Chrup! Mlask! Mniam! Rozszerzanie diety i żywienie starszaka

Okładka książki Chrup! Mlask! Mniam! Rozszerzanie diety i żywienie starszaka Michalina Klukowska
Okładka książki Chrup! Mlask! Mniam! Rozszerzanie diety i żywienie starszaka
Michalina Klukowska Wydawnictwo: Znak kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak
2022-11-09
2022-11-09

Smaczne i proste przepisy dla zabieganych mam.

Smaczne i proste przepisy dla zabieganych mam.

Jako mama trójki wiem, że rozszerzanie diety bywa trudne. Odwieczne pytania: Od czego zacząć? Czy stosować blw? Który słoiczek wybrać jako pierwszy? A może ugotować coś samemu? Czy w ogóle dziecko jest już gotowe na nowe smaki?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania szukałam w Internecie oraz kierowałam się własną intuicją. Szkoda, że ‘Chrup! Mlask! Mniam!’ wpadła w moje ręce tak późno – oszczędziłabym z nią wiele czasu i nerwów. Dzięki tej pozycji poznamy tajniki pracy z malutkimi dziećmi oraz kilkulatkami, poznamy przykładowy jadłospis na pierwszy i drugi miesiąc rozszerzania diety oraz to co mnie zainteresowało najbardziej… 167 stron przepisów na śniadania, zupy, obiady, podwieczorki i kolacje – również wiele deserów.

Z recenzją chwilę się wstrzymałam, chcąc przetestować przepisy na mojej rodzince. Z pewnością na dłużej zostaną z nami: chlebek marchewkowo-rabarbarowy, pieczony naleśnik, kotleciki brokułowe, liczne placuszki i ciasteczka, mleczna kanapka.

Ubolewam, że nie miałam tej książki przed rozszerzaniem diety swoich córek. "Chrup! Mlask! Mniam!" to książka, która składa się z genialnych w swej prostocie przepisów i sporej porcji wiedzy, jaką rodzice powinni posiadać przed rozszerzaniem diety swojego dziecka.

Gdybym miała tę książkę przed wprowadzeniem nowych produktów do diety dziewczynek, oszczędziłabym sporo czasu! Nie musiałabym przeczesywać internetu w poszukiwaniu wszystkich informacji, przeglądać miliona stron, by znaleźć proste i smaczne przepisy, które w okresie rozszerzania diety byłyby idealne.
I choć rozszerzanie diety mamy już za sobą, ja korzystam z książki Michaliny każdego dnia. I to nie tylko w kontekście żywienia dziewczynek, ale całej rodziny!

Jeśli szukacie książki, która ułatwi Wam rozszerzanie diety, to możecie zakończyć poszukiwania, znaleźliście bowiem książkę idealną.
Jeśli natomiast macie starsze dzieci, ale brakuje Wam pomysłów, jak urozmaicić ich dietę ta książka również jest dla Was! 😁

"Chrup! Mlask! Mniam!" to książka, której autorką jest Michalina Klukowska (znana z bloga kulinarno-parentingowego U Wojtusia na talerzu). Swoją przygodę z żywieniem itp. zaczęła ona od relacjonowania w mediach społecznościowych posiłków swojego syna, który był wówczas na etapie rozszerzania diety oraz od ww. bloga. Kolejnym krokiem było skończenie studiów podyplomowych z dietetyki pediatrycznej. Może się również pochwalić udziałem w licznych kursach i konferencjach o tematyce dietetycznej. Obecnie sama też edukuje w zakresie zdrowego żywienia niemowląt i małych dzieci. To oczywiście nie wszystko, ale uważam, że tytułem wstępu wystarczy, by uświadomić sobie, że autorka nieustannie zdobywa nową i aktualizuje już posiadaną wiedzę, a to, czym się zajmuje traktuje poważnie i podchodzi do tematu odpowiedzialnie.

"(...) odkąd mam dzieci, ciągle odnoszę wrażenie, że zaginam czasoprzestrzeń i zaskakuję samą siebie."

