem jej fanką.
Dla fanów mocnych wrażeń to pozycja obowiązkowa, dla wrażliwych polecam uważać.

Zostałam kupiona tą książką.

Potwory żyją wśród nas. Autorka pokazuje nam, że mogą być nimi nasi sąsiedzi, osoby które mijamy codziennie na ulicy, osoby które lubimy a które doskonale się maskują a w głębi duszy są niewyobrażalnie źli. Pierwsze spotkanie z piórem autorki i powiem że nie spodziewałam się że książka będzie tak ekstremalna, z resztą książki o tematyce pedofilii zawsze są trudne i pozostawiają w sercu bolesną wyrwę. Już sam wstęp zaserwował mi ogrom emocji i przerażenia i bezsilności na postępowanie osób, które stricte mają chronić najmłodszych potem było tylko mroczniej. W pewnym momencie poczułam satysfakcję z tego co spotkało Marka, nie miałam dla niego krzty współczucia. Polecam.

Ta książką była dla mnie dużą zagadką. Klaudia Zacharska kojarzy mi się głównie z grozą, chociaż ma na koncie też powieść z gatunku fantasy, jednak co rzuca się na pierwszy plan w jej twórczości to rozbudowana warstwa obyczajowa w tych książkach.
Dlatego gdy dowiedziałem się że "Bezradni" będzie w klimatach horroru ekstremalnego, stwierdziłem że muszę poznać tą historię.

I tak, Bezradni jest horrorem ekstremalnym, chociaż tej brutalności wiele tutaj nie ma, elementy charakterystyczne dla tego gatunku dostajemy tylko w środkowym segmencie, właściwie to w dwóch scenach, reszta natomiast tworzy warstwę obyczajową tak charakterystyczną dla Pani Zacharskiej, o czym już wspominałem. Z tego względu jestem zdania że ta książka jest idealna na sam początek dla czytelnika chcącego dopiero poznać ten gatunek, natomiast fani Bigheada, czy Wyspy rozkładu mogą czuć się nieco zawiedzeni.

Co do mnie, dostałem to czego w sumie mogłem się spodziewać, w sensie gdybym nie znał autora i przeczytał "Bezradni", z dużym prawdopodobieństwem wskazałbym kto napisał tą książkę i dochodząc już do podsumowania. Końcowo sama historia podobała mi się, elementy obyczajowe sprawiły że mogłem lepiej poznać bohaterów, no może czasem zbyt głęboko wchodzimy w ich życie poznając nie zawsze istotne dla fabuły szczegóły. Z drugiej jednak strony muszę wspomnieć że nie spodobała mi się główna bohaterka, trochę zbyt rozhisteryzowana, czasem irytująca, oczywiście można to zrzucić na karb tagicznych wydarzeń dotykających ją gdzieś tam pośrednio. Pan policjant też nie grzeszył inteligencją, w kilku wypadkach mógł zrobić parę rzeczy lepiej patrząc tak z czysto logicznego punktu widzenia, przykład z mapą.

Z powieści Klaudi Zacharskiej w dalszym ciągu najbardziej cenię sobie "Kantate", później "Nieśmiertelni", a "Bezradni trafiają na mojej liście na trzecie miejsce.

Czy masz osobę, którą znasz tak na 100%?
Osobę, za którą mógłbyś „dać sobie rękę obciąć”?

W życiu Kamili nieodłącznym towarzyszem jest muzyka. Nie lubi ona ludzi, a wytchnienie odnajduje, zatapiając się w ulubionych składankach. Jej jedynym przyjacielem jest starszy brat Marek. Połączyły ich trudne wydarzenia z przeszłości i wydawać by się mogło, że wiedzą oni o sobie wszystko. Czy na pewno?

@klaudiazacharska_pa poznałam jako autorkę, w której książkach zatapiam się bez reszty. Jej światy przedstawione są dopracowane, a jednocześnie tak realne, że zawsze mam odczucie, że to mogłoby wydarzyć się naprawdę. I w tym przypadku miałam tak samo, co było przerażające!

Nie sięgam często po horror ekstremalny, bo jakoś nie widzę w tym większego sensu, gdyż nie czytam książek tylko dla samej makabry. Jednak w przypadku „Bezradnych” dostałam idealnie wyważone połączenie horroru ekstremalnego z thrillerem psychologicznym i takie historie zdecydowanie chcę czytać częściej!

Autorka zaskoczyła mnie, gdyż myślałam, że poznałam już jej styl, który notabene bardzo lubię. A tutaj, już po kilku zdaniach wiedziałam, że czeka mnie „jazda bez trzymanki” i zdecydowanie mogę być częściej tak pozytywnie zaskakiwana!

Akcja w „Bezradnych” nie jest wyjątkowo dynamiczna, jednocześnie jednak wydarzenia w pewien sposób oplatają czytelnika do tego stopnia, że sama poczułam bezradności, która wylewała się ze stron tej powieści.

To, co stałe u autorki, to świetnie wykreowane postacie. Każdy bohater jest wyrazisty, a jednocześnie ma swoje własne traumy i przeżycia, które odbijają się na jego późniejszych decyzjach.

Zakończenie – zaskakujące i świetnie zamykające całą historię. To lubię!

„– Nie wierzę, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Zawsze sądziłem, że takie ekstrema tylko w filmach, ewentualnie w książkach.
– Wiesz, jak się nad tym zastanowić…ktoś to ogląda i czyta. Ktoś to pisze. Ludzie potrafią być naprawdę dziwni”.

Więc jeżeli należysz do tych dziwnych ludzi i nie boisz się brutalnych i realistycznych opisów, to gorąco polecam Ci ten tytuł!

Czy masz osobę, którą znasz tak na 100%?
Osobę, za którą mógłbyś „dać sobie rękę obciąć”?

"Wszystko było nie tak, jak powinno."

Moment, w którym Marek otwiera oczy i z przerażeniem uświadamia sobie, że znajduje się w obcym pomieszczeniu - paraliżuje. Ból i obrażenia, które odczuwa łagodzi chłód kamiennej posadzki. Stara się skupić i poskładać myśli, by wydobyć z pamięci ostatnie godziny. Ostrożnie rozgląda się po surowych, kamiennych ścianach, które tylko pogłębiają narastające zdezorientowanie. Nagle ciszę przeszywa dźwięk przekręcanego klucza.
Na moment wszystko zamiera, gdy słyszy zbliżające się kroki.
...
Bolesne doświadczenia zbliżają. Po śmierci matki Marek stał się dla Kamili jedyną bliską osobą. Wsparcie, które otrzymała od brata "chociaż chwiali się na krawędzi depresji" dało jej siłę, by przetrwać ciężki okres żałoby. Niespodziewany brak kontaktu z jego strony, jest dla dziewczyny dotkliwym ciosem. Z determinacją stara się zrobić wszystko by odnaleźć brata. Wie, że musiało wydarzyć się coś złego. Nie przypuszcza jednak, jak mroczne sekrety wyjdą na jaw...

Odczułam ten mrok niespiesznie wydzielający się z kart powieści. Skala okrucieństwa, którego jesteśmy świadkami przyprawia o dreszcze i szokuje. Jednak szybko odkrywamy, że to zaledwie ułamek dramatycznego spektaklu, który nas czeka. Niektóre fragmenty poruszały wyobraźnię tak wyraziście, że mimowolnie zamykałam oczy, zaciskając zęby. Umiejętnie dawkowane napięcie sprawia, że nie mogłam oderwać się od lektury.

Autorka pokazała nam mroczne odsłony przerażającej obsesji, oraz obraz ludzkiej tragedii. Z wnikliwością sportretowane zachowania i emocje dojrzewające na przestrzeni lat.
Finał nieprzewidywalny, zaskakuje, dając pole do popisu naszej interpretacji.

Obowiązkowa, dla wszystkich miłośników mroczniejszych klimatów.

"Wszystko było nie tak, jak powinno."

Czasem zdaje nam się, że wiemy o kimś wszystko. W jednej chwili to wszystko może okazać się kłamstwem.

Kamila i Marek są rodzeństwem, a także najbliższymi sobie przyjaciółmi. Pewnego dnia, kiedy Marek nie daje znaku życia podczas wyjazdu służbowego, Kamila zaczyna panikować. Z pomocą dawnego chłopaka, dziewczyna próbuje odnaleźć brata, jednak to, co odkrywa w trakcie poszukiwań, całkowicie odmienia jej dotychczasowe życie.

Książki autorstwa Klaudii Zacharskiej mają w sobie niesamowitą moc. Autorka potrafi wciągnąć czytelnika, ukazując niesamowitą historię, pełną emocji i zaskakujących zwrotów. Trudno odłożyć książkę Klaudii choć na chwilę i nie inaczej było z powieścią Bezradni 😱

W książce podążamy ścieżką fabularną, nad którą wydaje nam się, mamy pełną kontrolę. Przewidujemy, co się stanie i do pewnego momentu nawet to wychodzi. Wszystko jednak zostaje wywrócone o 180 stopni, kiedy to autorka przejmuje kontrolę i serwuje rzeczy, które naprawdę zaskakują i wywołują całą gamę różnych doznań 😁

Całość czyta się niezwykle przyjemnie, mimo iż poruszony w książce temat do przyjemnych nie należy. Nie brakuje tu mrocznego i tajemniczego klimatu oraz brutalności, która mimo wszystko nie odtrąca czytelnika. Wszystko jest dobrze wyważone, dzięki czemu z historii czerpie się całą masę przyjemności 😊

Jeżeli lubicie odczuwać wszystko to, o czym czytacie, a także niestraszna Wam niemała dawka ludzkiego okrucieństwa, to Bezradni zdecydowanie przypadną Wam do gustu. Osobiście bardzo polecam każdemu, kto poszukuje literackich mocnych wrażeń 💀

• Patronaty
  • Samodzielne