The Adventures of Amina al-Sirafi

Okładka książki The Adventures of Amina al-Sirafi S.A. Chakraborty
Okładka książki The Adventures of Amina al-Sirafi
S.A. Chakraborty Wydawnictwo: Harper Voyager Cykl: Amina al-Sirafi (tom 1) fantasy, science fiction
Amina al-Sirafi (tom 1)
Harper Voyager
2023-02-28
2023-02-28

Przygody Sindbada żeglarza w babskim wydaniu. Amina jest emerytowaną piratką, pod przymusem wyrusza w rejs wraz ze swoją załogą w ostatnią misję, która ma przynieść niezmierzone bogactwa. What could possibly go wrong?
Zabawna, pełna przygód, magii i tajemnic.

Zabawna, pełna przygód, magii i tajemnic.

DNF 50%.

Bardzo daleko się doczłapałam jak na książkę, żeby ją w końcu rzucić. A jednak. Choć być może od początku była na straconej pozycji, bo nie przepadam za piratami - choć z innej strony, podobała mi się poprzednia trylogia autorki to byłam przez to dobrej myśli.

Co mnie pokonało? Nawet nie kazania feministyczne, choć te były i to częste. Nie opisy statkowania, bo te akurat były fajne i mówię to jako osoba z awersją do morza. Nie postacie, bo w sumie spoko zgraja. Ale. Ale.

Na jeden fajny rozdział przypadały dwa długie i nudne. Wypełnione opisami miejsc, które bohaterka za chwilę minie i zostaną zapomniane. Albo jej dylematami i zamartwianiem się. Albo nader szczegółowymi opisami zwykłych czynności. Straszliwy przerost formy nad treścią, a przede wszystkim wordcountu nad treścią. I też niezła pułapka - bo jak się dotrze do fajnego rozdziału gdzie jest akcja i fabuła idzie do przodu, to czyta się fajnie. Tyle że po nim jest kolejne bagno do przebrnięcia.

Ogólnie to tu jest 1/3 książki na 7 i 2/3 na 3 to wychodzi 4/10 i tyle.

Od biedy jeśli ktoś bardzo lubi klimaty morskie i kulturę regionu, to może warto spróbować. W przeciwnym wypadku nie polecam.

DNF 50%.

• Fantasy/Sci-fi