Jak wiadomo, temat żywienia nie jest łatwy, a chaos informacyjny, z którym mamy do czynienia, gdy zaczynamy czytać lub słuchać opinii mam, babć, ciotek czy różnych innych specjalistów, może przyprawić o spory ból głowy, a do tego wywołać niepotrzebny stres. Temat jest też o tyle trudny, że stan wiedzy ulega nieustannym zmianom...

Książka "Chrup! Mlask! Mniam!"zawiera mi.in. przykładowy jadłospis na pierwsze dwa miesiące rozszerzania diety wraz z instrukcjami przygotowania posiłków oraz poradnik planowania posiłków dla całej rodziny. Osobiście nie liczyłam, ale wg przeczytanych informacji jest tu aż 80 przepisów. Ponadto znaleźć można tu także karty pracy ułatwiające organizację wielu czynności wiążących się z planowaniem i przygotowywaniem posiłków.

Żałuję, że moje dzieci są już po etapie rozszerzania diety, ale nie zmienia to faktu, ze chętnie korzystam z zamieszczonych w książce przepisów. Mogę ją polecić nie tylko mamom maluszków, ale również trochę starszych dzieci, a to głównie za sprawą takich przepisów, które umożliwiają przygotowywanie dań wraz z nimi. Owe przepisy są oznaczone specjalnymi symbolami. Zresztą samo przeglądanie zamieszczonych w publikacji zdjęć sprawia, że ślinka cieknie na sam ich widok - docenią to przede wszystkim rodzice niejadków.

Jakie praktyczne oznaczenia można znaleźć wśród przepisów wykorzystanych w "Chrup! Mlask! Mniam!"?
- wiek dziecka,
- rozróżnienie na dania bezglutenowe, bez białka mleka krowiego, bez jajka, wegetariańskie,
- nadające się do mrożenia,
- ekspresowe,
- do przygotowania z dzieckiem (o tym już wspomniałam wcześniej).

Co jeszcze zasługuje na uwagę?
- bibliografia umożliwiająca zgłębienie interesujących nas zagadnień,
- indeks składników do wykorzystania,
- praktyczne wskazówki jak nie marnować jedzenia,
- zdjęcia wzmagające apetyt (uwaga: zagrożenie dla wiecznie głodnych!!! 😉).

Smacznych, urozmaiconych i zdrowych posiłków! 😀

Na profil @u_wojtusia_na_talerzu trafiłam zaraz po urodzeniu Patryka, gdy lekarze stwierdzili u niego AZS. Dopiero wtedy zaczęłam analizować składy produktów w sklepach i dostrzegłam, jak łatwo popełnić błąd, jak często dajemy się oszukać. Zaczęło się od polecanych produktów oraz przestróg, których rzeczy unikać, potem przy RD czerpałam z przepisów, dlatego, gdy tylko dowiedziałam się, że wszystkie te ważne informacje i wskazówki zostały zebrane i wydane w formie papierowej, byłam przeszczęśliwa. Ta książka to czyste złoto, wspaniałe kompendium wiedzy o żywieniu, niezbędne w biblioteczce każdej mamy, zarówno tej, która dopiero wkracza na drogę rozszerzania diety, jak i tej, której zależy, by cała rodzina odżywiała się racjonalnie i smacznie.

Bardzo podobała mi się forma książki. Znajdziemy niebywale wartościowy, pełny cennych wskazówek na temat żywienia dzieci wstęp, listę produktów do stopniowego rozszerzania diety, gotowe jadłospisy na pierwsze dwa miesiące RD, angażujące karty pracy, pozwalające lepiej się zorganizować i analizować własne błędy, a także ponad 70 przepisów na zdrowe i pyszne dania dla całej rodziny, dopieszczone wspaniałymi ilustracjami.

Co ważne, Michalina Klukowska jest absolwentką dietetyki pediatrycznej, dyplomowaną specjalistką ds. żywienia dzieci, studentką dietetyki, a zatem możecie mieć pewność, że przekazane informacje pochodzą od eksperta i można im w pełni zaufać.

