Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa

Okładka książki Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa Jonice Webb
Jonice Webb Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2022-01-01
2022-01-01
psychologia emocje dzieciństwo zaniedbanie zaniedbanie emocjonalne przemoc emocjonalna

Bardzo dobra książka dla osób, które czują, że nie miały emocjonalnego wsparcia od swoich rodziców. Szukałam czegoś o takiej tematyce i nie znalazłam nic podobnego dlatego aż mnie zastanawia dlaczego ta książka nie jest bardziej znana.

To jest książka, którą przeczytać można w tydzień albo dwa. Jednak aby ją przerobić potrzeba roku albo dwóch lat.

Sięgając po tę książkę nie spodziewałam się niczego wybitnego, ale miło się zaskoczyłam. Napisana przystępnym językiem, przywołuje przykłady z życia innych ludzi, w których można odnaleźć coś o sobie. Uporządkowana, przejrzysta forma. Ale największym plusem tej książki jest sposób zwracania się do czytelnika - z ogromną wyrozumiałością i zachęceniem do działania. Tłumaczy zjawiska, nie potępia. Zwraca uwagę na to, że nawet subtelne zaniedbania w dzieciństwie mogą być powodem naszych trudności w dorosłości. Pozycja zarówno dla dorosłych dzieci, które doświadczyły zaniedbania emocjonalnego w dzieciństwie, jak i dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak wychować dzieci, aby były szczęśliwe.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2023/01/ksiazka-wypenic-pustke-pokonaj-skutki.html

Książka, która uświadamia, że nie ma rodzica, który by nie był zaniedbany emocjonalnie i jednocześnie wskazuje, że nie ma człowieka, który nie mógłby nauczyć się inteligencji emocjonalnej (mowa o osobach bez uszkodzenia mózgu). Ogólnie rzecz ujmując: bardzo ciekawa książka, taka do wielokrotnej eksploracji, z ćwiczeniami- opisanymi bardzo szczegółowo. Chyba nawet uważam, że treści zawarte w tej książce powinny być wykładane podczas zajęć na pedagogice i psychologii.

Książka napisana bardzo łatwym i przystępnym językiem, czyta się szybko. Nie sądzę, żeby jednak mogła być prawdziwie komuś pomocna, poza warstwą czysto informacyjną.
Mam wrażenie, że od jakiegoś czasu sporo mówi się o dojrzałości emocjonalnej (i jej braku lub niedoborze) - i to jest jedna z tych książek, tylko że tutaj autorka używa określenia "zaniedbanie emocjonalne".

Ja się trochę tą pozycją rozczarowałam, wolę książki Lindsay C. Gibson, ale może będzie dobra dla osób, które nie znają tego tematu - ma szansę stanowić takie łagodne wprowadzenie.

Ja...

Bardzo dobrze napisany poradnik, dużo przykładów, kart pracy, szeroko omawia temat zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa i jego wpływ na dorosłe życie. Wyjaśnia, inspiruje do pracy własnej.

bardzo dobry poradnik, uzmysłowił mi parę kwestii. polecam

bardzo dobry poradnik, uzmysłowił mi parę kwestii. polecam

Jak radzić sobie z lękami, smutkiem, czy poczuciem pustki? Często leczymy tylko objawy, zapominając że aby pozbyć się problemu należy znaleźć jego przyczynę. A przyczyną tego stanu może być zaniedbanie emocjonalne, to, czego brakowało nam w dzieciństwie. Może się wydawać że nie ma to wpływu ale nic bardziej mylnego, to czego nie mieliśmy jako dziecko teraz sprawia że jako dorośli musimy mierzyć się z różnymi emocjonalnymi problemami.
W tej książkę zgłębimy wiele tematów.

Zaczynając od różnych rodzajów rodziców - narcyzów, pracoholików, których zachowanie odbiło się na naszej psychice. Poznajmy tez wszystkie objawy jakie tamto zaniedbanie ma na dorosłe życie jak puste, gniew też problemy z dbaniem o siebie i innych.

I w końcu dochodzimy do tego co chcemy usłyszeć - jak to zmienić na lepsze. Jak nazywać, akceptować i wyrażać swoje uczucia. Jak dbać o siebie oraz dać swojemu dziecko to czego samemu się nie miała.

Jest to bardzo ciekawy, dokładnie przygotowany poradnik. Pokazuje nam jak wielki wpływ na całe nasze życie ma dzieciństwo oraz wskazuje narzędzia jak radzić sobie z emocjami.

• Poradniki
  • Psychologia
  • Psychologia, poradniki
  • Eltern

Dodaj cytat z książki Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa