Just Keep Buying. Proven Ways to Save Money and Build Your Wealth

Okładka książki Just Keep Buying. Proven Ways to Save Money and Build Your Wealth Nick Maggiulli
Nick Maggiulli Wydawnictwo: Harriman House Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
Harriman House Publishing
2022-04-12
2023-11-17
2022-04-12

Okładka książki Po prostu kupuj. Sprawdzone sposoby oszczędzania i budowania majątku. Adaptacja do polskich realiów Nick Maggiulli, Michał Szafrański
Po prostu kupu... Nick Maggiulli, Mic...

Odpowiedzmy sobie na pytanie, dla kogo jest książka "Po prostu kupuj". Wydaje mi się, że dla czytelników, którzy posiadają już pewne doświadczenie w obszarze finansów osobistych, "Po prostu kupuj" może okazać się zbyt podstawowe. Brak głębokiej analizy, nietypowych spostrzeżeń czy bardziej zawiłych strategii finansowych sprawia, że książka może nie spełnić oczekiwań tych, którzy poszukują bardziej zaawansowanych treści.
Adresatami tej publikacji wydają się być głównie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zarządzaniem finansami osobistymi. Książka może być także atrakcyjna dla tych, którzy szukają prostych i ogólnych porad dotyczących oszczędzania i inwestowania. W tym zakresie książka to bardzo solidna pozycja. Porządkuje wiedze, opiera się na danych historycznych, obala podstawowe mity, a także przemyca ciekawe rozwiązania. Zdecydowanie jest to lektura warta inwestycji naszego czasu - pod najlepszy fundament jaki może otrzymać początkujący inwestor.

Na osobną notę zasgługuje "lokalizacja" autorstwa Michała Szafrańskiego, która dodaje dodatkową wartość lekturze. Dzięki jego pracy treść książki zyskuje na klarowności, a rozdział "Gdzie warto inwestować", który odnosi się do polskiego systemu emerytalnego to "prawdziwe złoto", które przeczytało już kilka osób z mojego polecenia.

Genialna pozycja dla wszystkich inwestorów. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani znajdą coś dla siebie. Ci pierwsi więcej. Składa się z dwóch części. W pierwszej autor omawia tematykę oszczędzania. Tłumaczy w przystępny sposób kiedy w życiu należy mocniej skupić się na zarabianiu i oszczędzaniu, a kiedy zaś warto skupić się na inwestowaniu. Jest też poruszony ciekawy problem z wczesnym przejściem na emeryturę. Teoretycznie każdy o tym marzy. Jednak autor podaje przykłady ludzi, którzy odnieśli sukces,
rozpoczęli emeryturę, a następnie popadli w kryzys egzystencjalny gdyż okazuje się że jako ludzie musimy nadawać naszemu życiu jakiś sens. Brak pracy i ogólnie kierunku w życiu prowadzi do kryzysu.

Drugą część rozbija na czynniki pierwsze tematykę inwestowania pasywnego:
- czy warto inwestować
- w co
- kiedy zacząć inwestować
- czy inwestować od razu cała kwotę
- czemu uśrednianie ceny ma sens
- o tym, że nie ma co poddawać się panice w czasie kryzysów finansowych
- kiedy sprzedawać

Dodatkowym bonusem jest poszerzona zawartośc polskiego wydania - tłumacz zajmuje się finansami i dodal sporo informacji odnośnie inwestowania dla Polaków.

Polecam!

Najlepszy sposób inwestowania jeśli ktoś nie ma wiele czasu.

Najlepszy sposób inwestowania jeśli ktoś nie ma wiele czasu.

Świetna pozycja, szczególnie w polskim wydaniu.

Świetna pozycja, szczególnie w polskim wydaniu.

Kupiłem książkę "Po Prostu Kupuj", bo zachęcił mnie do tego autor polskiego wydania. Jest bardzo dobrze napisana i wciągająca, ale brakuje jej głębi podobnych książek z tej samej dziedziny.

Przekona do inwestowania, jednak nie pozwoli pojąć w jaki sposób inwestuje się pieniądze na giełdzie (dokładnie i szczegółowo). 7/10, bo jest OK, ale oczekiwałem więcej.

Najgorsza książka o inwestycjach jaka czytałem.
Nikomu absolutnie nie polecam, początkujący nic się nie nauczą, średniozaawansowani już wiedzą wszystko 100x lepiej niż jest napisane w książce.
400 stron można streścić w tytule - jak chcesz inwestować to podstawa jest zakup aktywów i tyle.

Jedyne co się nauczyłem to jak kolejny sposób jak zmarnować 100 zł i 8 h swojego czasu :)

Najgorsza książka o inwestycjach jaka czytałem.

Książka ma swoje plusy i minusy. Po stronie plusów zapisałabym rozprawienie się z mitami ruchu FIRE oraz ogólne podejście do pieniędzy. Również odpowiedzi na pytania: czy lepiej inwestować całą kwotę od razu, czy może rozłożyć na roczne wpłaty przez 10 lat i tym podobne kwestie wokół których obrosło mnóstwo mitów.
Do minusów przypisałabym pewne nierozróżnienie na czym polegają inwestycje w akcje, obligacje a ETF-y, bo jednak to są inne instrumenty finansowe i twierdzenie, nawet uproszczone, że przecież posiadamy ekspozycje na te same papiery jest pewnym wprowadzeniem w błąd, bo ETF-y mogą mieć ekspozycje na dany index poprzez kontrakty terminowe, a nie bezpośrednią inwestycję w akcje czy obligacje.

Dłuższa recenzja na blogu: https://bezdrozaliteratury.pl/po-prostu-kupuj-nick-maggiulli-recenzja/

Do minusów przypisałabym pewne nierozróżnienie na czym...

„Zaczynamy na życie jako akcje spółek wzrostowych, ale kończymy je jako akcje nisko wyciemnionych ustabilizowanych biznesów.”

Bardzo dobra pozycja poruszająca kwestię inwestowania pasywnego. Książka zaadoptowana do polskich realiów przez znanego i cenionego blogera Michała Szafrańskiego co jest zdecydowanie na plus. Zdecydowanie polecam.

Raczej prosta ale zawierają wiele prawd, których trzymanie się może pomoc. Przeczytane w przekładzie spolszczonym przez M. Szafrańskiego Polecam.

• Finanse
  • Papier
  • Przeczytane 2023
  • Ekonomia

Dodaj cytat z książki Just Keep Buying. Proven Ways to Save Money and Build Your Wealth