Puste wygony

Okładka książki Puste wygony Kasia Bulicz-Kasprzak Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Puste wygony
Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga wiejska (tom 5) literatura obyczajowa, romans
Saga wiejska (tom 5)
Prószyński i S-ka
2023-03-23
2023-03-23
Literatura polska

Wojenna rzeczywistość

Najlepsza ze wszystkich części. Ukazuje losy ludzi w czasie II wojny światowej, okupację niemiecką oraz walkę z Ukraińcami. Walka o przetrwanie, utrata bliskich. Bardzo ciekawy jest wątek dzieci Zamojszczyzny.

Najbardziej poruszający i wstrząsający ze wszystkich tomow sagi wiejskiej. Mieszkańcy Tynczyna i okolic muszą zmierzyć się z okupacyjną rzeczywistością. Każdego z bohaterów dotyka wojenna trauma. Jedni walczą jako partyzanci, innych los rzuca daleko od domu. Prawie każdy traci kogoś bliskiego, a czasem giną nawet całe rodziny.
Autorka odkrywa przed czytelnikami nieznane dotąd szerzej aspekty drugiej wojny światowej. Ukazuje dramatyczną sytuację mieszkańców Zamojszczyzny i ich walkę z okupantem. Powieść ta, podobnie jak cała saga wiejska jest bardzo dobrze napisana pod względem merytorycznym.

Autorka odkrywa przed czytelnikami nieznane...

Kolejny tom sagi wiejskiej. Czasy okupacji i początku wyzwolenia,budowa nowej Polski. Losy bohaterów, tak bardzo splatane.

Jedna z lepszych jeśli nie najlepsza część Sagi Wiejskiej. Niepowtarzalny klimat przedwojennej Polski oraz poszczególnych bohaterów i ich losów. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Ostatnia część cyklu. Łącznie ponad 2500 stron satysfakcjonującego czytania.
Po lekturze pierwszego tomu - „Skrawek pola" napisałam, że to powieść świetna, ale mniejszego kalibru niż „Chłopi”. Właśnie skończyłam piąty - ostatni i zmieniłam zdanie, ta chłopska saga pod żadnym względem nie jest gorsza.
Przeczytałam ciurkiem od 2 do 5 tomu, bo gdy po pierwszym zrobiłam miesięczną przerwę, nie umiałam się odnaleźć ze względu na ogromną ilość postaci i wątków.

Dla mnie to doskonała powieść historyczna. Wiejska odsłona II wojny światowej. Bataliony Chłopskie, ruch oporu, Dzieci Zamojszczyzny, masowe zbrodnie, terror, akcje przesiedleńcze, powstanie zamojskie. Pod względem skali zbrojnego oporu przeciwko okupantowi Zamojszczyznę przewyższa podobno tylko powstanie warszawskie. Gdy do tej pory myślałam o wojnie i walczącej Polsce, rzadko przychodziło mi na myśl środowisko chłopskie. Nigdy Zamojskie. A wieś bardziej kojarzyła mi się z miejscem, gdzie łatwiej dało się żyć.

Bardzo smutna ta historia. Nie dość, że głód, chłód, nie można normalnie uprawiać roli, że poczucie nieustannego zagrożenia, to giną główni bohaterowie, osierocając dzieci, pozostawiając w rozpaczy rodziny, a czytelnika w osłupieniu. Wielokrotnie myślałam: nie, no ten to nie zginie. A tu przykra niespodzianka. I kolejny, kolejny. Z wieloosobowej rodziny przeżywał jeden, czasem dwóch.
Chociaż ten tom miał bardzo wojenny charakter, to nie zatracił wiejsko - rolniczego charakteru. Nawet jeśli z powodu wojny nie odbywały się zwykłe prace polowe, to ożywały one w tęsknocie i we wspomnieniach głównych bohaterów i dawały czytelnikowi odsapnąć od okupacyjnych okropieństw.

Mimo iż ta części sagi trudna i tragiczna (wiadomo, wojna) - to znakomita. Bohaterom pozostałym przy życiu będzie już tylko lepiej. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom, mam nadzieję, że już powstaje.

PS. Mam tylko pytanie: co się stało z okładką. Ufryzowana miastowa damulka, wystylizowana na ogrodniczkę, z widłami w ręku? O co tu chodzi?

Ostatnia część cyklu. Łącznie ponad 2500 stron satysfakcjonującego czytania.
Przeczytałam ciurkiem od 2 do 5 tomu, bo gdy po pierwszym zrobiłam...

