Misbehaving: The Making of Behavioral Economics

Penguin Books
biznes, finanse
angielski
9780241951224

About behavioral economics. The whole concept started when author, Nobel Prize laureate from 2017 in Economy, met Kahneman and Tversky, authors of best selling „thinking fast and slow”.. Thaler describes his career milestones, work with other scientists, and his opposition against traditional economics. The most interesting part (at least for me) was that about...

Świetna pozycja noblisty z 2017 roku o rewolucyjnych zmianach w rozumieniu ekonomii.

• Audiobooki
  • Studia