Perfect day

2023-02-08
2023-02-08
Agata Teperek

Morderca czy ofiara?

Nie jestem przekonana do motywu domorosłych detektywów, więc momentami było trochę nużąco, trochę irytująco - jednak w ostatecznym rozrachunku całość wypada naprawdę dobrze. Nawet (a może zwłaszcza?) rozwiązanie, co do którego również miałam pewne obiekcje. Już mi przeszło

Momentami trochę nudna i dziwna, ale ogólnie spoko.

Momentami trochę nudna i dziwna, ale ogólnie spoko.

Wielkie rozczarowanie. Byłam pewna, że sięgam po dobrą pozycję podpartą wieloma dobrymi opiniami, a okazało się, że straciłam czas.

Dla mnie to bardziej dramat młodej dziewczyny, która nie godzi się, że jej ojciec to seryjny zabójca. Poszukiwanie prawdy,gra emocji. Trudna pozycja

„Perfect Day” to opowieść o bezgranicznej wierze córki w ojca,więzach łączących dziecko z rodzicem.Pierwsza połowa książki bardzo mi się dłużyła.Główna bohaterka mnie irytowała,do tego stopnia,że miałam chęć książkę odłożyć i nigdy do niej nie wracać.Brakowało mi wartkiej akcji.Mimo to postanowiłam dać jej szanse i przeczytać do końca. W drugiej połowie lektury akcja zaczęła się rozkręcać. Pojawiły się nieoczekiwane polt twisty,aż sama chciałam wiedzieć co się stanie dalej.Pomysł na fabułę bardzo ciekawy ale można ją było opowiedzieć w szybszym tempie z ciekawszą akcją. Samo zakończenie mnie nie zaskoczyło. Książkę niemniej jednak polecam ponieważ zmusza do pewnej refleksji. Przekonajcie się sami.

Świetna książka. Nieco klaustrofobiczna, oparta mocno na działaniu ludzkiej psychiki. Z motywem seryjnego m0rdercy, gdzie w połowi nie ufałam już nikomu kto się w tej historii pojawił. Dopracowana, wciągająca ze zwrotami akcji, które bardzo mi się podobały

Wiem, że nie powinno oceniać się książki po jej okładce, ale chyba spodziewałam się czegoś jeszcze bardziej chorego i przerażającego. Mimo wszystko uważam, że książka była dobra, ale polecam nie nastawiać się na to, że będziecie cały czas czuć ten thriller-owy klimat, bo częściej będziecie czuć ciekawość wynikającą z rozwiązywania zagadki i łączenia ze sobą elementów.

Przeciętna powieść. Irytująca główna bohaterka, 24latka o umyśle nastolatki, postanawia na własną rękę znaleźć prawdziwego mordercę. Standardowo niewiele do niej dociera, przyświeca jej tylko jeden cel, postępuje często wbrew logice, nagina fakty do swojej teorii.

Autorka trochę nieudolnie próbowała kierować podejrzenia co do pewnych osób, przez co niektóre wydarzenia zostały naciągnięte do granic możliwości i okazały się bezsensowne.
Cały czas miałam wrażenie obcowania z literaturą skierowaną raczej do młodzieży.

"Ukochane dziecko" oceniłam tak samo, niewiele pamiętam z tamtej powieści, oprócz tego, że czytając ją miałam wrażenie, że akcja nie zmierza powoli do rozwiązania, tak jak powinna w thrillerach, tylko jest na siłę przeciągana, spowalniana, by jakoś zapełnić środek historii. Tutaj miałam podobne wrażenie, więc przypuszczam, że autorka ma po prostu taki styl.

Przeczytać można, tylko po co?
Mam poczucie, że mogłabym ten czas lepiej wykorzystać.

Lubię takie thrillery, w których jest różna narracja. Mroczne monologi, niepokojące zapiski z pamiętników, notatki psychologów. Dla mnie nie była w ogóle nudna i chociaż główna bohaterka nie była moją ulubienicą, jestem w stanie zrozumieć jej determinację i często idiotyczne zachowanie. Ludzie często "odchodzą od zmysłów" gdy tracą ukochaną osobę.
Jeśli szukacie tutaj niebywałych zagadek i plot twistów jak u Sagera, to niestety nie ma tutaj tego. Są emocje, uczucia, empatia, miłość, tragedie rodziców i ich dzieci ciągnące się latami i morderstwa z zimną krwią.

Jeśli szukacie tutaj...

"Perfect Day" Romy Hausmann.

"Perfect Day" Romy Hausmann, thriller o seryjnym mordercy od czternastu lat mordującym małe dziewczynki w okolicach Berlina. Żadna z nich nie była wykorzystana seksualnie, ale niestety straciły życie, a drogę do ich zwłok wskazywały czerwone wstążki.
Policja wytypowała w końcu jednego podejrzanego, a jest nim słynny profesor filozofii i antropologii Walter Lesniak. Profesor zostaje aresztowany w obecności jego córki, Ann, która nie wierzy w winę ojca i wszelkimi sposobami próbuje udowodnić jego niewinność. Polecam. Również audiobook.

"Perfect Day" Romy Hausmann.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023