Szafa kapsułowa

Pascal
2022-11-23
2022-11-23
moda ubrania szafa

Świetny poradnik dla osób, które są niezadowolone z zawartości swojej szafy i pragną to zmienić. Autorka prezentuje szereg praktycznych porad, jak krok po kroku zbudować swoją własną szafę kapsułową. Opisuje też sposoby pielęgnacji ubrań, wnikliwie analizuje materiały z których są wykonane, podkreśla wpływ przemysłu modowego na środowisko. Dokładnie takiej książki szukałam, z pewnością będę nie raz do niej wracać.

11/52 52 Book Challenge PL
"Szafa kapsułowa" Anna Nowak- Krzywańska @somethingwhite.
Świetny nie tylko poradnik, ale także szalenie dużo informacji dotyczących przemysłu modowego i etyki, pochodzenia materiałów i tkanin, ale także zarządzania budżetem, unikania nachalnych strategii marketingowych.
Znaliście różnicę między materiałem sztucznym a syntetycznym? I że ten 1 wcale nie jest zły?
Sama idea szafy kapsułowej nie była mi obca, bo praktykuję minimalizm i zero waste jak i kiedy tylko mogę, ale wiedza o tym, jak rozpoznawać dobrej jakości tkaniny i dzianiny ( bo już wiem, że to nie to samo) jest bardzo praktyczna. Polecam serdecznie. Także profil autorki na Instagramie https://instagram.com/somethingwhite?igshid=YmMyMTA2M2Y=

11/52 52 Book Challenge PL
"Szafa kapsułowa" Anna Nowak- Krzywańska @somethingwhite.
Znaliście różnicę między materiałem sztucznym a syntetycznym? I że ten 1...

Bardzo kompleksowa pozycja - a trudno było autorce na pewno, bo nie ma wielu książek w tym temacie, choć w sieci już pojawiają się treści. Oprócz przybliżenia idei szafy kapsułowej (tu, choć książka ma sporo fotek jako inspiracji do tworzenia kompletów bazujących na tym samym zestawie ciuchów, przydałoby się nieco kreatywności dla innego typu szafy (oprócz beżowo-brązowo-czarno-białego unifrormu)),autorka świetnie przybliżyła tekstylia jako materiały. Pierwszy raz spotkałam się z tak kompleksowym opracowaniem zalet i wad poszczególnych materiałów (bawełny, modalu, lnu, akrylu itd.),bardzo ciekawe i pouczające.
Bardzo interesujące były też wskazania na ekologię, zarówno w ujęciu całego przemysłu odzieżowego, ale też pojedynczych zachowań konsumenckich. Uważność przy zakupach jest niezmiernie istotna - zarówno pod kątem stylizacji i doboru do już posiadanej garderoby, ale też właśnie pod kątem ekologii, bo głosujemy portfelem. Ciekawa i rozwijająca książka, choć przecież "tylko o ciuchach" ;).

Ważne pytania i ciekawostki z historii oraz produkcji materiałów. Oklepany temat ugryziony w dobry sposób, co łatwe nie jest.

2-2,5 książka o niczym

2-2,5 książka o niczym

Obserwuje Anie od dłuższego czasu, chyba już parę lat, na Instagramie. I chyba spodziewałam się czegoś więcej po tej książce. Jak dla mnie za mało jest informacji o samej szafie kapsułkowej a za dużo o materiałach itp.
Ktoś kto dopiero zaczyna może się przydać, ja może już mam za dużą wiedzę na ten temat :)

Kończę obecnie książki, które mi zalegają na półce i nie są powieściami, najpierw załatwiłam komiksy, teraz lecę książki o ubraniach, a potem przyjdzie pora na makijaż. Mówiąc krótko, czyszczę wszystkie szity przed nowym rokiem.

Spodziewałam się większej masakry, a tutaj miłe zaskoczenie. Książka jest zwięzła, na temat, nie ma bajdurzenia, ładnie wydana, piękne grafiki, bardzo użytkowa treść. Polecam!

Nie jestem idealnym targetem, bo mam jasno sprecyzowane zasady, które rządzą moją szafą, mam dość mało ubrań, większość z nich się powtarza (jak znalazłam idealne legginsy to wszystkie inne rozdałam i mam kilka sztuk jednego modelu, jak potrzebuję nowych, kupuję ten sam, to samo z t-shirtami i wszystkim innym),niektóre rzeczy kupuję bardzo drogie (kurtka Patrizia Pepe, plecak Liu Jo etc.),a inne po prostu bawełniane (czarny t-shirt Reserved/New Yorker, legginsy Marks & Spencer) i nie czynię (raczej) nieprzemyślanych zakupów, bo wciąż kupuję to samo, tudzież mam sprecyzowane wymagania: czarne, bawełniane, gładkie, długie, i tym podobne. Ciężko przestrzelić. Ale jeśli ktoś chce dopiero sobie stworzyć kapsułową szafę, to uważam, że lepszej książki na rynku nie ma, a przeczytałam ich już naprawdę wiele.

Dowiedziałam się sporo rzeczy o materiałach i to jest największa zaleta tej książki, bo ja się tak zafiksowałam na tej bawełnie, że w ogóle mgliste pojęcie miałam o innych materiałach, nie kupowałam kaszmiru i wełny, bo ubrania, które miałam były uciążliwe w praniu, nie piorę ręcznie, wrzucam wszystko do pralki i suszarki i na tym mi zależy, nie będę się bawić w żadne inne pranko. Kaszmir i wełna znalazła szczęście w domach przyjaciół, a jej już nie kupuję. I tyle. A tu się dowiedziałam, że jest coś takiego jak tencel, że wiskoza pochodzi z naturalnych źródeł, tylko jest obrobiona przez człowieka, itd., bardzo mi to ułatwi sprawę kupowania ubrań.

Są przedstawione ubrania, takie gotowe zestawy, ja mam akurat metalowy/sportowy styl (przeważnie nie na raz, ale zdarza się),toteż z tych propozycji to skorzystałam tylko z tych 'do domu', ale większość czytelników pewnie skorzysta też z innych plansz, są naprawdę ciekawe.

Pielęgnacja, jak oprzeć się pokusie kupowania, etyczne kupowanie, to nie są rozdziały dla mnie, przeczytałam, ale w znacznej mierze mnie nie dotyczą, bo ja totalnie potrafię niczego nie kupić przez cały rok i nie dlatego, że sobie tak założyłam, tylko zwyczajnie niczego nie potrzebuję. A ja kupuję ubrania tylko wtedy, kiedy ich potrzebuję.

Jak ktoś lubi treści modowe, ubraniowe to polecam.

• Popularnonaukowe
  • Z_2023