Mapa kulturowa. Jak skutecznie radzić sobie z różnicami kulturowymi w biznesie

Okładka książki Mapa kulturowa. Jak skutecznie radzić sobie z różnicami kulturowymi w biznesie Erin Meyer
Erin Meyer Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Culture Map
Znak Literanova
2023-01-16
2023-01-16
2014-05-27
Agnieszka Sobolewska

Świetna książka, uderzająca tak naprawdę w sedno tematu. Bardzo interesująco przedstawione skale i mocne przykłady, ponadto napisana lekkim językiem - bez zbędnego przeciągnięcia, ale naprawdę wciągająca w temat. Jestem szczerze pod wrażeniem, sądzę że będę do niej wracać.

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto na styczność z przedstawicielami innych kultur. Otwiera oczy na niby proste, a jednak niedostrzegane różnice między mieszkańcami krajów.
Książka prezentuje różnice kulturowe w łatwy sposób, jednocześnie trafiający do osób z analitycznym sposobem myślenia dzięki przedstawianiu zależności na osiach i wykresach.

Książka wpadła mi w ręce z polecenia, i przyznam że z początku byłam do niej sceptycznie nastawiona. W końcu pracuję już od lat w wielokulturowym środowisku, czy jest coś co taka lektura może wnieść w moje życie, albo czymś mnie w ogóle zaskoczyć? No cóż, okazuje się że obie odpowiedzi to TAK. Bardzo mi się to spodobało i tym bardziej książka mnie wciągnęła bo zawiera niezwykle praktyczną wiedzę, nie tylko w pracy ale też na przykład podczas podróży które tak chętnie są w ostatnich latach przez nas podejmowane. W dodatku język autorki jest przystępny i przyjemny w odbiorze. Zdecydowanie wie ona jak przykuć uwagę czytelnika (czy też słuchacza),nie zanudzić detalami czy zbędnymi informacjami ale dołożyć szczyptę humoru, nie przesadzając jednak z tym składnikiem.

Bazowym założeniem tej książki jest istnienie tak zwanej mapy kulturowej - sprytnej i stosunkowo łatwej metodzie analizowania zaledwie kilku obszarów będącymi bolączkami w kontaktach między kulturami. W ich ramach możemy przyporządkować poszczególnej kraje, regiony czy ich grupy (a co za tym idzie kultury z nimi związane) na skali zawierającej dwa przeciwstawne zachowania/podejścia. Zupełnie przeciwstawne - niektóre są tak odmienne, że wzajemne kolizje mogą być zabawne, ale też przykre czy rujnujące współpracę i kontakty. Autorka zatem daje nam narzędzie pozwalające nawigować w meandrach przeróżnych podejść do zjawiska czasu, stosunku do władzy, poziomu kontekstowości (to było dla mnie szczególnie ciekawe, a zarazem chyba najtrudniejsze do wyczucia),sposobu przekazywania krytyki i kilku innych tematów. Każdy rozdział traktował o poszczególnym obszarze, zawierał jego wyjaśnienie, opis przypadków skrajności i potencjalnych starć (większość z życia wzięte),a także podsumowań na co w zasadzie zwracać uwagę podczas komunikowania się z poszczególnymi kulturami w zależności od położenia na dwóch biegunach tego szerokiego spektrum. Opisy, informacje i wnioski były momentami fascynujące, absolutnie robiły mi momenty oświeceń. Choć może brzmi to naiwnie, to jednak naprawdę sporo się z niej nauczyłam i robię krok w tył kiedy nie mogę się dogadać z kimś z innego regionu, zastanawiając się co jest nie tak i czy nie wynika to przypadkiem z nieodpowiedniego albo niejasnego komunikowania się bo jesteśmy wyuczeni odmiennych zachowań ze względu na pochodzenie.

Bardzo ciekawa książka, polecam. Czyta się ją szybko, jest treściwa i przyjemna. Jej forma sprawia że bawi i uczy, a czego chcieć więcej od literatury faktu z pogranicza psychologii i socjologii? Uważam że treść w niej zawarta przyda się każdemu w dzisiejszym świecie, więc śmiało zapraszam do lektury :)

Numer jeden dla osób pracujących z innymi kulturami. Pomaga zrozumieć wiele zjawisk i otwiera głowę na to jak różnie się komunikujemy

Śmiało mogę polecić książę osobom pracującym w środowisku międzynarodowym. Dzięki książce możemy zrozumieć przyczyny wielu nieporozumień wynikających z różnic kulturowych. Gdy osoba z Chin nie będzie zabierać głosu w trakcie prezentacji, nie oznacza to, że jest małomówna. Po prostu osoba ta została nauczona, że nie należy wchodzić w zdanie drugiej osobie.
Autorka przedstawiła wiele przykładów na to jak bariera kulturowa może zakłócić znaczenie przekazywanych słów.

Znajomość języka obcego to za mało, aby nasz komunikat został prawidłowo odebrany. Zwłaszcza podczas rozmowy telefonicznej, kiedy nie widzimy twarzy rozmówcy. W tym miejscu powstaje dodatkowa trudność, którą Erin Meyer określiła jako “czytanie powietrza”, czyli czytanie między wierszami.

Oczywistym jest, że Amerykanin Amerykaninowi nie równy, tak samo Francuz Francuzowi, ale musimy spojrzeć na to z perspektywy tego, co zostało nam wpojone od najmłodszych lat, zwłaszcza na gruncie rozmówca - odbiorca.

Dzięki wskazówkom zawartym w książce, unikniemy frustracji i nieporozumień a co najważniejsze - poradzimy sobie napotykając różnice kulturowe.

Autorka...

An interesting and useful book recommended to me some time ago by Cedric. The only Cedric I know actually😄

It's written in a clear, American way, but fortunately not too American😄. The only default for me was that Poland was mentioned only twice on the graphs, so I had to try to find our place rather blindly. But even then the examples of other countries from the whole world showed me the richness of possibilities that can both be problematic, but can also turn to a big advantage of multicultural teams. Navigating them is maybe not easy, but is fascinating.

So, if you work with foreigners, go abroad or are simply curious, don't think twice. Get a copy of Erin's book and start diving into this sea.

🔴 Potwierdzam bardzo dobra książka.
🔴Moją pełną jej recenzję można znaleźć tutaj:

🔴 Potwierdzam bardzo dobra książka.
🔴Moją pełną jej recenzję można znaleźć tutaj:

Bardzo ciekawa książka! Jeśli ktoś pracuje w międzynarodowym zespole to na pewno ta wiedza my się przyda. Napisana w przystępny sposób

Dla wszystkich. Mozna przeczytać od deski do deski aby poznać różnice kulturowe w skali światowej albo skupić się na wybranych krajach (np. USA). Polecam każdemu.

Fascynująca podróż po różnych "kulturowych odcieniach".

Mapa wzorców zachowań, które pomagają "odczytać" drugiego człowieka i lepiej go zrozumieć.

"Jeśli znamy swoją chorobę,
jesteśmy w połowie wyleczeni"

Przydatna, praktyczna. "Lekko" napisana/przetłumaczona - polecam dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się "czytać powietrze" ;-)

Fascynująca podróż po różnych "kulturowych odcieniach".

"Jeśli znamy swoją chorobę,
jesteśmy w połowie wyleczeni"

• Do kupienia