Riot House

Okładka książki Riot House Callie Hart
Okładka książki Riot House
Callie Hart Wydawnictwo: NieZwykłe Cykl: Crooked Sinners (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Crooked Sinners (tom 1)
Riot House
NieZwykłe
2023-02-16
2023-02-16
9788383204369
Paulina Więcek
New adult

Mroczna, pełna tajemnic, zaskakująca i wstrząsająca. Na początku myślałam, że to będzie kolejna, pełna schematów młodzieżówka. Jakie było moje zaskoczenie, gdy dostałam świetnie przemyślaną fabułę i nietuzinkowych bohaterów.

Elodie zaczyna naukę w elitarnej szkole, w której rządzi trójka bogatych wilków. Już w pierwszy dzień staje się ich celem, zwłaszcza zwraca uwagę Wrena. Czy poradzi sobie z nieprzewidywalnym zachowaniem chłopaka?

To co mi się tak bardzo podobało to napewno wstrząsające fragmenty z przeszłości, które już od samego początku nadają książce mroku. Sprawiają, że chcemy czytać dalej i dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. W związku z tym książkę czyta się w napięciu i z lekkim dreszczykiem.

Elodie ma przerażającą i straszną przeszłość, pomimo tego jest naprawdę silna i zaradna. Jednak za swoją zbroją skrywa skrzywdzoną i pełną smutku dziewczynę. Wren jest samotnikiem, nawet w relacji z najbliższymi przyjaciółmi jest wyciszony. Bardzo ciężko rozgryźć jego zachowanie, od początku był dla mnie zagadką. Według mnie idealnie do siebie pasują, uzupełniają się, a ich relacja jest uzależniająca i pełna namiętności.

Oprócz świetnych bohaterów, mamy też cudownie poprowadzoną fabułę. Autorka tak wszystko doprecyzowała, aby podczas zagłębiania się w historie bohaterów czytelnik otrzymywał małe wskazówki do rozwiązania zagadki.

Elitarna szkoła, zagadka do rozwiązania i dwójka bohaterów, która pragnie akceptacji i miłości. Koniecznie czytajcie! Ja z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Cóż...
Mamy grupę bogatych dzieciaków...
Mamy piękną, tajemniczą i elitarną szkołę dla wybranych...
Mamy grupę uprzywilejowanych "złych" chłopaków...
Mamy sekrety, zdrady, tajemnicze zniknięcia, spory...
Oczywiście mamy niepohamowane rządze i ociekające pożądaniem stronnice...
Mamy traumatyczne dzieciństwo...
Mamy konflikt z rodzicami...
Mamy bardzo silną i niezależną bohaterkę...
Mamy super wspierającą przyjaciółkę...
Mamy kogo "naprawiać"...
Mamy, mamy wszystko co klasyczna książka tego gatunku może w sobie zawierać.

Patrząc z perspektywy mam wrażenie, jakby autorka połączyła w swojej książce kilka innych historii, z którymi spotkałam się już wcześniej i zupełnie mi to nie przeszkadza. Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Fabuła wciąga, czasami zaskakuje a czasami daje się przewidzieć. Parę rzeczy się nie spina a przymykam na to oko.
W ogólnym rozrachunku książka przyciąga uwagę, interesuje swoją historią i spełnia oczekiwania jakie ma się w stosunku do takiego typu książek.

Cóż...
Mamy grupę bogatych dzieciaków...
Mamy piękną, tajemniczą i elitarną szkołę dla wybranych...
Mamy grupę uprzywilejowanych "złych" chłopaków...
Mamy sekrety, zdrady, tajemnicze zniknięcia, spory...
Oczywiście mamy niepohamowane rządze i ociekające pożądaniem stronnice...
Mamy traumatyczne dzieciństwo...
Mamy konflikt z rodzicami...
Mamy bardzo silną i niezależną...

To porywająca opowieść, która bezlitośnie wprowadza czytelnika w świat elitarnych szkół i zimnych intryg. Elodie Stillwater, jako świeżo przeniesiona uczennica, staje w obliczu trójki wilków rządzących szkołą, tworzących atmosferę nasyconą lękiem i mrokiem.

