Jak myśleć o sobie lepiej

Okładka książki Jak myśleć o sobie lepiej Brianna Wiest
Okładka książki Jak myśleć o sobie lepiej
Brianna Wiest Wydawnictwo: Filia poradniki
poradniki
The Mountain Is You: Transforming Self-Sabotage Into Self-Mastery
Filia
2022-10-26
2022-10-26
2020-05-28
Kinga Markiewicz

To książka, w której jest mnóstwo mądrości i dobra. Po jej przeczytaniu czuję, że jeden raz nie wystarczy na pełną internalizację treści. Jeszcze do niej wrócę.

1/10 ponieważ nie doczytałem. Nie da się tego czytać, książka jest pisana językiem akademickim, wygląda jak rozprawka z banalnymi cytatami.

Książka o popularnej tematyce, zawierająca wiele znanych większości już wskazówek, a jednak jest w niej coś szczególnego i niezwykle motywującego. Uważam, że odnacza się czymś wyjątkowym na
tle podobnych książek, a autorka jest niezwykle wiarygodna.

tle podobnych książek, a autorka jest niezwykle wiarygodna.

Takie książki albo się kocha, albo się nienawidzi.

Stosunkowo krótka, ale pełna motywacyjnych haseł podnoszących człowieka na duchu. Czytelnik już od samego początku czuje się zrozumiany i zaopiekowany przez autorkę. Widziałam jednak w opiniach, że nie każdy lubi taki ton i motywacyjną gadkę – dlatego też może nie jest to dobra książka dla każdego.

Jeśli jesteś w tej chwili na etapie szukania siebie, przechodzisz kryzys tożsamości lub po prostu jest Ci źle z samym sobą, bo nie czujesz się dobrze w tym miejscu w którym jesteś – to książka dla Ciebie. Podnosi na duchu i tłumaczy wiele rzeczy (jak np. Autosabotaż). Tłumaczy skąd bierze się to, że chcesz coś zmienić – ba! Wiesz, że musisz to zrobić – a jednocześnie tego nie robisz.

Słuchałam w formie audiobook’a ale planuję wrócić do niej jeszcze w formie papierowej / lub na czytniku e-book’ów – żeby zanotować sobie co lepsze cytaty.

Takie książki albo się kocha, albo się nienawidzi.

Jeśli jesteś w tej...

Jeśli poradnik psychologiczny pomaga ci zrozumieć o sobie coś nowego - jest to dobry poradnik. Dla mnie ta książka jest 4 razy dobrym poradnikiem.

"Jak myśleć o sobie lepiej" (,,The Mountain Is You"),to książka, po którą bym nie sięgnęła. Nie mam problemów z samooceną i samoakceptacją a to sugeruje tytuł.
Jednak widząc raczej pozytywne recenzje tej książki i kolejnej autorstwa Brianny Wiest postanowiłam zacząć od pierwszej.

Lubię poradniki, lubię książki psychologiczne, lubię wiedzieć 😉
Żałuję, że sięgnęłam po audiobooka, bo słuchając trudniej jest wszystko przyswoić i przetrawić mi w głowie.

Jest to krótka, dobrze i zrozumiale napisana książka o uważności, czułości dla siebie, odkrywaniu swoich prawdziwych potrzeb, rozpoznawaniu emocji i radzeniu sobie z nim. Wiele autorka poświęca autusabotażowi.
Myślę, że jest to lektura dla każdej osoby, niezależnie od wieku i statusu społecznego.
Niby nic odkrywczego, niby wszystko powinniśmy wiedzieć a od czasu do czasu warto sobie odświeżyć, że bez pracy nad sobą niczego nie osiągniemy a emocje i ich zrozumienie może nam pomóc.

Lubię poradniki, lubię książki psychologiczne, lubię wiedzieć 😉
Żałuję, że sięgnęłam po...

Wow, ta książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Wsłuchując się w głos lektorki po prostu wraz z nią płynęłam.

