Imperium złota

Okładka książki Imperium złota S.A. Chakraborty
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Imperium złota
S.A. Chakraborty Wydawnictwo: We need YA Cykl: Dewabad (tom 3) fantasy, science fiction
Dewabad (tom 3)
The Empire of Gold
We need YA
2022-05-04
2022-05-04
2020-06-30
Maciej Studencki
dżin (duch) fantasy fantasy dla młodzieży książki fantasy literatura fantasy nadprzyrodzona moc odwaga powieść fantasy przeznaczenie Young Adult

Wyróżniona opinia i

Imperium złota

przeczytanych książek 936 napisanych opinii 800

Napisana z rozmachem, ale mam wątpliwości, czy ta historia musiała tyle trwać. Długi rozwój akcji, rozciągnięty, przegadany i zagmatwany. Tak jak wcześniej wydawało mi się, że postacie nie są jednoznaczne, tak teraz to się gdzieś zagubiło, straciło pazur. Z pewnością zaletą jest klimat baśni tysiąca i jednej nocy.

Nie ma co się dużo rozpisywać - jestem oficjalnie zakochana w tej trylogii!! 😍każdy tom podnosił poprzeczkę coraz wyżej, a „Imperium Złota” to prawdziwy majstersztyk! Miał wszystko to, za co kocham fantasy. Cudownie bohaterowie, pięknie wykreowany magiczny świat, klimat, emocje (końcówka wyciskała ze mnie łzy jak cebula haha🥹) - wszystko się zgadzało! Teraz pozostało tylko przeżyć potężnego kaca czytelniczego🥲

Jestem zakochana, ale to tak bardzo... Czytałam tą trylogię strasznie długo, aczkolwiek mimo tego uwielbiam ją. Nie uważam, by ten zastój był spowodowany jakimś potencjalnym minusem – ten świat jest po prostu tak rozbudowany, że musiałam sobie rozpisywać w notatniku kto jest kim i w co wierzy. Oczywiście to również zaleta. Moja miłość została spotęgowana!

Cała trylogia jest absolutnie wspaniała i jestem tak kompletnie pozamiatana, że nawet recenzji nie potrafię sklecić. Dla mnie ta książka nie ma wad i nie przyjmuję żadnej krytyki pod jej adresem.

Dewabad został podbity przez Maniże, Dara ma wyrzuty sumienia i wciąż szuka swojej tożsamości. Po założeniu pierścienia Alemu, Nahri budzi się z przyjacielem w Kairze. Jest on w niezbyt dobrym stanie. A w dodatku całą magia zniknęła. Czy jest to spowodowane zabraniem pierścienia z Dewabadu? Co z Muntazirem? Czy Maniże uda się władać Dewabadem? Skąd właściwie pochodzą moce wodne Alego? Ostatnia część trylogii od pierwszych stron trzyma w napięciu i ciężko jest się oderwać od historii!
To z pewnością jedna z moich ulubionych trylogii fantasy.

Nahri to uliczna naciagaczka, której celem było wyciągnięcie jak najwięcej od innych aby przetrwać. Wyobraźcie sobie jej zdziwienie gdy nie tylko udaje jej się odprawić rytuał ale też przyzwać dżinna jednego z tych o których słyszała w baśniach i legendach.
Jej relacja z Darą bo tak się nazywa mężczyzna, była jednym z najważniejszych aspektów w tych książkach. Dzięki temu co ich połączyło inni mogli nimi manipulować i wyzyskiwać dla siebie, bo oni zrobiliby dla siebie wszystko. Między nimi pojawiło się tyle tak różnych uczuć, że ja całkowicie wierzyłam w to co między nimi było.

Ali książę, który wierzył uparcie w swoje przekonania i zapłacił za to naprawdę wysoką cenę. To właśnie on zdobył moje serce. Jego przemiana na kartach tych książek była niesamowita. Od chłopca, który chciał tylko pomóc do mężczyzny, którym się stał. To co przeszedł to był inny poziom bólu, niesprawiedliwości i wszystkiego co mogło spotkać osiemnastoletniego niegdyś chłopca.

Musicie wiedzieć jedno. Autorka nie cacka się z bohaterami. Ona ich łamie, zabija, torturuje. Sprawia, że nie mają czasami już żadnych nadziei. To właśnie chyba urzekło mnie najbardziej. Nie było ani jednego bohatera, który by nie cierpiał. Niektórzy nosili tylko rany na duszy bądź sercu, a inni mieli też blizny na ciele.

Sama nie wiem jak ocenić tą trylogię. Pierwszy tom do 400 strony mi się nie podobał i nawet rozważałam dnf. Jednak gdy się zaangażowałam wystarczyła mi zarwana nocka i pół następnego dnia i już miałam całość za sobą. Ta trylogia to był inny poziom bólu i frustracji. Wierzyłam, że ci bohaterowie nigdy nie zaznają szczęścia i nie dostaną happy endu.
Najbardziej podobała mi się relacja Alego i Nahri. To było jak taki promyczek słońca, w świecie brutalności, intryg i przemocy.

Spisek gonił spisek, przemoc zwalczała przemoc. Może i nie dostałam tego czego pragnęłam na sam koniec, jednak wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem tego co dostałam na kartach tych powieści. Były momenty, w których wręcz wylewałam łzy bo naprawdę nie widziałam już dla nich nadziei.

Co do zakończenia... Poniekąd złamało mi serce. Jednak patrzac na to jak wyglądała cała ta historia nic innego by tu nie pasowało mimo iż zasługiwali na wszystko co najlepsze.

Chyba odpuszczę przyznanie tej trylogii gwiazdek bo sama nie wiem jak miałabym to ocenić. Mimo wielu wad, ja najzwyczajniej w świecie nie mogłam się oderwać. Czuje się jakby ktoś podeptał mi serce. Autentyczne jakby przejechał po mnie conajmniej walec. Związałam się z tymi bohaterami, chociaż w wielu momentach nie popierałam ich decyzji i działań jakie podejmowali.

Bardzo bałam się zakończenia i czytałam ten tom najdłużej. Do końca obawiałam się co się może stać, tym bardziej, że koniec 2 tomu pokazał jak brutalny potrafi być świat dżinów.
Dosłownie przez cały tom byłam czujna na każdym rozdziale, gdzie "coś" się działo. Mam wrażenie, że było miejscami nudniej niż w poprzednich tomach, ale klimat był też cięższy, więc ciężko mi dokładnie porównać.

Zakończyłam i odetchnęłam.
To było na prawdę dobre zakończenie serii. Cała trylogia jest zupełnie inna od tego co do tej pory czytałam. Bohaterowie dojrzewali z biegiem książek, rozwijali swoje charaktery i rozumieli swoje przeszłe błędy, nie chcąc ich ponownie popełnić. Relacje w tej książce nie pojawia się nagle jakby od zawsze były, tylko stopniowo widzimy ich rozwój, co jest bardzo na plus.

Wiele zwrotów akcji, zaskakujących decyzji bohaterów, postacie, których chce się kibicować i takie, którym życzy się jak najgorzej. Magia i klimat Bliskiego Wschodu, który nadaje rytm historii. W tej serii jest to wszystko.

To już ostatni tom wspaniałej historii pełnej przygód, magii i walki o dobry, lepszy świat. Towarzyszymy po raz ostatni Nahri, Alemu i Darze w ich zmaganiach, jakie zesłał im los. Nie napiszę nic o fabule, ponieważ zdardzilabym zbyt wiele, a uważam, że jest to historia, którą warto odkrywać samemu strona po stronie.

Powieść, a właściwie cała trylogia, pochłonęła mnie bez reszty, a ostatni tom jest pięknym zwieńczeniem serii. Cudownie było przebywać w tym świecie i aż żal się z nim rozstawać. Bardzo dobre zakończenie, choć jest mi przykro, że już muszę się rozstać z bohaterami i tym światem. Cudowne kreacje postaci. Piękny świat. Nieustająca akcja. Magia. Wszystko cudowne. Jest to jedna z lepszych serii fantasy, jaką miałam okazję czytać, do tego pięknie wydana! 🤩 Zachwycam się i polecam ! 🤩

Powieść, a właściwie cała trylogia, pochłonęła mnie bez...

Ostatnia część przygód Nahri, Alego i Dary. Nie mniej wciągająca niż poprzednie. Zanim wszystko się wyjaśni na naszych bohaterów czeka wiele przygód i niebezpieństw.
Autorka na wspaniałą wyobraźnię, żywy język. Ta trylogia ma dość opasłe tomy ale, wierzcie, tak Was wciągnie, że będziecie żałować, że to już koniec.
Polecam starszym i młodszym, wszystkim

Polecam starszym i młodszym, wszystkim

Cudowna, wspaniała, genialna, wzruszająca trylogia. Najlepsza książka, do której będę wracać nie raz.