Autorka zgrabnie konstruuje narrację, wplatając trzymające w napięciu elementy psychologiczne. Trójka chłopców, zdolnych do wszystkiego, tworzy fascynujący trójkąt władzy, a protagoniści przekonująco balansują między przywiązaniem a niebezpieczeństwem. W szczególności, relacja między Elodie a Wrenem Jacobi jest źródłem emocji i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Mroczny klimat szkoły oraz zagadkowy świat bohaterów sprawiają, że czytelnik zostaje wciągnięty w wir intryg i tajemnic. Pomimo, że tematycznie książka porusza się wśród nastolatków, to opowieść z pewnością niejednokrotnie zaskoczy nawet bardziej dojrzałego czytelnika.

Dla miłośników młodzieżowych powieści z mocnym akcentem emocjonalnym, „Riot House” stanowi niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie czytelnicze.

Wydawało mi się, że już "wyrosłam" z książek o nastolatkach...cóż, wydawało mi się ;) Doskonała książka! Polecam!

"Uspokój się. Nazwij pięć rzeczy, które możesz teraz zobaczyć. No dalej. Pięć rzeczy, które możesz teraz zobaczyć. Dasz radę."

Q: Znacie jakieś techniki radzenia sobie ze stresem? Może którąś polecacie?

"Riot House" autorstwa Callie Hart rozpoczyna serię Crooked Sinners. I całkowicie nie spodziewałam się tego, co otrzymałam finalnie po przeczytaniu tej książki.

"Trójka wilków, którzy rządzą elitarną szkołą, i dziewczyna, która staje się ich celem."

Po samej obwolucie spodziewałam się trochę bardziej mrocznej wersji teenage, school dramy z prześladowaniem w tle, a dostałam pokręconego, mrocznego i trochę dekadenckiego darka w wersji pomiędzy young adult a new adult. Zasadniczo nigdy nie mogłam być pewna, co może się zadziać za parę stron. Jaki zwrot akcji mnie czeka.

"Moje serce jest jak granat. Byłoby bezpiecznej dla wszystkich, gdyby pozostało tam, gdzie się obecnie znajduje. Zamknięte w klatce. Wyciągnięcie go z niej jest równoznaczne z wyjęciem zawleczki."

Historia Elodie i Wrena mnie wręcz trochę zahipnotyzowała. Zresztą cała trójka z Riot House ma takie działanie na czytelnika - są to takie skrajne indywidua, że wcale nie jestem zdziwiona. Niektóre sytuacje przeżywałam mocno jeszcze na długo po zakończeniu książki.

Bardzo chcę wszystkich spotkać ponownie także w drugim tomie. Mam nadzieję, że kolejna część wyjdzie niebawem nakładem @niezwykłezagraniczne (nie zawiedźcie mnie! ;))

Każdy tom będzie opowiadać historię jednego z "wilków" Riot House.

Q: Znacie jakieś techniki radzenia sobie ze stresem? Może którąś polecacie?

"Trójka...

Znacie pierwszy tom serii Crocked Sinners?

Historia dwójki ludzi doświadczonych przez los, wychowanych przez ojców tyranów - pułkowników.
Z każdym kolejnym rozdziałem poznawałam Elodie i Wrena coraz lepiej, towarzyszyłam im we wzajemnej fascynacji sobą - na przekór zdrowemu rozsądkowi i ich otoczeniu.

Okazało się, że Elodie nie jest taką kruchą dziewczynką, a Wren nie jest takim bezwzględnym draniem.
Jednak każde z nich skrywa swoje tajemnice, trudną przeszłość, która ma wpływ na to co dzieje się obecnie..

Jak to wszystko się skończy?
Polecam Wam sprawdzić na własnej skórze!

W "Riot House" bardzo przypadło mi do gustu ukazanie dwóch punktów widzenia głównych bohaterów, a także to, że w tej książce wybijają się wyraźnie postacie drugoplanowe, które poznamy bliżej w kolejnych dwóch tomach.

Plus dla autorki za świetny dodatkowy rozdział po epilogu, rzucający nam światło na wcześniejsze wydarzenia w książce.
Historia świetna, trzymająca w napięciu, z zaskakującym zakończeniem.

