Mimo wszystko

Okładka książki Mimo wszystko Łukasz Pietraszkiewicz
Okładka książki Mimo wszystko
Łukasz Pietraszkiewicz Wydawnictwo: DC Books Seria: Świat się pomylił literatura obyczajowa, romans
Świat się pomylił
DC Books
2022-01-01
2022-01-01
powieśćobyczajowa romans lgbt Barcelona londyn przyjażń miłość zdrada

To wyjątkowo ciężka i dość przytłaczająca opowieść o poszukiwaniu własnego szczęścia i swojego miejsca na ziemi. Smutna ale niosąca za sobą wiele życiowych mądrości, które pomogą być może otworzyć niektórym oczy. Historia pokazująca jak bardzo można uzależnić się od drugiego człowieka, wplątać się w toksyczne relacje i w tym wszystkim zgubić samego siebie. Uświadamiająca, że nieodpowiednie osoby w naszym życiu mogą zasiać w nim spustoszenie, po którym ciężko będzie się pozbierać. I że niekiedy z kolei te najbliższe naszemu sercu osoby nie zawsze będą w stanie uchronić od złego, pomóc jeśli tej pomocy nie będzie chciało się przyjąć. Fabuła toczy się dość chaotycznie, momentami można się nieco zagubić, dlatego czytając ją trzeba się naprawdę na niej skupić i dać się wciągnąć w ten wirujący świat stworzony przez autora i razem z Alexem przeżywać jego wzloty i upadki.

To będzie historia o przyjaźni, a może o miłości?
"Świat się pomylił" pierwszy tom dylogii o przygodach Alexa był bardzo dobrym debiutem. Kontynuacja jest jeszcze lepsza!
"Mimo wszystko" to kontynuacja zmagań Alexa z życiem i nieodwzajemnioną miłością. Pozwolił, aby złamano mu serce czy wyciągnie z tej lekcji jakieś wnioski? W tym właśnie pomaga mu jego terapeutka Julia, namawiając go do prowadzenia pamiętnika i spisywania swoich wspomnień z Barcelony, Londynu i Warszawy. Autor jest naprawdę mistrzem emocjonalności, tworzenia wielowymiarowych postaci, którzy są jacyś. Takich których możemy lubić, kochać, nienawidzić i na końcu nie zastanawiamy się jakiej ktoś jest orientacji tylko jakim jest człowiekiem i czy zazna szczęścia. Mówiąc szczerze do tej pory nie mogę się pozbierać po lekturze. Łukasz Pietraszkiewicz tak stopniuje napięcie, że na końcu wybucha "bomba" i odkładając książkę, poznając jej zakończenie czytelnik jest wykończony. Usatysfakcjonowany, ale wykończony nadmiarem różnych emocji: od radości po smutek. Autor w swoich książkach, a zwłaszcza w "Mimo wszystko" nie oszczędza swoich bohaterów. Co to to nie. Jednakże za każdym upadkiem kroczy za nimi nadzieja na odmianę swojego losu i szansa na lepsze jutro. "Świat się pomylił" była sticte o miłości. Drugi tom jest o przyjaźni. Pięknej i silnej przyjaźni, która jest silniejsza nawet od miłości, która jest jedynie tłem dla wydarzeń, które mają miejsce w książce. Powinnam raczej powiedzieć od potrzeby miłości namiętnej, pożądania. Dla którego można stracić nie tylko głowę, szacunek do samego/samej siebie, ale coś zdecydowanie cenniejszego.
Podsumowując: Nie pamiętam kiedy czytałam coś tak bardzo dobrego spod pióra polskiego autora. Cos tak prostego, a zarazem niesamowitego. Chylę czoła, czekam na więcej. Będę polecać każdemu. Pierwszy i drugi tom niezwykle wciągające. Nie mogłam się oderwać. Przeczytane za jednym posiedzeniem dla relaksu, a ile pozostawiło po sobie satysfakcji. Widocznie nie potrzeba tysięcy stron, fenomenalnych okładek, aby przedstawić światu historię, która trafi prosto w serce. Ta trafiła w moje serce. Książkę do recenzji otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

To będzie historia o przyjaźni, a może o miłości?

Po przeczytaniu książki pt. ''Świat się pomylił... '' autorstwa Pana Łukasza Pietraszkiewicza zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat toczących się w dalszych losów głównego bohatera Alexa mającego w sobie wiele pozytywnych cech charakteru, które polubiłam pomimo tego, że nie zawsze akceptowałam, jego podejmowane na szybko decyzje.

Nie ukrywam tego, że na samym początku zainteresował mnie tajemniczo zapowiadający się nadany książce tytuł pt. ''Mimo wszystko'', a między innymi, co tym razem autor miał, na myśli tworząc dalszy ciąg wydarzeń, które mogą zmienić lub namieszać w żuciu Alexa umiejącego z każdej możliwej chwili, jaka jest mu dana oraz czy pokona w 100% własne słabości, przemyślenia oraz czy przetrwa w związku z Gosią i w trwałej przyjaźni, do której przywiązuje, znaczną uwagę na te pytania próbowałam sobie odpowiedzieć sama jako odbiorczyni, zapoznając, się z czytanymi w tekście interesująco na pierwszy rzut oka zasadami niełatwego życia codziennego nie zapominając o tym, że istnieje humor, dobra zabawa i troska o ich dobro niezależnie od tego, w jakiej znajdują się oni sytuacji.

W drugiej części skupiłam się głównie na obserwacji przyjaciół Alexa i czy oni sami znają znaczenia słów prawdziwa miłość, czy potrafią zrozumieć Alexa zachowanie, docenić go, czy pojawi się ktoś nowy w jego życiu, a może to był tylko sen, który trwał długo, a wybudzenie się z niego bywa bardzo trudną misją, z jaką musiał, się zmierzyć pokonując, własne słabości ulegając namową wpływowym osobom udającym niby tych przyjaciół.

Moim zdaniem podjęty temat w książce pt. ''Mimo wszystko'' przez Pana Łukasza Pietraszkiewicza mógłby się przytrafić każdemu z nas, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak przebiegnie nasze życie, gdy chcemy, aby poznać jego uroki z innej strony, a pokusy negatywne czyhają na nas z każdej właściwej możliwej strony, lecz my ich nie zauważamy lub żyjemy, w ich cieniu zaprzeczając, że ich nie chcemy, a tak naprawdę chcemy, jedynie ich zasmakować nie patrząc na to, że możemy, zmienić życie zaprzeczając prawdzie o tym, jak miłość okazywana na różne sposoby potrafi namieszać, a my jedynie pragniemy zaznać prawdziwego ciepła i poczucia, że jesteśmy potrzebni, a nie wiecznie odrzucani, jak niepotrzebny przedmiot przerzucany z kąta w kąt.

Podoba mi się to, że autor potrafi w niezwykły sposób umiejętnie korzystać ze znajomości psychologii osobowości ludzkich zachowań podczas tworzenia każdego z osobna występujących bohaterów w trudnych do przewidzenia sytuacjach, w jakich się oni znajdowali, a co najważniejsze wie, jakimi ma, posłużyć słowami stosując je w tekstach dialogowych. Wczuwa się doskonale w ich role, co dodatkowo podnosi, taką określiłabym adrenalinę sytuacyjną, która nie zdarza się każdemu na co dzień.

W każdym rozdziale opisane są przebiegi spotkań głównego bohatera z terapeutką Julią dzięki, którym możemy zaobserwować, jak ze sobą wzajemnie współpracują i czy mają do siebie nawzajem zaufanie.

Drugiej części książki nie czyta się szybko, ale należy ją za to dobrze rozumieć i to, z jakimi problemami wzmagali się występujący w niej bohaterowie, którzy jak każdy z nas oprócz własnych słabości mieli w sobie poczucie humoru, a co najważniejsze co poniektórzy z nich byli waleczni, pomimo tego, że ich życie nie zawsze układało się po ich myśli.

Czy historia Alexa zakończy, się szczęśliwie o tym warto, się przekonać czytając tę książkę do samego końca?

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Nie ukrywam tego, że na samym...