"Puste wygony" to dzieło wybitne. Wyjątkowa pozycja w literaturze współczesnej, dotycząca II wojny światowej na Zamojszczyźnie. Oparta została - jak cała Saga wiejska - na faktach. Jej bohaterowie mają zaś pierwowzory wśród prawdziwych osób, krewnych autorki. Nikt dotąd nie podjął się równie benedyktyńskiej pracy, by zebrać i tak naturalistycznie opisać w jednym cyklu powieściowym życie codzienne włościan z południowej Lubelszczyzny. Ich codzienną, znojną pracę wśród niedostatku wszystkiego, co jest niezbędne, by życie można nazwać godnym człowieka. W tę codzienność, niezwykle malowniczo i bogatym językiem z wirtuozerią stylistyczną wplecione są opisy przyrody. Czasami na zasadzie kontrastu jej piękno uwypukla brzydotę i biedę gospodarstw, a czasami je zasłania i pokazuje ładniejszy obraz, malowany słońcem i łanami zbóż. Akcja "Pustych wygonów" toczy się w latach 1939-1947. Przedstawia losy Zamojszczyny w czasie okupacji niemieckiej. Chyba ciągle zbyt mało się o tym pisze i mówi, bo dla wielu czytelników to temat prawie nieznany. A właśnie tu był kocioł polsko-ukraińsko-żydowski, pod którym Niemcy podkładali skutecznie ogień. Niestety, dotychczasowi sąsiedzi, jedni oczadzeni propagandą niemiecką, drudzy i trzeci pod kołami karabinów i sparalizowani strachem nie byli już tymi samymi ludźmi. Autorka pisze bezstronnie, odważnie, tak jak było, nikogo nie oszczędza, a jednocześnie wszystkich rozumie. Jeden z wątków, związany z losem zamojskich Żydów kończy się w Izbicy. 16 i 17 października 1942 roku nazywane były czarnymi dniami Izbicy. Jednak w powieści spleciony jest z miłością bardziej niż że śmiercią , która wtedy wzięła w panowanie nasze miasteczko. By pokazać, że miłość jest silniejsza niż śmierć. W piątej części wiele wątków zapowiada kolejną część. Wszystkie, które już się ukazały gorąco polecam!

Wspaniała, chociaż trudna opowieść o życiu rzuconych w wojenna zawieruchę bohaterów Serii Wiejskiej.
Tę książkę czyta się powoli, fragmentami, gdyż na dłuższą metę wojenne historię uciskają i powodują ból. Co oczywiście nie zmienia faktu, że lektura jest wspaniała, chociaż nie odprężająca...
Bardzo czekam na kolejną część.

Bardzo czekam na kolejną część.

Zamojszczyzna.
Arcydzieło. Ta książka powinna stać się klasykiem literatury polskiej. Tokarczuk daleko z tyłu.
Wstrząsający, poruszający obraz polskiej wsi w czasach II wojny. Naprawdę znam niemal całą klasykę literatury polskiej (pamiątka po polonistyce),dużo czytam nowości, ale ta książka bije wszystko na głowę! Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam łzy w oczach podczas czytania.
Dziękuję Pani Autorce za jej pracę. To dzieło życia!

Zamojszczyzna.

Zawsze wysoko oceniałam "Sagę wiejską" i tym razem jest tak samo, choć coś mi nie pasowało, sama nie wiem co. Może za dużo wojny, za dużo okrucieństwa, czasem chciałam żeby już to książka się skończyła, choć z poprzednimi tomami rozstawałam się z żalem, że to już koniec. Nie wiem jaka będzie dalsza część, ale martwię się, żeby to nie było "naciągane na siłę".

Kasia Bulicz-Kasprzak dalej snuje swoją cudowną sagę o ludziach i wydarzeniach na Zamojszczyźnie czasów wojny.

Smutna to opowieść.
Przygnębiająca, wywołująca wiele momentami sprzecznych uczuć od miłości, po żal i wreszcie nienawiść.
A ci, którzy sprowadzili na świat tę potworność wojny dziś próbują nas pouczać jak powinniśmy żyć..

Dwie najbliższe memu sercu osoby - Natala i Bronia przeżyły wojnę, choć odcisnęła ona na nich swoje okrutne piętno.

Niezmiennie zachwyca język kolejnego tomu.
Wplatana często w treść gwara wiejska dodaje powieści autentyzmu i niesamowitego uroku.
Opisy tak barwne, kolorowe i plastyczne sprawiają, że można się poczuć jakby się tam było i przeżywało wszystko razem z bohaterami.

Różne postawy bohaterów wobec dziejących się wydarzeń świetnie oddają nastroje panujące wśród miejscowej ludności.

Przepiękna opowieść, przepiękna cała saga.

Polecam z całego serca !!

10/10.

Smutna to opowieść.

Dwie najbliższe memu sercu osoby - Natala...

• II wojna światowa
  • Wyzwanie LC 2023

Dodaj cytat z książki Puste wygony