Teo. Dramaty

Okładka książki Teo. Dramaty Paweł Soszyński
Okładka książki Teo. Dramaty
Paweł Soszyński Wydawnictwo: Krytyka Polityczna utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2023-02-07
Data 1. wyd. pol.:
2023-02-07
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367075688
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1259
752

Na półkach:

„Teo dramaty“ to pięć utworów Pawła Soszyńskiego, które zebrali jego przyjaciele, by wybudować z nich pomnik ku czci zmarłego artysty. Swojego czasu dramat „Tao“ został opublikowany w miesięczniku „Dialog“, a „Duchologia polska“ doczekał się wystawienia na scenie, ale cała reszta („Mary Poppers“, „84061“ czy niedokończony „Treser much“) to teksty zebrane z wiadomości oraz zapisków. Po śmierci autora uznano bowiem, że nie powinny one odejść w zapomnienie. Że będą lepsze niż nagrobek, by utrzymać pamięć o artystycznej wrażliwości Soszyńskiego. Krytyka teatralnego i recenzenta, który pracował dla „Vouge“ czy „Dwutygodnika“. W swoich utworach poruszał tematy niewygodne i ważne. W centrum zawsze była queerowość, społeczeństwo LGBTQ+, które dosięgała dyskryminacja. Pisał o osobach homoseksualnych za czasów drugiej wojny światowej, o ich życiu w obozach zagłady, o uczuciach, jakie musieli ukrywać. O tęczowej społeczności dzisiaj, zaczepkach na ulicach, pobiciach i podziałach. O kolorowych drag queen i ciekawych sylwetkach historycznych, na podstawie których tworzył ich zniekształcone odbicia. Posługiwał się absurdem i surrealizmem, dodawał do całości humor i zdradzał to, co go inspiruje, bawił się historia i tańczył z czasem. A jednak choć wszystko to brzmi wspaniale, to nie mogę powiedzieć, że jego teksty mi się podobały. Choć dostrzegam w nich wagę tematów, istotne zapisy rzeczywistości, to nie mam w sobie sympatii względem sposobu, w jaki wszystko to zostało ujęte. I nie chodzi o to, że coś było złe, że było pozbawione uroku — po prostu odbiło się ode mnie i nic nie zostawiło w moim sercu. Akurat takie połączenie formy, doboru słów i wrażliwości autora nie sprawdziło się w moim przypadku. Zawsze jednak wychodzę z założenia, że dramaty akurat trzeba sprawdzić na własnej duszy, nie ufać bezgranicznie opiniom innych, więc nie zamierzam odradzać przygody z Soszyńskim. (Zachęcać do tego też nie planuję.)



Pst, „homoseksualiści“ (zamiast osoby homoseksualne),„homoseksualizm“ (zamiast homoseksualność) , „pedał“, „cioty“ i trochę więcej słów, które pojawiają się już w przytoczonym wywiadzie, czyli zanim dramaty się zaczęły...

„Teo dramaty“ to pięć utworów Pawła Soszyńskiego, które zebrali jego przyjaciele, by wybudować z nich pomnik ku czci zmarłego artysty. Swojego czasu dramat „Tao“ został opublikowany w miesięczniku „Dialog“, a „Duchologia polska“ doczekał się wystawienia na scenie, ale cała reszta („Mary Poppers“, „84061“ czy niedokończony „Treser much“) to teksty zebrane z wiadomości oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Dramaty
    1
  • 2023
    1
  • LGBTIQ
    1
  • Poezja
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teo. Dramaty


Podobne książki

Przeczytaj także