To nie koniec

Paulina Nowak Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-01-25
2023-01-25

Przygotowując się do recenzowania książki, postanowiłam w pierwszej kolejności zapoznać się z początkiem historii głównej bohaterki. Sięgnęłam więc po “To nie koniec” Pauliny Nowak. Książka jest romansem, który zawiera w sobie wątek kryminalny.
Główna bohaterka, Laila, nie ma najlepszego czasu w swoim życiu. Rozstaje się z ukochanym, któremu nie jest w stanie wybaczyć już więcej zdrad. Na domiar złego uaktywnia się jej kuzynka Wanda, która w dzieciństwie mocno uprzykrzała jej życie. Czy w takich warunkach można wyleczyć swoje serce? Czy powinno się zaczynać kolejną relację?
W takich okolicznościach poznaje Jakuba. Mężczyznę przystojnego, jak młody bóg, który robi wszystko, by tylko się do niej zbliżyć. Laila, niepewna okoliczności, początkowo stara się zachowywać dystans. Nie na długo. Namawiana przez Korę (najlepszą przyjaciółkę),postanawia zmienić, choć na chwilę swoje zwyczajne zachowanie. Pozwala mężczyźnia, a przede wszystkim samej sobie, wejść w relację.
Laila skupiona na swoim nieszczęściu i szczęściu jednocześnie, nie zauważa problemów swojego najlepszego przyjaciela. Bruno robi co może by wspierać przyjaciółkę, lecz jest mu ciężko ze względu na własne problemy. Wreszcie, zaczyna on wymagać równości w relacji, jaką tworzą.
Niestety, wszystko to nie ma zbyt dobrych konsekwencji dla życia młodej kobiety, która znajduje się w centrum intrygi uknutej przez nieprzychylne jej osoby.
“To nie koniec” zawiera znane czytelnikom motywy — miłość, nienawiść, przyjaźń, nadzieja, tajemnice, zemsta. W powieści mieszają się ze sobą i łączą w przyjemną do czytania całość.
Główna bohaterka przedstawiona jest jako dość zwyczajna młoda kobieta, której nie oszczędzał los, ale udało jej się poradzić w życiu. Daje się lubić, a momentami pozwala na identyfikowanie się z nią.
Narracja pierwszoosobowa umożliwia czytającemu na poznanie motywów kierujących zachowaniami bohaterów. Łatwiej zrozumieć podjęte decyzje, kiedy “uczestniczyło się” w wewnętrznym dialogu bohatera. Opisy nie tylko z perspektywy Laili, ale i Jakuba czy Bruna, są korzystnym zabiegiem.
Uważam, że to lekka i ujmująca lektura do przeczytania dla relaksu.

Gdy staczasz się na dno, pojawia się ona. Miłość dla której warto walczyć

Ukochany zdradził Laile, a jej wredna kuzynka dodatkowo uprzykrza życie. To zdecydowanie nie jest dobry moment w jej życiu. A już na pewno nie dobry moment na poznanie kogoś nowego.

A jednak właśnie wtedy poznaje Jakuba. Integrujący, uparty nieznajomy próbuje się do. Jej zbliżyć. Robi wszystko, aby nakłonić ją do romansu który okazuje się nienawistną intryga.

Czy serce Laili zostanie po raz kolejny złamane?

Troszkę banalna historia. Zraniona kobieta i ktoś kto chce to wykorzystać. Emocje i uczucia, których nie da się przewidzieć i które stają się wyjątkową silne. Lekki styl pisania, ładne imię bohaterki, lekka lektura.

Gdy staczasz się na dno, pojawia się ona. Miłość dla której warto walczyć

Laila ma za sobą trudne rozstanie. Gdy próbuję zacząć funkcjonować jako singielka w jej życiu niespodziewanie pojawia się przystojny i tajemniczy Jakub i choć początkowo nic nie wróży temu by ich znajomość miała szansę się rozwinąć. Mężczyzna jednak usilnie stara się zbliżyć do kobiet, co w końcu mu się udaje. Mimo nawiązania uczuciowej relacji, mężczyzna jest małomówny o swojej przeszłości.Na dodatek w Koszalinie pojawia się Wanda, kuzynka Laili, która od zawsze ją nienawidziła i starała się uprzykrzyć życie.

Co skrywa Jakub? Jakie są jego intencje?
Co knuje Wanda?
Jaki to będzie miało wpływ na życie Laili?

Debiut autorki, całkiem udany. Autorka swoim przyjemnym stylem wciąga nas w historię Laili, przyznam się szczerze po opisie sądziłam, że będzie to literatura obyczajowa z nutką romansu, ale zostałam zaskoczona bo choć jest taki wątek, ale też zostaje wciągnięta w kryminalno- sensacyjną sytuację a także w przestępczość zorganizowaną. Autorka tak połączyła wszystkie wątki, że byłam ogromnie ciekawa jak to wszystko się skończy.

Miłość i nienawiść to dwa najsilniejsze uczucia, tutaj dostałam obydwa w pięknie zaprezentowanej historii, która sprawiła, że nie mogłam się oderwać, by poznać które z nich zwycięży.

Do czego można się posunąć w swojej nienawiści? Co przemawia za tak głębokim uczuciem?

Co można poświęcić w imię miłości?

Zakończenie sugeruje, że mogę liczyć na kontynuacje, bo ja się pytam jak można zostawić czytelnika w takim momencie...

Laila w dzieciństwie straciła rodziców, a nią zajęli się krewni w rodzinnym Raszynie. Nie był to czas piękny i beztroski, a wręcz przeciwnie. Na co dzień była poniżana zarówno przez ciotkę, jak i jej córkę. Adam pojawił się w jej życiu, pomagając jej, zabierając z tego środowiska.
Od tamtych zdarzeń minęło sporo czasu. Laila wraz z Adamem mieszka w Koszalinie. Z przyjacielem prowadzi księgarnie i można by pomyśleć, że jej życie w końcu się ułożyło. Niestety nic bardziej mylnego. Związek z Adamem nie jest idealny, on jest gwiazdą rocka, zdradza ją z fankami, a wszelkie używki nie są mu obce. Mino, wszystko ona nadal z nim jest, chociaż o wszystkim doskonale wie. Jednak nadchodzi moment, w którym ostatnia granica zostaje przekroczona. Kiedy przyłapuje swojego mężczyznę ze znienawidzoną kuzynką, w jednoznacznej sytuacji, powiedziała dość.
Laila chce zacząć wszystko od nowa, odnaleźć w końcu swoje miejsce na ziemi, gdzie będzie po prostu szczęśliwa. W jej życiu pojawia się Jakub, na którego dziwnym trafem dość często trafia. Co prawda na początku nie zamierza się do niego zbliżać, jednak namówiona przez przyjaciółkę postanawia dać mu szansę. Czy to była dobra decyzja? Życie szykuje jej wiele niespodzianek i niestety nie będzie to miłe. Co takiego się stanie? Na dodatek okazuje się, że przyjaciel ma przed nią sekrety. Jakie? Czy Laila w końcu będzie szczęśliwa? Czy poradzi sobie z kolejnymi przeciwnościami losu? Jak potoczy się jej znajomość z Jakubem?

Kolejna historia o miłości? Po części tak jednak w tej książce znajdziemy dużo więcej. To historia o młodej dziewczynie, której życie nie oszczędza, pełna tajemnic, sekretów, niedomówień, a jednocześnie nadziei, przyjaźni. Mnie się podobała, a podczas czytania towarzyszyło mi wiele emocji.
Początkowo czytamy ją oczami Laily, jednak później również Jakuba oraz przyjaciela kobiety – Bruna. To bardzo wiele wnosi do książki, pozwala nie tylko poznać bliżej męskich bohaterów, ale również zrozumieć ich niektóre decyzje.

Laila jest bohaterką ciekawą, dającą się lubić. Nie zdradzę wam więcej ani o niej, ani o Jakubie i Brunie, niż we wcześniejszej części recenzji. Powiem tylko tyle, że moim zdaniem są to bohaterowie dobrze wykreowani.

„To nie koniec” to książka, z którą spędziłam miło czas, a historia, jaką w niej znalazłam, spodobała mi się, polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/04/toniekoniecwydawnictwonovaeres.html

🔥Paulina Nowak "To nie koniec"
Wyd. @nova 🔥
-------------------------------------------
Laila zostaje zdradzona przez ukochanego ze swoją znienawidzoną kuzynką. Od tamtej pory chce jak najszybciej o nim zapomnieć . Niespodziewanie na jej drodze co chwilę pojawia się Jakub. Dziewczynę denerwują jego dziwne teksty skierowane w jej kierunku. Jednak za namową przyjaciółki zaczyna się dla niego otwierać . Ale niestety na jaw wychodzą przykre sprawy, które zmienią po raz kolejny życie kobiety.
Laila dużo w życiu przeszła i co chwilę musi stawiać czoło problemom. Niestety czas pokazuje, że tych problemów zamiast ubywać to tylko narasta. Trudne relacje w rodzinie oraz kuzynka, która chce jej uprzykrzyc życie to jeden z elementów jej świata. Jest także przyjaciel, który nagle ma przed nią tajemnice i coraz gorzej się dogadują. Ale oczywiście w miłości też nie jest u niej za dobrze. Nawet ten krótki romans nie był w pełni szczęśliwy.
Powiem tak, że książka była nawet nawet.
Momentami mnie wciągała ale czasami niestety zdarzało mi się trochę na nią ponarzekać. Jednak to jest tylko i wyłącznie moja ocena i każdy z nas może ją odebrać po swojemu. Fajnie, że były też wątki mafijne czy kryminalne. Książke natomiast czyta się lekko i szybko ♥️ polecam do przeczytania i podzielenia się opinią ze mną ♥️

🔥Paulina Nowak "To nie koniec"
Wyd. @nova 🔥
-------------------------------------------

„To nie koniec” Pauliny Nowak.

Laila ma za sobą trudne rozstanie. Wydawać by sie mogło, że teraz trzeba tylko stanąć na nogi i do przodu… jednak los bywa przewrotny i potrafi bez patrzenia na okoliczności rzucać kolejne kłody pod nogi…

Niespodziewana znajomość z Jakubem przyciąga ale i przeraża.
Najbliższa rodzina wciąż i wciąż dokłada dziewczynie zmartwień i kłopotów.
Przyjaciel od czasów dzieciństwa staje sie dziwnie wycofany.

Laila musi stawić czoło wszystkiemu co spada na jej barki. Natłok myśli, ogrom spraw, konsekwencje swoich poczynań. Nie jest łatwo.

Czy w tym zakręconym świecie jest jeszcze szansa na miłość ?
Czy uda się rozwiązać rodzinne tajemnice ?
Czy to już koniec ?

Niewielkich objętości książka zawiera w sobie wiele elementów. Mamy romans, mamy sensacje, kryminał, element mafijny.
To nie do końca mój typ literacki choć książkę czytało sie miło i sprawnie.
Opisy intymnych zbliżeń trochę wybijały mnie z rytmu a ilość porównań i metafor sprawiała że nie do końca mogłam zrozumieć główną bohaterkę.

To na pewno nie koniec mojego czytania 💪💪 a Wy jeśli czujecie że to coś dla Was- zabierajcie się za lekturę 😊😊😊😊

„To nie koniec” Pauliny Nowak.

Niespodziewana znajomość z Jakubem przyciąga ale i przeraża.
Najbliższa rodzina wciąż i wciąż dokłada dziewczynie zmartwień i kłopotów....

„Nikt z nas nie jest wystarczająco dobry, ani nigdy nie jest za późno, by dążyć do przemiany.”

Życie potrafi nie raz serwować nam wiele niezbyt przyjemnych wydarzeń, które wydają się nie mieć końca. Ledwie poradzimy sobie z jednym problemem, a już pojawiają się nowe kłopoty i zmartwienia. Wówczas warto mieć przy sobie kogoś, kto zawsze pomoże wydostać się z tarapatów. Bohaterka książki „To nie koniec” też nie miała łatwo, gdyż często jej droga życiowa wiodła pod górkę, ale z pomocą przyjaciół i miłości udało się jej stanąć na nogi. Ale nikt nie wie, na jak długo...

Laila Tomaszewska prowadzi razem ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Bruno, księgarnię w Koszalinie. Jej życie toczy się pomiędzy pracą a związkiem z Adamem, gwiazdą rocka, który nie stroni on od używek i przypadkowego seksu z fankami. Ona zna jego słabości, ale mimo to cały czas tkwi u jego boku od kilku lat. Kiedyś Adam był dla niej ratunkiem i wyzwoleniem od toksycznego środowiska, gdy po śmierci rodziców opiekowali się nią krewni w rodzinnym Raszynie. Jednak nie było to szczęśliwe dzieciństwo, gdyż ciotka i jej córka Wanda wciąż ją poniżały, pogardzały nią, dawały jej odczuć, że nie jest warta niczego lepszego. O tym okresie jej dzieciństwa dowiadujemy się stopniowo w trakcie poznawania tej historii.

Tego dnia, gdy ją poznajemy, Adam ponownie wraca do domu pod wpływem alkoholu. Laila ma tego dość i postanawia zerwać z nim związek i ułożyć sobie życie na nowo. Szalę przeważa spotkanie go w objęciach bezwzględnej i znienawidzonej kuzynki Wandy, która niespodziewanie zjawiła się w Koszalinie. Niemal w tym samym czasie pojawia się w życiu Laili Jakub, który przynosi do niej zgubę, organizer pozostawiony w autobusie kilka dni wcześniej. Jest on akurat świadkiem kłótni Laili i Adama, więc od razu mógł poznać jej ostry charakter. Jego zachowanie przy pierwszym spotkaniu jest dziwne, gdyż nie mówi zbyt wiele, a tylko stwierdza, że ma ona cięty język. Ich ponowne spotkanie również nie przebiega zbyt pozytywnie, ale w końcu Laila przekonuje się do przystojnego nieznajomego i dosyć szybko zaczyna między nimi pojawiać się mocne uczucie. Laila ponownie zaczyna wierzyć w miłość, odzyskuje radość życia, ale wkrótce okazuje się, że to nie koniec jej kłopotów, a dopiero początek.

Jakub od początku był tajemniczy, nie mówił za dużo o sobie i to już wydawało się mi podejrzane, więc nie od razu zdobył moją sympatię. Natomiast bardzo polubiłam Bruno, którego Laila traktuje po bratersku, ale wyraźnie widać, że on wobec niej żywi znacznie głębsze uczucia. Z kolei Laila mnie denerwowała swoim skupianiem się na sobie, użalaniem na swój los, rozpamiętywaniem przeszłości i rozstania z Adamem. Nie zauważa, że z jej przyjacielem dzieje się coś niedobrego, mimo że on dawał jej to do zrozumienia. Nie dostrzega też sygnałów ostrzegawczych w przypadku Jakuba, że coś jest nie w porządku.

Zaczynając poznawać tę historię odnosiłam wrażenie, że czeka mnie kolejna, typowa opowieść o miłości i związanych z nią perypetiach. Wszystko zaczynało się standardowo, by w trakcie zmienić się w ekscytujący i emocjonalny splot zdarzeń, w który wplątana zostaje główna bohaterka.

Fabuła początkowo pokazywana jest poprzez przeżycia Laili, więc nie znaliśmy pobudek kierujących działaniami pozostałych osób. Dopiero mniej więcej od połowy książki zaczynamy poznawać wydarzenia z drugiej strony, gdyż do głosu dochodzi Jakub i Bruno, by rozjaśnić nam nieco sytuację. Robi się tajemniczo i niebezpiecznie, tym bardziej, że losy Laili są niewiadome. Zdecydowanie od tego momentu powieść nabiera bardziej dynamicznego tempa, a więc jest bardziej wciągająca i ekscytująca. Ze zwykłego, przewidywalnego romansu przeistoczyła się w pędzącą maszynę zdarzeń.

„To nie koniec” to powieść z bardzo płynną akcją, która przyspiesza, gdy w wątek romansu wkradają się mafijno-kryminalne zdarzenia spowodowane sprytnie ułożoną intrygą. Nic nie wskazywało na to, że jest to debiut pani Pauliny Nowak, gdyż powieść została napisana w sposób przemyślany, z dobrze ułożonymi wątkami, które w odpowiednim momencie wyłaniają się z całości. Zaskoczyła mnie całkowicie tą historią, gdyż nie byłam przygotowana na tak ogromną ilość emocji i napięcia, gdy zaczynałam poznawać pierwsze rozdziały książki.

Tytuł książki ma w tym przypadku podwójne znaczenie. Pierwsze to sytuacja Laili, która wpada wciąż w kłopoty i ciągle nie widać ich końca. Ledwo zdążyła ułożyć sobie życie, gdy ponownie musi posprzątać bałagan po kolejnych burzliwych zdarzeniach. Drugie znaczenie tytułu to obietnica kontynuacji, gdyż finałowe sceny sugerują, że nie jest to koniec tej historii, gdyż z pewnością tak to nie może się skończyć. Wprawdzie na okładce nie ma na ten temat żadnej informacji, jednak mam nadzieję, że wkrótce poznam ciąg dalszy losów Jakuba i Laili oraz pozostałych bohaterów, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Życie Laili , głównej bohaterki książki To nie koniec , od początku było bardzo trudne.
Po śmierci rodziców trafiła pod opiekę wujostwa, lecz choć brat jej zmarłego taty bardzo ją kochał i starał się zapewnić wszystko co najlepsze zajęty pracą nie mógł ochronić bratanicy przed podłością swojej żony, a przede wszystkim córki- Wandy.
Młoda kobieta wyrwawszy się z domowego piekła ułożyła sobie życie u boku muzyka - Adama. Spragniona miłości nie dostrzegała jednak licznych wad partnera, lecz zdrada ,którą mężczyzna bagatelizuje jest ostatecznym ciosem kończącym tę relację.
Początkowo pogrążona w marazmie Tomaszewska nie potrafi sobie poradzić z emocjami i szuka ucieczki w pracę.
Bez skutku.
Nieoczekiwanie na jej drodze staje jednak ktoś inny. Tajemniczy Jakub początkowo nie stwarza najlepszego wrażenia.
Mężczyzna jest jednak nieugięty i przez cały czas dąży do tego by lepiej poznać Lailę.
Co się za tym kryje?
Czy miłość Kuby i Laili okaże się prawdziwa?
Jakie sekrety skrywa przeszłość mężczyzny?
Sięgając po debiutancką powieść Pauliny Nowak oczekiwałam dobrego, choć w gruncie rzeczy przewidywalnego romansu.
Tymczasem fabuła tej książki mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Otrzymałam bowiem koktajl emocji. Od wzruszenia, poprzez ból, zaskoczenie i napięcie.
Pióro autorki w sposób niewymuszony i lekki łączy wątki sensacyjne i romantyczne. Bardzo podobała mi się też język jakim posługuje się Pani Paulina. Jest bardzo łatwy w odbiorze lecz przemyślany.
Zakończenie historii sugeruje ciąg dalszy.. na który czekam z niecierpliwością.
Z przyjemnością polecę ten tytuł tym z Was którzy szukają czegoś niezwykle porywającego, co pochłonie bez reszty. ❤️

Młoda kobieta wyrwawszy się z...

⭐️Recenzja ⭐️

🏵Książka "To nie koniec" jest debiutem autorstwa Pauliny Nowak. Jest to romans obyczajowy z elementami sensacji i kryminału, który pozytywnie mnie zaskoczył.

🏵 Laila próbuje zapomnieć o niewiernym partnerze, który bardzo ją zawiódł. Wkrótce poznaje Jakuba, na którego natyka się kilka razy, a który nie robi na niej najlepszego pierwszego wrażenia, lecz poznając go bliżej kobieta zaczyna coś do niego czuć. Jednak zdrada ukochanego to najmniejszy z jej problemów. Na goryzoncie pojawia się wredna kuzynka, która stara się uprzykrzyć jej życie, i już od najmłodszych lat szczerze jej nienawidzi.

Kim tak naprawdę jest Jakub?
Dlaczego Wanda nienawidzi Laili, i chce jej zaszkodzić?
Kto skrycie kocha Lailę?

🏵 Muszę się przyznać, że ograniczam czytanie debiutów, oraz staram się powoli zmniejszać ilość współprac ze względu na brak czasu, jednak coś w tej książce mnie zaintrygowało, zarówno opis jak i okładka przemówiły do mnie, dlatego postanowiłam ją przeczytać. Zaczyna się jak typowy romans, a później akcja się rozkręca i zostajemy wciągnięci w intrygę, z wątkiem mafijnym. I tu muszę powiedzieć, że tego się nie spodziewałam. Myślałam, że to będzie spokojna obyczajówka sądząc po klimatycznej okładce i opisie, a dostałam pełen akcji i tajemnic romans, który mnie zaskoczył. Czytałam ją z zaciekawieniem i ponieważ książka jest krótka, to błyskawicznie ją skończyłam. Zakończenie sugeruje, że będzie kontynuacja, po którą z chęcią sięgnę.

Jeśli lubicie romanse, które zaskakują, są wciągające i wywołują emocje, to dajcie szansę tej książce.

⭐️Recenzja ⭐️

Laila to młoda kobieta, która nie miała łatwego dzieciństwa. Po śmierci rodzicow, wychowywana przez krewnych, wielokrotnie doświadczała przykrości i upokorzeń ze strony swojej kuzynki Wandy, która na każdym kroku okazywała jej swoją niechęć i niezadowolenie.
Po latach Laila zdołała ułożyć sobie swoje życie na nowo. Odcięła się od przeszłości. Wraz ze swoim przyjacielem - Brunonem - otwarła dobrze prosperującą księgarnię. W życiu prywatnym jednak, wciąż nie układa jej się najlepiej. Zakończył się jej długoletni związek z Adamem, z którym dziewczyna wiązała nadzieję na wspólną przyszłość. I właśnie wtedy zjawia się on - tajemniczy Jakub. Choć początki ich znajomości nie wróżyły niczego dobrego, to z czasem Lailę i Jakuba zaczyna łączyć coś więcej. Życie dziewczyny znów nabiera kolorów. Zaczyna coraz częściej się uśmiechać i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nie spodziewa się jednak, że przewrotny los znów ma dla niej nieoczekiwaną niespodziankę, i że za sprawą nowo poznanego mężczyznzny stanie się częścią misternie utkanej intrygi...
Kim tak naprawdę jest Jakub i dlaczego zjawił się w życiu Laili? Komu zależało na tym, żeby zburzyć spokój w życiu dziewczyny?
Tego dowiecie się z kartek tej książki 😉.
--------------------------
Spodziewałam się, że książka "To nie koniec" będzie powieścią obyczajową z wątkiem romansu. A co otrzymałam?
Szczerze powiem, że trudno mi jednoznacznie zaklasyfikować tę historię, ponieważ mamy tu wątki obyczajowe, z nutką romansu, ale też sensację i elementy kryminalne...🤔.
Zakres tematyczny tej powieści jest również szeroki, bo obejmuje: porachunki mafijne, przestępczość zorganizowaną, handel narkotykami i uprowadzenia.
Dla mnie jednak ta książka jest przede wszystkim o tym, jak silnym i niszczącym uczuciem może być nienawiść do drugiego człowieka. Do czego może doprowadzić i jak wiele wyrządzić krzywd.
To też opowieść o różnych odcieniach miłości; o tym, do czego jesteśmy zdolni w imię miłości i jaki może mieć ona na nas wpływ.
Jeśli macie ochotę poznać losy Laili, oderwać się od codzienności i dobrze spędzić czas - sięgnijcie po tę książkę.

• Nowości 2023
  • Chcę mieć
  • Samodzielne
  • Literatura obyczajowa Romans
  • Czekam cierpliwie:)

Dodaj cytat z książki To nie koniec