Matti Nykänen. Życie to bal

Okładka książki Matti Nykänen. Życie to bal Marko Lempinen, Jussi Niemi
Okładka książki Matti Nykänen. Życie to bal
Marko LempinenJussi Niemi Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2021-12-15
2021-12-15
Marta Laskowska
Skoki narciarskie Matti Nykänen

Okładka książki Peter Schmeichel. Numer jeden Jonathan Northcroft, Peter Schmeichel
Peter Schmeich... Jonathan Northcroft...
Okładka książki Nie widzę przeszkód Jakub Białek, Marcin Ryszka
Nie widzę prze... Jakub Białek, Marci...
Okładka książki Kosa. Niczego nie żałuję Dariusz Dobek, Dariusz Faron, Roman Kosecki
Kosa. Niczego ... Dariusz Dobek, Dari...
Okładka książki Basta. Moje życie, moja prawda Edwin Schoon, Marco Van Basten
Basta. Moje ży... Edwin Schoon, Marco...
Okładka książki Scottie Pippen. Bez krycia Michael Arkush, Scottie Pippen
Scottie Pippen... Michael Arkush, Sco...
Okładka książki Kama. Historia Kamili Skolimowskiej Tomasz Czoik, Beata Żurek
Kama. Historia... Tomasz Czoik, Beata...

Bardzo dobrze napisana biografia legendy skoków napisana przez bliskich mu ludzi - dzięki temu czytelnik poznaje i rozumie Mattiego lepiej. Opowieść jest szczera i smutna, choć miewa dość zabawne momenty. Lektura obowiązkowa dla fanów skoków i wielbicieli biografii.

Książka o fenomenie skoków narciarskich, który stracił panowanie nad swoim życiem wraz ze schyłkiem swojej wielkiej kariery.

O ile sama osoba bardzo ciekawa, o tyle książka nie robi wielkiego wrażenia i z czasem zaczyna nużyć. Stąd poczatkowa ocena (7,5) z czasem spadła do (6).

Pierwsza część książki (ok. 200 stron) o historii, początkach i karierze Mattiego Nykenena jest naprawdę ciekawa i dobrze napisana. Mankamentem jest brak większego zgłębienia przebiegu zawodów/sezonów. Wszystko przedstawione bardzo ogólnikowo co nie wnosi nam za dużo do naszej wiedzy o tamtych czasach w skokach narciarskich. (Ocena 7,5)

Drugą połowę książki (pozostałe 200 stron) określiłbym mianem "Pudelka". Niekończące się wzloty i upadki Mattiego w zyciu prywatnym. Gwiazda okładek "tanich czytadeł" szukających wiecznie skandali i sensacji..

Z tej części dowiemy się o dziesiątlach rozstań i ponownych zejsciach z licznymi partnerkami eksskoczka i alkoholowej rozpuście, która wywracała jego życie do góry nogami. To właśnie alkohol kierował jego życiem, a on lądował tam gdzie chlanie do nieprzytomności go zaprowadzało. Niekończące się libacje to najlepsze podsumowanie jego życia. Życie to bal.. na pewno nie tak ten bal sobie wyobrażałem.

Podsumowując. To wszystko na pewno dałoby się zawrzeć w dużo krótszej objętościowo treści i przy tym tak samo dobrze zrozumieć przekaz i życie Nykenena po zakonczeniu kariery. Lepiek bylo dodać 50-100 stron o karierze skoczka, a skrócić o 50-100 stron opisy kłótni i rozwodów z każdą kolejną partnerką Matiego. Druga część to w głównej mierze była niestety męczarnia (ocena 4). Myślę ze podobnie jak.. nie jedna osoba odczuje chęć pominięcia całych akapitów w tej polowie książki :)

A abstrahując od samej książki i wracając do bohatera.. ogormnie szkoda, że nikt nie był wstanie skutecznie pomóc mu w walce z nałogiem. Większość chciała się tylko grzać w blasku jego sławy.. a jedynie nieliczni podjęli próby uratowania jego życia. Naprawdę smutne.

Pozycja obowiązkowa dla fanów skoków narciarskich.

Muszę przyznać, że dość mozolnie szło mi czytanie o problemach Nykänena. Może to z powodu błędnego koła, w które Fin wpadł: smutek/samotność ➡️ alkohol ➡️ nieodpowiednie zachowania ➡️ problemy ➡️ poczucie winy ➡️ smutek/samotność ➡️  alkohol...

Ale tak, warto było przejść przez te 4️⃣2️⃣4️⃣ strony, zawierających kawał życia osoby, której zdarzyło się raz potknąć, by następnie co dwa kroki znów sie wywracać. I tak jak w Biblii są Trzy Osoby Boskie, tak tutaj mamy trzech Mattich: normalsa, który żyje w utopii, lubiącego szum, uwagę i rozgłos celebrytę oraz tego zagubionego, który po prostu szuka równowagi w życiu.

Albo pokochacie Orła, albo Go znienawidzicie. Jednak warto zwrócić uwagę na Jego wrażliwość. Wręcz postać Mattiego Nykänena można by zakwalifikować jako bohatera romantycznego, który stał się dla siebie zarówno katem, jak i ofiarą.

Na sam koniec poznajemy historię tego, jak Matti pewnej nocy zadzwonił do swojego przyjaciela i opowiedział mu o śnie. Widział w nim jak puka do bram nieba. Przyszedł Święty Piotr po czym zaczął go prowadzić w stronę piekła. Święty pozwolił Finowi spotkać się z Bogiem i wszystko mu wytłumaczyć, bo jak sam zainteresowany twierdzi "Zrobiłem złe rzeczy, ale najbardziej skrzywdziłem samego siebie [...]", rozmowa przebiegła po myśli Mattiego.
Skwitował to stwierdzeniem, że "Mam poczucie, że przynajmniej Bóg mi przebaczył."

Choć to książka o jednym z wybitnych sportowców, można w niej znaleźć kawałek każdego z nas.
Nykänen padł ofiarą samego siebie, a ADHD stanowiło jedną z wielu kłód, jakie nieświadomie sam sobie podkładał.
Ukrywał swoją prawdziwą osobowość, przybierając nową rolę, a pozycja lidera wiązała się z dodatkową presją. W całym pędzie osoba, która i tak ma problemy ze swoim prawdziwym "Ja" staje sie marionetką - zależną od ruchów sznurkami przez innych.
"Ciężar bycia bohaterem polega bowiem na tym, że ludzie z zazdrości szybko zaczynają mieć dość idealnego wizerunku człowieka sukcesu. Zaczynają szukać w bohaterze czegokolwiek, co mogłoby świadczyć o jego niedoskonałości".

Matti, mam nadzieję, że gdzieś tam na górze wciąż pobijasz kolejne rekordy skoczni.

Pozycja obowiązkowa dla fanów skoków narciarskich.

Ale tak, warto było przejść przez te 4️⃣2️⃣4️⃣ strony, zawierających kawał...

Niesamowita historia wielkiego talentu sportowego, który borykał się ze swoimi słabościami.
Zadziwiające w tym wszystkim jest to, że Matti żył jak gwiazda rocka i osiągał takie wyniki sportowe. Przy dzisiejszych wyśrubowanych rekordach, rzecz chyba nie do pomyślenia.
Ta książka pokazuje, że sukces oraz sława mogą być ciężkim bagażem, który nie każdy potrafi udźwignąć, a oprócz talentu i mozolnej pracy równie ważne dla zawodnika jest wsparcie psychologa sportowego, którego w tamtych zapewne brakowało..
Zdecydowanie WARTO przeczytać!!!

Książka taka sobie. Spodziewałem się chyba więcej. Żałuję, że ją w ogóle przeczytałem. Matti okazał się bowiem być totalnym burakiem, który sam siebie usprawiedliwiał na każdym kroku wciskając otoczeniu kity, które to chętnie łykano. Oczekiwał tylko pomocy, litości, wsparcia, pocieszenia etc. nie oferując w zamian..nic. Ok, chlał, ale to jeszcze nie usprawiedliwia wszystkiego. Te ciągłe wyskoki z pięściami do ludzi z otoczenia, od których chwilę wcześniej oczekiwał uwagi lub chwilę po. To jest chyba najgorszy typ mentalności.

Wypełniona wzlotami i upadkami biografia fenomenalnego skoczka z Finlandii.

Borykał się on przez właściwie całe życie z brakiem stabilizacji, w czym nie pomagało - jeszcze wtedy nieznane szerzej - ADHD.

Książka szczera, wypełniona zarówno niezliczonymi sukcesami sportowymi popularnego Masy, jak i skandalami z jego udziałem. Postać bohatera wymyka się tym samym łatwym ocenom. Puenta nie jest jednak wesoła, ponieważ wycofany z natury Matti na ogół nie potrafił sprostać ogromnym oczekiwaniom i sławie. Nie był stworzony do roli, która mu przypadła.

Mała uwaga względem Wydawnictwa SQN, znanego z publikowania biografii sportowców, ale też np. książek autorstwa Jakuba Małeckiego. Powyższe wydanie zawiera sporo literówek, jak również innych błędów. Na przyszłość przydałoby się trochę więcej staranności.

Wypełniona wzlotami i upadkami biografia fenomenalnego skoczka z Finlandii.

Biografia fińskiego skoczka narciarskiego opisująca jego dzieciństwo, początki przygody ze skokami, przebieg kariery najpierw sportowej, a potem muzycznej oraz życie prywatne, aż po ostatnie godziny jego życia.

Matti Nykänen był sportowcem, więc jego biografię zaliczymy do literatury sportowej, ale tak naprawdę sport w tej książce jest tylko tłem. Zdecydowanie więcej miejsca zajmuje opis życia prywatnego Nykänena, a te było nie tylko skomplikowane, ale i pełne wybryków i upadków. Dorastanie z nieznanym w tamtych czasach ADHD, uzależnienie od alkoholu i leków, problemy z kobietami, agresją i przemocą oraz prawem.

Autorzy lektury przeprowadzili mnóstwo wywiadów z osobami towarzyszącymi na przestrzeni lat Mattiemu Nykänenowi, aby jak najlepiej odtworzyć jego życie. Podjęli także próbę nakreślenia obrazu psychologicznego skoczka.

Muszę uczciwie przyznać, że przed lekturą postać Nykänena była dla mnie całkowicie nieznana, dlatego też z dużą ciekawością sięgnęłam po tę książkę. I nie żałuję poświęconego czasu, choć „Życie to bal” to bardzo przygnębiająca i przytłaczająca książka, momentami wręcz depresyjna. Mówiąc krótko to właściwie szczegółowa relacja z upadku Nykänena. Historia ku przestrodze.

Książka dedykowana fanom skoków narciarskich, pragnącym poznać szczegóły życia jednego z najlepszych zawodników tej dyscypliny, a także wszystkim miłośnikom biografii, niekoniecznie tych sportowych.

"Matti Nykänen. Życie to bal". Czy warto przeczytać?

Po stokroć warto. W mojej opinii jest to jedna z najlepszych książek sportowych, wydanych do tej pory przez SQN. Chociaż zaraz, czy to aby na pewno jest książka sportowa? Z jednej strony tak, gdyż w roli głównego bohatera obsadzono legendarnego skoczka narciarskiego, ale z drugiej skoki narciarskie są zaledwie tłem opowieści o człowieku, który uzależnił się od popularności i od tego, że sam nie musi się troszczyć o swoje sprawy, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto wszystko za niego załatwi. Sport znajduje się tutaj na drugim planie. Pierwszy zajmuje też walka z uzależnieniem od alkoholu, połączona z problemami z pieniędzmi i prawem oraz niepowodzeniami w kolejnych związkach. Co jednak ważne, autorzy nie pogonili za tanią sensacją i nie zrobili z Nykänena wiecznie pijanego damskiego boksera, który oczekuje, że wszyscy wokół będą mu potakiwać i usługiwać. Dzięki temu czytelnik może sam wyrobić sobie zdanie na jego temat.

Dla kogo jest książka "Matti Nykänen. Życie to bal"?

Książkę tę docenią przede wszystkim osoby empatyczne. Matti Nykänen z zewnątrz wyglądał na nieodpowiedzialnego imprezowicza, ale w gruncie rzeczy była to tylko maska, która pomagała mu radzić sobie z demonami, jakie go prześladowały. "Życie to bal" opowiada o lękach, które dręczyły legendarnego skoczka i o nieleczonym w dzieciństwie ADHD, które miało olbrzymi wpływ na jego egzystencję. Co ważne, ta publikacja nie krzyczy: „Hej, Matti wcale nie był taki jak wam się wydaje”, a raczej uzmysławia, że z jednej strony każdy jest kowalem własnego losu, ale z drugiej niektórymi warto odpowiednio pokierować już za młodu, gdyż w przeciwnym razie dorosłość ich zwyczajnie przerośnie.

Biografia Mattiego Nykanena to natomiast ryzykowna lektura dla osób z nieprzepracowanym syndromem DDA. Ta książka jest emocjonalnym rollercoasterem, jaki zazwyczaj fundują dzieciom rodzice-alkoholicy. Odrzucenie, niepewność, popadanie w długi czy alkoholowe ciągi przeplatane okresami trzeźwości, w których uzależniony wydaje się być człowiekiem do rany przyłóż… U dorosłych dzieci alkoholików o delikatniejszej konstrukcji psychicznej "Życie to bal" może przywołać bolesne wspomnienia i wywołać stany depresyjne. Cena lektury dla takich osób może być zbyt wysoka pomimo tego, że być może uda im się dzięki niej dowiedzieć wreszcie „dlaczego?”.

Publikacja autorstwa Marko Lempinena i Jussiego Niemiego raczej nie przypadnie do gustu ludziom, którzy chcieliby poczytać przede wszystkim o sportowych wyczynach Latającego Fina. Relacji z zawodów i rozważań na temat sportowych umiejętności Mattiego jest tu jak na lekarstwo. Początkowo uważałem to za sporą wadę, ale potem zrozumiałem, iż umieszczenie skoków narciarskich na pierwszym planie byłoby nadużyciem, gdyż główny bohater był jednym z najpopularniejszych fińskich celebrytów przez niemal cztery dekady, a nie tylko przez kilkanaście lat kariery sportowej.

Więcej na: https://legendysportu.pl/matti-nykanen-zycie-to-bal-recenzja-ksiazki/

"Matti Nykänen. Życie to bal". Czy warto przeczytać?

Dziś oficjalnie startują Igrzyska olimpijskie. Jest to też trzecia rocznica śmierci wielkiego skoczka narciarskiego – Mattiego Nykӓnena, czterokrotnego mistrza olimpijskiego, trzykrotnie indywidualnie i raz w drużynie, w kolekcji krążków olimpijskich ma również srebrny medal indywidualny.
Jest to więc dobra okazja by napisać kilka słów o wydanej w 2021 roku biografii Nykӓnena- „Matti Nykӓnen. Życie to bal”
Wielki mistrz, multimedalista, w skokach narciarskich niekwestionowana legenda. W swojej dyscyplinie wygrał wszystko, robił to z łatwością, kiedy był w formie nikt nie mógł się z nim równać. Czemu więc jest to książka momentami bardzo smutna? Otóż z tym swoim wielkim talentem, sławą i pieniędzmi, które przyniosły mu skoki, nie mógł sobie poradzić. Miał kilka żon, dzieci, które się od niego odsuwały i wielką skłonność do uzależnień. Wielki sportowiec, który przegrał walkę z nałogami i własnymi demonami.
Polecam książkę wszystkim fanom skoków, ale i każdemu kto lubi historie ciekawych ludzi. Postać barwna, złożona, której popularność uderzyła do głowy a ADHD i uzależnienie nie pomogły w ułożeniu sobie życia. Książka napisana w bardzo fajnej formie, pokazuje życie bohatera dość szczegółowo, od relacji z najbliższymi i wzrastającej miłości do skoków kiedy był jeszcze dzieckiem, poprzez wszystkie wzloty i upadki w karierze sportowca, aż do pełnego skandali i alkoholu życia jako celebryta , który po każdym skandalu przeprasza, a otoczenie kolejny raz mu wybacza. Historia ku przestrodze, pokazująca upadek kogoś o wielkich sukcesach sportowych, jednak nie potrafiącego poradzić sobie w życiu prywatnym.

Najlepsza książka o fińskim sportowcu kiedykolwiek. Ilość historii szczególnie spoza skoczni robi wrażenie

• Sport
  • Biografie