Polka ateistka kontra Polak katolik

Okładka książki Polka ateistka kontra Polak katolik Tomasz P. Terlikowski, Karolina Wigura
Okładka książki Polka ateistka kontra Polak katolik
Tomasz P. TerlikowskiKarolina Wigura Wydawnictwo: Fundacja Kultura Liberalna Seria: Biblioteka Kultury Liberalnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Kultury Liberalnej
Fundacja Kultura Liberalna
2022-12-02
2022-12-02
9788366619098

Czy doczekam czasów kiedy dyskusje oponentów będą prowadzone w taki sposób??

Czy doczekam czasów kiedy dyskusje oponentów będą prowadzone w taki sposób??

Po książkę sięgnąłem po natrafieniu na wywiad z autorką u Karola Paciorka. Dobór tematów do dyskusji jest dosyć zróżnicowany i pozwala poznać całkiem dobrze obie strony. Męczącym trochę było częste używanie trudniejszych terminologii i różnych nazwisk filozofów - wyglądało to miejscami, jakby autorzy próbowali się zaskoczyć, kto jest bardziej obeznany i zorientowany w tym zakresie. Jednak nie jest to aż takim problemem, a nawet co jakiś czas natrafiając na trudniejsze pojęcie czy widząc po raz pierwszy jakieś nazwisko wymuszało to u mnie zagłębienie się i poczytanie więcej na dany temat.

Celem tej książki wg mnie nie jest rozwiązanie wszystkich problemów dzielących dzisiaj Polaków, ale raczej pokazanie, że nawet ludzie o bardzo odległych od siebie poglądach mogą normalnie prowadzić dyskusję na naprawdę trudne tematy z poszanowaniem drugiej strony, czego coraz mniej można zaobserwować w publicznym dyskursie. W sytuacji, gdzie bardziej skorzy jesteśmy do zamknięcia się we własnej bańce informacyjnej i do słuchania tylko ludzi myślących podobnie co my, taka lektura jest dosyć odświerzająca, pomagając chociaż trochę poznać myślenie "drugiej strony" i zobaczyć w niej nie wroga, a człowieka myślącego po prostu inaczej niż my.

Ciekawymi rozdziałami były te poświęcone Tuskowi i Kaczyńskiemu. W dniu katastrofy smoleńskiej nie miałem jeszcze nawet ośmiu lat i pokazanie, jak ważne to było wydarzenie dla obu stron konfliktu pomogło mi lepiej zrozumieć wpływ tamtych wydarzeń na dzisiejsze decyzje polityczne obu polityków. Nawet taki epizod jak wyjazd Tuska do Brukseli był dla mnie dosyć nowy, pomimo tego, że w 2014 już jako tako zaczynałem rozumieć i się orientować, co się dzieje wokół mnie w świecie politycznym.

Podoba mi się w tej książce, że autorzy nie postawili sobie jako główny cel przekonania drugiej osoby albo czytelnika do ich poglądów. Dzięki temu jest to normalna rozmowa, a nie przekrzykiwanie się, chociaż oczywistym jest, że Wigura i Terlikowski mają fundamentalnie różne spojrzenia na świat. Książka ta też nie daje zawsze propozycji rozwiązania konkretnych sporów, ale czasami jest to po prostu niemożliwe do zrobienia - w niektórych tematach autorzy mają tak inne poglądy, że ciężko wypracować między nimi jakikolwiek kompromis. Jednak lektura ta daje nadzieję, że można nauczyć się dyskusji, nawet jeśli na koniec dalej nie będziemy się zgadzać w wielu miejscach.

Nie mogę słuchać tych libkowych bzdur Wigury.

Nie mogę słuchać tych libkowych bzdur Wigury.

Dobre, kulturalne rozmowy, pozwalające się zatrzymać i zrozumieć przeciwny punkt widzenia

ciekawy zbiór rozmów na ciekawe tematy

ciekawy zbiór rozmów na ciekawe tematy

Sensowna, merytoryczna dyskusja z dwóch biegunów przekonań. Argumentacja z szacunkiem dla rozmówcy.

Więcej takich książek, debat i rozmów opartych na szacunku dla rozmówcy myślącego inaczej.

Wyjątkowo spokojna i rzeczowa rozmowa, zwłaszcza jak się spojrzy na bohaterów, prezentowane przez nich poglądy i temperament osobisty. Tym bardziej chce to pokreślić bo polskie społeczeństwo jest mocno podzielone i spolaryzowane w obszarze poglądów politycznych i ideologicznych. Niestety jest już tak, że jak komuś brakuje wiedzy, argumentacji to odwołuj się do ideologii. Nie mając konkretu szuka abstraktu. Na szczęście nie tak postępuje Tomasz Terlikowski i Pani Karolina Wigura. Przez cały wywiad poruszali się w płaszczyźnie konkretów, często jednak zbaczając na zagadnienia polityczne. Polecam zmęczonym już sporom jakie toczymy my Polacy.

Takie miłe pogaduszki z cyklu: Da się? No pewnie, że się da!
Nic mnie tu jakoś szczególnie nie zaskoczyło, bo obydwie postaci śledzę z uwagą i znam ich pojednawczą retorykę, opartą na dialogu i przede wszystkim wielkiej merytoryce. Są to ludzie, którzy rozumieją, że pogląd na świat, prawdę, cnotę, wartości, etykę mogą być radykalnie różne i generalnie nie da się ich "przełączyć" u współrozmówcy. Być może za bardzo oczekiwałem, że ta książka pokaże mi jak rozmawiać z drugą stroną, jednak tego nie dostałem. Pytanie czy to wina moich oczekiwań czy faktycznie ta książka jest raczej intelektualną debatą i taka miała z założenia być. Można z niej zaczerpnąć kilka ciekawych wątków, ale nic więcej. Idealna na wakacje i siedzenie na plaży. W tramwaju też daje radę.

Takie miłe pogaduszki z cyklu: Da się? No pewnie, że się da!

Książka dobrze napisana, autorzy pokazują swoje punkty widzenia w rzeczowy, ale i osobisty sposób. W dobie obecnej polaryzacji lektura obowiązkowa dla wszystkich chcących zrozumieć argumenty obu stron.

• Polityka
  • Przeczytane 2023