Znacie pierwszy tom serii Crocked Sinners?

Okazało się, że Elodie nie jest taką kruchą dziewczynką, a Wren nie...

"Zielone oczy paliły do żywego. Były gorączkowe i żarliwe."

Jestem świeżo po ukończeniu książki, a moje serce nadal wali. Co to były za emocje. Historia Wrena i Eli była trudna i mroczna, a jednocześnie tak niesamowita. Zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Zdecydowanie polecam.

"Zielone oczy paliły do żywego. Były gorączkowe i żarliwe."

🍀"Nawet naj­pięk­niej­sze hi­sto­rie mi­ło­sne są spla­mio­ne smut­kiem".
Nasączona niepokojącą energią, pasją, mrokiem, tajemnicami, sekretami, a w dodatku trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Snuta dynamicznie, intensywna, intrygująca, wzruszająca, utrzymana w fascynującym, specyficznym, niezwykłym klimacie elitarnej szkoły. Momentami wywołująca dreszcze na całym ciele, wypełniona karuzelą emocji, ciut pokręcona, zawiła historia o obsesyjnej miłości. Naszpikowana zaskakującymi zwrotami akcji, nieoczywista, w pewnym stopniu oryginalna, wyróżniająca się z tłumu, będąca swoistym powiewem świeżości na rynku czytelniczym opowieść o mechanizmach radzenia sobie z traumą, a także o próbie zapomnienia o przeszłości.
“Riot House” to tytuł, który z pewnością znajdzie się na mojej liście najlepszych książek przeczytanych w tym roku. Sięgając po ten tekst autentycznie nie spodziewałam się, że aż tak mi się on spodoba, gdyż historie o siedemnastolatkach raczej nie robią już na mnie większego wrażenia. Aczkolwiek ta lektura to po prostu emocjonalna bomba! Ekscytowałam się dosłownie jej każdą stroną, chłonęłam ją niczym gąbka wodę. Callie Hart ciekawie poprowadziła fabułę, doskonale przemyślała sobie każdy jej element. Umiejętnie zwodziła mnie wieloma zagadkami, niedopowiedzeniami, iż naprawdę do ostatnich stron nie wiedziałam, w jaki sposób potoczą się losy bohaterów. Autorka bezbłędnie uwiła sieć kłamstw i intryg, stopniowo odkrywała też przed czytelnikami karty dotyczące przeszłości protagonistów. Za to rozdziały zatytułowane “W ciemnościach” dodały temu dziełu szczypty niepewności oraz niepokoju. W pierwszej części serii “Crooked Sinners” ważną rolę odgrywają charakterystyczne, fenomenalnie wykreowane pod względem psychologicznym postacie, które za moment Wam przybliżę.
Elodie Stillwater to siedemnastolatka, którą od razu polubiłam: silna, odważna, pewna siebie, inteligentna, waleczna, bystra, zadziorna. Mimo iż była drobna potrafiła sama się obronić, w końcu stworzono ją z hartowanej stali, a nie podatnego na stłuczenia szkła. Kroczyła przez życie dumnie, z podniesioną głową, aczkolwiek w głębi serca skrywała kilka mrocznych tajemnic. Przez lata ojciec ranił ją na wiele okropnych sposobów. Miał na swoim koncie najbardziej obrzydliwe występki, jakie można sobie wyobrazić. Zdradzę Wam, że to, czego Elodie doświadczyła z jego rąk, czego stała się świadkiem mając zaledwie czternaście lat zmroziło mi krew w żyłach. Współczułam jej tych wszystkich strasznych, przerażających rzeczy, których zaznała w swojej krótkiej egzystencji.
Wren Jacobi to skomplikowany bohater, który posiadał w sobie przysłowiowe “to coś”. “Był jednocześnie uosobieniem najsłodszych, niebiańskich snów i najbardziej pokręconych, przerażających koszmarów”. To typowy czarny charakter, zmora życia niezliczonych kobiet, mroczny zwiastun kłopotów oraz cierpienia. Nieokrzesany, żarliwy, władczy we wszystkim, co mówił czy robił. Ludzie uważali go za wyniosłego, przemądrzałego, aroganckiego, rozpieszczonego, brutalnego, wrednego, dumnego, a zarazem zepsutego do szpiku kości chłopaka, ale w rzeczywistości Wren taki nie był. Ukrywał swoje prawdziwe oblicze pod maską. Co prawda, niejednokrotnie potrafił zachowywać się w sposób arktycznie oziębły, ale niewątpliwie posiadał w sobie głębszą warstwę, której nie pokazywał innym. Tak naprawdę ten inteligentny licealista to samotnik duszący w sobie emocje. Milczek mający ochotę wyjść z własnej skóry, gdy tylko z jakiegoś powodu musiał wypowiedzieć publicznie więcej niż trzy zdania. Typ, który nienawidził prawie wszystkich, a sama myśl o spędzeniu czasu w grupce znajomych napawała go odrazą. Natomiast intrygowały go ptaki, a dzięki żeglowaniu, pływaniu, czytaniu czuł, że żył. Nie ukrywam, iż ten bohater dosłownie skradł moje serce, wszystkie myśli i nieodwracalnie zawrócił mi w głowie. Urzekło mnie to, że Wren nie wstydził się mówić o swoich uczuciach. Deklarował je otwarcie, nie ukrywał ich przed Elodie. Pojawiła się też tutaj taka przepiękna scena z jego udziałem, na której się autentycznie rozpłakałam. W pewnym momencie chłopak podarował ukochanej prezent – poskładał w całość ptaszka, którego rozbito na milion kawałków. Jej ptaszka będącego pamiątką po zmarłej mamy. Mówię Wam, Wrena nie sposób nie pokochać, gdyż jego zachowanie czy drobne gesty roztapiają nawet te najbardziej zamarznięte serca.
Callie Hart w mistrzowski sposób przedstawiła chemię pomiędzy bohaterami, bezbłędnie zbudowała również napięcie między nimi. Zapewniam Was, że iskrzące się pożądanie wyczuwałam nawet na własnej skórze. Dosłownie jeden moment, jeden pocałunek sprawił, iż między Elodie i Wrenem przeskoczyło coś kolosalnego. Siedemnastolatka od samego początku intrygowała Wrena. Ta niewinna dziewczyna wzbudziła w nim tak dobrze znaną, starą iskrę – była jak prawie zapomniana myśl, która teraz nie dawała mu spokoju. Zawsze obecna gdzieś w podświadomości. Gdy licealista poznał pannę Stillwater był potworem, który zapragnął ją skalać, doprowadzić do płaczu, znienawidzić dla zabawy. Jednak stopniowo zaczął wpadać w jej sidła. Elodie stała się jego obsesją, słabością i to właśnie dla niej chciał się zmienić. Chciał sprawić, aby była z niego dumna. Chciał stać się lepszy. Chciał, by jego zgniła, plugawa dusza przeobraziła się w swoją najlepszą możliwą wersję, a to wszystko dla niej. Natomiast protagonistka pragnęła Wrena odkąd tylko zobaczyła go po raz pierwszy, czekającego na nią pod akademią, palącego w cieniu papierosa. Chciała go nawet z jego paskudnym sposobem bycia, ciętym językiem oraz podejrzaną historią. Nie dało się ukryć, iż ta dwójka miała ze sobą wiele wspólnego, w końcu oboje byli zagubionymi duszami, które w końcu odnalazły do siebie drogę.
“Byłem tak zniszczony i zepsuty, że wydawało mi się, iż ostre, kanciaste odłamki, z których się składałem już nigdy nie miały do siebie pasować. Tymczasem przez ostatnie tygodnie ta dziewczyna, jakimś cudem składała mnie w całość, a nawet o tym nie wiedziała”.
Zwróciłam uwagę także na to, w jaki wspaniały sposób autorka przedstawiła w swoim dziele motyw przyjaźni pomiędzy trzema młodymi mężczyznami. Wrena obchodził zarówno Pax, jak i Dashell, ale nie w taki tradycyjny dla licealistów sposób. “Nie są moimi kumplami czy ziomeczkami. Są tlenem. Światłem. Ciepłem. Schronieniem. Domem. Bezpieczeństwem. Wszystkim, co znam”. Trwam w przekonaniu, iż ta trójka dosłownie skoczyłaby za sobą w ogień.
“Riot House” to historia, która z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom powieści utrzymanych w mrocznych, tajemniczych klimatach, ale też osobom, którym nie przeszkadza w książkach znaczna ilość wulgaryzmów. Fani motywu hate-love czy bully romance również powinni sięgnąć po ten tytuł. Losy Elodie oraz Wrena niewątpliwie pozostaną na długo w mojej pamięci, w końcu takich emocjonujących, intrygujących i nasączonych niezwykłą energią dzieł się nie zapomina. Serdecznie polecam Wam lekturę “Riot House”, a tymczasem ja wypatruję z niecierpliwością premiery kolejnych tomów z serii “Crooked Sinners”!

🍀"Nawet naj­pięk­niej­sze hi­sto­rie mi­ło­sne są spla­mio­ne smut­kiem".

💛 Zacznę trochę niestandardowo, bo nie tego się spodziewałam po tej historii.
Akcja książki dzieje się w elitarnej szkole z internatem. Ma ona mroczny, tajemniczy klimat.
Nie jest to dark, ale jest mrocznie, mamy tu motyw Hate/Love, gdzie to „hate” trwa raczej chwilkę. Niesamowicie intrygująca była zagadka do rozwiązania, i to było genialne! Mówię Wam będziecie zaskoczeni tym, co tam się wydarzy, ja byłam.
A bohaterowie, o Panie! WOW! Każdy inny, dziwny i pociągający. W „Riot house” poznajemy już bohaterki i bohaterów kolejnych książek z tej serii, i oni są tu tak dobrze przedstawieni, tak ciekawie, że chce się ich poznać w ich książkach.

💛Wracając do „Riot House” może Elodii mnie kilka razy zdenerwowała, bo oceniła głównego bohatera tylko po tym, co powiedziała jej o nim koleżanka, (koleżanka, którą zna tyle samo, co tego chłopaka). Ale to, co ona przeżyła! OMG! Ta dziewczyna jest silna i ja widziałam tę jej siłę na każdej stronie tej książki.
Wren, jest samotną duszą i jego postać jest niesamowicie interesująca. Bo spodziewasz się po nim najgorszego, ale on ma coś takiego w sobie. Tyle razy co on mnie zaskoczył swoim sposobem bycia. Sprawił, że miałam takie, czy to ten sam Wren Jacobi? Czy ktoś go podmienił? Świetna postać tak jak i jego przyjaciele. Są oddani, choć różnią się od siebie, kłócą się jak dzieci, to można wyczuć ich więź i lojalność. A ja uwielbiam, książki gdzieś dostaje prawdziwe przyjaźnie.

Cała historia to rollercoaster, który czyta się z zapartym tchem. Autorka stworzyła niesamowicie intensywną fabułę, przy której nie sposób się nudzić. Zwroty akcji i napięcie sprawiały, że czułam przyjemny dreszczyk.
Mam wrażenie, że o tej książce mówi się za mało! Bo ona zasługuje na hype! I to duży! Autorka stworzyła coś, co mnie porwało i nie chciało puścić. Wszystkie te tajemnice, zagadki i ta namiętność. Hej hot, ale to wszystko jest tak przedstawione, że czułam się komfortowo.

Pióro autorki jest świetne, stworzyła niesamowity świat, a kreacja bohaterów to kosmos, mają charakter i są jacyś.

💛 Zacznę trochę niestandardowo, bo nie tego się spodziewałam po tej historii.

Ogólnie ksiażka skomplikowana. Nie była zła jednak wydaje mi się, że co za dużo to niezdrowo. A w tej ksiażce zdecydowanie było wszystkiego za dużo. Gdyby zrezygnować z niektórych wątków i skupić się bardziej na głównych bohaterach to myślę, że książka bardzo by na tym zyskała. A tak to mamy wszystko i nic. Książka trochę męcząca, bohaterowie których cięzko mi było zrozumieć (i mówię tu nie tylko o głównych).

• Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Riot House