Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich

Okładka książki Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich Janne Ahonen, Pekka Holopainen
Okładka książki Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich
2009-11-30
Marta Laskowska
janneahonen skokinarciarskie biografia sport

Okładka książki Matti Nykänen. Życie to bal Marko Lempinen, Jussi Niemi
Matti Nykänen.... Marko Lempinen, Jus...
Okładka książki Za punktem K. Rozmowy nie tylko o tym, co widać na skoczni Jakub Radomski, Natalia Żaczek
Za punktem K. ... Jakub Radomski, Nat...
Okładka książki Peszkografia. Będzie się działo Sławomir Peszko, Sebastian Staszewski
Peszkografia. ... Sławomir Peszko, Se...

Książka ciekawa ,dużo zakulisowych historii.Wrażenia psuły jedynie brak chronologii i powtórzenia .

Bardzo przyjemna książka. Niestety nie było mi dane oglądać Ahonena w jego prime, więc ta biografia fajnie przybliżyła mi ten okres.

Jestem fanem skoków od 25 lat. Przeczytałem kilka biografii znanych sportowców. Myślałem, że powyższa książka będzie dla mnie ucztą, niestety tak nie było.
Po pierwsze książka nie utrzymuje stałej chronologii czasowej. Np. jest mowa o zwycięstwie w TCS w 2008 a w kolejnym rozdziale nawiązania do 1999 r.
Za dużo opisów tego jak działa system skoków w Finlandii oraz jak wyglądają relacje pomiędzy poszczególnymi organami.
Za mało relacji skoczka z poszczególnych zawodów oraz tego jak rywalizował z pozostałymi wielkimi sportowcami tej dyscypliny. Trzy cyfrowa liczba z pomiarem odległości pojawia się dosłownie kilka razy, może kilkanaście...
Tak napisana biografia nie wciąga. Jestem przekonany, że fani skoków oczekują głównie historii ze skoczni, bo Ahonen to skoki a nie epizody związkowo-trenerskie.
Jedyny plus to trochę odczarowanie Janne jako zimnego gościa ukrytego za maską.

Za dużo opisów tego jak działa system skoków w Finlandii oraz jak...

Książka dla fanów skoków narciarskich, zwłaszcza tych, którzy poniekąd wychowywali się na Małyszomani i erze Adama, Ahonena, Hannavalda, Schmitta

Ta książka to nietylko autobiografia dot. legendy fińskich skoków.

To także znakomity przewodnik dot. historii Finlandii oraz jej sukcesów w różnych dyscyplinach sportowych.

Ta książka to nietylko autobiografia dot. legendy fińskich skoków.

Bardzo przyjemna historia o człowieku-legendzie. Mnóstwo historyjek, informacji zza kulis, takie wspomnienia, o których nawet zawzięty fan nie miał szansy się dowiedzieć w tamtym czasie :)

Obowiązkowa lektura dla fanów skoków narciarskich. Ponadto poznajemy Janne z całkiem innej strony.

Janne Ahonen z pewnością jest jedną z legend skoków narciarskich i to tych największych. Za czasów mojego dzieciństwa i oglądania skoków był bliżej końca swojej kariery (pierwszego końca),ale i tak zapamiętałem go jako świetnego skoczka, który zbudował sobie pomnik trwalszy niż że spiżu.

Ukazana książka jest oficjalną biografią Janne napisaną we współpracy z Pekką Holopainenem, dlatego można dowiedzieć się z niej wiele rzeczy, które do tej pory nigdy nie ujrzały światła dziennego. Janne mówi wprost o wielu sprawach i nie gryzie się w język. Biografia ta jest napisana w bardzo ciekawy sposób, niby chronologicznie, ale nie do końca. Twórcy lawirują i skaczą pomiędzy różnymi okresami życia skoczka oraz ciekawymi wydarzeniami. Nie skupiają się także, na każdym konkursie czy nawet sezonie Janne Ahonena, ale snują barwną opowieść całej owocnej kariery człowieka o kamiennej twarzy. Dzięki temu kompletnie nie czułem znużenia tą lekturą, tak jak czasami dzieje się w przypadku biografii.

Ponadto, jest to również po części książka o całych fińskich skokach, ich historii, ale także o narodzie, dla którego Ahonen był i jest idolem. Spodobał mi się także epilog z 2022 od Janne Ahonena do polskiego wydania tej biografii. Uważam, że to bardzo miłe, ale i potrzebne, ponieważ sama książka kończy się na roku 2013. Jest to moja druga biografia skoczka narciarskiego i druga, która zdecydowanie spełniła moje oczekiwania. Hannawald i Ahonen nie muszą wstydzić się zarówno swoich karier, jak i swoich książek.

Więcej moich recenzji znajdziecie na Instagramie @chomiczkowe.recenzje, gdzie serdecznie zapraszam.

Przyzwoita. Pozwala lepiej poznać bohatera, może też lepiej zrozumieć samą dyscyplinę, choć liczyłem na nieco więcej uwagi poświęconej zawodnikom z innych krajów, ich udziałowi w życiu Ahonena, jego stosunkowi do głównych rywali. Tymczasem jest to zawarte w zaledwie kilku zdaniach.
Minusy - nieco pomieszana chronologia, ale przede wszystkim to książka wydana u nas kilka lat za późno - jej akcja kończy się przed igrzyskami w Soczi, czyli dostajemy ją niemal dekadę po oryginalnej premierze.
No i głos samego Ahonena stanowi tylko część opowieści, jego wypowiedzi są jedynie uzupełnieniem tekstu autora i najbliższych przyjaciół.

Wielką zaletą tej biografii jest fakt, że nie jest ona tylko życiorysem Ahonena od dzieciństwa od końca kariery (trzeciego zresztą),tylko dekonstrukcją fińskiej myśli szkoleniowej, ukazaniem wad dygnitarzy i działaczy, nie zauważających powoli nadciągającej zapaści, gdy gwiazdy takie jak Hautamaeki, Jussilainen, Kiuru czy Ahonen kończą ze skokami, a na ich miejsce nie ma nikogo obiecującego.

Świetna pozycja dla fanów "Maski", ale też dla zapalonych historyków skoków narciarskich takich jak ja :D

• Sport
  • 52 w 2023
  • Sine Qua Non

Dodaj cytat z książki Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich