Konsultantka

Okładka książki Konsultantka Ruth Heald
Okładka książki Konsultantka
Ruth Heald Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
The Mother's Mistake
Filia
2023-02-08
2023-02-08
2019-06-06
Adrian Napieralski

Przyznam uczciwie, że na początku (albo i trochę dłużej) bardzo się męczyłam czytaniem. Jakoś tak się to wszystko smęciło. Główna bohaterka dość mocno mnie drażniła.
Później gdy akcja się rozwijała (a główna bohaterka nadal mocno mnie irytowała, chyba aż do ostatniej strony) czytało się lepiej.
Ogólnie fabuła dosyć ciekawa i końcówkę już przeczytałam z dużo większym zainteresowaniem.

Ogólnie fabuła dosyć ciekawa i końcówkę już przeczytałam z dużo większym...

Jako, że mam abonament Legimi to staram się regularnie wyczytywać książki, które dodaję do wirtualnej półki. Tym razem padło na ten tytuł, z polecenia. Czy było warto?

'Teraz mam życie, o którym marzyłam. Próbuję czuć się wdzięczna za wszystko, co tutaj mam, ale nie potrafię. Po prostu nie daję rady.'

Claire wraz z mężem i małą córeczką wprowadzają się do domu na wsi. Kobieta jednak nie potrafi znaleźć sobie miejsca, boryka się z depresją i widmem przeszłości. Czy uda jej się ułożyć swoje życie i zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Czy może wręcz przeciwnie?

Myślę, że każdy człowiek, który zmaga się z jakąkolwiek formą depresji przede wszystkim potrzebuje pomocy i wsparcia. Główna bohaterka nie do końca je otrzymała, a przez to wydaje jej się, że w każdym aspekcie życia jest niewystarczająca. To też prowadzi do wielu konfliktów z mężem i późniejszych wydarzeń. Dodatkowo wraca do niej przeszłość, z którą nie do końca się uporała. Jakie będą konsekwensje, kiedy wszystkie ścieżki połączą się w jedną?

'Czy strach to uczucie, czy sposób na funkcjonowanie?'

Przede wszystkim, nie czytajcie opisu z tyłu książki przed lekturą. Jest tam spojler, który faktycznie ma miejsce dopiero pod koniec historii. Najlepiej poznawać ją strona po stronie, bo wtedy dowiadujemy się wszystkiego w swoim czasie. Sama historia jest dość powolna, ale jednocześnie wciągająca. Kilka elementów mnie zaskoczyło, jednak sam finał był dość przewidywalny. Niemniej polecam!

'Czego ode mnie chce? I do czego się teraz posunie? Ten ktoś musiał być w moim domu podczas mojej nieobecności.'

Claire wraz z mężem i małą córeczką wprowadzają się do domu na wsi....

Może to wynik tego, że za mną już wiele thrillerów psychologicznych, bo dość szybko można się domyślić, kto jest „tym złym” w opisywanej przez autorkę historii. Mimo tego, udało mi się wciągnąć w historię i z napięciem czekałam na odpowiedź na pytanie „Dlaczego?”.
„Konsultantka”, to nie był dla mnie jedynie thriller ale również świetne studium osoby zniszczonej psychicznie. Kobiety, której przeszłości nie daje o sobie zapomnieć, a wyrzuty sumienia nie pozwalają spokojnie spać, przez co w każdym widzi swojego wroga, analizuje zachowanie innych i odbiera je jako wymierzone przeciwko sobie. Często w realnym życiu można spotkać takie osoby, a ich zachowanie, choć zupełnie bezpodstawne, niejednokrotnie doprowadza do obłędu ich samych. Czy jednak, w tym przypadku, bohaterka trafnie wytypowała swojego prześladowcę?
To, co jest również ciekawe, to ukazanie początków macierzyństwa w kontekście, o którym często się nie mówi. Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet, a pierwsze miesiące rodzicielstwa są, wbrew pozorom, czasem, kiedy młoda mama może czuć się bardzo samotna. Dlatego, jeśli macie w swoim otoczeniu świeżo upieczoną mamę, to nie zapominajcie żeby czasami podpytać co u niej ;)
Podsumowując, jest to thriller w który można się wciągnąć, czytałam go bardzo szybko i z niecierpliwością czekałam na rozwiązanie tej historii. Może to być naprawdę dobra rozrywka ale efektu „wow” się nie spodziewajmy.

"Konsultantka", to wciągająca historia dwóch kobiet, mocno doświadczonych przez życie. Opowieść porusza wiele trudnych, alei bardzo ważnych tematów - od uzależnień, depresji po stratę dziecka.
Czytając historię głównej bohaterki, potrafiłam w pewnym stopniu zrozumieć tok jej "myślenia i postępowania", gdyż sama jestem młodą mamą, wiem jak macierzyństwo może przytłoczyć, wymęczyć, stworzyć poczucie osamotnienia. Jej historia, jak i losy drugiej z kobiet są świetnym przykładem na to, jak ważne są pomoc i wsparcie psychologiczne, jak bardzo są one zamiedbywane i jak okropne bywają konsekwencje tego zaniedbania.

Książkę czyta się bardzo dobrze, historia wciąga, intryguje. Momentami trudno oderwać, a całość dwóch wątków ciekawie się łączy pod koniec.

Życie Claire wydaje się idealne. Wspaniały mąż, śliczna nowo narodzona córeczka i dom na wsi. Jednak za zamkniętymi drzwiami przeżywa prawdziwe piekło. Nikt nie wie, że uciekła przed demonami przeszłości, które się teraz o nią upominają. Nie czuje się też dobrze w roli matki, zmaga się z depresją poporodową.

Okazuje się, że ktoś wie o jej przeszłości. Wychodzą na jaw tajemnice jej męża. Czy na pewno zna człowieka, za którego wyszła?

Cały czas czuje się obserwowana. Czy Claire postradała zmysły, czy faktycznie ktoś czyha na życie jej rodziny?

Ostrzegam, książka jest nieodkładalna. Czyta się ją na jednym wdechu. Jest to bardzo dobry thriller, który trzyma w napięciu od pierwszych stron. Autorka buduje napięcie stopniowo, a finał jest naprawdę wow. Chociaż uważny czytelnik dosyć szybko zorientuje się, o co w tym wszystkim chodzi, to i tak czytałam ją z wielką przyjemnością. W pewnym momencie sama zastanawiałam się, czy aby na pewno Claire wszystkiego nie wyolbrzymia i nie popada w paranoje.

Zachęcam do lektury i do refleksji nad cytatem z okładki. ,, Każdy popełnia błędy. Ale czy każdy zasługuje na przebaczenie?"

Okazuje się, że ktoś wie o jej przeszłości. Wychodzą na jaw...

Claire i Matt wraz ze swoją malutką córeczką zamieszkują w domu po zmarłej babci Matta. Bliskość teściowej, jak i nowy “stary” dom mocno przytłacza Claire. Młoda mama nie potrafi poradzić sobie w nowej roli, a zmartwienia i natrętne myśli powoli wyniszczają jej psychikę. Do tego mroczna przeszłość, o której nie sposób zapomnieć. I tajemnicza osoba, która zdaje się o wszystkim wiedzieć…

“Konsultantka” to thriller, który wciąga od samego początku. Bardzo dobrze przemyślana fabuła, stopniowo narastające napięcie. Liczne zwroty akcji, intrygi, manipulacje i tajemnice sprawiają, że nie można się oderwać od tej historii. Panuje tutaj duszny klimat, niektóre sceny mrożą krew w żyłach, na wspomnienie jednej do teraz się wzdrygam… Autorka bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę, co rusz podsuwając nowych podejrzanych. Narratorem większości rozdziałów jest Claire, ale w tej roli pojawia się też tajemnicza postać. Niemalże do samego końca nie mogłam odgadnąć, kto za tymi rozdziałami stoi. Doskonale łączy się to w spójną całość z narracją Claire.

“Konsultantka” to niezwykle klimatyczny thriller psychologiczny z genialnie uknutą intrygą. Porusza wiele trudnych i ważnych tematów, można rzecz, wciąż tematów tabu: depresja poporodowa, przemoc domowa, uzależnienie od alkoholu. Ta historia ma wszystkie cechy dobrego thrillera: napięcie, niepewność, tajemniczość. A na samym końcu jeszcze genialny plot twist. Dla wielbicieli gatunku - pozycja obowiązkowa. Nie zawiedziecie się, gwarantuję :) Potrzebujecie jedynie wolnego wieczoru, bo uprzedzam - to książka, która jest nieodkładalna.

Mocny, emocjonujący thriller psychologiczny, który poruszył moją wyobraźnię oraz wstrząsnął mną bardzo mocno!

Życie Claire jest niemal idealne. Cudowny mąż, malutka córeczka i teściowa, gotowa pomóc we wszystkim. Tylko czy rzeczywiście tak jest, czy tylko tak to wygląda?
Za Claire non stop ciągnie się jej straszna przeszłość, która powoduje lęki, ataki paniki, oraz depresję poporodową. Co wydarzyło się w życiu Claire i jaki będzie to miało wpływ na jej przyszłość?

Ktoś, kto zna tę przeszłość, postanawia uderzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Nagle w domu Claire dzieją się dziwne rzeczy, o które kobieta podejrzewa teściową, bo ta ma obsesję na punkcie swojego syna, a męża Claire.
Jednak, gdy do domu wpada kartka z wiadomością, że kobieta nie zasługuje na swoją córeczkę - żarty się kończą. Zaczyna się walka o dobro dziecka i o lepsze jutro.

#konsultantka to bolesna opowieść o dwóch kobietach, których życie zostało zniszczone doszczętnie. Ale jedna z nich podniosła się i zaczęła na nowo. Tylko czy na to zasłużyła? Czy może zaznać odrobiny szczęścia?

Pełna napięcia książka, o depresji ,braku poczucia szczęścia. Claire uważa iż nie zasługuje na miłość i idealny dom. Ktoś wie o jej przeszłości i nie daje o niej zapomnieć. Jak dla mnie super 😁

1982

Konsultantka to książka, która wciąga, chwilami zapiera dech i pozwala zapomnieć o całym Bożym świecie.
To historia Claire, która z mężem Mattem, zamieszkuje w małym miasteczku, by tu spokojnie wychowywać córeczkę Olivię. Niedawno Claire była dziennikarką, obecnie jest tylko matką 3 miesięcznego maleństwa, która wciąż uczy się być jej opiekunką. Przeprowadzka blisko teściowej, budzi dodatkowe stresy. Ale i coś jeszcze.... Ktoś zna przeszłość Claire, i młoda kobieta jest w niebezpieczeństwie.
Książka jest świetnie napisana, nie sposób się od niej oderwać. Konstrukcja myli wątki, nie wiadomo komu wierzyć i kogo podejrzewać. W pewnym momencie, wszyscy wydają się być podejrzani, akcja się zaplątuje, jest pełno niewiadomych!
Bardzo polecam tę książkę każdemu!

Historia pełna emocji. Wciągająca fabuła, która rozwija się stopniowo. Zaskakujący finał. Elektryzujący thriller z wieloma motywami psychologicznymi. Książka godna przeczytania.

• Przeczytane 2023
  • Przeczytane 2024