Zawsze po udanym debiucie obawiam się przeczytać kolejną część, najgorzej jeśli polubiłam głównych bohaterów. Tak samo miałam z książką Mimo wszystko długo musiałam się zabierać za przeczytanie drugiej części po przypomnieniu sobie pierwszego tomu. Alex wyprowadza się do Hiszpanii, ma tam zacząć nowy rozdział, ale poprzednie doświadczenia łatwo go nie opuszczą. Trudne i bolesne relacje dają o sobie znać, a główny bohater będzie w dalszym ciągu zmagał się z wieloma rosterkami.
"I choć czas zaciera przykre wydarzenia, to my, ludzie, nie mamy takiej zdolności. Czas nie oferuje ani pomocy, ani nie pamięta o tym, przez co przeszliśmy. Niestety pozostawia nawet te wspomnienia, których nie chcemy".
Książka pisana jest z perspektywy Alexa, jednak historia, którą poznajemy jest opowiadana na terapii bohatera. Podjął się on jej by sprostać demonom przeszłości i wylać z siebie to co się działo w jego życiu. Chce zrozumieć siebie i to co robił w życiu.
"Czasu nie cofniesz. Dziś jesteś innym człowiekiem. Bogatszym o te doświadczenia. Tego co się stało, nie można już zmienić, ale cały czas masz wpływ na to, co się dzieje tu i teraz".
Moje obawy szybko się rozpłynęły czytałam książkę z zapartym tchem. Nie mogłam się oderwać. Alex jest bohaterem, którego ciężko było mi nie polubić. Poznajemy go zarówno od dobrej jak i złej strony. Popełnia wiele błędów i próbuje je naprawić. Dalej szuka miłości, a także akceptacji. Historia w drugiej części mocno opiera się ma podróżowaniu i zmienianiu miejsc pobytu bohatera, co skutkuje wieloma nowymi bohaterami. Są oni bardzo różnorodni.
"Czasami trzeba sięgnąć piekła, aby potem wspiąć się do raju".
Końcówka książki rozbiła moje serce na wiele kawałków, autor zaskoczył i zrobił to w piękny i smutny sposób. Jednak po tej książce widzę też nadzieję i to jakoś najmocniej mnie poruszyło. Jeśli znacie pierwszą część to warto odważyć się do czytania kolejnej, jeśli nie to zachęcam do poznania Alexa i jego świata!

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

"Mimo wszystko" to druga książka Łukasza Pietraszkiewicza, a zarazem ciąg dalszy wydanej dwa lata temu książki "Świat się pomylił ...".

Akcja książki stanowi bezpośrednią kontynuację i rozpoczyna się w momencie gdy Alex zadomawia się już nieco i Barcelonie i oczekuje na dołączenie swojej partnerki Gosi. Po jej przylocie para rozpoczyna początkowo skromne życie w którym niemal na każdym kroku towarzyszy im Miki. Alex w zasadzie już wcale ze sobą nie walczy i kręci potajemnie z Mikim tworząc jakąś dziwną relację, którą nie sposób nazwać związkiem. Im dalej toczy się akcja tym gorzej wyglądają poczynania Alexa, który moim zdaniem w pewnym momencie w ogóle gubi się w swoim życiu i jak się ostatecznie okazuje nie wychodzi na tym dobrze.

Ta część jest zdecydowanie lepsza, już choćby z tego względu, że akcja toczy się tutaj bardzo szybko i pojawia się całe mnóstwo nowych i bardzo barwnych bohaterów. Mam też wrażenie, że tutejsze postacie są nieco mniej irytujące niż w "Świat się pomylił ..." chociaż mnie osobiście nadal wkurzał Alex z tym swoim dziecinnym stylem bycia. Uwielbiałam natomiast Denisa, który mimo że jest raczej czarnym charakterem to jest barwną postacią, która do ostatnich stron mąci i bawi się uczuciami innych.

Książka zyskuje również tym, że Autor zafundował Czytelnikom dobry finał, którego za nic w świecie bym się nie spodziewała, a także osadzeniem części akcji w Barcelonie, gdyż pokręcenie się wraz z bohaterami po ulicach tego miasta to sama przyjemność.

Ogólnie "Mimo wszystko" to nie tylko dokończeniem historii Alexa, ale przede wszystkim książka z mocnym przesłaniem, gdyż porusza ona problematykę zakażenia wirusem HIV. Jednak mam wrażenie, że Autor mógł poruszyć ten wątek nieco wcześniej i poświęcić mu zdecydowanie więcej miejsca. Jednak domyślam się, że Jego zamysłem było najpierw ukazanie hulaszczego i dość rozwiązłego stylu życia młodych ludzi, a dopiero następnie przedstawienia możliwych konsekwencji.

Podsumowując zdecydowanie polecam - ale wyłącznie w komplecie z "Świat się pomylił..."!!!

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta nakapanie.pl

Czytając świat się pomylił poznaliśmy Alexa, Mikiego, Sylwię I Laile. Bohaterów których emocjonuje historie stały się bestsellerem i skłonimy autora do napisania kontynuacji.

I tu właśnie tutaj w kontynuacja po raz kolejny spotykamy naszych bohaterów i śledzimy ich dalsze losy.

Alex wiele już przeszedł, wielkie choć niespełnione oczekiwania dały mu w kość nie mniej jak wszelkie nieudane związki i odkrywanie siebie. Na tym wszystkim ucierpiała jego psychika, bo choćby się chciało, człowiek nie jest obojętny i wszystko to wpływa na niego. I właśnie aby sobie z tym poradzić Alex namówiony przez Laile decyduje się na terapię.

Ważne tutaj jest pokazanie że terapia to nic złego czy dziwnego. Każdy z nas może mieć trudności może czuć się przytłoczony czy się zgubić. To nic złego ani wstydliwego. Ważne I godne dumy jest to że chce się zmienić I próbuję się coś zrobić czym właśnie może być terapia.

Terapia może wiele odsłaniać, oraz siebie, ukryte pragnienia, własną prawda. Oczywistym staje się, że największym marzniemy Alexa jest znalezienie prawdziwej miłości. To piękne. Można chcieć tak wielu rzeczy pieniędzy, sławy, podróży. Ale to zawsze miłość jest ta która wygrywa.

Niestety gdy marzenia są niespełnione, potrafią być dość bolesne, o czym Alex przekonał się na własnej skórze. Zmęczony go rozterki, uczucia, rozczarowania. Nic dziwnego. Każdy ma jakiś swój limit cierpienia, które jest w stanie znieść, ale dla niego było to już zbyt wiele.

Alex chce się od tego uwolnić. Jednak większość rzeczy w życiu ma jakąś cenę. Jak wielką cena będzie miała wolność? Czy poradzi sobie z zapłaceniem jej?

Ponownie możemy liczyć tu na wiele emocyjności, obraz skomplikowanych relacji, zagubionego człowieka, poszukiwaniu siebie i prób radzenia sobie z bólem. Jest to bardzo życiowy oraz, ukazanie ludzkimi egzystencji z tym co piękne i trudne, ukazanie barw miłości. Ciekawie się to czyta.

✧ 𝑅𝑒𝑐𝑒𝑛𝑧𝑗𝑎 ✧

''Mimo wszystko'' Łukasz Pietraszkiewicz.

✧ Kontynuacja powieści „Świat się pomylił…”, która okazała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Opisane zdarzenia dotyczą tych samych bohaterów i nie ma zauważalnego przeskoku czasowego. Te dwa tomy mogłyby być wydane w jednym, jako „”Świat się pomylił mimo wszystko.”

✧ Z twórczością autora, zetknęłam się jakiś tydzień temu. Debiut, który miałam okazję recenzować może nie spełnił moich oczekiwań czytelniczych, ale jest godny polecenia.

✧ Ponownie wracamy do losów Alexa, jednak historia, którą poznajemy jest opowiadana na terapii bohatera. Podjął się jej by sprostać demonom przeszłości i wylać z siebie to, co się działo w jego życiu i przede wszystkim, chce zrozumieć siebie. Jak już wspominałam, obie książki idealnie się łączą, wręcz mogłyby być jednością. Poznajemy tu nowych bohaterów, którzy trochę namieszają w całej opowieści.

