Żona nazisty

Marginesy
2023-02-08
2023-02-08
Inne

Okładka książki Facetom wstęp wzbroniony / Facetom nic do tego (pakiet) Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom wstęp ... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Facetom nic do tego Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom nic do... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Facetom wstęp wzbroniony Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom wstęp ... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Kiedy budzą się motyle Agata Czykierda-Grabowska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natalia Nowak-Lewandowska, Jagna Rolska, Alicja Sinicka, Monika Skabara, Anna Szafrańska, Sylwia Trojanowska
Kiedy budzą si... Agata Czykierda-Gra...

Szarotka

Naprawdę ciekawa powieść

Naprawdę ciekawa powieść

Jest to drugi tom kontynuacja bardzo dobrego ,,Łabedzia" który został ze mną na długo. Dalej śledzimy losy Anny Łabędź teraz Guderian. Ukochany uratował ją przed śmiercią, wywiózł do Szczecina by udawała Niemkę z krwi i kości. Choć to było dla niej bardzo trudne dostosowała się do tej sytuacji mając wsparcie Babci ukochanego i Gustwa. Ukrywając się w głębi serca na zawsze została Polką i robiła wszystko by chociaż w minimalnym stopniu wesprzeć swoich rodaków.

Ciekawie się czytało, ale... Tematykę wojenna... Bardziej wyciągnęły mnie Książki
Pani Joanny Jax. Ale to tylko moja opinia.
A więc polecam, jak najbardziej, chociaż... trochę mnie zawiodła za dużo wydumanego patriotyzmu u tak młodej niewiasty? Mimo to, Zachęcam do przeczytania książki Pani Trojanowskiej.

Pani Joanny Jax. Ale to tylko moja opinia.

Powieść przeczytana w ramach nominacji <Książka roku 2023>.

Wg. autorki, Sylwii Trojanowskiej, "Żona nazisty” to "wielowarstwowa, pełnokrwista opowieść o drodze, jaką podczas II wojny światowej przyszło przejść Polakom, z zakończeniem, które zaskakuje nawet najbardziej przewidujących czytelników."

Zaskoczenie faktycznie lekkie na epilogu było, co do reszty cytatu mam ZDANIE ODRĘBNE - los Polaków pisarka przestawiła bardzo powierzchownie i skrótowo. Tak naprawdę widzimy świat trzech wojennych lat oczami rozpieszczonej bogaczki, tytułowej żony brylującej w teatrze, na przyjęciach, nie odmawiającej sobie żadnych przyjemności - ciała i ducha.
Wojna jest ledwo obecna, kilka wspomnień, widok szwaczek w fabryce.
NIJAK tej powieści nie potrafię nazwać HISTORYCZNĄ.
Jestem raczej zawiedziona. Wojna to była jedynie w ciasnym, ograniczonym umyśle bohaterki, Anny.
Przeczytam jednak 1. tom, w nadziei, że okaże się lepszy, skoro już go kupiłam.

Przyznaję, że początkowo pomyliłam autorkę z Anną Trojanowską, jednak "Smak dymu" jest napisany o wiele lepszym językiem, i zachwycił mnie, w przeciwieństwie do "Żony nazisty".

Powieść przeczytana w ramach nominacji <Książka roku 2023>.

Zaskoczenie faktycznie lekkie na epilogu było, co do reszty cytatu mam...

2041

Książka „Żona nazisty” Sylwii Trojanowskiej zabiera nas do drugiego tomu cyklu "Anna i Gustaw".
Po książkę sięgnęłam w ramach nominacji Książka roku 2023.
Anna i Gustaw wyjeżdżają do Szczecina jako małżeństwo.
Podobno pod latarnią zawsze najciemniej, więc zamieszkają w miejscu, gdzie mieszkańcy są oddani swojej ojczyźnie. Niestety udawanie Niemki jest trudne. Wszyscy mają sekrety.
Anna tęskni za dawnym życiem, za utraconymi bliskimi i domem, a przede wszystkim dokucza jej samotność> jednak kiedy poznaje Michelle LaCour, aktorkę i salonową divę jej życie zmienia się.
Kim jest Michelle i co ukrywa?
Jak potoczą się losy Anny I Gustawa?
Serdecznie polecam cały cykl. Godny uwagi.

Po książkę sięgnęłam w ramach nominacji Książka roku 2023.
Anna i Gustaw wyjeżdżają do Szczecina jako małżeństwo.

Bardzo mnie zmęczyła. Sięgnęłam po nią bo pierwszy tom "Łabędź" mnie zachwycił. A tu ogromne rozczarowanie. Dalsze lody Anny Łabędź, a właściwie Guderian. Mieszka w Niemieckim Szczecinie z miłością swojego życia. Jej rodzina została rozstrzelana w Fordonie. Dziwnym trafem w Szczecinie odnajduje się jej bratowa, potem brat. Koniec jest także zaskakujący. Jednym słowem autorka ma fantazję. Książki jednak nie polecam.

Wow!!!
Tyle powiem, i to wystarczy!
Dodam tylko, że ta powieść powinna wygrać plebiscyt na najlepszą książkę historyczną 2023 roku.
Joanna Gajór świetnie i naturalnie, zinterpretowała głosy bohaterów, uzyskała wrażenie czytania przez kilku lektorów, to wartość dodana, dla tej i tak pięknej książki.

Wow!!!
Tyle powiem, i to wystarczy!

Książkę poleciła mi znajoma mówiąc, że jest poruszająca i zaskakująca. Niestety nie była, choć to nadal dobra lektura - napisana sprawnie, wciąga i nie męczy.
Niestety główna bohaterka jest niesamowicie naiwna, jej bohaterstwo bierze się z niejasnego miejsca bez próby lepszego zrozumienia, co się dzieje dookoła.
Nie znam pierwszego tomu, raczej po niego nie sięgnę, ale nie jest to żadna przeszkoda - autorka zgrabnie tłumaczy wątki, które pochodzą z pierwszej części.
Warto przeczytać dla ciekawego obrazu Szczecina w czasie wojny, to chyba najciekawsza warstwa historii.

Nie znam pierwszego tomu, raczej po niego nie sięgnę, ale nie...

Szybko i przyjemnie czytająca się kontynuacja historii Anny z pochodzenia Żydówki i Gustawa rodowitego Niemca w czasie wojny.
Anna w czasie okupacji niemieckiej traci swoją rodzinę,Gustaw postanawia zaopiekować się Anną .
Do czego zdolny jest zakochany mężczyzna ,aby uratować ukochaną.Czy uczucie do dziewczyny przetrwa próbę i będą szczęśliwi ?
Lektura warta przeczytania ,wielka szkoda że nie ma kontynuacji.

Lektura warta przeczytania...

Wciągająca powieść. Niejednoznaczne postacie i zaskakujące zakończenie. Serdecznie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Przeczytane 2023