Ta przepięknie wydana książka jest niczym swoisty drogowskaz, ukazujący cienie i blaski związane z żywieniem dzieci na różnym etapie życia, prezentująca genialne rozwiązania, jak rozpocząć rozszerzanie diety, czego się spodziewać w trakcie, ale także, jak uczynić spożywanie posiłków codzienną przyjemnością, a nie stresującą dla obu stron czynnością. Podsumowując, to takie genialne kompendium wiedzy o żywieniu dziecka, które jednak nie jest zwykłym podręcznikiem czy poradnikiem, ale pozycją niebywale wpierającą mamy, otulającą, dodającą nadziei i udowadniającą, że choć każde dziecko jest inne, to dbanie o jego prawidłowy rozwój nie musi być wcale takie trudne, wystarczy zaufać sobie i maluchowi. Polecam gorąco!

Rozszerzanie diety to często etap, który przeraża młodych rodziców. Nie wiedzą jak się do tego zabrać , co podać najpierw, czy karmić łyżeczka czy może wybrać metodę BLW. Dziś chcę Wam przedstawić książkę Michaliny Klukowskiej autorki bloga @u_wojtusia_na_talerzu "Chrup! Mlask! Mniam! Rozszerzanie diety i żywienie starszaka". Autorka z pomocą książki przeprowadzi Was przez proces rozszerzenia diety malca. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza to część teoretyczna, druga natomiast to przepisy na smaczne i zdrowe dania. Dzięki książce dowiecie się m.in. kiedy zacząć, jakie są oznaki gotowosci dziecka, jakie metody rozszerzania diety możecie zastosować . Dużym ułatwieniem dla rodziców będzie 2-miesięczny jadłospis. To nie tylko propozycje, ale również gotowe przepisy ! Myślę, że grono osób będzie zachwycone taką ściągawką. W książce znajdują się również tzw. karty pracy. W drugiej części czeka na Was ponad 70 przepisów. Obok każdego znajdziecie informacje, które ułatwią Wam wybór odpowiedniego dania. Co bardzo mnie cieszy każdy przepis możemy zobaczyć na fotografii, dzięki czemu wiemy jak finalnie będzie wyglądać danie 😊 Potrawy są zdrowe i łatwe do wykonania. Książka jest napisana prostym językiem. Autorka przekazuje same konkretne informacje . Nie znajdziecie tu zbędnego owijania w bawełnę lecz same fakty ! Jest napisana w sposób przejrzysty, łatwo się z niej korzysta jak również odszukuje informacje . Z czystym sercem mogę napisać, że ta książka z pewnością pomoże Wam podejść do rozszerzania diety na spokojnie . Wskazówki i informacje jakie z niej wyniesiecie sprawią, że ten ważny etap w życiu Waszego dziecka będzie dla Was niezwykłą przygodą, którą będziecie miło wspominać. Ogromnie polecam Wam tę książkę !

Myślę, że taką pozycję każda Mama powinna mieć w swojej biblioteczce. Napisana prostym językiem, z masą cennych uwag i wskazówek. Oprócz tego plan żywieniowy na dwa miesiące, miejsce na swoje spostrzeżenia i obserwację a nawet listę zakupów. Do tego wszystkiego świetne przepisy na zdrowe, pełne witamin dania okraszone pięknymi ilustracjami., Aż ślinka cieknie:) Rozszerzanie diety maluszka to nie łatwa sprawa, warto więc sięgnąć po lekturę napisaną przez osobę, która jest znawcą w tym temacie. Polecam

Książka raczej kiepska, nudne treści, powszechne przepisy - to samo można znaleźć za darmo na stronach internetowych o rozszerzaniu diety, a nawet więcej. Wiedza przekazana w słaby sposób. Zdjęcia marnej jakości. Nie polecam, szkoda pieniędzy.

Jest super!! Bardzo dużo jest smacznych przepisów i pomysłów na śniadanka, obiady i kolacji!

• Ciąża / Mama
  • RODZICIELSTWO
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Chrup! Mlask! Mniam! Rozszerzanie diety i żywienie starszaka