✧ Lubię być sobą i mam to, do siebie, że czy chcecie, czy nie, opiszę Wam, na co zwróciłam uwagę. A więc do brzegu. Alex: nie polubiłam go i raczej nie polubię. Moje serce skradł Denis, który mimo że jest raczej czarnym charakterem, to jest barwną postacią, a tacy bohaterowie w ostatnim czasie skupiają na sobie moją uwagę.

✧ Nie będę się rozpisywać nad tą opinią, bo nie wymyślę nic innego. Przede wszystkim książka "Mimo wszystko" to nie tylko zakończenie historii Alexa, ale przede wszystkim powieść z mocnym przesłaniem, gdyż porusza ona problematykę zakażenia wirusem HIV. Choć szczerze mówiąc uważam, że ten wątek powinien zostać poruszony w pierwszej części, ale to tylko moje zdanie i nie musicie się ze mną zgadzać. Sama końcówka sprawiła, że moje serce rozbiło się na setki kawałków, niczym porcelanowa ozdoba. Autor zaskoczył i zrobił to w piękny i smutny sposób. Jednak po tej historii widzę też nadzieję i to jakoś najmocniej mnie poruszyło. Jeśli znacie pierwszą część, to warto odważyć się do przeczytania kolejnej. Jeśli nie, to zachęcam do poznania Alexa i jego świata!

✧ Ocena: 7/10

✧ Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

✧ Książka bierze udział w wyzwaniu #książkowescrabble

✧ 𝑅𝑒𝑐𝑒𝑛𝑧𝑗𝑎 ✧

''Mimo wszystko'' Łukasz Pietraszkiewicz.

✧ Z twórczością autora,...

Ile trzeba ciosów wymierzonych prosto w serce, by je zabić? Ile trzeba upokorzeń i przykrości, by uśmiercić miłość?

Alex wydaje się, że w końcu poukładał swoje życie. Gosia w końcu przyjechała by z nim być, z Mikim doszli do stopy przyjacielskiej. A praca daje mu satysfakcję. Jednak... nic nie może być tak kolorowe. Gdy przez przypadek poznaje Denisa, w jego życiu przychodzi lawina emocji i tornado zmian. Czy Alex ma szansę na szczęśliwe zakończenie?

Ta książka nie należy do lekkiej i szybkiej lektury. To książka o bólu, cierpieniu i walce. Walce o swoje życie i przekonanie. Alex jest postacią, która mimo dojrzałości wiekowej dopiero zaczyna się poznawać. Dowiaduje się, kim naprawdę jest i czego potrzebuje. Jego życie staje się powodem do zabawy, próbowania i szukania. Chłopak uważa, że cały świat leży przed nim otworem. I ma rację. Jednak świat jest zdradliwy i nie do końca pomocny.

Warsztat Łukasza niewątpliwie się poprawił. Książka nie skacze fabularnie i czasowo jak pierwszy tom. Postacie są bardziej dopracowanie. Mamy w rękach książkę, naprawdę z przesłaniem. Nie da się tak wprost napisać, co tutaj się wydarzyło bo była ona zaskakująca, dobra i pomysłowa.

Należy jednak zaznaczyć, że Alex to facet który walczył na maksa. I nie jedno z nas chciałoby tak żyć jak on.

Polecam.

Przyjaźń, miłość, bolesna przeszłość. Co tym razem przyniesie kolejny dzień? Lepiej już było, ale gorzej też nie będzie.

Kiedy Alex myśli, że w końcu jego życie w miarę będzie stabilne, ponownie wszystko zaczyna się sypać...

Tak jak totalnie zakochałam się w pierwszym tomie "Świat się pomylił", tak kontynuacja "Mimo Wszystko" wywarła na mnie jeszcze większe wrażenie. Nie byłam w stanie oderwać się od lektury pełnej zwrotów akcji i rosnącego napięcia. O czym w takim razie tym razem się dowiadujemy?

Ponownie wracamy do losów Alexa, obie książki idealnie się łączą, wręcz mogłyby być jednością. Bardzo często emocje biorą górę nad bohaterem, przez co jest zagubiony. Dalej kocha Mikiego, jednak stara się zastąpić go Gosią, co nie najlepiej działa na jego psychikę. Miki miesza w jego głowie i sercu. Pojawia się Denis, na początku troszeczkę irytowała mnie ta postać, ponieważ mieszała bardzo między bohaterami, chcąc po prostu zyskać zainteresowanie Alexa. Trzeba natomiast przyznać, że Denis jest świetnie wykreowanym bohaterem, typowy mężczyzna, który bawi się uczuciami. Momenty z tą postacią były właśnie najciekawsze, najwięcej się wtedy działo i tajemnicą było jak sytuacja się potoczy. Autor idealnie buduje napięcie i nie prowadzi prostych schematów działań, wręcz zaskakuje na każdym kroku.

Ciekawe stało się również to, że w trakcie powieści przewijają się sesje terapeutyczne Alexa z Julią. Zachęca go ona do pisania pamiętnika, żeby spisał swoją historię. Dzięki tym małym relacjom z sesji widzimy jak bohater się zmienia, jak emocje na niego działają i powoli wyniszczają od środka. Ponownie przeżywamy to wszystko razem z Alexem i nie tylko z nim. Utożsamiamy się z każdym bohaterem powieści co jest bardzo niezwykłe, ale też i trudne do osiągnięcia.

Nie powiem jak bardzo ta książka przeżuła mnie emocjonalnie. Zwłaszcza końcówka, która mnie dosłownie dobiła i zostawiła ogromny mętlik myśli. Pierwszy tom to był jedynie przedsmak tego co czekało w drugim. Genialna, niesamowita, niepowtarzalna - tak mogę określić tą książkę i mocno zachęcam do jej przeczytania, bo naprawdę warto.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Powiedzmy, że pierwsza część zrobiła na mnie spore wrażenie, dlatego nie mogłam pozwolić, by kolejna czekała w samotności. Miło było powrócić do naszych postaci, które mam ochotę nazywać ludźmi. Ktoś powie, że bycie biseksualnym to coś dziwnego, jednak ja znam osobę, która taka jest. Według mnie jest normalna, tylko ma szerszy krąg zainteresowań.
Co do książki, to zaczyna się całkiem podobnie. Widzimy Alexa na kozetce u Julii, który szczyci ją kolejnymi opowieściami. Jednak teraz, skoro zwracają się do siebie na Ty, można zauważyć, że ich role jakby bardziej się odwróciły. Jakby to nie Alex chciał o tym wszystkim opowiedzieć, tylko ona pragnęła ją poznać. Alex nie pozwolił jej przeczytać swojego pamiętnika. To ją nieco podburzyło, ale pozwoliła mu na dalszą opowieść.
Chciałam tylko wtrącić, że to czytelnikom zależało, by autor napisał częśc drugą i przyznaję, że jest na wyższym poziomie. Postacie są jakby pewniejsze, jakby czuli, że nam na nich zależy. I styl stał się lepiej dostrzegalny, jakby bardziej donośny, dosadny i lepiej ukształtowany. Postacie się kocha i nienawidzi jednocześnie. W chwilach rozpaczy chcemy ich pocieszyć, a wybuchach gniewu, zrugać. Jakby żyli naprawdę. Niewielu autorów potrafi tak wykreować świat, jakby istniał naprawdę. Nawet nie chce nas do tego przekonywać. My sami widzimy, a raczej czytamy o przyjaźni, która potrafi zatrzeć każdy ślad. Kiedy czytałam o upokorzeniu Alexa, aż mnie serce ściskało. Bardzo kochał Mikkiego, wparował do jego mieszkania by mu to wyznać, a tam zastał swoją miłość z innym mężczyzną, który był jego byłym. Jak wy byście na to zareagowali? Alex porzucił wszystko, uwolnił się od Gośki dla niego. Przybył tam dla Niego, a tu dwuznaczana sytuacja. Nawet nie macie pojęcia ile emocji kosztowało mnie spokojne czytanie, które chciałam pospieszać jak tylko mogłam!

,,Ty zaś zawsze byłeś i będziesz tylko nagrodą pocieszenia".

Myślę, że lepiej będzie jeśli nie rozwiną dalej tego cytatu. Jeżeli poszukujecie książki, która pozostawi po sobie ślad, to ta jest idealna!

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Co do książki, to zaczyna...

• Wydawnictwo DC Books
  • #WyzwanieLC2023