Miałam bardzo duże oczekiwania wobec tej książki, ponieważ widziałam ją na każdym zagraniczym filmiku pt. „Książki, które musisz przeczytać w wieku dwudziestu lat” i głównie, dlatego zdecydowałam się, aby po nią sięgnąć. Niestety, ale to nie było do końca to. Tytuł w przetłumaczeniu na język polski moim zdaniem jest bardzo nietrafny i może być mylący ( oryginał brzmi „The mountain is you”, czyli mówiąc dosłownie „Jesteś górą”, zaś zastąpiono go „Jak myśleć o sobie lepiej”, co nie do końca ma na celu ta pozycja). Brianna Wiest zaczyna książkę od wytłumaczenia nam jak działa autosabotaż, zaś w dalszej części porusza temat błędu poznawczego czy inteligencji emocjonalnej. Podobał mi się w szczególności rozdział o emocjach i po skończeniu książki zaczęłam wdrażać niektóre rady autorki w życie. Udało mi się również pozakreślać kilka zdań, które szczególnie do mnie przemówiły. Jednak miałam wrażenie, że układ był bardzo chaotyczny, czasem nie wiedziałam do jakiego podpunktu w zasadzie czytam rozwinięcie. Książka ma zaledwie 266 stron i myślałam, że przeczytam ją w jeden dzień, ale bardzo mi się ona dłużyła.
Niestety ta pozycja nie do końca spełniła moje oczekiwania. Może to przez to, że miałam dość długą przerwę od książek samorozwojowych lub że po prostu nie był to dobry moment w moim życiu na czytanie tego gatunku. Muszę przyznać, że czytałam znacznie więcej lepszych poradników, które pomogły mi się rozwinąć i zrozumieć pewne rzeczy. Mowa tutaj chociażby o : „Obsesji piękna” „Dziewczyno przestań ciągle przepraszać” czy „Atomowych nawykach” . Pomimo to cieszę się, że mam tę książkę u siebie na półce i będę mogła wrócić do niej za jakiś czas.

Ciężko ocenić tę książkę, nic szkodliwego i nic zmieniającego świat. Dużo truizmów, dużo punktowania przykładów, przez co trochę męczy. Odnoszę wrażenie, że są to głównie przemyślenia autorki, nie poparte wiedzą naukową ani przygotowaniem merytorycznym.

Z racji ukończonych studiów psychologicznych i zainteresowania tym obszarem wiedzy, sięgam co jakiś czas po książki czy poradniki psychologiczne, żeby sprawdzić, czy dzieje się coś nowego w tej dziedzinie. Natrafiłam na tę pozycję i jestem zdegustowana. Nie różni się jej treść niczym od typowego zestawu rad z kolorowego czasopisma. Sztampowe uwagi typu "czasem trzeba znaleźć czas na relaks jak czytanie czy spacer", po porady "jak stać się potężnym?" -> nie przejmować się opinią innych, "jak stać się najlepszą wersją siebie?" -> wyobraź sobie, że odwiedza cię najlepsza wersja siebie i o czym rozmawiacie itd. To tak jakby autorka przepisała rady z czasopism, nie patrząc na to, czy one stoją ze sobą w sprzeczności, czy nie, i opublikowała w książce. Rozśmieszył mnie zwłaszcza podtytuł "Jak stać się potężnym?" - chyba skierowany do ludzi zajmujących się biznesem, no ale brzmi żenująco, w stylu "Obudź w sobie olbrzyma" 🤣 Wszystkie te porady brzmią sucho, nie są połączone żadnym logicznym wywodem, jakąś głębszą refleksją, taki miszmasz - trochę coś z Bryana Tracy'ego, trochę coś z mindfulness, trochę coś ze stoicyzmu, trochę coś z Vogue'a, wymieszane, posklejane bez szczególnego ładu i podane w formie poradnika. Epigońskie popłuczyny. Nie polecam, strata czasu.

• Audiobooki
  • Poradniki