Strzygoń

Okładka książki Strzygoń Artur Żurek
Okładka książki Strzygoń
Artur Żurek Wydawnictwo: Initium Cykl: Henryk Zamroz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Henryk Zamroz (tom 1)
Initium
2023-04-17
2023-04-17

Książka nie zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy. Nudna, większość wątków urwanych albo skończonych zupełnie bez sensu.

Dtrasznie meczaca

Dtrasznie meczaca

Naprawdę dobra książka.

Naprawdę dobra książka.

Oj, jakie to było zabawne. Miałam wrażenie, że czytam leciutki, absurdalny kryminał. Obcy sobie ludzie, którzy w nonsensowny sposób rzucają się naraz do ukrywania trupów na bagnach bez wyraźnego powodu. No, komedia. Jeszcze ten główny bohater, który dumnie puszy się jak paw twierdząc, że tak niesamowicie manipuluje wszystkimi innymi i steruje ich zachowaniem, podczas gdy jedyne co robi to proponuje pewne rzeczy, a inni czasem się z nim zgadzają. No, manipulant jak się patrzy. Zresztą żaden z bohaterów nie został dobrze przedstawiony. Fabuła też nijaka. I autor chyba nie miał zamiaru pisać komedii, tylko thriller, więc więcej niż trzy gwiazdki nie da się temu dać.

Słabiutko... Wymierający pensjonat na odludziu, na wschodnich krańcach Polski, garstka obcych ludzi i zbrodnia. Miało być w klimacie "ktoś z nas zabił, wszyscy jesteśmy podejrzani". Tylko nie do końca wyszło. Postacie jakieś płaskie, bez wyrazu. Niby każdy ma swoje za uszami, a jednak czegoś brakuje. Pomysł na fabułę też niby jakiś był, tylko trochę się zaczęło to autorowi rozjeżdżać. Kultura wschodnia też niby była, ale pokazana dość stereotypowo. Pierogi, bimber i szeptuchy. Niby miało być mrocznie i klimatycznie, a wyszło dość absurdalnie. Największy problem mam z tym, że w tej książce wszystko jest takie "niby". Czuję niedosyt i zmarnowany temat, bo w historii potencjał był, tylko można to było lepiej zrobić.
Było to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale jak to mówią "raz - nie zawsze" więc dam mu jeszcze szansę;)

"Strzygoń" Artura Żurka to literacka podróż na wschodnie rubieże Polski, gdzie pensjonat Strzygoń staje się areną dla dramatu letników. Zapomniany pisarz i burzliwa nawałnica tworzą tło dla intrygującej sytuacji, gdzie odcięci od świata bohaterowie muszą zmierzyć się ze swoimi mrocznymi tajemnicami. Mimo dynamicznej fabuły nie brakuje chaotycznych momentów, które powodują trudności w zrozumieniu głównego przesłania. Autor buduje napięcie poprzez niewytłumaczalne zdarzenia, jednak nie zawsze dostarcza satysfakcjonujących odpowiedzi, co powoduje uczucie niedosytu.

W miarę jak akcja rozwija się w pensjonacie Strzygoń, zanurzamy się głębiej w psychologiczne labirynty postaci, które skazane są na wspólne przeżycie w tej izolacji. Mroczna atmosfera podkreślona burzą i dziką przyrodą tworzy niepowtarzalny klimat.

Bohaterowie, mimo że umieszczeni w nietypowej sytuacji, czasem wydają się nieco schematyczni. Nie zawsze ich zachowanie jest intuicyjne czy zgodne z wcześniej wykreowanym obrazem, co wpływa na trudność w identyfikacji z bohaterami.

Chociaż idea zbrodni i tajemnicy w ustronnej scenerii ma potencjał, to sposób, w jaki autor prowadzi fabułę, czasem sprawia, że czujemy się zagubieni w gąszczu wątków. Wątpliwości co do motywacji postaci oraz chaotyczny rozwój wydarzeń mogą utrudnić pełne zanurzenie się w historii.

Choć "Strzygoń" wprowadza elementy mroku i tajemniczości, oczekiwania wywołane intrygującym prologiem nie zostały, u mnie, w pełni zaspokojone. Książka zapewnia pewną dawkę napięcia, ale jej chaotyczna struktura i niezadowalające rozwiązania mogą podzielić czytelników. Dla tych, którzy poszukują nieprzewidywalnych historii, "Strzygoń" może stanowić fascynujące wyzwanie, jednak dla innych może pozostawić pewien niedosyt.

Warto jednak podkreślić, że "Strzygoń" przyciąga uwagę nie tylko poprzez elementy kryminalne, ale także poprzez opis dzikiej przyrody i odizolowanego pensjonatu, co tworzy malowniczą scenerię dla dramatycznych wydarzeń. Opisy krajobrazów, potrafią wzbudzić zainteresowanie i wywołać atmosferę niepokoju.

Niezaprzeczalnym atutem książki jest umiejętność autora w kreowaniu napięcia, zwłaszcza w momentach krytycznych.Mimo pewnych mankamentów potrafi zaskoczyć, rzucając nieoczekiwane zwroty akcji. Moment zabójstwa księży w prologu jest zdecydowanie chwytliwy i intrygujący, choć późniejszy rozwój tego wątku jest rozczarowujący.

"Strzygoń" Artura Żurka, mimo pewnych trudności z logiką fabularną i niekonsekwentnym rozwojem postaci, zdaje się eksperymentem literackim. Twórcze podejście do struktury narracyjnej i odważna próba połączenia różnych elementów literackich mogą przyciągnąć czytelników poszukujących czegoś nietypowego. Jednak dla tych, którzy oczekują klarowności i logicznego rozwinięcia wątków, "Strzygoń" może stanowić wyzwanie.

Nie, no ogólnie fajna. Pytanie, czy tylko mnie śmieszyło, jak przy każdej okazji zgadzali się że kogoś trzeba zamordować/utopić? Grupka obcych sobie ludzi, a każdy ma zabójcze ciągoty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początkowy impet nie wystarczył, żeby do końca utrzymać nas w tym samym jednocześnie dusznym i zacisznym klimacie. Do końca właściwie nie wiadomo kto jest kim i z kim.
Początek mocno zainspirowany klimatem Empuzjonu.
Czegoś zabrakło, ale sprawdzę drugi tom serii.

Początek mocno zainspirowany klimatem Empuzjonu.
Czegoś zabrakło, ale sprawdzę drugi tom serii.

Naprawdę bardzo dobre

Naprawdę bardzo dobre

Zbrodnia w pensjonacie na odludziu niedaleko granicy z Białorusią. Każdy z obecnych może być mordercą, każdy ma swoje tajemnice. Mroczna historia pełna lokalnego folkloru z nawałnicą w tle, trochę chaotyczna, mocno niedopowiedziana, jak to w życiu. Nigdy nie jest wszystko jasne i proste. Bardzo dobra lektura na popołudniowy odpoczynek. Bez niepotrzebnych wątków, zbędnych opisów, przy minimalnej ilości bohaterów.

• Audiobooki
  • Domowa biblioteczka